Aktualności Przedszkole

5 kwietnia 2024 roku dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie pt.: ,,Tadek Niejadek” ze Studio Artystycznego ,,Pasja’’ w Białymstoku. Pełen humoru spektakl przekazywał bardzo mądre treści o zdrowym odżywianiu. W przedstawienie były angażowane również dzieci z widowni co było dla naszych widzów jeszcze bardziej atrakcyjne.

Nasze przedszkole bardzo lubi gości więc 8 kwietnia odwiedziło nas kolejne studio tym razem Studio ,,Karuzela” z Łap ze spektaklem pt.: ,,Drzewo marzeń”. Przedstawienie ukazywało 3 różne osoby, które miały ogromne marzenia. Aktorzy bardzo humorystycznie ukazali dzieciom jak ważne jest mieć marzenia ale takie, które nie ranią uczuć innych osób.

Wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały obydwa spektakle podczas których było mnóstwo radości i śmiechu.

Zuzanna Kartowicz-Bajda

15 kwietnia grupy Promyczki i Chmurki wybrały się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury na przedstawienie przygotowaną przez Teatr „La Lola” pod tytułem „Śmiecio Eko Bajka” w ramach akcji „Dzień Ziemi w Gminie Turośń Kościelna” zorganizowanej przez Pana Wójta Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. Przedstawienie poruszyło tematykę dbania o środowisko i segregację odpadów. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, które obiecały dbać o porządek i segregację śmieci zarówno w domu jak i w przedszkolu.

Karolina Ignaciuk

W poniedziałek 15 kwietnia przedszkolaki wyposażone w worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe wyruszyły sprzątać najbliższe otoczenie. Nasze przedszkole włączyło się w ten sposób w akcję „Sprzątania świata” z okazji Dnia Ziemi organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej. Dzieci oczyściły ze śmieci teren wokół przedszkola, orlik, skatepark oraz gminny plac zabaw. Przedszkolaki miały dużą satysfakcję z tego, że pomogły zadbać o planetę. Cieszyły się, że teraz będzie wokół niech ładniej i czyściej.

Akcja „Sprzątanie świata” ma duże znaczenie w edukacji, służy wyrabianiu pozytywnych nawyków i wspiera edukację proekologiczną, dlatego co roku chętnie włączamy się w takie działania.

Monika Bibułowicz

Nasza podopieczna z grupy Promyczki zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.: „Polska zimowa kraina”. Konkurs organizowało Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach. Dziewczynka w abstrakcyjny sposób ukazała swoją wizję zimowego krajobrazu, w której dominowały odcienie fioletu, różu i niebieskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Ala pozuje do zdjęcia z dyplomem  Nagrodzona praca dziewczynki

We wtorek 26 marca w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zorganizowany został w przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Brzechwa dzieciom”. Na scenie swoje wiersze prezentowało 45 osób. Komisja konkursowa w składzie p. Beata Szymoniuk- wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, p. Katarzyna Purta- bibliotekarka oraz Ewa Wojtulewicz i Monika Bibułowicz miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie przedszkolaki pięknie recytowały przygotowane w domu wiersze. Po długich obradach laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Tradycją przedszkola jest konkurs dla dzieci i rodziców na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, wykonaną najciekawszą techniką plastyczną. Co roku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem dzieci i rodziców, czego rezultatem jest dostarczenie około pięćdziesięciu prac. Na wystawie w korytarzu szkoły oglądać można było prace wykonane różnorodną techniką, z różnych materiałów i różnej wielkości. Wszystkie te rękodzieła były bardzo piękne i trudno było wybrać te trzy najpiękniejsze z każdej grupy wiekowej. Jury w składzie: Pani Ewa Chrabołowska, dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, Pani Beata Szymoniuk, wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej i Elżbieta Juszczuk, pracownik szkoły przyznały poszczególne miejsca i wyróżnienia.

Lena Petelczyc z grupy Promyczki została laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bajkowa maska karnawałowa”. Pod okiem pani Ewy Wojtulewicz, z wielką starannością stworzyła kolorową maskę. Wysiłek się opłacił. Praca dziewczynki została dostrzeżona i zajęła pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Ewa Wojtulewicz

Dziewczynka pokazuje swój zwycięski dyplom i nagrody  Dziewczynka prezentuje swoją pracę

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem odpowiedziały na apel wsparcia 13-letniego Kuby, który przebywa w szpitalu walcząc z ciężką chorobą nowotworową. Dzieci ze wszystkich grup pod kierunkiem wychowawców przygotowały własnoręcznie piękne kartki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Taka forma wsparcia jest bardzo ważna, ponieważ dodaje siły do walki i wywołuje uśmiech na twarzy. Wierzymy, że nasze kartki i życzenia ucieszą Kubę i pomogą mu przetrwać ten trudny czas.

Monika Bibułowicz

W czwartek 8 lutego w świetlicy wiejskiej w Turośni Dolnej odbył się VII Przegląd Piosenki Walentynkowej „Kochać- jak to łatwo powiedzieć” organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej. Uczestnicy konkursu wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej z nich pierwsze miejsce pięknym wykonaniem piosenki Sanah do wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza” wyśpiewała Amelia Jarosz z grupy „Chmurki”. Trzecie miejsce zajęła Kalina Mips z grupy „Gwiazdeczki”. Natalia Łukaszuk oraz Aleksander Leszczyński z grupy „Kropelki” swoim pierwszym publicznym wokalnym występem również urzekli zgromadzoną na sali publiczność.

W środę, 7 lutego przedszkolaki z grup: Chmurki i Promyczki, wybrały się do Białegostoku na spektakl ,,Sasza i Bałwan”. Przedstawienie miało na celu ukazać przedszkolakom , że już najmłodsi mogą dbać o dobro naszej planety. Dzieci utrwaliły min. takie pojęcia jak anomalia, ocieplenie klimatu, efekt cieplarniany.

Eliza Kossakowska

W dniach 05.02 – 12.02.2024

rodzice dzieci uczęszczających do

Przedszkola Samorządowego w Turośni Kościelnej

składają deklarację o woli kontynuowania przez dziecko

edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2024/2025.

Deklarację można zostawić w skrzynce podawczej w budynku A

lub przekazać dla wychowawcy grupy.

 

Bardzo jest nam miło poinformować o wielkim sukcesie naszego wychowanka z grupy Promyczki. Julian Łukaszuk zwyciężył w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Zimowy bukiet dla Babci i Dziadka”. Konkurs organizowało przedszkole w Wildze, które dostrzegło przepiękną pracę naszego podopiecznego. Praca została wykonana pod okiem Ewy Wojtulewicz, w której zostały użyte ścinki siatki, papierowych serwetek, pomponików i srebrnych pianek.

Gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Julian dumnie pokazuje nagrodzoną pracę

We wtorek 9 stycznia dwie najstarsze grupy przedszkolne odwiedziły funkcjonariuszki Komisariatu Policji w Łapach, panie: sierżant Monika Muszyńska i młodszy aspirant Monika Perkowska.

Spotkanie miało na celu przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, na podwórku i na ulicy. Podczas spotkania przedszkolaki miały możliwość przećwiczyć przechodzenie przez jezdnię, (konieczność posiadania elementów odblaskowych na odzieży), zachowanie się podczas jazdy samochodem (nakaz podróżowania w fotelikach), zachowania się w kontakcie z osobami obcymi.

Niezmiernie miło nam poinformować, że praca plastyczna Kornelii Popławskiej z grupy Promyczki zdobyła wyróżnienie w ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Kornelia z dyplomem  Praca plastyczna wykonana przez Kornelię

W piątek 8 grudnia dzieci z grup „Kropelki”, „Gwiazdeczki”, „Śnieżynki” miały przyjemność uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z sympatycznymi zwierzątkami. Warsztaty te były prezentem mikołajkowym od rodziców tych grup. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się dużo na temat alpak, króliczków, owieczek oraz szynszyli. Mogły je nakarmić i sprawdzić, jak mięciutkie mają futerka. To było bardzo miłe i radosne doświadczenie, które wywołało uśmiechy na twarzach przedszkolaków. Dziękujemy bardzo rodzicom za taką fajną niespodziankę.

Monika Bibułowicz