"Piękna Nasza Polska Cała" 2020 / 2021

Od września 2020r. nasze przedszkole bierze udział w kolejnej edycji projektu o tematyce patriotycznej ,,Piękna Nasza Polska Cała”, którego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.

Najmłodsza grupa przedszkolna, KROPELKI wspólnie z nauczycielem przygotowała gazetkę o tematyce patriotycznej. Już najmłodsze dzieci wiedzą, że orzeł biały, to ptak, który jest w naszym godle, a biel i czerwień, to nasze barwy narodowe.

Eliza Kossakowska

A JA KOCHAM MOJE MIASTO”

Realizując kolejne zadanie projektu „Piękna Nasza Polska Cała” grupy „Gwiazdeczki” i „Słoneczka” wykonały na boisku przy przedszkolu laurkę dla Turośni Kościelnej. Rysowanie kredą sprawiło przedszkolakom dużo przyjemności, obie grupy były bardzo zadowolone ze swojego dzieła.

Monika Bibułowicz

Święto Konstytucji 3 Maja

W dniu 30 kwietnia obchodziliśmy w naszej grupie rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowaliśmy grę planszową ,,Biało-Czerwoni” w ramach Projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała”. Cała grupa była ubrana w barwy naszego kraju. Chmurki zostały podzielone na grupę Białą i Czerwoną. Podczas gry było mnóstwo zadań do wykonania min. zagadki o Polsce, powtórzenie łamańców językowych a nawet liczenie. Zespoły szły w zaparte i gra była wyrównana ale ostatecznie biali wygrali pojedynek. Jednak nasza biel nie istnieje bez czerwieni i obydwie grupy są zwycięzcami. Wszystkim dzieciom za wspaniałą grę i ich postawę były wręczone nagrody w postaci słodkich upominków. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Była to wspaniała alternatywa dla pogłębiania przynależności narodowej u naszych małych patriotów.

Zuzanna Kartowicz-Bajda

HERB TUROŚNI KOŚCIELNEJ

Kolejnym zadaniem z projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, które udało nam się zrealizować w maju, było wykonanie herbu naszej miejscowości. Praca plastyczna zaangażowała przedszkolaki, które przy okazji omawiania elementów herbu utrwaliły wiadomości na temat Turośni Kościelnej i jej okolicy. Podczas zajęć każdy z przedszkolaków opowiadał również o swoim miejscu zamieszkania.

GWIAZDECZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

Czerwone korale

Chmurki zrealizowały kolejne zadanie z projektu Piekna Nasza Polska Cała, którego celem było zorganizowanie warsztatów biżuterii regionalno-folkowej. Przy płynącej z płyty słowach piosenki Czerwone korale” ruszyły z wielkim zapałem tworzenia własnych korali. Każdy sam wybierał rodzaje koralików i tworzył swoje kompozycje. Po wykonaniu zadania Chmurki wspólnie zatańczyły w swoich koralach do utworu Czerwone korale”.

Marta Świstun

"Piękna Nasza Polska Cała" 2019 / 2020

Od września w naszym przedszkolu realizowana jest druga edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała, którego celem jest wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży, poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski. Co miesiąc wybrana grupa będzie realizowała jedno zadanie z listy zadań zaproponowanych przez autorkę projektu- panią Ludmiłę Fabiszewską- nauczycielkę Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

Monika Bibułowicz

KTO TY JESTEŚ?- POLAK MAŁY

Na początku listopada najmłodsze przedszkolaki z grupy „Kropelki” wzbogacały wiedzę na temat swojej ojczyzny. Poznały wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” i dowiedziały się jak wygląda flaga oraz godło Polski. Dzieci bardzo szybko opanowały pamięciowo refren piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wysłuchały również hymnu i dowiedziały się jaką postawę należy przyjąć podczas jego wykonywania. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w różnych zadaniach związanych z tematyką realizowanych zajęć i z dużym zaangażowaniem (przy niewielkim wsparciu) pomalowały palcami ilustrację godła. Przez kolejne lata pobytu w przedszkolu swój patriotyzm i miłość do ojczyzny dzieci będą kształtować stopniowo, poznając bliżej piękno i historię swojego kraju.

Monika Bibułowicz

KARTKA BOHATEROM

Przedszkolaki z najmłodszej grupy w ramach projektu zrealizowały we wrześniu pierwsze zadanie „Napisz kartkę bohaterom”. Wzięły bowiem udział w ogólnopolskiej akcji Bohater-on, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Kropelki z radością przystąpiły do wspólnego wykonania kartki dla powstańców, wyklejając bibułą biało- czerwone serce. Następnie dzieci udały się na pocztę, by kartka z wyrazami wdzięczności za walkę o wolność Polski jak najszybciej trafiła do adresatów. Historię Polski najmłodsze przedszkolaki poznają wkrótce, lecz już teraz wiedzą, że kartka, którą wysłali wywoła uśmiech i wzruszenie na czyjejś twarzy.

Monika Bibułowicz

Według przepisu Babci Krysi

4 października w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Piękna Nasza Polska Cała dzieci z grupy „Gwiazdeczki” miały okazje wykonać babkę ziemniaczaną- naszą potrawę regionalną według przepisu babci Krysi. Dzieci z pomocą Pań obierały ziemniaki oraz je trały przy pomocy sokowirówki. „Babka”- wyszła pyszna. Jesteśmy dumni z naszych małych kucharzy.

Dominika Jakim

 

 

"Piękna Nasza Polska Cała" 2018 / 2019

,,BIAŁO-CZERWONI”- ZAWODY SPORTOWE

21 września w Przedszkolu Samorządowym w Turośni Kościelnej dominowały barwy narodowe. Wszystkie dzieci, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście ubrani w biało-czerwony strój wzięli udział w zawodach sportowych w ramach realizacji międzynarodowego programu Piękna nasza Polska cała. Po krótkiej rozgrzewce i ustawieniu żywej flagi, wszyscy zawodnicy udali się na plac zabaw, wokół którego przebiegała trasa sztafety biegowej. Ponieważ bieg ten został zorganizowany dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jej uczestnicy przekazywali sobie zamiast pałeczki - biało-czerwoną flagę. Gościem honorowym, a zarazem zawodnikiem rozpoczynającym bieg, był Pan Wójt Grzegorz Jakuć, który po pokonaniu wyznaczonego dystansu, przekazał flagę Pani Dyrektor Ewie Chrabołowskiej. W dalszej kolejności trasę pokonywały kolejno dzieci z grup: Gwiazdeczki (spacerując grzecznie z zaprzyjaźnionym wężem), Słoneczka (niosąc wspólnie ogromną flagę), Chmurki (biegnąc z dumą na twarzy) oraz Promyczki, które biegnąc indywidualnie zakończyły sztafetę. Po wspólnych biegach każda z grup udała się w wyznaczone miejsce i tam już we własnym gronie kontynuowała sportowe zmagania.

J. Olendzka

 

Kto Ty jesteś? -  Polak mały”

Od początku września nasza grupa zrealizowała już kilka zadań z międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”. Przygotowaliśmy w sali kącik o tematyce patriotycznej, nauczyliśmy się piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz wiersza W. Bełzy pt. „Katechizm małego dziecka”. Poznaliśmy również ciekawe zabawy ludowe, w które chętnie bawimy się podczas przerw między zajęciami.

Wspólnie z naszymi rodzicami przygotowaliśmy kartki z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców w ramach ogólnopolskiej akcji „Bohater-on”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

Piękna Nasza Polska Cała ,,Drzewo Pamięci”

Trwa Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1981-2018” , która jest wielkim przedsięwzięciem patriotyczno-ekologicznym. Nasze przedszkole, czynnie przyłączyło się do niej, biorąc udział min. w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Piękna Nasza Polska Cała” i sadząc ,,Drzewko Pamięci” na terenie Zespołu Szkół. Być może nie jest to tradycyjny dąb, ale uroczyście posadzony rękoma przedszkolaków i Pani Dyrektor Ewy Chrabołowskiej krzew, mający na celu upamiętnienie Wszystkich, którzy oddali życie za WOLNĄ OJCZYZNĘ. Każde z dzieci pomagało Pani Ewie sadzić, wkopać i podlać roślinę. Przedszkolaki, mogą swoje ,,drzewko” podziwiać, wyglądając przez okno w sali 5-latków. Dzieci życzyły swojej tui, przynajmniej 100 lat życia i solennie obiecały Paniom dbać o (cyt. przedszkolaków) ,,drzewo dlazabitych za Polskę, za możliwość mówienia po polsku i angielsku, za przedszkole, za rodziców”

Eliza Kossakowska

 

„ ZABAWY NASZYCH BABĆ I DZIADKÓW ”

Jedno z zadań realizowanych w ramach projektu dotyczyło zapoznania dzieci z wybranymi zabawami ludowymi. Promyczkibawią się w nie chętnie od początku września każdego dnia. Przedszkolaki były zaskoczone faktem, iż w zabawy te bawili się także ich rodzice, a nawet dziadkowie. Oprócz popularnych zabaw takich jak: „Mało nas”, „Chodzi lisek”, „Jawor”, „Mam chusteczkę haftowaną” dzieci dzięki rozmowom z dziadkami poznały też nowe. Dowiedziały się m. in. na czym polega gra pikra oraz do czego wykorzystywane były w zabawie fajerki. Zanim wspólnie znaleźliśmy odpowiedź na ostatnie pytanie próbowaliśmy sami metodą prób i błędów odgadnąć, w jaki sposób bawiono się kiedyś fajerką. Kiedy wyczerpaliśmy swoje pomysły prosiliśmy o pomoc różne osoby napotkane podczas spaceru. Ostatecznie nasze starania zakończyły się sukcesem, udało nam się rozwiązać zagadkę wykorzystania fajerek w zabawie.

PROMYCZKI i Monika Bibułowicz

POTRAWA REGIONALNA WG PRZEPISU BABCI”

W czwartek 11 października zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”. Tego dnia zaprosiliśmy do przedszkola babcię Filipa- panią Halinę Radziwon, by zaprezentowała nam, w jaki sposób przygotowuje się jedną z regionalnych potraw Podlasia- babkę ziemniaczaną. Każdy z nas chciał oczywiście wziąć czynny udział w tym procesie i pomóc w tarciu ziemniaków. Dzięki dużemu zaangażowaniu i wykorzystaniu maszynki elektrycznej udało nam się zetrzeć je w kilka minut. Następnie dodaliśmy pozostałe składniki i zanieśliśmy do szkolnej kuchni do pieczenia. Przez resztę dnia z niecierpliwością czekaliśmy na efekt końcowy. Podczas podwieczorku ze smakiem degustowaliśmy potrawę sięgając po dokładki.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA - II EDYCJA

Od marca rozpoczęliśmy udział w II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. W każdym miesiącu będziemy realizować wybrane zadania związane z kształtowaniem postaw patriotycznych.

Zadania marcowe dotyczyły tematu „Tu moje miejsce, tu mój dom”. Grupa „Słoneczka” narysowała kredą na boisku laurkę dla Turośni Kościelnej. „Chmurki” wspólnie z rodzicami stworzyły ilustrowany „Słownik Gwary Regionalnej”, a „Promyczki” wykonały grupową pracę plastyczną pt. „Polska Wiosna”.

Monika Bibułowicz

Z zadań zaplanowanych na kwiecień udało nam się zrealizować następujące:

·       „W starym kinie”- zorganizowaliśmy projekcję dawnych dobranocek- przedszkolaki poznały bajki takie, jak: „Reksio”, „Zaczarowany ołówek”, „Miś Uszatek”, „Pyza na polskich dróżkach”, „Przygody Koziołka Matołka” i „Porwanie Baltazara Gąbki”

·       „Ziemia- zielona wyspa”- założyliśmy grupowe ogródki, w których zasialiśmy warzywa oraz zioła

·       „Narodowe Czytanie Legend Polskich”- zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze, podczas którego zaproszeni goście: dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej- pani Ewa Chrabołowska, wicedyrektor- pani Beata Szymoniuk, bibliotekarka- pani Katarzyna Purta oraz inspektor Referatu Finansowego Urzędu Gminy w Turośni Kościelnej- pan Piotr Witowski przeczytali dzieciom wybrane legendy: „Bazyliszek”, „Jak to z lnem było”, „Lajkonik” i „Szewczyk Dratewka”.

Monika Bibułowicz