Sport - Szkoła Podstawowa

I SEMESTR 2016/2017

- PLAN LEKCJI Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej obowiązujący od dnia 01 września 2016r. na rok szkolny 2016/2017 - pobierz tutaj

=================================================================================

II SEMESTR 2016/2017

PLAN LEKCJI Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej obowiązujący od dnia 06 lutego 2017r. na rok szkolny 2016/2017 - pobierz tutaj

Osiągnięcia szkolne w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023 - pobierz

Osiągnięcia szkolne w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 - pobierz

Osiągnięcia szkolne w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022- pobierz

Osiągnięcia szkolne w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017 - pobierz

Osiągnięcia szkolne w roku szkolnym 2015/2016 - pobierz

Osiągnięcia szkolne w roku szkolnym 2014/2015 - pobierz

Zajęcia pozalekcyjne

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej

rok szkolny 2019/2020

SEMESTR II

 

II Edycja Świątecznego Top Model za nami🎄🎅🏻🤶🏻❄️🌨️

Dziękujemy wszystkim Mikołajom, Mikołajkom, Reniferom i Gwiazdeczkom za wprowadzenie nas we wspaniały, świąteczny nastrój. 

Wszyscy uczestnicy pokazu zostali oficjalnie wpisani na listę grzecznym dzieci Świętego Mikołaja😍

Boże Narodzenie coraz bliżej!🎄❄️


1 2 3 4

---------------------------------------------------------------

Wieczorem 27 października uczniowie klas 4-8 spotkali się na imprezie zorganizowanej z okazji zbliżającego się dnia postaci z bajek i filmów. Szkoła zapełniła się czarodziejami, elfami, księżniczkami, superbohaterami, sportowcami, troskliwymi misiami, SuperMario i zwierzakami😍 Były tańce, gry oraz pokaz Top Model. 

Gratulujemy wszystkim pomysłowych przebrań i dziękujemy za wspólną zabawę🧝🏻‍♀️🧜🏽‍♀️🦸🏼‍♀️

 bal1 bal2 bal3 bal4 

---------------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej świętujemy 14 października, ale w naszej szkole obchody odbyły się już dzisiaj. Wykorzystaliśmy tę okazje do zaprezentowania swoich wspaniałych talentów. W programie wystąpili nasi harcerze z TDH 37 Feniks, niesamowity kolarz Paweł, malarze Klaudia, Zosia, Maja oraz Kacper, karateka Wiktoria, akrobatka Oliwia. W przepiękny nastrój wprowadziła nas swoją grą na keyboardzie Malwina. Dzięki Jankowi i Julce poznaliśmy nowa dyscyplinę sportu, jaką jest pickleball (kilkoro nauczycieli spróbowało nawet swoich sił z paletką). Dominik podzielił się swoją pasją, jaką jest tworzenie mydełek. Program zakończyli chórzyści ze wspaniałymi, wyśpiewanymi życzeniami. Każdy z nauczycieli otrzymał dyplom za posiadanie specjalnych talentów. Było pięknie!

Klasy 1-3 przygotowały śliczne kartki okolicznościowe, które można podziwiać na wystawie.

Wszystkim nauczycielom, pedagogom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzymy zadowolenia, szczęścia oraz rozwijania wspaniałych talentów ❤️❤️

image0 3 image1 2 image2 1 image3 1 image5

 

----------------------------------------------------------------------

6 października 2023r. zazieleniliśmy się na znak wsparcia dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Uczniowie założyli tego dnia element garderoby w kolorze zielonym. Obchody Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na codzienne problemy osób z MPD.
Jesteśmy solidarni💚💚💚

image0 2 image1 1

 

WYBORY DO MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            25 września 2023r odbyły się wybory do MSU. Wybieraliśmy swoich przedstawicieli.

Z sześciu klas młodszych (ogółem 104 uczniów) zgłoszonych do wyborów zostało 14 uczniów.

Przewodniczym MSU został Mieszko Hołowacz z kl. IIIa

Zastępcy : Bagińska Apolonia z kl. IIIa

                 Średzińska Oliwia z kl. IIIb

 

W skład zarządu weszli jeszcze:

Hołowacz Julian z kl. IIa

Łobasiuk Jakub z kl. IIb

Białous Stanisław z kl. Ib

Polak Kajetan z kl. Ia

Życzymy powodzenia i sukcesów w realizacji pomysłów.

20230926 110327

 

W dniu 21 września 2023r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Z przyjemnością informujemy, iż skład SU na rok szkolny 2023/2024 jest następujący:
Przewodnicząca: Amelia Maciejczuk
Wiceprzewodnicząca: Julia Dryl
Sekretarz: Karolina Dryl


image0

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy oraz wielu sukcesów!

Renata Zegadło-Piasecka
Joanna Kazuczyk

 

Obchody Dnia Ziemi w klasach 1 - 3 

25 kwietnia odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, który został zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. W inscenizacji ,,Ekologia na co dzień” uczniowie przedstawili zagrożenia Ziemi oraz sposoby ochrony przyrody. Następnie odbył się pokaz pięknych i pomysłowych strojów ekologicznych. Na koniec uczniowie prezentowali plakaty z wierszami, rymowankami i hasłami mówiącymi o ochronie naszej planety – Ziemi.

Samorząd Uczniowski z opiekunem

dzien ziemi 1 dzien ziemi 2 dzien ziemi 3 dzien ziemi 4 dzien ziemi 5 dzien ziemi 6

Dzień bez plecaka

6 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień bez plecaka. Uczniowie zamienili plecaki na dowolne zamienniki, które przynieśli ze sobą do szkoły. Oczywiście wykazali się kreatywnością i poczuciem humoru.

 

Życzliwi są wśród nas

17 grudnia został podsumowany etap szkolny ogólnopolskiego konkursu CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ – I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM. Organizatorem konkursu jest FUNDACJA DWA SKRZYDŁA  ANIOŁA. Dziewięcioro dzieci z klas drugich i klasy trzeciej przez trzy miesiące zapisywało w dzienniczku dobrych uczynków swoją pomoc najbliższym oraz kolegom, koleżankom, nauczycielom w szkole. Uczniowie za swoją piękną działalność  otrzymali świadectwa szlachetności oraz upominki z rąk pani Dyrektor Ewy Chrabołowskiej.

   Ostatnie dni w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia były czasem szczególnym. Uczniowie klas 1 – 3 starali się być życzliwi dla innych,  częściej używali zwrotów grzecznościowych: ,,Proszę”, ,,Dziękuję”, ,,Przepraszam”. W klasach wybrano króla bądź królową życzliwości. Zostali oni nagrodzeni dyplomami życzliwości.

                                                                                        Opiekun Samorządu Uczniowskiego

                                                                                                     Danuta Dryl

Pani dyrektor wrecza uczniom swiadectwa szlachetnoscijpg Uczniowie nagrodzeni swiadectwami szlachetnosci Nagrodzone krolowe zyczliwoscijpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnania nadszedł czas

W drugim semestrze najmłodsi wolontariusze systematycznie uczęszczali  do najmłodszej grupy przedszkolaków. Miło i szybko mijał czas na wspólnej zabawie i czytaniu książek.  Na pożegnanie wolontariusze wręczyli młodszym kolegom własnoręcznie wykonane serduszka.

Dziękujemy pani Marcie za miłą współpracę.

 

Opiekun: Danuta Dryl

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Akcja ,,Ratujmy Ziemię” w klasach 1 - 3

  10 maja Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował akcję ,,Ratujmy Ziemię”, aby uświadomić najmłodszym uczniom potrzebę dbania o naszą planetę – Ziemię, która nas żywi i stanowi istotę naszej egzystencji.

    W tym dniu odbył się apel, na którym klasa 3 zaprezentowała przedstawienie ,,Jak uratować las?”. Uczennice należące do Samorządu Uczniowskiego przypomniały zasady segregowania śmieci na terenie naszej  gminy w oparciu o prezentację multimedialną ,,Czysta gmina Turośń Kościelna”. Potem każda klas zaśpiewała piosenkę o Ziemi. Na koniec zostały wręczone dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie przyrodniczym ,,Ratujmy Ziemię”. Na plastyce dzieci wykonały prace ukazujące piękno naszych lasów, łąk i pól. Wolontariusze w ramach tej akcji sprzątali teren wokół szkoły i Orlik.

  Mamy nadzieję, że nasza akcja wzbudziła refleksję i czujność na stan naszego środowiska wśród najmłodszych mieszkańców tej pięknej planety.

 Przygotowała: Danuta Dryl

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Wyjście Wolontariuszy do hospicjum

Przed świętami Wielkanocnymi odbyły się warsztaty plastyczne. Wolontariusze wykonali karty świąteczne i wianuszki z wyciętych jaj. Świąteczne niespodzianki wraz z życzeniami wręczyli pensjonariuszom turosieńskiego hospicjum.  Na twarzach ludzi starszych i schorowanych zabłysła radość i uśmiech. Cieszyli się na nasz widok. Dzieci  czuły wzruszenie oraz  radość  bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

 

Opiekun: Danuta Dryl

---------------------------------------------------------------------------------

Budzimy talenty w Pierwszy Dzień Wiosny

  21 marca uczniowie klas 1 – 3 przyszli do szkoły ubrani na zielono, aby powitać Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu odbył się przegląd talentów. Inicjatorem pomysłu był Mały Samorząd Uczniowski. Grupa uczniów z klasy drugiej popisała się talentem aktorskim w przedstawieniu o szczęściu. Inni pokazali akrobacje z piłką, kołem hula hop i piłeczką pingpongową. Były też talenty pisarskie, plastyczne, taneczne, wokalne i matematyczne. Najlepsi matematyce z trzech klas brali udział w olimpiadach matematycznych KANGURZE i OLIMPUSKU.

  Cieszymy się, że nasi uczniowie odważyli się zaprezentować swoje zainteresowania i zdolności. Gratulujemy, życzymy wytrwałości w ich rozwijaniu i oczywiście sukcesów.

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Danuta Dryl

---------------------------------------------------------------------------------

Pamiętamy o kobietach

7 marca uczniowie Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu postanowili przygotować niespodzianki  paniom pracującym w naszej szkole oraz kobietom samotnym mieszkającym w naszej miejscowości z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Na warsztatach plastycznych wykonali piękne laurki. Myślimy, że panie się ucieszą.

Opiekun: Danuta Dryl

---------------------------------------------------------------------------------

Warto być życzliwym

  21 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w klasach 1 - 3 odbył się Dzień Życzliwości. Dziewczynki z samego rana witały wszystkich  uśmiechem, częstowały cukierkami, życząc ,,Miłego dnia”. W klasach odbyły się pogadanki na temat życzliwości. Uczniowie w tym dniu szczególnie starali się być mili i dobrzy dla siebie. Uwieńczeniem tego dnia był apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali plakaty. Klasa I wypisała cechy osób życzliwych. Klasa II dokończyła zdanie: ,,Życzliwy to jest ktoś, kto..”, a klasa 3 odpowiedziała na pytanie: ,,W czym pomaga nam życzliwość?’’ Następnie pani Dyrektor wręczyła order ,,Życzliwy dla wszystkich” uczniom, którzy zdaniem kolegów i koleżanek są najżyczliwsi. Na koniec przypomniała zasady bezpieczeństwa w szkole oraz regulamin w czasie spożywania posiłków.

Opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego: Danuta Dryl

-------------------------------------------------

PRACOWITY LISTOPAD MSU

            Listopad był miesiącem, w którym mogliśmy się wykazać swoją aktywnością i kreatywnością.

W klasie III b zorganizowaliśmy debatę na temat praw dziecka, na którą zaprosiliśmy pana pedagoga. Poznaliśmy KONWENCJĘ O PRAWACH DZIECKA oraz organizacje działające na  rzecz dzieci. Przeprowadziliśmy dyskusję na temat naszych praw. Każdy mógł wybrać prawo, które jest dla niego najważniejsze i je zilustrować. Obejrzeliśmy filmik o respektowaniu praw przez dorosłych i uczyliśmy się piosenki „Prawa dziecka”.

20 listopada w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka przedstawiciele MSU zapoznali wszystkich kolegów i koleżanki z  klas I – III z postanowieniami Konwencji o Prawach Dziecka. Pierwszoklasistom przygotowaliśmy plany zajęć z ilustrowanymi prawami.

Pamiętaliśmy również o Dniu Życzliwości i Pozdrowień. Przygotowaliśmy szkolne drzewo życzliwości i pozdrowień, które ustroiło się w kolorowe liście i kwiaty z pozdrowieniami i miłymi słówkami dla kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

24 listopada zaprosiliśmy do szkoły wszystkie misie i ulubione pluszaki.

Na koniec miesiąca zaplanowaliśmy andrzejki. Każda klasa miała własne zabawy i poczęstunki. Na koniec odbyła się wspólna zabawa taneczna. 

 

-------------------------------------------------

 

Dzień Nauczyciela

 

Dziękujemy za trud podejmowanej na co dzień pięknej pracy    

w roli Nauczyciela.

Życzymy, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie

w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji.

 

Mały Samorząd Uczniowski

 

-------------------------------------------------

 

WIADOMOŚCI Z MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            

        Do najważniejszych zadań MSU zaplanowanych na październik 2017 r. należało opracowanie planu pracy na bieżący rok szkolny, rozpropagowanie Dnia Uśmiechu, który w tym roku przypadł na 6 października oraz przygotowanie skromnych laurek z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

 

  

Do laurek dołączyliśmy wyhodowane w klasie III b kwiatki. Może nie były tak piękne jak z kwiaciarni, ale włożyliśmy  własną pracę i serce w pielęgnację ich. 

 

 

Rozpoczęliśmy też zbiórkę plastikowych nakrętek.

 

-------------------------------------------------

 

SKŁAD MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2017/18

Kalinowska Michalina kl. IIIa

Świstun Kacper kl. IIIb

Jurczak Maja kl. IIIb

Sobolewski Piotr kl. IIIb

Suszyńska Wiktoria kl. IIIa

Dryl Julia kl. II

Adamska Klaudia kl. I

 

Opiekunowie samorządu:

p. Barbara Komenda – I semestr

 

p. Malwina Szewczuk – II semestr

 

-------------------------------------------------

 

Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

            28 września odbyły się wybory do MSU. Uprawnionych do głosowania było 72 uczniów. W głosowaniu udział wzięło 67 uczniów z klas I – III.  Oddano 63 głosy ważne i 4 głosy nieważne.

 

Oto wyniki:

Kalinowska Michalina kl. IIIa – 53

Świstun Kacper kl. IIIb – 38

Jurczak Maja kl. IIIb – 36

Sobolewski Piotr kl. IIIb -28

Suszyńska Wiktoria kl. IIIa – 28

Dryl Julia kl. II – 25

Adamska Klaudia kl. I – 22

Brandeburg Maciej kl. I – 21

Kolenda Euzebiusz kl. I – 20

Niewiński Oskar kl. IIIa - 20

Maciejczuk Amelia kl. II – 19

Czaczkowski Dominik kl. II – 19

 

Nasza okolica - Szkoła Podstawowa

Historia Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej

datowana jest od roku 1920.

Zamieszczona została w publikacji Przeszłość - Teraźniejszość w 2005 roku.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego historię szkoły.

 

Stanisław Staszic (1775-1826)

staszicStanisław Staszic pochodził z rodziny mieszczańskiej. Urodził się w Pile w 1755 roku, jako syn burmistrza. Został księdzem, gdyż to była jedna z niewielu dróg dla mieszczanina, która dawała szansę zdobycia znaczenia w życiu publicznym. Na studiach w Lipsku, Getyndze i Paryżu otrzymał gruntowne wykształcenie przyrodnicze. Po powrocie do kraju został nauczycielem dzieci Andrzeja Zamoyskiego. Zajmował się badaniem Karpat. Był członkiem, a później prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Położył duże zasługi na polu rozwoju szkolnictwa i górnictwa w Polsce. Staszic łączył w sobie gruntowną i wszechstronną wiedzę z głęboką szlachetnością serca. Szczególnie mocno przejmował go los mieszczan i chłopów. Rozdał chłopom swój majątek w Hrubieszowskiem, a w testamencie zapisał znaczne sumy na cele społeczne. Działalnością swą obejmował najważniejsze dziedziny życia politycznego i społecznego. Poglądy swoje wyłożył w dwóch dziełach: w "Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego" i w "Przestrogach dla Polski". Program społeczno-polityczny Staszica wyrasta nie tylko z potrzeb mieszczaństwa i chłopstwa, lecz także z głębokiej troski o kraj, z lęku przed utratą niepodległości. Pisarz przywiązuje dużą wagę do wychowania młodzieży, dla której celem powinno być dobro ojczyzny. Ponieważ szczęście społeczeństwa wynika z użyteczności wszystkich jego członków, dlatego, jak pisał, "końcem edukacji krajowej powinna być użyteczność obywatela". Proponuje, by w szkołach stosowano zasadę łączenia teorii z praktyką, poszerzano wiedzę o własnym kraju, pogłębiano wiadomości z matematyki, fizyki i chemii. Podkreśla konieczność odebrania Kościołowi prawa opieki nad szkolnictwem, czym poparł zdecydowanie program reform Komisji Edukacji Narodowej. Wiele rozsądnych postulatów wysunął Staszic w dziedzinie organizacji władz państwowych i prawodawstwa w Polsce. Żądał zniesienia liberum veto twierdząc, że "szczęśliwość większej części obywateli jest dobrem publicznym", domagał się przyznania sejmowi władzy wykonawczej i przedstawicielstwa w nim mieszczan, którzy wraz z przedstawicielami szlachty zasiadaliby w jednej izbie. Przeciwstawiał się wolnej elekcji, wypowiadając się za tronem dziedzicznym. Mówił o konieczności utworzenia stałej armii, na której utrzymanie płacić będzie szlachta. Szczególną troską przejmował go los chłopa. Proponuje uwolnienie go od pańszczyzny, nie mając jednak odwagi żądać uwłaszczenia chłopów. Postuluje, by pańszczyznę zamienić na czynsz, by dziedzic nie miał prawa usunąć chłopa z ziemi bez wyroku sądowego, by zniesiono sądy patrymonialne. Domaga się większych praw dla mieszczan, ustaw zabezpieczających swobodny rozwój miast, co byłoby drogą do uprzemysłowienia kraju. Niemałe znaczenie ma przy tym rozwój handlu i rzemiosła. Osobne miejsce w jego dziełach zajmuje krytyka polskiej magnaterii, którą wini za upadek kraju. Pisał: "Z samych panów zguba Polaków". Oni zniszczyli, według Staszica, szacunek dla prawa, doprowadzili do rozbioru Polski, swoim postępowaniem uczyli innych egoizmu, a nawet zdrady. Do dnia dzisiejszego Stanisław Staszic uważany jest za najwybitniejszą postać polskiego oświecenia. Doceniali go też jemu współcześni. Pogrzeb Staszica przybrał charakter manifestacji, młodzież pielgrzymowała na jego grób na Bielanach, mnożyły się wiersze ku czci zmarłego.

Dowożenie uczniów - Szkoła Podstawowa

Zajęcia sportowe na basenie w roku szkolnym 2017/2018 - wniosek