W dniach 16 – 17 listopada odbyły się warsztaty dla klas II gimnazjum zorganizowane przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Pierwszego dnia na zajęciach pt. „Otwarta Turośń Kościelna”  dowiedzieliśmy się, jak osobom niewidomym możemy pomóc, aby nie urazić ich naszym zachowaniem. Próbowaliśmy poznać świat z ich perspektywy, sami mogliśmy się przekonać, czy łatwo opisywać kolory bez użycia ich nazw lub rozpoznawać owoce i warzywa nie używając jednego ze zmysłów, a zdając się na pozostałe.

Na kolejnym warsztacie pod hasłem „Tolerancja jest OK” zaczęliśmy od definicji słowa tolerancja. Zgodnie zastąpiliśmy je słowami szacunek i akceptacja. Następnie obejrzeliśmy bardzo pouczający film, w którym to ludzie niepełnosprawni byli większością. Uświadomił on nam, że nie łatwo osobom niepełnosprawnym żyć we współczesnym świecie pokonując wiele barier, których my nie zauważamy. Przedstawiliśmy dramę, w której wcieliliśmy się w potencjalne ofiary nietolerancji. Po wynikach opowiadaliśmy o tym, jak się wtedy czuliśmy, co myśleliśmy, jakie emocje nami kierowały.

Kolejnego dnia zajęliśmy się religiami na terenie Podlasia. Zapoznaliśmy się z obowiązkami przedstawicieli religii. Dowiedzieliśmy się, jak nazywają się ubrania księdza rzymskokatolickiego, prawosławnego, rabina czy muftiego, jakie są podobieństwa, a jakie różnice w ich kulturze. Na koniec został otworzony tajemniczy kufer, w którym znajdowały się przedmioty związane z religiami np. Koran, jarmułka, tałes bądź menora.

Warsztaty nauczyły nas, jak zachowywać się w otoczeniu osób niepełnosprawnych, z jakimi problemami muszą mierzyć się  tacy ludzie i jak wygląda ich życie.  Z pozostałymi uczestnikami warsztatów uświadomiliśmy sobie, iż to, co dla nas jest normalne – zdrowe oczy, sprawne nogi, jedzenie w lodówce i spokojny byt może być dla innych darem, za który wiele by oddali.

Cieszmy się z tego, co mamy i dzielny się z innymi.

 

Ilona Kamińska, kl. IIa