Aktualności Przedszkole

We wtorek 26 marca w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zorganizowany został w przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Brzechwa dzieciom”. Na scenie swoje wiersze prezentowało 45 osób. Komisja konkursowa w składzie p. Beata Szymoniuk- wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, p. Katarzyna Purta- bibliotekarka oraz Ewa Wojtulewicz i Monika Bibułowicz miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie przedszkolaki pięknie recytowały przygotowane w domu wiersze. Po długich obradach laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Tradycją przedszkola jest konkurs dla dzieci i rodziców na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, wykonaną najciekawszą techniką plastyczną. Co roku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem dzieci i rodziców, czego rezultatem jest dostarczenie około pięćdziesięciu prac. Na wystawie w korytarzu szkoły oglądać można było prace wykonane różnorodną techniką, z różnych materiałów i różnej wielkości. Wszystkie te rękodzieła były bardzo piękne i trudno było wybrać te trzy najpiękniejsze z każdej grupy wiekowej. Jury w składzie: Pani Ewa Chrabołowska, dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, Pani Beata Szymoniuk, wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej i Elżbieta Juszczuk, pracownik szkoły przyznały poszczególne miejsca i wyróżnienia.

Lena Petelczyc z grupy Promyczki została laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bajkowa maska karnawałowa”. Pod okiem pani Ewy Wojtulewicz, z wielką starannością stworzyła kolorową maskę. Wysiłek się opłacił. Praca dziewczynki została dostrzeżona i zajęła pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Ewa Wojtulewicz

Dziewczynka pokazuje swój zwycięski dyplom i nagrody  Dziewczynka prezentuje swoją pracę

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem odpowiedziały na apel wsparcia 13-letniego Kuby, który przebywa w szpitalu walcząc z ciężką chorobą nowotworową. Dzieci ze wszystkich grup pod kierunkiem wychowawców przygotowały własnoręcznie piękne kartki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Taka forma wsparcia jest bardzo ważna, ponieważ dodaje siły do walki i wywołuje uśmiech na twarzy. Wierzymy, że nasze kartki i życzenia ucieszą Kubę i pomogą mu przetrwać ten trudny czas.

Monika Bibułowicz

W czwartek 8 lutego w świetlicy wiejskiej w Turośni Dolnej odbył się VII Przegląd Piosenki Walentynkowej „Kochać- jak to łatwo powiedzieć” organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej. Uczestnicy konkursu wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej z nich pierwsze miejsce pięknym wykonaniem piosenki Sanah do wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza” wyśpiewała Amelia Jarosz z grupy „Chmurki”. Trzecie miejsce zajęła Kalina Mips z grupy „Gwiazdeczki”. Natalia Łukaszuk oraz Aleksander Leszczyński z grupy „Kropelki” swoim pierwszym publicznym wokalnym występem również urzekli zgromadzoną na sali publiczność.

W środę, 7 lutego przedszkolaki z grup: Chmurki i Promyczki, wybrały się do Białegostoku na spektakl ,,Sasza i Bałwan”. Przedstawienie miało na celu ukazać przedszkolakom , że już najmłodsi mogą dbać o dobro naszej planety. Dzieci utrwaliły min. takie pojęcia jak anomalia, ocieplenie klimatu, efekt cieplarniany.

Eliza Kossakowska

W dniach 05.02 – 12.02.2024

rodzice dzieci uczęszczających do

Przedszkola Samorządowego w Turośni Kościelnej

składają deklarację o woli kontynuowania przez dziecko

edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2024/2025.

Deklarację można zostawić w skrzynce podawczej w budynku A

lub przekazać dla wychowawcy grupy.

 

Bardzo jest nam miło poinformować o wielkim sukcesie naszego wychowanka z grupy Promyczki. Julian Łukaszuk zwyciężył w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Zimowy bukiet dla Babci i Dziadka”. Konkurs organizowało przedszkole w Wildze, które dostrzegło przepiękną pracę naszego podopiecznego. Praca została wykonana pod okiem Ewy Wojtulewicz, w której zostały użyte ścinki siatki, papierowych serwetek, pomponików i srebrnych pianek.

Gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Julian dumnie pokazuje nagrodzoną pracę

We wtorek 9 stycznia dwie najstarsze grupy przedszkolne odwiedziły funkcjonariuszki Komisariatu Policji w Łapach, panie: sierżant Monika Muszyńska i młodszy aspirant Monika Perkowska.

Spotkanie miało na celu przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, na podwórku i na ulicy. Podczas spotkania przedszkolaki miały możliwość przećwiczyć przechodzenie przez jezdnię, (konieczność posiadania elementów odblaskowych na odzieży), zachowanie się podczas jazdy samochodem (nakaz podróżowania w fotelikach), zachowania się w kontakcie z osobami obcymi.

Niezmiernie miło nam poinformować, że praca plastyczna Kornelii Popławskiej z grupy Promyczki zdobyła wyróżnienie w ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Wojtulewicz

Kornelia z dyplomem  Praca plastyczna wykonana przez Kornelię

W piątek 8 grudnia dzieci z grup „Kropelki”, „Gwiazdeczki”, „Śnieżynki” miały przyjemność uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z sympatycznymi zwierzątkami. Warsztaty te były prezentem mikołajkowym od rodziców tych grup. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się dużo na temat alpak, króliczków, owieczek oraz szynszyli. Mogły je nakarmić i sprawdzić, jak mięciutkie mają futerka. To było bardzo miłe i radosne doświadczenie, które wywołało uśmiechy na twarzach przedszkolaków. Dziękujemy bardzo rodzicom za taką fajną niespodziankę.

Monika Bibułowicz

W tym roku w naszym przedszkolu została zrealizowana innowacja pedagogiczna pt.: Festiwal Mikołajkowy, która miała na celu przede wszystkim zaangażowanie w wydarzenie wszystkich grup przedszkolnych, wychowawców oraz rodziców. Ważne również było aby poprzez wspólne działanie wprowadzić w placówce świąteczny nastrój oraz pielęgnować tradycje związane z Mikołajkami. Festiwal trwał cały tydzień od 4 do 8 grudnia 2023 roku. Na każdy dzień były zaplanowane działania o tematyce świątecznej i Mikołajkowej. Każdego dnia dzieci miały za zadanie ubierać się w ubrania bądź barwy typowo świąteczne. Efekt był naprawdę fajny, miło się patrzyło na wszystkie piękne ubranka i opaski reniferów.

Tegoroczny Dzień życzliwości i pozdrowień pozwolił nam kolejny raz przekonać się, że wśród nas jest mnóstwo życzliwych ludzi. Zebrane blisko 60 par skarpetek z pewnością wywoła uśmiech na niejednej nieszczęśliwej twarzy podopiecznych Ośrodka ELEOS w Białymstoku. Serdecznie dziękujemy każdemu życzliwemu za wszystkie ,,otulistópki”.

Joanna Olendzka

Na dywanie leżą na przyczepione do sznurka skarpetki  Na sznurku wiszą skarpetki przypięte klamerkami

5 grudnia dzieci z grup Śnieżynki, Chmurki i Promyczki wyjeżdżały do Białegostoku na spektakl p.t ,,Polskie miasta w baśni i legendzie”. W przedstawieniu dzieci poznały legendy związane z Warszawą, Poznaniem, Kruszwicą, Krakowem i Toruniem. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się poznańskim koziołkom, warszawskiej syrence, zmierzyć się oko w oko z Bazyliszkiem, poznać sekret toruńskich pierników i osobiście poznać króla Popiela - zanim zjadły go myszy. Cały spektakl wzbogacony efektami świetlnymi stanowił dodatkową atrakcję i często wywoływał żywą reakcję małej publiczności.

Joanna Olendzka

Dzieci stoją przed Kinem Ton  Na scenie stoją aktorzy przebrani za koziołki

Kolejne zadanie z ogólnopolskiego programu „Mogę być, kim chcę” zostało zrealizowane przez grupę Promyczków i Chmurek. Dnia 14 listopada obchodziliśmy „Dzień Wynalazcy”. Mieliśmy okazję obejrzeć przedmioty codziennego użytku, które kiedyś były używane w każdym gospodarstwie, takie jak: fanar, adapter, podkowa, żelazko na węgiel, wełniane kilimy, telefon z tarczą liczbową, prodiż, klepsydra i wiele innych. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy wynalazek, nawet błahy, potrafi zmienić oblicze ludzkości. Na koniec dzieci same próbowały opatentować swój pomysł na wynalazek, co wcale nie było łatwym zadaniem.

Ewa Wojtulewicz