Biblioteka

20 marca 2023roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Na tę okoliczność uczniowie z klasy V wcielili się w bohaterów różnych książek i wystąpili w przedstawieniu pt. „Kłótnia wróżek”. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przysięgę szanowania książek i traktowania ich z powagą. Na najmłodszych czytelników czekały zagadki dotyczące znanych bajek i baśni. Na zakończenie spotkanie każdy uczeń otrzymał dyplom Pasowania na Czytelnika i książkę „Pierwsze Abecadło” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka- wielki człowiek”.

Pasowanie na czytelnika ZSTurosn1 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn2 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn3 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn4 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn5 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn6 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn7

W poniedziałek, 06.03.2023r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grypy Chmurki. W ramach cyklu zajęć o emocjach przedszkolaki wysłuchały opowiadania Liliany Fabisińskiej pt. „Zadowolenie, czyli Panna Foch i gwiazdka z nieba”. Ustaliliśmy, że tak zwane fochy odczuwamy wszyscy. Jest to niemiły stan, który powoduje sporo napięć, przykrych emocji i sytuacji. Główna bohaterka Ola, słynąca i w domu i w szkole z rozkapryszenia, pokazała nam, jak można w piękny sposób pracować nad swoim charakterem i spróbować nauczyć się cieszyć się z małych rzeczy i przestać wybrzydzać.  Przedszkolaki przećwiczyły też jak w różnych sytuacjach reagować, aby nie było mowy o fochach. Na zakończenie zajęć, w nawiązaniu do treści opowiadania, narysowały zwierzątka, które mają lub takie, o których wciąż marzą.

Zadowolenie ZSTurosn1 Zadowolenie ZSTurosn2 Zadowolenie ZSTurosn3

17 lutego przypada święto naszych pupili. Tego dnia w bibliotece na czytelników czekał quiz dotyczący znajomości powiedzeń o kotach z małą niespodzianką za rozwiązanie. Chętnych nie brakowało, by sprawdzić swoją wiedzę. Była też wystawka książek dla dzieci z kotem, głównym bohaterem. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy Ib. Wysłuchali kilku opowiadań o kotach z książki pt. „Opowiadania o zwierzętach”. Następnie wykonali prace plastyczne- koty według własnego pomysłu.

Na zakończenie spotkania zagrali w grę „Kot Stefan”.

Dzien kota w bibliotece ZSTurosn1 Dzien kota w bibliotece ZSTurosn2 Dzien kota w bibliotece ZSTurosn3 Dzien kota w bibliotece ZSTurosn4 Dzien kota w bibliotece ZSTurosn5

W klasie VI odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.. Test składał się z 19 pytań zamkniętych i 10 otwartych.

Zwycięzcami tego konkursu okazali się: Jakub Bibułowicz, Emil Łapiński i Maria Bielonko.

Otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Konkurs na znawce lektury ZSTurosn1

W bibliotece w tym dniu na czytelników czekały książki zapakowane w prezenty. Kusiły miłosnym wyznaniem i zachętą do wspólnego spędzenia tego wieczoru. Chętnych nie brakowało, bo w tym dniu każdy chciał dostać walentynkęJ

Poza akcją „Randka w ciemno z książką” można było rozwiązać quiz dotyczący tego święta. Przegranych oczywiście nie było i każdy otrzymał słodką mininiespodziankę z cytatem o przyjaźni lub miłości.

Walentynki ZSTurosn1 Walentynki ZSTurosn2 Walentynki ZSTurosn3

13.02.2013r. odbyło się spotkanie z grupą Chmurki w ramach cyklu: Emocje są ważne. Poruszyliśmy temat współczucia. Dzieci wysłuchały opowiadania „Współczucie, czyli najlepsze drożdżówki” Anny Czerwińskiej- Rydel z książki pt. „12 ważnych emocji”. Ustaliliśmy, że możemy współczuć innym, którzy są w jakiejś trudnej sytuacji albo możemy starać się czuć to, co oni.

Zadanie plastyczne polegało na zobrazowaniu siebie, a następnie plakatu obrazującego pomoc sobie nawzajem. Z rozmowy wynikło, że przecież każdy z nas bywa w takich sytuacjach, że czasami potrzebuje pomocy innych i  wsparcia.

Rozmawiamy o wspolczuciu ZSTurosn1 Rozmawiamy o wspolczuciu ZSTurosn2 Rozmawiamy o wspolczuciu ZSTurosn3

W klasie piątej  08.02.2023r.  odbył się konkurs na klasowego znawcę lektury Ewy Nowak pt. „Pajączek na rowerze”. Zadanie polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 31 pytań, w tym otwartych i zamkniętych.

Konkurs wygrali: Arkadiusz Purta, Ewa Jarmołowska  i Maja Jarmołowska. Otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy wnikliwego przeczytania lektury.

Klasowy konkus na znawce lektury ZSTurosn1

W dniu 07.02.2023r. biblioteka szkolna gościła dzieci z grupy Gwiazdeczki. Na początku spotkania dzieci obejrzały zbiory biblioteczne. Wyjaśniliśmy czym jest biblioteka i czym różni się od księgarni, z której pochodzą domowe książeczki. Następnie dzieci wykazały się dużą uwagą wysłuchując baśni pt. „Kot w butach”. Działanie plastyczne polegało na stworzeniu własnego kotka z elementów. Wszyscy poradzili sobie doskonale.

Gwiazdeczki pierwszy raz w bibliotece ZSTurosn1 Gwiazdeczki pierwszy raz w bibliotece ZSTurosn2 Gwiazdeczki pierwszy raz w bibliotece ZSTurosn3 Gwiazdeczki pierwszy raz w bibliotece ZSTurosn4

W dniu 09.01.2023r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu zajęć „Emocje są ważne” z  dziećmi z  grupy Chmurki. Temat dotyczył strachu. Przedszkolaki wysłuchały  opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „Strach, czyli jezioro mruga żółtym okiem”. Omawiane uczucie nie jest obce sześciolatkom. Strach jest naturalną reakcją organizmu na zagrażające i niebezpieczne sytuacje. Już od pierwszych chwil życia dzieci doświadczają różnego rodzaju lęków, które bardzo często są związane z naturalnym procesem rozwoju. Ustaliliśmy, że zawsze znajdzie się coś, czego się bardziej lub mniej boimy.  Gdyby zabrakło strachu, trudno byłoby nam uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Jest jak sygnał ostrzegawczy, mobilizujący albo do ucieczki, albo do podjęcia walki.

Druga część zajęć była kreatywna. Należało wykonać sympatyczną rybkę na bazie szablonu własnej dłoni. Powstały  piękne podwodne i kolorowe stworki.

Poćwiczyliśmy sprawność manualną, wyobraźnię i pomysłowość.

Strach to tez uczucieZSTurosn1 Strach to tez uczucieZSTurosn2 Strach to tez uczucieZSTurosn3 Strach to tez uczucieZSTurosn4

W poniedziałek 5 grudnia 2022r. odbyło się kolejne spotkanie z Chmurkami w ramach zajęć „Emocje są ważne”. Zgłębiliśmy temat złości. Jest to emocja, która towarzyszy nam dość często ale wiemy, jak sobie z nią radzić. Poznaliśmy liczne sposoby, żeby ją z siebie wyrzucić. Najskuteczniejsze jest przytulenie się do kogoś bliskiego, przekierowanie uwagi na czynność, którą lubimy, lub po prostu wyrzucenie jej do kosza na śmieci. Dzieci także wiedziały, w których częściach naszego ciała najczęściej zamieszkuje. To nie tylko głowa jest jej najczęstszą siedzibą ale również ręce, nogi, brzuch.

Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Agnieszki Frączek „Złość, czyli trzask!” z książki „12 ważnych emocji”, a następnie narysowały złość, tak jak ją sobie wyobrażają. Powstały piękne i bardzo kreatywne prace.

Miłym akcentem na zakończenie zajęć było zrobienie zdjęć w fotobudce mikołajkowej.

 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn1 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn2 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn3 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn4 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn5 Zlosc to tez uczucie ZSTurosn6