Aktualności Przedszkole

17 listopada komisja konkursowa w składzie: Wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej- p. Beata Szymoniuk, bibliotekarka- p. Katarzyna Purta oraz pedagog- p. Agnieszka Zajkowska po długiej naradzie wyłoniła laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie samodzielnie lub z pomocą rodziców (grupy młodsze) ilustracji przedstawiającej ulubionego bohatera z książki. Na konkurs wpłynęło 47 prac, wszystkie były piękne i oryginalne, więc członkowie komisji mieli bardzo trudne zadanie.

10 listopada o godzinie 11:11 wszystkie dzieci wraz z pracownikami przedszkola zaśpiewały ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wspólne wykonanie hymnu narodowego na stałe wpisało się w nasze przedszkolne obchody Święta Niepodległości. Był to też czas rozmów o Polsce, jej historii, symbolach narodowych. A barwy biało-czerwone dominowały we wszystkich pracach plastycznych.

 Joanna Olendzka

W dniu 15 listopada w Zespole Szkół w Kleosinie, odbył się II Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej ,,Tobie wyśpiewam Ojczyzno”. Nasze przedszkole, reprezentowały Amelia Jarosz i Zuzanna Danowska z grupy Chmurki. Miło nam ogłosić, że Zuzanna Danowska ,,wyśpiewała” III miejsce a Amelia Jarosz II miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY!!!

Eliza Kossakowska

W piątek 10 listopada, dzieci w ramach projektu ,,Mogę być , kim chcę, Wolność Polsko” i obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, miały możliwość przeniesienia się do czasów ubiegłego stulecia. Tego dnia przedszkolaków odwiedzili członkowie grupy rekonstrukcyjnej, w strojach ułanów. Żołnierze oprócz swoich mundurów pokazali również siodło ulana. Wszyscy mogli pomierzyć elementy umundurowania ułanów, posiedzieć ,,w siodle”. Kolejnym elementem dnia było uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godz.11.11.

Tegoroczna akcja zbiórki żołędzi cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Każda grupa miała swoich przedstawicieli. Dzieci przynosiły od kilkuset gram do ponad osiemdziesięciu kilogramów. Łącznie nasze przedszkole zgromadziło nieco ponad 209 kilogramów żołędzi. Rekordzistą w tym roku został Dawid Mielech, który zajął trzecie miejsce wśród przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej.

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. W związku z tym 27 października dwie najstarsze grupy przedszkolne odwiedził gitarzysta zespołu „Godzina 12”. Pan Tomasz opowiedział dzieciom jak zbudowana jest gitara, jak się ją stroi i przede wszystkim, jak się gra na gitarze akustycznej i elektrycznej, a także jakie są różnice między obydwiema gitarami. Przedszkolaki miały szansę spróbować swoich sił i sprawdzić się w roli gitarzysty, a także w roli kompozytora. Na przygotowanej pięciolinii chętne osoby układały nuty a nasz gość odtwarzał zapis muzyczny na instrumencie. Podczas tej wizyty dzieci były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań. Przy akompaniamencie gitarowym dzieci zaśpiewały piosenkę „The Colorbubblies”.

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Mogę być, kim chcę” dzieci z grupy Promyczki i Chmurki spotkały się z Panem Krzysztofem Sadowskim oraz jego kolegami z firmy Locman Cargo, która zajmuje się naprawą samochodów ciężarowych. Dowiedziały się jak wygląda i gdzie znajduje się silnik. Największą atrakcją spotkania była możliwość zobaczenia wnętrza naczepy tira oraz siedzenia za kierownicą i użycie klaksonu. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania dotyczące naprawy samochodów. Na zakończenie była możliwość zobaczenia wnętrza mobilnego serwisu.

Karolina Ignaciuk

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Mogę być, kim chcę” dzieci z grupy Promyczki i Chmurki spotkały się z Panem Tomaszem Więsław, który jest ratownikiem medycznym. Podczas spotkania dowiedziały się jak należy udzielać pomocy w sytuacjach, które mogą nas spotkać zarówno w domu i przedszkolu. Dzieci chętnie zgłaszały się do pomocy przy zakładaniu opatrunków, usztywnianiu kończyn. W czasie spotkania utrwalone zostały numery alarmowe. Na koniec każdy z dzieci miał okazję wykonać resuscytację oddechowo- krążeniową. Spotkanie te długo zapadło w pamięci.

Karolina Ignaciuk

W poniedziałek 16 października, najstarsze grupy przedszkolne w ramach projektu ,,Mogę być, kim chcę” odwiedziły Bank Spółdzielczy, Odział w Turośni Kościelnej. Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z pracą bankowca. Każdy dowiedział się w jaki sposób przelicza się banknoty i za pomocą jakiego urządzenia można sprawdzić. Przedszkolaki dowiedziały się też jakie są formy płatności, znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej w codziennym życiu. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły pracownikom banku własnoręcznie wykonane podziękowania.

Eliza Kossakowska

Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Białymstoku, składa serdeczne podziękowania rodzicom, uczniom oraz pracownikom Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej , za zbiórkę darów dzieciom z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej im. dr I. Białówny w Białymstoku.

Dziękujemy

Podziękowanie od Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Białymstoku

W ramach Ogólnopolskiego Projektu ,,Mogę być, kim chcę”, dzieci z grup Chmurki i Promyczki wybrały się z wizytą na pobliską pocztę. Tam zapoznały się z pracą urzędnika pocztowego, wyglądem i zadaniami Poczty Polskiej. Dowiedziały się jak należy nadać paczkę, list, opłacić rachunki przy okienku pocztowym. Na zakończenie wizyty w urzędzie, przedszkolaki nadały listy do swoich grup. Następnego dnia wszyscy z niecierpliwością czekali na wizytę listonosza w przedszkolu. Podczas odbioru listów, dzieci zapoznały się z zawodem i atrybutami listonosza.

Eliza Kossakowska

Dzieci z Przedszkola Samorządowego wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej wzięły udział w akcji „Dorzuć Misie” organizowanej przez Fundację NASZPIKOWANI. Zbiórka pluszaków przeprowadzona w naszej placówce wsparła działania Fundacji skupiające się na pomaganiu dzieciom z autyzmem oraz osobom z chorobami nowotworowymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w tym projekcie.

Monika Bibułowicz
Na podwórku stoją worki z zebranymi podczas akcji pluszakami  Pluszaki zebrane podczas akcji Podziękowanie za zbiórkę pluszaków 

We wtorek zakończyliśmy zbiórkę charytatywną do Placówki Opiekuńczo Wychowawczej im. dr I. Białówny w Białymstoku. Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom , uczniom i rodzicom na pozytywny odzew. Zebrane dary zostały dostarczone podopiecznym w/w placówki przez rodziców, którzy zaoferowali swą pomoc.

Dziękujemy!!!

Eliza Kossakowska

W ramach przybliżania dzieciom tajników różnych zawodów, gościem najstarszych grup przedszkolnych: Chmurek i Promyczków była Pani Justyna Mnich Łapińska, która na co dzień wykonuje zawód farmaceuty. Pani Justyna w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy, jej znaczeniu dla ludzi i odpowiedzialności jaką za sobą niesie. Zapoznała dzieci z rożnego rodzaju asortymentem apteki. Podkreśliła, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Dzieci dowiedziały się także, do czego służy recepta Przedszkolaki zadawały np.: Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać farmaceutą?, Czy farmaceuta sam robi jakieś leki? Dziękujemy Pani Justynie za wspólnie spędzony czas.

Eliza Kossakowska

Grupa Promyczki i Chmurki zrealizowały pierwsze zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem „Mogę być, kim chcę”. Projekt ma za zadanie rozbudzić wśród dzieci pasję, zainteresowania, odkrycie swoich mocnych i słabych stron, a także integrację ze środowiskiem lokalnym. Spotkanie z trenerami piłki nożnej z drużyny piłkarskiej „Turośnianka”obfitowało w wiele emocji i wrażeń. Na początek dokładnie omówiliśmy strój piłkarski, następnie obejrzeliśmy film z historią powstania drużyny piłkarskiej w Turośni Kościelnej. Po krótkim wprowadzeniu wyszliśmy na boisko. Trenerzy zorganizowali fachową rozgrzewkę. Włączyli wszystkie dzieci do wspólnej piłkarskiej zabawy. Na koniec ochotnicy z dwóch grup przedszkolnych rozegrali mecz który zakończył się remisem. Spotkanie uwieczniliśmy wspólnymi zdjęciami.

Ewa Wojtulewicz