Biblioteka

5 marca 2024 roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Na tę okoliczność uczennice z klasy VI i uczeń z klasy IVb wcielili się w bohaterów i  wystąpili w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przysięgę szanowania książek i traktowania ich z powagą. Na najmłodszych czytelników czekały zagadki dotyczące znanych bajek i baśni. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał dyplom Pasowania na Czytelnika i książkę „Wnuczka Antykwariusza” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka- wielki człowiek”.

Pasowanie na czytelnika ZSTurosn1 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn2 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn3 Na zdjęciu są 2  uczennice przebrane za wilka i Czerwonego Kapturka. Pasowanie na czytelnika ZSTurosn5 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn6

27.02.2024r. odbyły się zajęcia z grupą Promyczki. Dzieci wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt.: „Słowik”. To piękny utwór, niosący bardzo ważne przesłanie. Mówi, że wartościowe jest tylko to, co szczere i nieudawane. Taka właśnie jest miłość słowika do cesarza. Słowik nie opuszcza swego władcy na łożu śmierci, gdy wszyscy inni są obojętni, a sztuczny ptak- zabawka nie może mu pomóc, bo nie jest prawdziwy i nie ma uczuć. Największym skarbem na świecie są przyjaciele, ludzie, na których można liczyć i którym można zaufać. Nie wolno sądzić ich po pozorach.

Słowika skojarzyliśmy chyba wszyscy z wiosną, którą czujemy już w powietrzu. Utrwaliliśmy też rodzaje ptaków przyporządkowując ich nazwy do ilustracji. Podsumowaniem zajęć było pokolorowanie słowika na tle pałacu.

Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn1 Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn2 Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn3

Z okazji walentynek w bibliotece na czytelników czekały książki zapakowane w prezenty. Kusiły miłosnym wyznaniem i zachętą do wspólnego spędzenia tego wieczoru. Chętnych nie brakowało, bo w tym dniu każdy chciał dostać walentynkę.

Akcja randka w ciemno ZSTurosn1  akcja randka w ciemno ZSTurosn2  akcja randka w ciemno ZSTurosn3  akcja randka w ciemno ZSTurosn4

8 lutego 2024r. w klasie VI odbył się klasowy konkurs na znawcę lektury Barbary Kosmowskiej pt.: „Pozłacana rybka”. Test składał się z 36 pytań, w tym otwartych i zamkniętych.
Najwięcej punktów zdobyły następujące uczennice: Weronika Dunaj. Ewa Jarmołowska i Julia Bukłaho. Dziewczęta otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.

 Klasowy konkurs na znawce lektury Pozlacana ZSTurosn1

Za oknem mamy zimę w pełni dlatego czytana dzieciom bajka nie była przypadkowa. Wybór padł na „Śnieżynkę” z książki „Śnieżne baśnie z kufra Świętego Mikołaja” M. Ślizowskiej. Wysłuchana historia skłoniła nas do rozmowy o samotności, spełnieniu marzeń, a także o byciu dobrym.

Dzieci wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające zimową dziewczynkę w kuli śnieżnej.

Styczniowe spotkanie z Chmurkami ZSTurosn1 Styczniowe spotkanie czytelnicze z Chmurkami ZSTurosn2 Styczniowe spotkanie czytelnicze z Chmmurkami ZSTurosn3 Styczniowe spotkanie czytelnicze z Chmurkami ZSTurosn4

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” zorganizowanej przez Fundację im. Herberta.

          Celem akcji jest budowanie międzyludzkich relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta,  jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Działanie sprowadzało się do czterech kroków:

1. Sięgnięcia po tomik wierszy.

2. Wybranie jednego wiersza.

3. Odręczne przepisanie wybranego wiersza na specjalnie przygotowanej kartce papeterii, którą otrzymaliśmy od Fundacji.

4. Podarowanie wiersza wybranej osobie.

         Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a Polski Komitet ds. UNESCO objął akcję honorowym patronatem.

         Akcja „Podaruj wiersz” spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Przepisywali wiersze podczas obecności w bibliotece szkolnej. Piękne kartki zostały wręczone wybranym bliskim osobom.

Podaruj wiersz ZSturosn1 Podaruj wiersz ZSturosn2 Podaruj wiersz ZSturosn3 Podaruj wiersz ZSturosn4 Podaruj wiersz ZSturosn5 Podaruj wiersz ZSturosn6 Podaruj wiersz ZSturosn7 Podaruj wiersz ZSturosn8  Podaruj wiersz ZSturosn9

W piątek 5.01.2024r. odbyły się zajęcia czytelnicze z Promyczkami w bibliotece. Tematem spotkania była „Pani Zamieć”. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanej baśni i  odpowiedziały na pytania dotyczące treści. Wspólnie stwierdziliśmy, że w życiu nie można być leniwym bo wtedy nic się nie osiągnie. Ci, którzy z zapałem wykonują swoją pracę szybciej osiągają upragniony cel. Ciężka i sumienna praca zawsze zostanie doceniona i nagrodzona przez innych.

Następnie z zapałem przystąpiły do wykonania pracy plastycznej przedstawiającą panią zimę.

Styczniowe spotkanie czytelnicze z Promyczkami ZSTurosn1 Styczniowe spotkanie czytelnicze z Promyczkami ZSTurosn2 Styczniowe spotkanie czytelnicze z Promyczkami ZSTurosn3

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na czytelników w bibliotece szkolnej czekał kalendarz adwentowy. Każdego dnia uczniowie wyjmowali zadanie do wykonania. Chętnych nie brakowało aby podjąć się tych wyzwań. Należało m. in. wypożyczyć książkę, zrobić ozdobę świąteczną, narysować ulubionego bohatera z książki lub filmu o tematyce świątecznej, pomóc najbliższym w przygotowaniach przedświątecznych, wyjaśnić słowo- podłaźniczka, powiedzieć „wesołych świąt” w dwóch obcych językach itd. Cała akcja spotkała się z bardzo miłym odbiorem i zaangażowaniem ze strony czytelników. Wszyscy, którzy wykonali komplet zadań otrzymali dyplomy i książeczki K. Janowicz- Timofiejew pt.: „Laleczka”.

Biblioteczny kalendarz adwentowy ZSTurosn1 Biblioteczny kalendarz adwentowy ZSTurosn2 Biblioteczny kalendarz adwentowy ZSTurosn3

W piątek 15.12.2023r. spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej. Zajęcia dotyczyły naszych mocnych stron, zainteresowań i tego, czym lubimy się zajmować. Okazało się, ze wśród nas jest sporo chłopaków, świetnie grających w piłkę, różne gry komputerowe i dobrze opiekujących się swoimi pupilami. Dziewczynki to mistrzynie organizacji dobrej zabawy z młodszym rodzeństwem, pomocnice mam, a także świetne sportsmenki. Do szukania w nas różnych zdolności skłoniła nas książka R. D. Reguery pt. „Dziewczynki latają wysoko”. Wyjaśniliśmy, co oznacza „dodawać komuś skrzydeł” i  że zawsze warto dążyć do spełniania własnych marzeń. Nigdy nie wolno się poddawać, mimo trudności jakie nas napotykają.

Podsumowaniem zajęć było utkanie własnych skrzydeł, które kto wie, gdzie nas w życiu zaniosą.

Dziewczynki i chłopcy latają wysoko ZSturosn1 Dziewczynki i chłopcy latają wysoko ZSturosn2 Dziewczynki i chłopcy latają wysoko ZSturosn3 Dziewczynki i chłopcy latają wysoko ZSturosn4

Zajęcia czytelnicze odbyły się  13 grudnia 2023r. w oparciu o opowiadanie  pt. „Radość, czyli wystarczy poluźnić krawat” E. Piotrowskiej z książki „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy”. Tematem przewodnim była radość, jaką niesie ze sobą każdy z nas.  Bohaterowie książki okazali wielkie serce dla przypadkowo spotkanego pana Gerarda. Mimo, że go nie znali wcześniej, podzielili się z nim ciepłem własnego domu, miłym słowem i serdecznym ugoszczeniem. Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, zrozumienia i przebaczenia, otwarcia serca na drugiego człowieka. Przekonał się o tym nasz książkowy bohater. Dzięki nowo poznanej rodzinie naprawił relacje ze swoimi braćmi.

Dzieci zrozumiały, że warto być dobrym dla innych zawsze, pomimo różnych okoliczności.  

Możemy zyskać więcej niż nam się wydaje… Nie tylko stajemy się lepszymi ludźmi, ale też zyskujemy nowych przyjaciół.

Działanie plastyczne polegało na wykonaniu pracy plastyczno- technicznej, ozdoby świątecznej.

Magia Swiat Bozego Narodzenia ZSTurosn1 Magia Swiat Bozego Narodzenia ZSTurosn2 Magia Swiat Bozego Narodzenia ZSTurosn3