Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych nietypowych świąt, które jest zarazem pożyteczne jak i przyjemne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką tego dnia jest Joanna Papuzińska, wybitna polska pisarka, która swoje utwory pisała z myślą o dzieciach.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy  dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżyć wspaniałe przygody i przenieść się do innego świata. Głośne czytanie jest też okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, kolegami.

W szkole uczniowie klas I- III  tego dnia poznali takie książki jak: „Czy to długo, czy to krótko” I. Zięby i U. Palusińskiej, „Co robisz z pomysłem?” K. Yamady i M. Besom, „Idealna chwila” S. Isern, „TEK Nowoczesny jaskiniowiec” P. McDonnell, „Siedmiu wspaniałych” R. Jędrzejewskiej- Wróbel.

W starszych klasach nauczyciele czytali wybrane fragmenty lektur szkolnych.

Na zajęcia czytelnicze w tym szczególnym dniu przyszły dzieci z przedszkola z grupy Śnieżynki. Wysłuchały opowiadania R. Piątkowskiej pt. „Bajka”.

Na korytarzu szkolnym powstała również wystawa poświęcona zaletom czytania.

Wspólne spędzanie czasu na czytaniu naprawdę odpręża i daje radość. Święto warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęciłby choćby 15 minut dziennie na czytanie to byłby to niewątpliwy sukces.

Uczniowie klasy IIIa słuchają książki czytanej przez nauczyciela bibliotekarza. Uczniowie klasy II słuchają czytanej książki przez nauczyciela bibliotekarza. Uczniowie klasy Ib podczas zajęć czytelniczych. Uczniowie klasy Ia podczas zajęć czytelniczych. Dzieci słuchają czytanego im opowiadania przez nauczyciela bibliotekarza. Dziewczynka rozpoznaje przedmiot nie widząc go. Dzieci kolorują obrazki. Wystawa poświęcona zaletom czytania.