"Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" 2020/2021

W tym roku nasze przedszkole kontynuuje przygodę z Małym Misiem w Świecie Wielkiej Literatury. Ogólnopolski program nie tylko zachęca i propaguje czytelnictwo już od najmłodszych lat. Porusza on również tematykę często trudną dla dzieci. W drugim module Mały Miś przeniósł najmłodszą grupę Kropelki do świata emocji, rozwijając ich inteligencję emocjonalną. Dzieci mogły podzielić się swoimi odczuciami na temat strachu, złości, lęku, smutku, radości. Wszystkie w/w zagadnienia poruszone zostały w następujących tematach.

Lusterka pełne emocji. – zabawy logopedyczne

Jestem dobrym kolegą/koleżanką

Jak pokonać nieśmiałość?

Jak oswoić strach?

Złość nie jest wcale taka zła.

Mam nadzieję, że dzieciom po tych zajęciach łatwiej będzie poradzić sobie z własnymi przeżyciami.

Eliza Kossakowska

"Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" 2019/2020

 

Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

Nie da się przecenić roli książki w wychowaniu i rozwoju każdego człowieka. Już od najmłodszych lat , rozwija ona wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Zdając sobie z tego sprawę, ponownie w tym roku szkolnym dzieci i panie z grup: Promyczki (5-6latki) i Słoneczka (4-5latki) przystąpiły do ogólnopolskiego projektu czytelniczego ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” . Celem projektu jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci a tym samym wśród dorosłych.

Przy pomocy maskotek Pluszowych Misiów pragniemy rozbudzić i pielęgnować pojawiającą się chęć czytania u dzieci, a w tym potrzeby codziennego kontaktu z kulturą literacką. Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książki i czytania, chroni dzieci i młodzież przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości kultury masowej. Ważne jest, by nawet najmłodsze dzieci miały codzienny kontakt z książką. W tym roku szkolnym zachęcamy do czytania literatury polskich pisarzy i poetów.
W ramach projektu:

  • Codziennie czytamy dzieciom przez co najmniej 20 minut;

  • Zachęcamy rodziców oraz innych członków rodziny (babcie, dziadków, starsze rodzeństwo) do systematycznego czytania dzieciom w domu;

  • Zapraszamy nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół, rodziców i innych członków rodziny, a także gości spoza placówki, do czytania swoich ulubionych bajek , baśni i wierszy;

  • Misie mają okazję do poznania środowiska rodzinnego naszych wychowanków.

Tegoroczna edycja projektu oprócz czytania w przedszkolu i wizytach misiów w domach przedszkolaków, zawierać będzie również treści bliskie dzisiejszemu społeczeństwu:

- Mały Miś – Czytające przedszkolaki;

-Misiowy Wolontariat

- Play with little Teddy Bear

- Dzień Pluszowego Misia

- Mały Miś i prawa dziecka

- Bezpieczni z Małym Misiem

- Zmisiowany dzień matematyki

- Mali przedsiębiorcy

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się do projektu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.
Eliza Kossakowska

 

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" 2018/2019

Dzieci z grupy Chmurki i Gwiazdeczki przystąpiły w tym roku szkolnym do międzynarodowego programu propagującego czytelnictwo wśród najmłodszych ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Przedszkolaki przez cały rok szkolny będą wykonywały zadania, nie tylko czytelnicze, razem z Misiem Zdzisiem ( Chmurki) i Kubusiem Puchatkiem (Gwiazdeczki). Maskotkę misia i imię dla niego wybrały przedszkolaki podczas jednych z zajęć. Zdziś i Kubuś Puchatek pomagają dzieciom poznawać zasady kulturalnego zachowania się nie tylko w sali. Najmłodszych wspiera podczas pierwszych tygodni w przedszkolu. Chmurki razem ze Zdzisiem utrwalały już umiejętność bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym, poznały nowe znaki drogowe. Miś wziął udział w imprezie sportowej Biało- czerwoni. Razem z dziećmi biegł w sztafecie, następnie dopingował wszystkich w zmaganiach sportowych. Jeszcze wiele niespodzianek i miłych chwil z udziałem pluszaka, przeżywać będziemy w tym roku szkolnym.

Najważniejszym jednak zadaniem Zdzisia i Kubusia Puchatka jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czyni to, zapraszając do naszej sali pracowników Zespołu Szkół, by Ci czytali przedszkolakom podczas poobiedniej przerwy. Na zaproszenie Zdzisia, odwiedziła nas już Pani Dyrektor Ewa Chrabołowska i Pan Marek Łukaszuk. Wszyscy nasi goście wpisują się do kroniki przedszkolnej MAŁEGO MISIA. Nie obyło się bez wspólnych zabaw na przedszkolnym dywanie . Przedszkolaki chcąc sprawić radość nowemu przyjacielowi z własnej inicjatywy rysowały jego portrety do przedszkolnej galerii prac.

Zdziś i Kubuś Puchatek odwiedzają również przedszkolaki w ich domach. Wspólnie z rodzicami czytają dzieciom bajki przed snem. Wszyscy gospodarze wpisują się do pamiątkowego dzienniczka Misia, rysując ilustrację do przeczytanej pozycji i odrysowując swoją dłoń.

Eliza Kossakowska

'

Mały Miś- Zdziś podbija serca dzieci i dorosłych!!!

Codziennie w grupie Chmurki można spotkać osobę dorosłą, która na zaproszenie Małego Misia Zdzisia czyta przedszkolakom w trakcie poobiedniego wypoczynku. Ostatnio odwiedzili nas: Pani Asia Olendzka, Pani Marta Świstun, Pan Piotr Witowski. Pozycje z którymi nas zapoznali były różne: wiersze, bajki, opowiadania, legendy. Miś czuwa, aby przedszkolaki miały możliwość obcowania ze wszystkimi gatunkami literackimi.

Zdziś zachęca nie tylko do wspólnego czytania. Towarzyszy Chmurkom we wszystkich ich codziennych czynnościach. Razem z Małym Misiem dzieci wykonały samodzielnie Kodeks Grupy, poprowadziły zajęcia o dobrych manierach. To Zdzisiowi opowiedziały o swoich sukcesach i osiągnięciach, nie tylko tych przedszkolnych. Codziennie Miś odwiedza dom któregoś z przedszkolaków, by wspólnie z rodzicami poczytać bajki na dobranoc.

Młodsze przedszkolaki, Gwiazdeczki ze swoim Kubusiem sadziły drzewko, przełamały lęk przed ,,leżakowaniem”, razem przełamały obawę ,, Czy aby na pewno jedzenie przedszkolne jest tak smaczne jak w domu?”

Nasze Misie wprowadzają nas nie tylko w świat wielkiej literatury, ale i pomagają zdobywać ,,sukcesy” w życiu codziennym.

Eliza Kossakowska

Kubuś Puchatek i odwiedzający nas goście

W grupie Gwiazdeczki co jakiś czas odwiedzaja nas pracownicy Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, aby wraz z Kubusiem Puchatkiem umilić nam czas czytając nam literaturę. Do tej pory odwiedzili nas: Pani Beata, Pani Eliza, Pani Kasia oraz Pani Dyrektor Ewa. Gwiazdeczki po każdej przeczytanej bajce, chętnie odpowiadają na pytania. Potem zgodnie z prośbą Kubusia proszą o pamiatkowy wpis do kroniki.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

,,Mały Miś – 100 lat Niepodległości”

5 listopada przedszkolaki z grup: Gwiazdeczki i Chmurki wraz z rodzicami, wzięły udział w recytatorskim konkursie o tematyce patriotycznej. To grupowe misie: Kubuś i Zdzisiek, napisały listy do dzieci, w których to, zaproponowały wspólne recytowanie z rodzicami. Najważniejsze było wytłumaczenie Gwiazdeczkom i Chmurkom, kim jest prawdziwy PATRIOTA.

8 listopada przedszkolaki miały okazję spotkać się z przedstawicielami Legionu Wschodniego i uczniami Liceum Mundurowego.

9 listopada o godzinie 11:11 wraz z wójtem gminy Turośń Kościelna, przewodniczącą Rady Rodziców, Dyrekcją i całą społecznością Zespołu Szkół zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Po południu zaś swoją dumę i radość z tego, że jesteśmy Polakami wyraziliśmy uroczystym apelem, podczas którego recytacją, tańcem i śpiewem wspólnie cieszyliśmy się wolną Polską.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury...kolejni goście

W środę 3 kwietnia w ramach programu czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, gościł u nas konsultant oświatowy wydawnictwa Mac, które wspiera propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i jest jednym z głównych patronów programu. Przeczytał on dzieciom z grup „Gwiazdeczki” i „Chmurki” utwory z książki Justyny Drobkiewicz pt. ,,Świat w piżamie”.

E. Kossakowska