Biblioteka

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.  Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W tym dniu bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy Śnieżynki. Wysłuchały książek Rachel Bright pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić" i "Wieloryb, który chciał więcej" oraz książki Iwony Pietrzak- Płachty pt. "Wypożyczalnia skrzydeł". Przeczytane utwory skłoniły nas do rozmowy na temat korzyści dzielenia się z innymi, a także o potrzebie przyjaźni. Dzieci wykonały zakładki do książek, sympatyczne myszki.

 Na chętnych czytelników z klas IV- VIII w bibliotece szkolnej czekał quiz dotyczący praw autorskich. Nagrodą za jego poprawne rozwiązanie był cukierek.

23 kwietnia dzien książki ZSTurosn1 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn2 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn3 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn4 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn5 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn6 23 kwietnia dzien książki ZSTurosn7

8 kwietnia 2024r. w klasie IIb odbył się konkurs dotyczący znajomości książki H. Loftinga pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Test składał się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Z pytaniami konkursowymi najlepiej poradziła sobie: Maria Kondracka, a tuż za nią Karol Czaczkowski i Lidia Michałowska.
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury klasa 2b ZSTurosn1

20 marca 2024r. w klasie VI odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 24 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. W tych zmaganiach  najlepiej poradziły sobie:  Weronika Dunaj, Ewa Jarmołowska i Maja Jarmołowska. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury Ania ZSTurosn1

W  marcu 2024r. w klasie V odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 47 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Test nie należał do łatwych, a z pytaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie:  Filip Czaczkowski, Olivia Muszyńska oraz Błażej Mielech.

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury w pustyni i w puszczy ZSTurosn1

W  marcu 2024r. w klasie IVa odbył się konkurs dotyczący znajomości książki Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”. Należało wnikliwie przeczytać lekturę, a następnie rozwiązać test składający się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. W tych zmaganiach  najlepiej poradziły sobie: Rozalia Adamska i Maria Pietryńczak. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Gratulacje!

Klasowy konkurs na najlepszego znawcę lektury Tajemniczy ogrod ZSTurosn1

W marcu w klasie VII odbył się klasowy konkurs na znawcę lektury pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry. Należało rozwiązać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej książki odpowiadając na 31 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Test najlepiej napisali: Antonina Szmidt oraz Jakub Bibułowicz.

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdeczne gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury Zemsta ZSTurosn1

5 marca 2024 roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas I. Na tę okoliczność uczennice z klasy VI i uczeń z klasy IVb wcielili się w bohaterów i  wystąpili w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przysięgę szanowania książek i traktowania ich z powagą. Na najmłodszych czytelników czekały zagadki dotyczące znanych bajek i baśni. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał dyplom Pasowania na Czytelnika i książkę „Wnuczka Antykwariusza” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka- wielki człowiek”.

Pasowanie na czytelnika ZSTurosn1 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn2 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn3 Na zdjęciu są 2  uczennice przebrane za wilka i Czerwonego Kapturka. Pasowanie na czytelnika ZSTurosn5 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn6

27.02.2024r. odbyły się zajęcia z grupą Promyczki. Dzieci wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt.: „Słowik”. To piękny utwór, niosący bardzo ważne przesłanie. Mówi, że wartościowe jest tylko to, co szczere i nieudawane. Taka właśnie jest miłość słowika do cesarza. Słowik nie opuszcza swego władcy na łożu śmierci, gdy wszyscy inni są obojętni, a sztuczny ptak- zabawka nie może mu pomóc, bo nie jest prawdziwy i nie ma uczuć. Największym skarbem na świecie są przyjaciele, ludzie, na których można liczyć i którym można zaufać. Nie wolno sądzić ich po pozorach.

Słowika skojarzyliśmy chyba wszyscy z wiosną, którą czujemy już w powietrzu. Utrwaliliśmy też rodzaje ptaków przyporządkowując ich nazwy do ilustracji. Podsumowaniem zajęć było pokolorowanie słowika na tle pałacu.

Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn1 Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn2 Lutowe spotkanie z promyczkami ZSTurosn3

Z okazji walentynek w bibliotece na czytelników czekały książki zapakowane w prezenty. Kusiły miłosnym wyznaniem i zachętą do wspólnego spędzenia tego wieczoru. Chętnych nie brakowało, bo w tym dniu każdy chciał dostać walentynkę.

Akcja randka w ciemno ZSTurosn1  akcja randka w ciemno ZSTurosn2  akcja randka w ciemno ZSTurosn3  akcja randka w ciemno ZSTurosn4

8 lutego 2024r. w klasie VI odbył się klasowy konkurs na znawcę lektury Barbary Kosmowskiej pt.: „Pozłacana rybka”. Test składał się z 36 pytań, w tym otwartych i zamkniętych.
Najwięcej punktów zdobyły następujące uczennice: Weronika Dunaj. Ewa Jarmołowska i Julia Bukłaho. Dziewczęta otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.

 Klasowy konkurs na znawce lektury Pozlacana ZSTurosn1