Biblioteka

W dniu 31.05.2022r. odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Czytanie jest the best!”. Nasza uczennica, Martyna Szewczuk z klasy III zdobyła Nagrodę.

Serdecznie gratulujemy życząc  dalszego rozwijania talentu i zainteresowań plastycznych.

 Sukces Martyny Szewczuk ZSTurosn2 Sukces Martyny Szewczuk ZSTurosn3

W środę 11.05.2022r. odbyło się kolejne spotkanie z przedszkolakami z grupy Chmurki. Tym razem dzieci wysłuchały baśni pt. „O rybaku i złotej rybce”. Przesłanie było tu oczywiste: nie żądać zbyt wiele, bo można stracić to, co już się posiada. Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada.

Dzieci ochoczo podzieliły się swoimi marzeniami i prośbami, gdyby spotkali taką złotą rybkę spełniającą życzenia.

Zadanie plastyczne polegało na wykonaniu złotej rybki pływającej w morzu. Wszyscy poradzili sobie świetnie i każda rybka prezentowała się imponująco.

chciwosc nie poplaca ZSTurosn1 chciwosc nie poplaca ZSTurosn2 chciwosc nie poplaca ZSTurosn3

W dniu 10.05.2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. „Polscy Poeci- Dzieciom”, adresowany do uczniów klas I- III. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości poetów polskich piszących utwory dla dzieci, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją.

Podczas konkursu pod uwagę brano w szczególny sposób: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny, w tym: uzasadniony gest sceniczny, ruch i strój.

Do konkursu przystąpiło 13 uczestników. Komisja w składzie: Pani dyrektor Ewa Chrabołowska, Pani wicedyrektor Beata Szymoniuk i Pani Katarzyna Purta wyłoniła zwycięzców:

I miejsce- Maria Borowska kl. III- utwór pt. „Włos” L. J. Kern

II miejsce- Oskar Maciejczuk kl. IIb- utwór pt. „Chory kotek” S. Jachowicz

III miejsce- Martyna Szewczuk kl. III- utwór pt. „W królestwie kotów” L. J. Kern

                   Dorota Urwanowicz kl. I- utwór pt. „Żuk” J. Brzechwa

Wyróżnienia: Alicja Kalinowska kl. III- utwór pt. „Okulary” J. Tuwim

 Filip Czaczkowski kl. III- utwór pt. „Zaczarowane skrzypki” M. Konopnicka

Dziękujemy wszystkim  uczniom, którzy zachcieli przezwyciężyć tremę, spróbować swoich sił  oraz poświęcić swój czas, by przygotować utwory.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania, a zwycięzcy dyplomy i nagrody.

Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn1 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn2 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn3 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn4 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn5 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn6 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn7 Szkolny konkurs recytatorski ZsTurosn8

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza uczennica Zofia Bibułowicz z klasy IIb zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastyczno- przyrodniczym pt. „Mapa Polski”.

Wyniki konkursu oraz galeria nagrodzonych prac znajduje się pod adresem:

https://sp12.edu.gdansk.pl/pl/art/wyniki-ogolnopolskiego-konkursu-plastyczno-przyrodniczego-pt-mapa-polski.52022.html

Serdecznie gratuluję życząc dalszych twórczych pomysłów oraz rozwijania uzdolnień plastycznych.

Katarzyna Purta

   Sukces naszej uczennicy w konkursie ogolnopolskim ZSTurosn1Sukces naszej uczennicy w konkursie ogolnopolskim ZSTurosn2

W dniu 5 maja 2022r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy Promyczki wraz z Panią Martą Świstun. Było to już kolejne spotkanie mówiące o książce. Przypomnieliśmy i utrwaliliśmy czym zajmuje się biblioteka, czym różni się od księgarni oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Jeśli chodzi o zasady obchodzenia się z książkami to dzieci doskonale pamiętają, że nie wolno w nich pisać, rysować, zaginać rogów, czy czytać podczas jedzenia. Omówiliśmy również całą drogę  powstania książki, zaczynając od pomysłu w głowie autora, poprzez cały proces ilustrowania, drukowania i sprzedaży.

Przedszkolaki wysłuchały baśni „Brzydkie kaczątko”. Następnie wykazały się świetną pamięcią zapamiętując szczegóły z tekstu. Zadanie plastyczne polegało na wykonaniu łabędzia z kolorowych papierów. Liczne uśmiechy na twarzach dzieci po zakończonych zajęciach  zwiastują, że będą przychodziły chętnie i  często.

Miłym zaskoczeniem były życzenia od całej grupy z okazji  Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przypadającego 8 maja.

Wizyta zerowki ZSTurosn1 Wizyta zerowki ZSTurosn2 Wizyta zerowki ZSTurosn3

23 kwietnia

b1

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne  święto  organizowane przez UNESCO mające na celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1995 roku. Ta data stała się symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta wywodzi się z Katalonii– w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.   23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego (Sant Jordi). Tradycją w Katalonii jest obdarowywanie w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Następnie kobiety zaczęły odwdzięczać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z rosnącą popularnością Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł ten przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepiej  przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

 Zachęcam do zapoznania się z ciekawostkami książkowymi, czyli Książka naj….

 https://www.spzalasewo.pl/phocadownload/1920/materialy_edukacyjne/biblioteka/Naj_ksiazki_swiata.pdf

b2

W dniu  20.04.2022r. odbyły się zajęcia czytelnicze w grupie Gwiazdeczki. Nauczyciel bibliotekarz opowiedział dzieciom o budowie książki i całym procesie powstawania książek. Przedszkolaki dowiedziały się kto to jest pisarz, autor, ilustrator, drukarz, a także czym zajmuje się drukarnia, księgarnia, i wreszcie biblioteka. Z wielką uwagą dzieci wysłuchały kolejnego fragmentu „Małego Misia w Świecie Wielkiej Literatury” i wykonały ilustracje przedstawiające cukierkowy las.

zajecia o budowie ksiazki ZSTurosn1 zajecia o budowie ksiazki ZSTurosn2 zajecia o budowie ksiazki ZSTurosn3 zajecia o budowie ksiazki ZSTurosn4

W czwartek 31.03.2022r. w klasie V odbył się konkurs dotyczący znajomości lektury Ewy Nowak „Pajączek na rowerze”.

To historia dzieci, które początkowo się nie lubią, ale szybko okazuje się, że potrafią się porozumieć. Uczucie, które się miedzy nimi rodzi, jest dla nich zupełnie nowe i trudne. Oprócz tego mają mnóstwo innych kłopotów: w szkole, z rówieśnikami, a w domu muszą mierzyć się z rozpadem rodziny, brakiem oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców. Główni bohaterowie - Ola i Łukasz - muszą nauczyć się radzić sobie w niełatwym świecie dorosłych.
To ciepła i pouczająca powieść, która pokazuje, co w życiu jest najważniejsze i że na miłość nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród piątoklasistów.

Konkursowy test zawierał 31 pytań, w tym otwarte i zamknięte.

Najbardziej wnikliwie, zapamiętując najwięcej szczegółów, przeczytała książkę Maria Bielonko i to ona zdobyła Tytuł Najlepszego Znawcy Lektury. Niewiele gorzej poradzili sobie: Antonina Trocka i Emil Łapiński. Cała trójka otrzymała Tytuły znawców lektury i zdobyła nagrody.

klasowy konkursZSTurosn1

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku.

Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.

Dlaczego warto czytać dzieciom? Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.
Zalet jest bardzo wiele. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej sięgną po książkę niż smartfon.

Więcej informacji i ciekawostek znajdziecie na stronie:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/

https://dziecisawazne.pl/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci/

Rodziców zachęcam do skorzystania z poradnika o korzyściach z czytania dzieciom:

 https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/czytanie-dzieciom-na-glos

                                                                                                nauczyciel bibliotekarz