Biblioteka

W klasie piątej 26.04.2024r. odbył się konkurs czytelniczy  dotyczący lektury Ewy Nowak pt. „Pajączek na rowerze”. Zadanie polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 31 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Konkurs wygrali: Olivia Muszyńska, Filip Czaczkowski i Aleksandra Danilczuk

Otrzymali oni dyplomy i nagrody zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa..

Serdecznie gratulujemy wnikliwego przeczytania lektury.

Konkurs na znawcę lektury kl. V ZSTurosn1

We wtorek 07.05.2024r. uczniowie klasy IIa zmierzyli się z testem dotyczącym znajomości lektury H. Lofting pt.: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Test składał się  z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Najlepszymi znawcami tej książki okazali się: Amelia Bieryło, Szymon Adamski i Hanna Drozdowska. Ci uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Gratulacje!      

Klasowy konkurs na znawcę lektury w klasie 2a ZSTurosn1      

We wtorek 07.05.2024r. bibliotekę szkolną po raz pierwszy odwiedziły dzieci z grupy Kropelki. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenie biblioteki jednogłośnie stwierdzając, że mieści się w niej bardzo dużo książek. Następnie z uwagą wysłuchały książki P. Wechterowicza i E. Dziubak pt. „Uśmiech dla żabki”. Przeczytana książka utwierdziła nas, że warto mieć bliskich, na których zawsze możemy liczyć. Działanie plastyczne polegało na pokolorowaniu żabki.

Dzieci wraz z Panią Moniką Bibułowicz  pamiętały o Dniu Bibliotekarza i Bibliotek który przypada 08.05.2024r. i wręczyły przepiękną laurkę, a nawet zaśpiewały „Sto lat”!

To było bardzo miłe spotkanie.

Pierwsze odwiedziny Kropelek ZSTurosn1 Pierwsze odwiedziny Kropelek ZSTurosn2 Pierwsze odwiedziny Kropelek ZSTurosn3 Pierwsze odwiedziny Kropelek ZSTurosn4

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.  Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W tym dniu bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy Śnieżynki. Wysłuchały książek Rachel Bright pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić" i "Wieloryb, który chciał więcej" oraz książki Iwony Pietrzak- Płachty pt. "Wypożyczalnia skrzydeł". Przeczytane utwory skłoniły nas do rozmowy na temat korzyści dzielenia się z innymi, a także o potrzebie przyjaźni. Dzieci wykonały zakładki do książek, sympatyczne myszki.

 Na chętnych czytelników z klas IV- VIII w bibliotece szkolnej czekał quiz dotyczący praw autorskich. Nagrodą za jego poprawne rozwiązanie był cukierek.

23 kwietnia dzien książki ZSTurosn1 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn2 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn3 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn4 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn5 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn6 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn7

8 kwietnia 2024r. w klasie IIb odbył się konkurs dotyczący znajomości książki H. Loftinga pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Test składał się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Z pytaniami konkursowymi najlepiej poradziła sobie: Maria Kondracka, a tuż za nią Karol Czaczkowski i Lidia Michałowska.
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury klasa 2b ZSTurosn1

20 marca 2024r. w klasie VI odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 24 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. W tych zmaganiach  najlepiej poradziły sobie:  Weronika Dunaj, Ewa Jarmołowska i Maja Jarmołowska. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury Ania ZSTurosn1

W  marcu 2024r. w klasie V odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 47 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Test nie należał do łatwych, a z pytaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie:  Filip Czaczkowski, Olivia Muszyńska oraz Błażej Mielech.

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury w pustyni i w puszczy ZSTurosn1

W  marcu 2024r. w klasie IVa odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. W tych zmaganiach  najlepiej poradziły sobie: Rozalia Adamska i Maria Pietryńczak. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Gratulacje!

Klasowy konkurs na najlepszego znawcę lektury Tajemniczy ogrod ZSTurosn1

W marcu w klasie VII odbył się klasowy konkurs na znawcę lektury pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry. Należało rozwiązać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej książki odpowiadając na 31 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Test najlepiej napisali: Antonina Szmidt oraz Jakub Bibułowicz.

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury Zemsta ZSTurosn1

5 marca 2024 roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Na tę okoliczność uczennice z klasy VI i uczeń z klasy IVb wcielili się w bohaterów i  wystąpili w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przysięgę szanowania książek i traktowania ich z powagą. Na najmłodszych czytelników czekały zagadki dotyczące znanych bajek i baśni. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał dyplom Pasowania na Czytelnika i książkę „Wnuczka Antykwariusza” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka- wielki człowiek”.

Pasowanie na czytelnika ZSTurosn1 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn2 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn3 Na zdjęciu są 2  uczennice przebrane za wilka i Czerwonego Kapturka. Pasowanie na czytelnika ZSTurosn5 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn6