Aktualności Szkoła Podstawowa
Dnia 28.03.2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów laureatom konkursu „Energia Marzeń”, której organizatorem i fundatorem nagród był Greenvolt Power Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W konkursie wzięły udział szkoły z gminy Turośń Kościelna w tym: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej, Szkoła Podstawowa im. Leonarda Prystroma w Tołczach, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Turośni Dolnej. Przedsięwzięcie to miało na celu propagowanie wiedzy na temat znaczenia ekologii i odnawialnych źródeł energii jako ekologicznego źródła produkcji energii. Zadaniem uczestnika konkursu było samodzielne nagranie i przesłanie filmu prezentującego samodzielną wypowiedź dotyczącą umotywowania przyznania stypendium, jego przeznaczenia oraz dotychczasowych działań podjętych przez ucznia związanych z odnawialnymi źródłami energii lub ekologią. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów, którzy wykazali się niezwykłą świadomością konieczności dbania o środowisko.
Naszą szkołę reprezentowali:
Magdalena Roszkowska kl. VIIIb
Jakub Bibułowicz kl. VI
Zofia Bibułowicz kl. IIIb
Paweł Łukaszuk kl. IIIb
Wiktor Łukaszuk kl. IIIb
Oliwia Kosińska kl. Ia
Antoni Popławski kl. Ib
Gratulujemy wszystkim laureatom.
28 marca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zaroiło się od gwiazd! Nauczyciele nie kryli swojego zdziwienia, gdy zamiast uczniów na lekcje zaczęli przychodzić najprawdziwsi celebryci. Pojawili się wspaniali sportowcy- piłkarze Turośnianki, a nawet Iga Świątek. Zza oceanu przyleciał The Weekend, by nagrać duet z Sanah. Przepiękne Barbie przykuwały wzrok, a wiewiórki z bajki o Alvinie niezawodnie wszystkich rozśmieszały. Porządku pilnowała Czarna Wdowa, a Wednesday przyglądała się kolegom z typowym dla siebie sceptycyzmem.
PS Pojawił się również nowy nauczyciel. Był uderzająco podobny do naszego pana Maćka… Bliźniak? A może klon?? Kto wie.
Klasa druga i klasy trzecie wzięły udział w warsztatach wielkanocnych. Poznały najstarszą technikę zdobienia jajek jaką jest batik. Dzieci uczyły się od mistrzyni. Pani opowiedziała o najstarszych naturalnych sposobach barwienia jajek oraz zaprezentowała sztukę pisania podlaskich pisanek. Wszyscy podjęliśmy próbę wykonania wielkanocnego jajka. Udało się, ale do wzorów mistrzyni jeszcze nam daleko.
Uczestnicy warsztatów
Dnia 24.03.2023 odbyło się rozstrzygnięcie XXII Podlaskiego konkursu plastycznego „Pisanki, kraszanki, wyrywanki „ pod honorowym patronatem Jego ekscelencji Józefa Guzdka oraz honorowym patronatem Prezydenta miasta Białegostoku. Nasza uczennica z kl Ib Natalia Porowska otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną wykonaną na zajęciach w świetlicy. Wszystkie wyróżnione prace brały udział w licytacji na cele charytatywne. Gratulujemy laureatce!
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa, gdyż wiąże się z istotą zespołu – trisomią 21 chromosomu, powodującą wady wrodzone u osób nią dotkniętych.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Nasi uczniowie dołączyli do akcji i założyli różnokolorowe skarpety.
24 marca 2023 roku uczniowie klas 4, 5, 6 oraz 7 uczestniczyli w wiosennych warsztatach decoupage na szkle prowadzonych przez p. Renatę Zegadło-Piasecką.
23 marca uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez p. Renatę Zegadło-Piasecką. Tematem przewodnim zajęć była zbliżająca się Wielkanoc. Z tak pięknymi pisankami i zajączkami możemy już niecierpliwie wyczekiwać świąt.
Informujemy, że nasza szkoła otrzymała w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia szkoła otrzymała 15 000 zł, a przedszkole 3750zł. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.
Radość z nadejścia tej pięknej pory roku uczniowie klas I-III wyrazili poprzez założenie zielonego ubrania.
Dzień Wiosny był również okazją do stworzenia portretów pani Wiosny oraz wystawieniem krótkiej inscenizacji ukazującej jak ważną jest porą roku w całej przyrodzie, a tym samym zachęcającej do obserwacji zachodzących w niej zmian.
21 marca był także związany z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa - szacunek do osób z tą chorobą wyraziliśmy poprzez założenie kolorowych skarpetek.
Jak najlepiej świętować Dzień Wiosny? Oczywiście aktywnie! Taką możliwość mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej w „ Pierwszy Dzień Wiosny”. Zapaleni sportowcy wybrali rozgrywki sportowe, zwolennicy natury i poszukiwacze przygód zmierzyli się ze swoją wiedzą, intuicją w grze terenowo- dydaktycznej pod hasłem Patron, który łączy pokolenia – wędrówka śladami przeszłości naszej szkoły.
Gra terenowa to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, wzmacnianie relacji i aktywne świętowanie. Przedsięwzięcie zostało przygotowane w związku z obchodami 100- lecia placówki oraz 50- lecia nadania jej imienia Stanisława Staszica.
W grze wzięli uczniowie klas 4- 8 , którzy wraz z opiekunami rozpoczęli wędrówkę śladami przeszłości Turośni Kościelnej. Zespoły miały do pokonania 25 różnorodnych zadań, poczynając od zadań matematycznych, plastycznych, przyrodniczych, logicznych czy też literackich. Głównym celem tej gry było zdobycie wiedzy o Patronie naszej szkoły oraz poszerzenie wiadomości o historii naszej szkoły i miejscowości Turośń Kościelna.
Na wszystkich uczestników zabawy czekała niespodzianka.
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole upłynął w wyśmienitych nastrojach. Impreza stała się wspaniałą okazją dla kultywowania tradycji szkolnych oraz integrowania się zespołów klasowych.
Strona 1 z 80