Drodzy Rodzice!

1.Zaufajcie personelowi przedszkola- on wie, jak zaopiekować się Waszym dzieckiem i zrobi to najlepiej jak potrafi. Wasze dziecko będzie czuło się bezpiecznie przy nowej pani tylko wtedy, gdy będzie wiedziało, że Wy też jej ufacie! 

2.Unikajcie zwrotów typu „dasz radę”, „poradzisz sobie”, „nie będzie tak źle”. Dziecko zacznie traktować przedszkole jako wyzwanie - coś, z czym musi uporać

się, a nie jako coś przyjemnego.

3.Nie ubarwiajcie rzeczywistości. Nie obiecujcie czegoś, czego dziecko nie doświadczy faktycznie w przedszkolu np. „Będziecie jeść lody na deser i codziennie chodzić do zoo...”

4.Wprowadźcie rytm przedszkolny (poranne wstawanie, godziny posiłków) oraz zwyczaje, np. sprzątanie zabawek przed wyjściem na spacer, zapoznawanie z obcymi równolatkami, danie szansy poznania nowych dorosłych.

5.Unikajcie pośpiechu! Wyjdźcie z domu odpowiednio wcześnie, aby zdążyć przytulić dziecko i spokojnie pożegnać się z nim w szatni. Nie należy jednak przedłużać samego momentu rozstania. Nie wymykajcie się cichaczem, dziecko poczuje się oszukane i straci zaufanie.

 

6.Nie wchodźcie do sali razem z dzieckiem mimo jego nalegań. Wasz pobyt w sali nie zmieni sytuacji, a jednocześnie może źle wpływać na inne dzieci, które są bez rodziców.

7. Starajcie się na początku przyprowadzać dziecko do przedszkola najpóźniej jak to możliwe i odbierać jak najwcześniej, pamiętając o czytelnych dla dziecka komunikatach: „Przyjdę po ciebie po obiedzie”, „Przyjdę, jak będziecie się bawić się na podwórku”, a nie mówić: „Przyjdę po ciebie niedługo”.

8. Bądźcie konsekwentni w swoim postępowaniu. Jeżeli zdecydujecie, że dziecko będziecie odbierać o godz. np. 14.00, to przestrzegajcie tego ustalenia. Nie wprowadzajcie zmian, zabierając je z przedszkola po obiedzie o 12.00, bo np. może to zrobić babcia, która akurat jest na urlopie (szczególnie przez pierwszy miesiąc)

9.Nie dajcie sobą manipulować. Nie zabierajcie z powrotem do domu „rozhisteryzowanego”, zapłakanego dziecka z szatni, spod drzwi sali. Lepiej wrócić po dwóch, trzech godzinach po dziecko i w porozumieniu z wychowawcami, jeśli to jeszcze będzie konieczne, odebrać dziecko, niż „poddać się” od razu.

10.Towarzyszcie swojemu dziecku w jego emocjach, nazywajcie je i akceptujcie. „Wiem, że się boisz”, „To wymaga odwagi”. Pozwólcie wyrazić złość i negatywne opinie: „Nie lubię pani!”, „Nie lubię Franka!” – dopytaj: „Nie lubisz? A dlaczego? Co ci się nie podoba?”. Należy uczyć rozmowy o trudnych rzeczach, a nie tylko pocieszać i przekonywać, że „będzie dobrze”, że ,,nic się nie stało”

11.Nie oszukujcie swojego dziecka. Ono musi wiedzieć, że idzie do przedszkola, a nie do sklepu oraz, że spędzi tam dłuższy czas, a nie krótką chwilę.

12.Musicie się przygotować na to, że powrót do przedszkola po weekendzie, chorobie, dniach wolnych, to zaczynanie od początku.

13.Starajcie się rozmawiać o przedszkolu, pytając o konkrety: „Masz w sali samochody? Bawiłeś się nim?”, „Przy kim siedziałeś przy obiedzie?”

14.W obecności dziecka lub kiedy może ono słyszeć (rozmowy telefoniczne z dziadkami, koleżankami), nie mówcie o trudnościach w przedszkolu lub swoich negatywnych ocenach placówki, lecz akcentujcie to, co krok po kroku się udaje i co jest pozytywne.

15.Mówcie pozytywnie o przedszkolu, budujcie zaufanie do nauczycieli przedszkola rozmawiajcie z maluchem o przedszkolu. Rozbudzajcie ciekawość, wręcz prowokujcie radosne oczekiwanie na pobyt w przedszkolu.

16.Nie straszcie dziecka przedszkolem np. „Zobaczysz w przedszkolu to cię nauczą” lub „Jak nie będziesz grzeczny to pójdziesz do przedszkola....”

17.W sprawach jedzenia nie decydujcie za dziecko - "Proszę nie dawać mojemu dziecku zupy, jajek (itd.), bo nie lubi, bo nie chce". Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich dotyczących danej potrawy, spróbujcie zachęcić do jej zjadania. (Jadłospis jest dostępny na stronie internetowej przedszkola)

18.Dodawajcie maluchowi wiary w siebie: „Jestem z ciebie dumny, mój przedszkolaku”.

19.Jeśli dziecko ma taka potrzebę, zaopatrzcie dziecko w opiekuna w postaci ulubionej przytulanki, zabawki – nie za dużej i podpisanej.

20.Chwalcie swoje dziecko za każdy drobny sukces. Częściej niż zwykle przytulajcie je, okazujcie miłość, ale nie nagradzajcie kupując kolejną zabawkę czy słodycze.

21.Odpowiadajcie zawsze na pytania dziecka w sposób zrozumiały, odwołując się do jego własnego rozumu.

22.Szanujcie dziecko, jako osobę i nigdy go nie wyśmiewaj.

23.Akceptujcie dziecko i wspierajcie je, starajcie się zrozumieć jego stres.

24.Spędzajcie ze swym dzieckiem dużo czasu po południu, pytajcie i słuchajcie. 25.Czuwajcie nad bezpieczeństwem emocjonalnym swojego dziecka w przedszkolu, współpracując z wychowawcami oraz pedagogiem. Mówcie wprost o swoich obawach, rozterkach, spostrzeżeniach i, również otwarcie, wysłuchujcie uwag i wskazówek.

 

Powodzenia!

Ankieta pobierz