Aktualności Przedszkole

Pożegnamy przedszkole,

pokłonimy się szkole,

nową drogę pójdziemy odważnie.”

17 czerwca 2024r. odbyła się uroczystość zakończenia przedszkola, w którym uczestniczyły dzieci, Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej Ewa Chrabołowska, Sekretarz Gminy Turośń Kościelna Pan Paweł Kondracki oraz rodzice. Tego dnia 6-latki z grupy Promyczki i Chmurki żegnały się ze swoimi paniami, całym personelem a także młodszymi kolegami i koleżankami. Na początku uroczystości zatańczono poloneza, następnie zaprezentowano wiersze oraz układ taneczny. Na zakończenie absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia przedszkola. Podczas uroczystości nie zabrakło również podziękowań złożonych przez rodziców dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom za trud i cierpliwość okazaną ich dzieciom. Mamy nadzieję, że będą oni miło wspominać spędzony w przedszkolu czas. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w szkole! 

Karolina Ignaciuk

Dnia 07.06.2024 r. odbyła się Rodzinna Olimpijka Przedszkolna – Mamo, Tato poćwicz ze mną! Do rywalizacji stanęły wszystkie grupy przedszkolaków, razem z rodzicami. W tym toku, ze względu na niepewną pogodę impreza odbyła się na dużej hali sportowej i małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. Olimpiadę, po odśpiewaniu ,,hymnu olimpijskiego przedszkola”, uroczyście otworzyła oraz zaprosiła wszystkich do wspólnej, rodzinnej, sportowej zabawy Pani Beata Szymoniuk - wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej.

W czwartek 6 czerwca w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka od p. Wójta Gminy Turośń Kościelna przedszkolaki wyjechały do Dorożek. Tam w Parku Morza Lądy i Oceany spędziły miło dzień na wesołych zabawach w różnych strefach aktywności. Dzieci spróbowały swoich sił w jeździe na mini kładach, zjeżdżały ze zjeżdżalni, skakały na zamkach dmuchanych i trampolinach, bawiły się w strefie wodnej oraz poznawały zwierzęta morskie. Po południu wszyscy zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do przedszkola :)

Monika Bibułowicz

Dzieci z grup „Chmurki” i „Promyczki” 22 maja odwiedzili pracownicy PSSE z Białegostoku W ramach profilaktycznych zajęć edukacyjnych dzieci miały okazję poznać dokładne etapy mycia rąk. Dowiedziały się również jak wyglądają i działają cząsteczki mydła, które niszczą bakterie i wirusy z powierzchni dłoni. Na koniec zajęć przedszkolaki odwiedził Dinuś, który wręczył dzieciom przydatne upominki. Mamy nadzieję, że akacja profilaktyczna utrwali prawidłowe nawyki higieniczne dzieci.

Dominika Jakim-Mazur

W środę 29 maja przedszkolaki wzięły udział w Jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków organizowanego przez wydawnictwo Bliżej Przedszkola pod hasłem „Sprintem do maratonu”. Wydarzenie to promuje zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Przedszkolaki kilka dni wcześniej przygotowały własne numery startowe, a przed biegami uczestniczyły w krótkiej rozgrzewce.

Grupy- Kropelki, Gwiazdeczki i Słoneczka biegały na orliku, Śnieżynki na bieżni, a Chmurki i Promyczki wokół skateparku. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 120 osób, które pokonały dystans 67 500 m. Przedszkolakom bardzo podobało się bieganie, zwłaszcza, że odbywało się ono przy głośnym dopingu kolegów i koleżanek z innych grup. Na zakończenie imprezy wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale.

Monika Bibułowicz

15 maja trzy dziewczynki z grupy Śnieżynki wzięły udział w XXI Festiwalu Piosenki Przedszkolaka organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Piosenką ,,Skaczące nutki” Julia Borowska, Kornelia Kruszewska i Karolina Leszczyńska ,,wyśpiewały” wyróżnienie. Dwa dni później dziewczynki zaprezentowały się ponownie podczas Koncertu Galowego, gdzie odebrały zasłużoną nagrodę.

Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Joanna Olendzka

Dzieci pozują do wspólnego zdjęcia  Trzy dziewczynki odbierają dyplomy i nagrody  Trzy dziewczynki pozują do zdjęcia na scenie

9 maja podczas III Przeglądu piosenki angielskiej dla dzieci, przedszkolaki zaprezentowały przygotowane utwory w języku angielskim. W tym roku wystąpiło dziewięcioro dzieci. Jury w składzie Pani wicedyrektor Beata Szymoniuk , Pani Joanna Kazuczyk oraz Pani Beatrycze Smaszcz-Turosieńska wyróżniło i nagrodziło czworo dzieci: Julię Demczuk, Natalię Łukaszuk, Amelię Jarosz oraz Karolinę Leszczyńską. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy odwagi, muzykalności i umiejętności znajomości języka obcego, życząc jednocześnie dalszych sukcesów. Na scenie oprócz uczestników mogliśmy również posłuchać występu czterech Kropelek, które spontanicznie zaprezentowały przed szeroką publicznością swoją ulubioną piosenkę w języku angielskim.

Joanna Olendzka

Czterech chłopców śpiewa piosenkę  Młodsze przedszkolaki pozują do wspólnego zdjęcia z dyplomami  Starsze przedszkolaki pozują do zdjęcia z jurorkami i organizatorkami

Niezmiernie miło jest nam poinformować o kolejnym sukcesie naszych podopiecznych. Szymon Bagiński z grupy Promyczki zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Gdzie mieszka Gapiszon?”, z kolei Zuzanna Jarocka z grupy Chmurki zajęła II miejsce w tym samym konkursie. Bohaterem konkursu jest Gapiszon- mały chłopiec z animowanej bajki z 1964 roku emitowany w tamtym czasie w paśmie „Wieczorynki”. Konkurs organizowała placówka z Dąbrowy Górniczej. Cieszymy się, że wysiłki naszych przedszkolaków zostały dostrzeżone i wysoko nagrodzone. Naszym laureatom życzymy kolejnych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Kolorowa praca Zuzanny z grupy Chmurki  Laureaci prezentują swoje dyplomy i książki  Praca plastyczna Szymona z grupy Promyczki

Z okazji Dnia Ziemi w naszym przedszkolu 22 kwietnia odbył się Wielki Pokaz Mody Ekologicznej. Już trzeci raz nasi podopieczni prezentowali na wybiegu swoje barwne stroje. Z roku na rok poziom zademonstrowanych prac jest na coraz wyższym poziomie.

Zadaniem uczestników było wykonanie strojów z surowców wtórnych z pomocą rodziców oraz zaprezentowanie go na wybiegu przed komisją i publicznością. Komisja konkursowa oceniała kreatywność, pomysłowość oraz sposób zaprezentowania się. Śmiechu i emocji było wiele. Dużo rozmawialiśmy o ekologii. Komisja w składzie : pani dyrektor Ewa Chrabołowska, dyrektor Domu Kultury w Turośni Kościelnej Maria Busłowska, Pani Renata Zegadło- Piasecka i pani Katarzyna Purta miały nie lada problem z przydzieleniem miejsc.

Wychowanek naszego przedszkola z grupy Promyczki- Jakub Dryl, został laureatem ogólnopolskiego konkursy plastycznego „Przyroda wokół nas- las w oczach dziecka” zdobywając II miejsce. Konkurs zorganizowało przedszkole w Zwierzyńcu. Jakub z dużym zaangażowaniem i chęcią pracował nad pracą. Wysiłek się opłacił. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Jakub prezentuje swoją nagrodę wraz z dyplomem  Praca plastyczna chłopca

5 kwietnia 2024 roku dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie pt.: ,,Tadek Niejadek” ze Studio Artystycznego ,,Pasja’’ w Białymstoku. Pełen humoru spektakl przekazywał bardzo mądre treści o zdrowym odżywianiu. W przedstawienie były angażowane również dzieci z widowni co było dla naszych widzów jeszcze bardziej atrakcyjne.

Nasze przedszkole bardzo lubi gości więc 8 kwietnia odwiedziło nas kolejne studio tym razem Studio ,,Karuzela” z Łap ze spektaklem pt.: ,,Drzewo marzeń”. Przedstawienie ukazywało 3 różne osoby, które miały ogromne marzenia. Aktorzy bardzo humorystycznie ukazali dzieciom jak ważne jest mieć marzenia ale takie, które nie ranią uczuć innych osób.

Wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały obydwa spektakle podczas których było mnóstwo radości i śmiechu.

Zuzanna Kartowicz-Bajda

15 kwietnia grupy Promyczki i Chmurki wybrały się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury na przedstawienie przygotowaną przez Teatr „La Lola” pod tytułem „Śmiecio Eko Bajka” w ramach akcji „Dzień Ziemi w Gminie Turośń Kościelna” zorganizowanej przez Pana Wójta Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. Przedstawienie poruszyło tematykę dbania o środowisko i segregację odpadów. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, które obiecały dbać o porządek i segregację śmieci zarówno w domu jak i w przedszkolu.

Karolina Ignaciuk

W poniedziałek 15 kwietnia przedszkolaki wyposażone w worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe wyruszyły sprzątać najbliższe otoczenie. Nasze przedszkole włączyło się w ten sposób w akcję „Sprzątania świata” z okazji Dnia Ziemi organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej. Dzieci oczyściły ze śmieci teren wokół przedszkola, orlik, skatepark oraz gminny plac zabaw. Przedszkolaki miały dużą satysfakcję z tego, że pomogły zadbać o planetę. Cieszyły się, że teraz będzie wokół niech ładniej i czyściej.

Akcja „Sprzątanie świata” ma duże znaczenie w edukacji, służy wyrabianiu pozytywnych nawyków i wspiera edukację proekologiczną, dlatego co roku chętnie włączamy się w takie działania.

Monika Bibułowicz

Nasza podopieczna z grupy Promyczki zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.: „Polska zimowa kraina”. Konkurs organizowało Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach. Dziewczynka w abstrakcyjny sposób ukazała swoją wizję zimowego krajobrazu, w której dominowały odcienie fioletu, różu i niebieskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Ala pozuje do zdjęcia z dyplomem  Nagrodzona praca dziewczynki