Aktualności Przedszkole

27 marca najstarsze grupy przedszkolaków pojechały do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Głównym celem wyjazdu było przybliżenie dzieciom jak dawniej przygotowywano się do świąt wielkanocnych. Przedszkolaki obejrzały wnętrza stuletnich domów. Próbowaliśmy swoich sił malowania jajek woskiem, które poznaliśmy na warsztatach pisankarskich. Dzieci dowiedziały się, czym różni się pisanka od kraszanki, a także jak farbować jajka. Uczestniczyliśmy także w warsztatach kulinarnych na których ozdabialiśmy lukrem, posypką i migdałami własne babeczki.

29 marca odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, którego celem było nie tylko popularyzowanie poezji dziecięcej, lecz przede wszystkim promowanie stylu życia zgodnego z zasadami ekologii oraz rozwijanie pewności siebie poprzez prezentowanie swoich umiejętności przed publicznością. Uczestnicy konkursu wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych. Każdy z nich najlepiej jak potrafił zaprezentował przed publicznością swoją interpretację wiersza. Publiczność wszystkie wystąpienia nagradzała gromkimi brawami.


Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej pani Beata Szymoniuk, bibliotekarka pani Katarzyna Purta oraz wychowawcy pani Ewa Wojtulewicz i Monika Bibułowicz po długich obradach wyłoniła laureatów konkursu.

W kategorii młodszej I miejsce zajęła Karolina Leszczyńska, II Martyna Klim, III Julia Borowska. Wyróżnieni zostali: Franciszek Surówka, Milena Konopko oraz Honorata Sobolewska.

W kategorii starszej I miejsce zajęła Wiktoria Szewczuk, II Oliwia Kapelewska a III Cyprian Szewczuk. Wyróżnienia zdobyli- Dominika Kamińska, Marcelina Pietryńczak, Michał Komenda i Barbara Ciesielska

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przypomnienie pozostałym przedszkolakom jak ważne jest dbanie o przyrodę i w jaki sposób możemy to robić. Jesteśmy wdzięczni rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do udziału w konkursie.

Dziękujemy dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej pani Ewie Chrabołowskiej oraz panu Piotrowi Tałałaj- pracownikowi Biebrzańskiego Parku Narodowego za ciekawe nagrody, którymi zostały obdarowane wszystkie dzieci.

Monika Bibułowicz

Chłopiec recytuje wiersz o ekologii  Na scenie dziewczynka recytuje wiersz  Na scenie stoją dzieci z nagrodami i dyplomami  Na scenie stoją najmłodsi uczestnicy konkursu recytatorskiego  Na stole leżą nagrody ufundowane przez Biebrzański Park Narodowy   Na stole leżą nagrody za udział w konkursie recytatorskim 

Miło nam poinformować, że praca plastyczna MARCELINY SAMOCIK z grupy Promyczki wykonana pod okiem pani Ewy Wojtulewicz, zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Maska karnawałowa" zorganizowanym przez Niepubliczne Przedszkole Angielska Chatka w Tychach. Praca dziewczynki udowodniła, że aby stworzyć coś pięknęgo nie trzeba inwestować w drogie materiały. Serdecznie gratulujemy wyobraźni i życzymy dalszych fantastycznych dzieł.

Ewa Wojtulewicz

21 marca - w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spotkaliśmy się z członkami Klubu Seniora w Turośni Kościelnej oraz sekretarzem gminy Panem Pawłem Kondrackim, aby wspólnie poszukać jej oznak. Pomimo pochmurnej pogody wszyscy uczestnicy spotkania bawili się z uśmiechami na twarzy. Przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę, którą pożegnały zimę, seniorzy wykonali utwór o wiośnie. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup z panem sekretarzem na czele wybrali się na krótki spacer, aby sprawdzić, czy wiosna zawitała już w Turośni Kościelnej.

Przedszkolaki z grupy Promyczki z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem "KREATYWNY PORTRET MIKOŁAJA KOPERNIKA". Organizatorem konkursu było Przedszkole Miejskie nr 18 w Toruniu. Jury, spośród wszystkich prac, oceniła naszą pracę wysoko- zajęliśmy III miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy dwie książki o Toruniu i grę dydaktyczną. Nasz sukces pokazuje, że wspólna i zgodna praca popłaca.
Ewa Wojtulewicz

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. W tym dniu obchodzą święto wszystkie kobiety – te małe i te duże. Nasze przedszkole też postanowiło uczcić ten radosny dzień. Zazwyczaj kobiety są obdarowywane czekoladkami, kwiatami bądź cukierkami. Uznaliśmy że w tym roku obdarujemy wszystkie kobiety niezwykłymi laurkami a mianowicie wykorzystując do ich stworzenia Dary Froebla.

Miło nam jest poinformować, że nasza podopieczna z grupy Chmurki - Marcelina Pietryńczak zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zimowe zabawy”. Praca została wykonana pod okiem pani Ewy Wojtulewicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Laureatka konkursu ze swoją pracą

14 lutego grupa Śnieżynki i Słoneczka obchodziły Walentynki. Tego dnia w naszych grupach królował kolor czerwony. Śnieżynki świętowanie rozpoczęły od tańca z balonem w kształcie serca oraz innych zabaw z wykorzystaniem balonów. Podczas tego dnia utrwaliliśmy również poznane do tej pory litery. Podczas zabawy polegające na kodowaniu utworzyliśmy piękne serce.

W poniedziałek 13 lutego dzieci z grup Kropelki, Słoneczka i Śnieżynki wyjechały do Białegostoku na przedstawienie p. t. ,,Pinokio” w wykonaniu Teatru In Art z Wrocławia.

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem przyglądały się przygodom drewnianego pajacyka i wspólnie z nim przeżywały wszystkie jego kłopoty i radości. Nauczyły się też, że nie warto być leniem oraz, że nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje zachowanie.

Joanna Olendzka

14 lutego w Szkole Podstawowej w Turośni Kościelnej odbyły się Dni Otwarte. Najstarsze grupy przedszkolaków skorzystały z tej okazji i udały się do klas I- III. Starsi koledzy życzliwie nas przyjęli w swoich klasach i chętnie z nami spędzili czas. Dzieci z grupy Promyczki i Chmurki zasiadły w szkolnych ławkach i przez chwilę poczuły się jak uczniowie. Panie nauczycielki przygotowały nam szereg atrakcji: korzystaliśmy z tablicy multimedialnej, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, słuchaliśmy gry na flecie, dzieci z grupy Chmurki przeprowadzały doświadczenie i wykonały pracę plastyczną.

W niedzielę 12 lutego w świetlicy wiejskiej w Trypuciach odbył się VI Przegląd Piosenki Walentynkowej organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej. Wzięły w nim udział również dzieci z naszego przedszkola: Michalina, Karolina L., Milena, Dominika, Karolina Ł., Lena, Stanisław, Łucja, Marcelina, Maja i Oliwia. Wszyscy uczestnicy przeglądu zaśpiewali najlepiej, jak potrafili. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. II miejsce w kategorii „PRZEDSZKOLE” wyśpiewała Karolina Łukasik, a wyróżnienie zdobyła Oliwia Leszczyńska.

 

10 stycznia wszystkie przedszkolaki miały okazję zobaczyć swoich starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej w roli aktorów. Grupa teatralna TURGINA pod kierownictwem Pani Beatrycze Smaszcz-Turosieńskiej zaprezentowała nam przygotowane przez siebie Jasełka pełne muzyki, śpiewu, ciekawych układów choreograficznych i tekstów z głębokim przesłaniem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i… czekamy na kolejne.

Joanna Olendzka

19 grudnia 2022 roku do naszego przedszkola zawitało Studio Karuzela z teatrzykiem pt.:,,Dzwoneczek Świętego Mikołaja”. Przedstawienie opowiadało o psotnym chłopczyku, który ukradł Mikołajowi dzwoneczek by móc spełniać swoje wszystkie świąteczne życzenia, nawet zamienił swoich rodziców w pieska i kotka aby mu w tym nie przeszkadzali. Jednak koniec końców mały psotnik zrozumiał, że w życiu nie liczą się prezenty tylko kochająca rodzina. Święty Mikołaj pomógł odwrócić wszystkie zaklęcia i sprawił, że chłopiec odzyskał swoich kochających rodziców. Przedszkolaki były zachwycone i z zaciekawieniem oglądały losy małego psotnika.

Miło nam jest poinformować, że kolejna wychowanka naszego przedszkola została doceniona i nagrodzona w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez Przedszkole Miejskie Nr 10 w Chełmie. Marcelina Pietryńczak z grupy Chmurki zdobyła pierwsze miejsce w konkursie pt. „Jesień w sadzie i w ogrodzie”. W barwny i kreatywny sposób przedstawiła sad z najpopularniejszymi owocami przy użyciu farb plakatowych.

Mikołajkowa Gala Przedszkolaków” to wydarzenie organizowane co roku przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Obejmuje ono różne rodzaje konkursów o tematyce zimowej i świątecznej. Z radością informujemy, iż w konkursie plastycznym nasze przedszkole zostało docenione w tym roku podwójnie. Nagrodę zdobyła praca Franciszka Łuczaj, wyróżnienie zaś praca Kajetana Bagińskiego z grupy Promyczki.


W konkursie recytatorskim wyróżnienie zdobyła Amelia Jarosz z grupy Śnieżynki. Swoje umiejętności recytatorskie prezentowali także- Franciszek Surówka z grupy Słoneczka oraz Hanna Komenda z grupy Promyczki. W konkursie piosenki udział wzięło troje dzieci z grupy Chmurki- Bartosz Brandeburg, Oliwia Mielech oraz Aleksandra Klim, która zdobyła wyróżnienie utworem „Choinka i rodzinka”. Uczestnicy dwóch ostatnich konkursów musieli zaprezentować się przed komisją konkursową podczas przesłuchań.

Gratulujemy serdecznie wszystkim dzieciom, które brały udział w „Mikołajkowej Gali Przedszkolaków”. Życzymy dalszych sukcesów oraz radości z rozwijania posiadanych talentów.

Monika Bibułowicz

Dwie dziewczynki i chłopiec z dyplomami za udział w konkursie stoją na tle choinki  Dzieci pozuja w sali Młodziezowego Domu Kultury czekajac na przeglad piosenki  Dziewczynki stoja na scenie  Nagrodzona praca Franciszka Łuczaja z grupy Promyczki  Świąteczna praca plastyczna Kajetana Bagińskiego z grupy Promyczki