Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada to święto piękne i radosne, jak data, która jest symbolem przywrócenia po 123 latach niepodległości naszej Ojczyźnie.

Święto Niepodległości wszystkim uczniom kojarzy się z podniosłymi patriotycznymi akademiami. A przecież powinno być radosne, sprawiać przyjemność. Historii i patriotyzmu można uczyć nie tylko przez wygłaszanie długich referatów, ale także poprzez zabawę.

 W tym roku radośnie i uroczyście społeczność Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej postanowiła upamiętnić Narodowe Święto, a to za sprawą, iż sama „Wolna Polska” zaprosiła na swoje święto.

W auli gimnazjum zgromadzili się uczniowie naszej szkoły, nasze świętowanie rozpoczęliśmy od „lekcji  historii”w wykonaniu uczniów klasy V, po niej odbył się koncert patriotyczny szkolnego chóru. Pieśni w wykonaniu uczniów stanowiły muzyczny pomnik dla tych, którzy 98 lat temu odzyskali dla nas niepodległość.

W związku z tym, iż cała społeczność otrzymała zaproszenie na uroczystość nie obyło się również bez życzeń  dla Polski, w taki oto sposób młodzież mogła podziękować, że jest wolna.

W różny sposób można przedstawić miłość do Ojczyzny, uczniowie naszego gimnazjum w formie plakatów wykonanych na zajęciach artystycznych zaprezentowali, jak postrzegają Święto Niepodległości, uczniowie ze szkoły podstawowej na lekcjach plastyki wykonali piękne portrety Piłsudskiego, cechą charakterystyczną każdego portretu były wąsy marszałka. Najmłodsi uczestnicy spotkania zmierzyli się z wierszem Władysława Bełzy, wszyscy jednogłośnie odpowiadali na zadawane pytania przez prowadzących.

W czasie radosnego świętowania powstał wspólny portret naszej Ojczyzny- Polski.

Marszałek Józef Piłsudski to niezwykła postać w historii Polski, nie tylko ze względu na swoje zasługi dla kraju, ale również ze względu na niecodzienną i nietuzinkową osobowość.

Społeczność szkolna wysłuchała ciekawostek z życia marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym miała możliwość rozegrać partię szachów, posmakować mocnej herbaty.

Podsumowanie obchodów był quiz o marszałku, nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali słodką nagrodę w postaci kasztanek.

Sądząc po reakcji widzów, takie obchody Święta Niepodległości bardzo się wszystkim podobały. Był to pomysł, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i pokazać, że historia i patriotyzm nie są nudne.

 Uczniowie na pewno przyswoili sobie wiele ważnych faktów związanych z polską niepodległością.

Opiekunami obchodów byli: p. D. Rygorczuk, p. M. Hrechorowicz, p. A. Zdrodowska, p. R. Piasecka- Zegadło, G. Dryl.

Opracowanie: Grażyna Dryl