„Ja nie chcę wiele – Ciebie i zieleń…”. Cytat z „Zielonego wiersza” Władysława Broniewskiego wprowadził uczniów gimnazjum w nastrój zbliżającego się święta zakochanych, a także stanowił zapowiedź nadchodzącej wiosny.

12 lutego 2016 roku polonistki z Gimnazjum im. ks. Michała Sopoćki w Turośni Kościelnej, p. Renata Zegadło oraz p. Grażyna Dryl zorganizowały konkurs recytatorski liryki miłosnej. Do 1.etapu przystąpiło dziesięcioro uczniów, prezentując wiersze takie, jak „Rozmowa liryczna” K.I. Gałczyńskiego, „Ogród przedziwny” L. Staffa czy „Pierwsza miłość” Wisławy Szymborskiej. Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała pierwsze miejsce Katarzynie Czaczkowskiej, uczennicy klasy IIIB, która zaprezentowała fragment „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego przypominając wszystkim historię pięknej róży. Drugie miejsce zajęła Ewelina Szewko (kl. IIIA) ze wzruszającą interpretacją „Jestem Julią” Haliny Poświatowskiej. Ostatnie miejsce na podium przypadło Ilonie Kamińskiej (kl. IA) z „Ogrodem przedziwnym” L.Staffa, zaś wyróżnienie otrzymała Gabriela Mazur (kl.IIIB) za deklamację „Perspektywy” Wisławy Szymborskiej.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Laureatki dodatkowo zaprezentowały się przed społecznością Gimnazjum podczas apelu z okazji święta zakochanych, na którym to przypomniano skąd pochodzą Walentynki, a także na czym polega celebracja tegoż wydarzenia.  Przy akompaniamencie poezji śpiewanej i serduszek, czerwonych baloników oraz różyczek uczniowie rozeszli się do klas, wprowadzeni w romantyczną atmosferę zbliżającego się weekendu.

Renata Zegadło