Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki  w 2001roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września jest datą urodzin pisarki.

Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i co najważniejsze, dostarczają mnóstwa emocji. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest okazją do budowania więzi, wspólnego spędzania czasu z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy kolegami. Warto więc to święto obchodzić każdego dnia.

Nasza szkoła również uczciła to święto. W klasie Ia przeczytano opowiadanie R. Jędrzejewskiej- Wróbel pt.: „Siedmiu Wspaniałych”. W klasie VI: „Co robisz z pomysłem?” i  „Orzeł królewski”, w klasie V: „Coco Chanel”, w klasie IVb: legendę  „Lech, Czech i Rus”.  W klasie IVa uczniowie wysłuchali fragmentu „Mikołajka”, a w klasie V „Katarynki”.

Zaaranżowano również wystawę dotyczącą wypowiedzi wybitnych pisarzy o czytaniu.

Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn1 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn2 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn3 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn4 Ogolnpolski Dzien Glosnego Czytania ZSTurosn5