W dniu 29 września nasza szkoła gościła w swoich progach panią Marię Judejko, autorkę wzruszającej opowieści pt. „Dopóty życia, dopóki nadziei W syberyjskich lasach ukazującej losy jednej z wielu rodzin deportowanych na Syberię w 1940 roku.

Uczniowie klas III a i III b oraz II B gimnazjum poznali historię powstawania książki oraz wysłuchali fragment tejże publikacji. Autorka książki ocaliła od zapomnienia losy pani Apolonii, która przeżyła deportację do Związku Radzieckiego, opisując historię widzianą oczyma 20-letniej kobiety. Książka ukazuje walkę o przetrwanie, terror, zmaganie z niewyobrażalną nędzą i głodem, chorobami oraz tęsknotą za ojczyzną.

Tematyka wywózek Polaków na „nieludzką ziemię” interesowała autorkę od dłuższego czasu z powodów rodzinnych, ponieważ wśród najbliższego otoczenia pisarki były bowiem osoby, które zostały wywiezione na Syberię, a później wraz z armią gen. Andersa przeszły cały szlak bojowy. Ale przed 1989r. nie chciały o tym mówić.

Podobnie było z historią rodziny Migasów, którzy zostali wywiezieni 10.02.1940 roku w głąb ZSRR, w rejon pomiędzy Wołogdą a Archangielskiem. Główna bohaterka Apolonia Migas, która zaznała smak głodu, tułaczki na zesłaniu, jak zaznaczyła młodzieży pisarka, długa była nieufna , wciąż tkwił w niej strach przed mówieniem o latach zsyłki, mimo zmiany ustroju bała się, że zarówno jej, jak i rodzinie może z tego powodu grozić niebezpieczeństwo. Kiedy wreszcie przekonała się, że nic jej nie grozi, wówczas zaczęła wylewać z siebie opowieść. Zachowała w swej pamięci niezwykle szczegółowe obrazy. Wspominając, na nowo przeżywała wszystko, przez co przeszła na Syberii. To było dla niej bardzo trudne, ale podkreśliła, że jest to jej ostatnia i bardzo ważna misja. Stwierdziła, że skoro inni już odeszli, a ona wciąż żyje, to znaczy, że ma coś do spełnienia, czyli dać świadectwo.

Dowodem na to, że takich historii jest wiele i dotyczy to wielu rodzin, taką historię mogliśmy również usłyszeć na tym spotkaniu z ust pani Doroty Rygorczuk. Wciąż łzę w oku wywołują wspomnienia zasłyszane od mamy nieżyjącej już p. Danuty Bieryło, która jako małe dziecko wraz z rodziną musiała wyjechać do Kazachstanu.

W drugiej część spotkania literackiego mogliśmy usłyszeć fragmenty prezentowanego utworu „Dopóty życia, dopóki nadziei W syberyjskich lasach” w wykonaniu uczniów naszej szkoły Wiktorii, Kasi i Ilony. Uzupełnieniem były komentarze do tekstu p. Marii- autorki powieści.

Powieść Marii Judejko dowodzi, że żywa prawda wciąż pulsuje, a młodzież gimnazjalna mogła poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na temat historii Polski i najbliższej okolicy.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Turośni Kościelnej oraz Bibliotece Publicznej za zorganizowanie takiego spotkania.

Opracowanie: Grażyna Dryl