Biblioteka

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. 25 listopada przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Z tej okazji co roku w szkole odbywa się wielkie świętowanie.  Do biblioteki tego dnia przyszli uczniowie klasy Ib. Dzieci wysłuchały opowiadania „Masza i kasza” z książki „Masza i niedźwiedź” oraz „Koala, który się trzymał” R. Bright i J. Field. Ułożyły puzzle z różnymi popularnymi w literaturze misiami i zapozowały do zdjęć w ramce z dzisiejszymi solenizantami.

Odbyły się także zajęcia czytelnicze z grupą zerówkową, Chmurkami. Dzieci wysłuchały książki „Puchatkowe zaklęcie” i „Koala, który się trzymał”. Działanie plastyczne polegało na wykonaniu misia.

Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn1 Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn2 Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn3 Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn4 Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn5 Dzien Pluszowego Misia ZSTurosn6

We wtorek 21.11.2023r. odbyły się zajęcia czytelnicze z zerówką z grypy Promyczki. Temat dotyczył dzielenia się. Dzieci wysłuchały opowiadania z książki „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” A. Reviry i książki pt.: „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”  R. Bright i J. Field. Wspólnie ustaliliśmy, że dzielenie się jest potrzebne ale należy zachować pewien umiar, który nie będzie naruszał granic drugiej osoby.

Przećwiczyliśmy podczas scenek zachowanie w różnych trudnych sytuacjach i wyraziliśmy uczucia, które mogą nam towarzyszyć podczas nich.

Zadanie plastyczne było nawiązaniem do bohaterów z wysłuchanej książki i dotyczyło wykonania wiewiórki z kolorowych papierów i liści. Powstały piękne i barwne prace.

Jesienne spotkanie z Promyczkami ZSTurosn1 Jesienne spotkanie z Promyczkami ZSTurosn2 Jesienne spotkanie z Promyczkami ZSTurosn3 Jesienne spotkanie z Promyczkami ZSTurosn4

Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.

W bibliotece 6 listopada na czytelników czekały błyskawiczne konkursy, puzzle, wykreślanki i krzyżówki nawiązujące do ich przygód. Zainteresowanych nie brakowało. Każdy uczeń odwiedzający bibliotekę próbował sprawdzić swoją wiedzę.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek ZSTurosn1 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek ZSTurosn2 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek ZSTurosn3 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek ZSTurosn4

W piątek 27.10.2023r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z zerówki z Panią Elizą Kossakowską. Uczniowie wysłuchali książki Beaty Ostrowickiej pt. :”Mój kochany Kotopies”.  Opowieść skłoniła nas do rozmowy na temat ulubionych przytulanek i wyrażania własnych odczuć w miły sposób dla innych. Bardzo ważne jest, to, by nie ranić uczuć innych osób, a także wyrażać własne zdanie, pomimo że  rozmówca ma zupełnie inne poglądy w danej sprawie. Działanie plastyczne polegało na pokolorowaniu kotka lub pieska w kreatywny, barwny sposób, wycięcie go i przyklejenie na kolorową kartkę.

We wtorek 31.11. 2023 odbyło się spotkanie z dziećmi z zerówki Promyczkami  i Panią Karoliną Ignaciuk.  Dzieci wysłuchały książki pt. „Franklin chce mieć zwierzątko”. Ta lektura skłoniła nas do rozmowy  o naszych domowych pupilach. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że dobrze jest mieć swojego zwierzaka, bo tak jak Franklin, bohater książki, możemy nauczyć się być odpowiedzialnym, opiekuńczym i przyjacielskim.

Następnie wykonaliśmy piękne i kolorowe mandale przedstawiające domowe zwierzątka.

Październikowe spotkania z dziećmi z zerówek ZSTurosn1 Październikowe spotkania z dziećmi z zerówek ZSTurosn2 Październikowe spotkania z dziećmi z zerówek ZSTurosn3 Październikowe spotkania z dziećmi z zerówek ZSTurosn4

Rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Plastyczny pt.: „Moja ulubiona książka w pudełku” zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza Panią Katarzynę Purtę. Komisja w składzie: Pani wicedyrektor Beata Szymoniuk, Pani Renata Zegadło- Piasecka i Pani Agnieszka Zajkowska, biorąc pod uwagę estetykę wykonanych prac, zgodność z tematem konkursu, a także oryginalność, ustaliła:

W kategorii klas I- III:

I miejsce- Oliwia Leszczyńska kl. Ib

II miejsce- Alicja Radziwon kl. Ib, Maja Ignaciuk kl. IIa

III miejsce-  Kacper Zackiewicz kl. IIIb, Hanna Cekało kl. IIa

Wyróżnienie- Kamil Rybnik kl. IIa

W kategorii klas IV- VI:

I miejsce- Alicja Kalinowska kl. V

II miejsce- Amelia Zaczeniuk kl. VI, Piotr Kiełek kl. V

III miejsce- Kaja Parzych kl. IVb

Wyróżnienie- Oliwia Hermanowska kl. IVa

W kategorii klas VII- VIII:

I miejsce- Emil Łapiński kl. VII

II miejsce- Klaudia Jabłońska kl. VIII, Julia Dryl kl. VIII

Do konkursu zgłoszono 22 prace zainspirowane nowościami zakupionymi w ramach funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, a nagrodzonym uczniom gratulujemy.

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn1 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn2 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn3 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn4 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn5 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn6 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn7 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn8 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn9 Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Moja ulubiona książka w pudełku ZSTurosn10

 

1.jpg

Ten rok szkolny rozpoczęliśmy bardzo czytelniczo. Uczniowie z klas I- III oraz chętni starsi uczniowie we wrześniu otrzymali kupony w ramach Klubu Pożeraczy Książek. Ta akcja jest jednym z działań w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek szkolnych „Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka”. Są już  pierwsi nagrodzeni czytelnicy: Kamil Rybnik kl. IIa, Julia Bukłaho kl. VI, Jakub Łobasiuk kl. IIa, Antoni Popławski kl. IIb, Ewa Jarmołowska kl. VI, Oliwia Borowska kl. IIb, Małgorzata Jabłońska kl. IIa, Lidia Michałowska kl. IIb

2.png

Klub Pożeraczy Ksiażek ZsTurosn1 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn2 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn3 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn4 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn5 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn6 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn7 Klub Pożeraczy Książek ZSTurosn8

12 października klasa VI zmierzyła się z testem z lektury  Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Klasową, najlepszą znawczynią lektury została Ewa Jarmołowska, a tuż po  niej Amelia Zaczeniuk i Lena Borowska. Dziewczęta otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

Gratulacje!

Konkurs na znawcę lektury w klasie VI ZSTurosn1

 

W klasie IV odbył się konkurs na najlepszego znawcę lektury C. Collodi pt. „Pinokio”. Należało rozwiązać test składający się z 22 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Bezbłędnie z pytaniami poradził sobie Tymoteusz Kiercul i to on zdobył tytuł najlepszego klasowego znawcy lektury. Tuż za nim w ilości punktów byli: Klara Mielech, Aleksandra Gołaszewska i Szymon Danowski. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Klasowy Konkurs na znawce lektury ZSTurosn1

W piątek 6 października 2023r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy Chmurki. Z wielką uwagą dzieci wysłuchały książki o znanym i lubianym bohaterze pt. : „Franklin świętuje”. Po zapoznaniu się z treścią utworu dzieci przystąpiły do działań plastycznych. Wykonały piękne, jesienne drzewka.

Chmurki w bibliotece ZSTurosn1  Chmurki w bibliotece ZSTurosn2 Chmurki w bibliotece ZSTurosn3

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki  w 2001roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września jest datą urodzin pisarki.

Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i co najważniejsze, dostarczają mnóstwa emocji. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest okazją do budowania więzi, wspólnego spędzania czasu z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy kolegami. Warto więc to święto obchodzić każdego dnia.

Nasza szkoła również uczciła to święto. W klasie Ia przeczytano opowiadanie R. Jędrzejewskiej- Wróbel pt.: „Siedmiu Wspaniałych”. W klasie VI: „Co robisz z pomysłem?” i  „Orzeł królewski”, w klasie V: „Coco Chanel”, w klasie IVb: legendę  „Lech, Czech i Rus”.  W klasie IVa uczniowie wysłuchali fragmentu „Mikołajka”, a w klasie V „Katarynki”.

Zaaranżowano również wystawę dotyczącą wypowiedzi wybitnych pisarzy o czytaniu.

Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn1 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn2 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn3 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn4 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn5