Aktualności Szkoła Podstawowa

Dnia 13 czerwca 2024 r. odbyła się wycieczka autokarowa klas I-IV do Dorożek, niedaleko okolic Białegostoku do Parku edukacyjno – rekreacyjnego ,,Morza, lądy, oceany”. Wycieczka w całości została sfinansowana przez Wojta Gminy Turośń Kościelna pana Grzegorza Jakucia z okazji Dnia Dziecka.
Na miejscu dzieci miały możliwość zwiedzenia Muzeum Morza, gdzie znajdują się eksponaty dotyczące tematyki morskiej oraz żywe raki, żółwie, kraby, największe ślimaki i papużki. Na terenie parku każdy z uczestników wycieczki mógł podziwiać figury zwierząt morskich i nie tylko, które odzwierciedlały rzeczywiste rozmiary. W oczku ze złotymi rybkami dzieci mogły karmić wraz z kapitanem rybki. Kapitan statku zaprosił również wszystkie dzieci do obejrzenia i zwiedzenia prawdziwego kutra rybackiego, wejścia pod pokład a także posterowania nim. Do tego wszystkiego dzieciom dostarczono rozrywki, która pobudziła ich do zabawy ruchowej i sportu, między innymi
na ogromnej zjeżdżalni czy też torze tubingowym. Na zakończenie dzieci mogły zrelaksować się na leżakach oraz zakupić pamiątki z miejsca, które odwiedziły.
Dziękujemy Panu Wójtowi za udany prezent z okazji Dnia Dziecka.

Dzien Dziecka w Dorozkach ZSTurosn1 Dzien Dziecka w Dorozkach ZSTurosn2 Dzien Dziecka w Dorozkach ZSTurosn3 Dzien Dziecka w Dorozkach ZSTurosn4 Dzien Dziecka w Dorozkach ZSTurosn5

Klasa 6 i 8 wzięły udział w konkursie wielkanocnym w aplikacji do nauki słownictwa języka angielskiego Wocabee. Najlepsze wyniki uzyskali:
- Amelia Zaczeniuk, kl. 6
- Dominik Czaczkowski, kl. 8

Z dumą informujemy, że nasza szkoła znalazła się w pierwszej 10 wśród wszystkich szkół w Polsce.
Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY !!! :)

Konkurs wielkanocny w aplikacji Wocabee klasa 6 z nauczycielem Konkurs wielkanocny w aplikacji Wocabee klasa 8 z nauczycielem

12 czerwca 2024r. uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej uczestniczyli w wycieczce w ramach projektu -„Poznajemy Podlaskie”.W godzinach porannych udaliśmy się na wycieczkę, aby poznać najciekawsze zakątki Podlasia, w tym wigierską monumentalną puszczę, polodowcowe jeziora i klasztorne tajemnice.
Pierwszym przystankiem naszej „odysei” była miejscowość Płociczno. Tam czekała na uczestników zabytkowa kolejka wąskotorowa, którą uczniowie udali się na przejażdżkę po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym do stacji Krusznik. Z wagonów kolejki uczniowie podziwiali przyrodę i piękne widoki tego uroczego zakątka Polski.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży było Muzeum Marii Konopnickiej i zwiedzanie multimedialnej wystawy poświęconej życiu poetki . Podczas pobytu w muzeum uczniowie uczestniczyli w grze dydaktycznej „Pół żartem, pół serio o Marii Konopnickiej.
Muzeum Wigier w Starym Folwarku – to kolejny punkt wycieczki, tam uczestnicy obejrzeli wystawę stałą co kryje głębia jeziora Wigry jak wygląda życie na jego powierzchni i na terenach, które jezioro otaczają oraz faunę i florę tego regionu.
Następnie uczestnicy zwiedzali stary Pokamedulski Klasztor na półwyspie, poznając historię zakonu kamedułów Uczniowie obejrzeli eremy oraz katakumby. Podczas pobytu na wieży zegarowej uczniowie podziwiali przepiękną panoramę klasztoru i otaczające go wody jeziora. W refektarzu wszyscy zjedli obiad.
Ostatnim punktem wycieczki był dwugodzinny pobyt w Aquaparku w Suwałkach.
Wycieczka była bardzo interesująca, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc w województwie podlaskim, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o najbliższym nam regionie Polski. Zmęczeni, ale pełni wrażeń w godzinach wieczornych udaliśmy się w drogę powrotną. Wyjazd ten przybliżył nam nieznane dotąd, a urokliwe i warte obejrzenia miejsca na Podlasiu.

Przed Muzeum Wigier Przed Klasztorem Kamedułów Przystanek podczas jazdy kolejką wąskotorową Przy Muzeum Marii Konopnickiej

Z okazji Dnia Dziecka, w naszej szkole odbył się przegląd talentów, który okazał się prawdziwym świętem kreatywności i umiejętności naszych uczniów. Atmosfera była pełna radości i oczekiwania, a każdy z uczestników czekał z niecierpliwością na swoją kolej.

Uczniowie zaprezentowali różnorodne talenty, które zaskoczyły i zachwyciły publiczność. Była prezentacja mydełek oraz bransoletek robionych z gumek. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe pokazy gimnastyczne i cyrkowe, które wymagały nie lada odwagi i precyzji. Nie zabrakło wokalistów, sportowców, fanów kostki Rubika oraz prezentacji artystycznych, gdzie młodzi malarze pokazali swoje prace, które wywoływały podziw i uznanie.

To wydarzenie pokazało, jak wiele talentów kryje się w naszych uczniach i jak ważne jest, aby dać im przestrzeń do ich rozwijania.

MamTalent ZSTurosn1 MamTalent ZSTurosn2

Karolina Łukasik kl Ia-1 miejsce

Antoni Grądzki kl Ia- 2 miejsce

w "III Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania dla Pierwszaków",

który odbył się  6 czerwca 2024r. w Bialskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.

Serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                    

                                                                               Opiekun: Dorota Poślada

 konkurs pieknego czytania ZSTurosn1 konkurs pieknego czytania ZSTurosn2 konkurs pieknego czytania ZSTurosn3 konkurs pieknego czytania ZSTurosn4

Warsztaty ekologiczne 6 czerwca 2024 przywitały nas ulewą, jednakże jako społeczność dbająca o środowisko wcale nas to nie zasmuciło, gdyż rozumiemy, jak bardzo teraz potrzebny jest wszystkim deszcz. Warsztaty rozpoczęliśmy od pracy nad plakatami pod tytułem „Jak dbamy o środowisko". Następnie gościliśmy panią Anię z Olejowych Smaków, która przybliżyła nam techniki wytwarzania olejów i prozdrowotne właściwości tych substancji. Następnie przedstawiciele Narwiańskiego Parku Narodowego opowiedzieli o rodzajach Sów oraz ważek i motyli występujących w naszym regionie. Dzień zakończył się zajęciami prowadzonymi przez naszego kolegę Dominika, który nauczył nas produkowania mydeł oraz mydła w płynie, a także wykładem pana z Leśnictwa Suraż przybliżającego ekologiczną rolę lasów.
Było wesoło, zabawnie i rozwijająco. Dziękujemy za udział!❤️

warsztaty ekologiczne 2024 1 warsztaty ekologiczne 2024 4 warsztaty ekologiczne 2024 5

6 czerwca uczennice klasy VII reprezentowały naszą szkołę w VIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko- Muzycznym poświęconym pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.
Monika Urwanowicz, Natalia Kalinowska oraz Klaudia Adamska zaprezentowały się w Konkursie Recytatorskim, a Daria Białous w Konkursie Pieśni.
Wszystkie dziewczyny godnie reprezentowały naszą szkołę i zostały finalistkami Konkursu.
Gratulujemy i życzymy  kolejnych artystycznych sukcesów!

IMG 20240606 091337 IMG 20240606 094040 IMG 20240606 094230 IMG 20240606 094359 IMG 20240606 105323 IMG 20240606 110448

Konkurs ortograficzny skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich, sprawdzał znajomość zasad ortograficznych poznanych przez dzieci  na tym etapie edukacji. Składał się z dwóch etapów- klasowego, w którym udział brali wszyscy uczniowie oraz szkolnego, w którym z dyktandem mierzyli się zwycięzcy z klas. Z przyjemnością informujemy, iż wyłoniono zwycięzców, którzy popełnili najmniej błędów w tym niełatwym wyzwaniu:

Wyróżnienia: Michał Mystkowski i Mateusz Mystkowski

3 miejsce: Paulina Piotrowicz i Oliwia Średzińska

2 miejsce: Amelia Bieryło

1 miejsce: Kamil Rybnik i Jan Klim.

Gratulujemy!

Organizatorzy

Beata Szelągowska

Renata Zegadło-Piasecka

Asy ortografii 1 Asy ortografii 2 Asy ortografii 3

„[…] Proszę, niech każdy nastawi aparat, bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad”

Takie słowa przywitały uczniów klasy 4b odwiedzających 4 czerwca Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej

Młodzież miała okazję, by przenieść się do zamkniętego w kadrach świata artysty. Pejzaże uchwycone przez Wołkowa zachwyciły swoim pięknem i unikalnością. Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że Podlasie jest rejonem nietuzinkowym i bajecznym.

Renata Zegadło-Piasecka

4B w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa 1 4B w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa 3 4B w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa 4 4B w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa 2

W dniu 4 czerwca 2024r. odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Czytanie jest the best!” w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Uczennica naszej szkoły, Adrianna Purta z klasy Ib zdobyła wyróżnienie tworząc ilustrację do książki Celiny Zubryckiej pt. „Osioł Mateusz”. Całą uroczystość uświetniła obecność twórcy literatury dla dzieci Pana Grzegorza Kasdepkego, który  osobiście gratulował i wręczał nagrody wszystkim laureatom.

Gratulacje!

Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Czytanie ZSTurosn1 Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Czytanie ZSTurosn2 Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Czytanie ZSTurosn3 Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Czytanie ZSTurosn4

  

28 maja 2024 roku o świcie uczniowie klasy 2a, 2b i 3b wyruszyli do stolicy w poszukiwaniu przygody.

 Wyprawa rozpoczęła się smakowicie: od warsztatów w Manufakturze Czekolady. Uczniowie poznali tajniki wytwarzania i temperowania czekolady, a następnie samodzielnie wykonali swoje autorskie tabliczki tego przysmaku🍫

Kolejnym punktem programu była wizyta na Stadionie Narodowym. Cóż to były za emocje! Okazja, by móc dotknąć koszulki ulubionego piłkarza czy usiąść na jego miejscu w szatni była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem ⚽️⚽️

 Po sportowych emocjach przyszła pora na doświadczenia, obserwacja i naukę poprzez zabawę w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie z zapartym tchem oglądali i korzystali z interaktywnych atrakcji, a nawet rozmawiali ze sztuczną inteligencją🤖

 Ostatnim etapem wyprawy był spacer ulicami warszawskiego Starego Miasta. Przepiękne i poruszające historie kryjące się za murami zabytkowych kamienic i brukowanych ulic wprawiły uczniów w melancholijny nastrój 🌇

 Dużo wrażeń przełożyło się na duże zmęczenie, ale wszyscy jesteśmy pewni- to była wspaniała wycieczka!

 Renata Zegadło-Piasecka 

 441923098 885078233429859 8439653345629519741 n444467467 885077360096613 3471613137555146765 n444487515 885077443429938 7124067166783415942 n444487920 885078353429847 7528689151280954864 n445356718 885077760096573 1813224789157194208 n