Biblioteka
14 listopada wypada dzień biblioterapii. Jest to szczególna okazja, by sięgnąć po wartościowe pozycje, pozwalające na uzyskanie wsparcia psychicznego i zmniejszenie stresu odczuwanego w różnych sytuacjach życia codziennego, Wykorzystano literaturę, która prezentuje nie tylko problemy, ale i schematy rozwiązań.
W klasie IIb nauczyciel bibliotekarz tego dnia przeczytał opowiadanie D. Suwalskiej pt. „Obcy” z książki „Bajkoterapia czyli bajki- pomagajki dla małych i dużych”. Czytany tekst miał nauczyć dzieci, jak zachować się w kontakcie z obcą osobą i jak bez straszenia nauczyć ważnych umiejętności społecznych. Podsumowaniem zajęć było przećwiczenie w scence zaczepek nieznajomego oraz wykonanie prac plastycznych. W klasie Ia zajęcia opierały się na książce K. Kotowskiej pt. „Jeż”. To historia rodziny chłopca- jeża zabranego z sierocińca do pięknego domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo oswaja się z nową rodziną i miejscem, wraz z upływającym czasem gubiąc coraz więcej kłujących kolców. Mądra opowieść o tym, jak miłość i cierpliwość potrafi pokonać przeciwności i wyleczyć głębokie rany.
W klasie Ib dzieci wysłuchały opowiadania G. Wolszczak pt. „Strach ma wielkie oczy”. To mądra opowieść o przezwyciężaniu lęków przy jednoczesnym ukazaniu, że ludzie boją się wielu rzeczy i że jest to normalne. Uczniowie na zakończenie zajęć wykonali zwierzątka, które najczęściej budzą obrzydzenie.
Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.
W bibliotece 5 listopada na czytelników czekały pytania i quiz nawiązujący do przygód bajkowych bohaterów. Zainteresowanych nie brakowało. Każdy uczeń odwiedzający bibliotekę chętnie próbował sprawdzić swoją wiedzę. Można było też zrobić sobie zdjęcie w bajkowej fotobudce. Odbyły się także zajęcia czytelnicze w grupie Chmurki. Dzieci z uwaga wysłuchały książki „Jaś i łodyga fasoli”.
W październiku odbyły się zajęcia czytelnicze z Chmurkami i Kropelkami. Dzieci z grupy Chmurki wysłuchały książek o tematyce jesiennej pt. „Myszka Modnisia” K. Janowicz- Timofiejew i „Idealna chwila” S. Isern i M. Soma. Porozmawialiśmy o nadchodzącej jesieni i potrzebie pomocy innym. Następnie dzieci pokolorowały pięknie jesienne liście. Kropelki wysłuchały książki N. Usaenko pt. „Puchatkowe zaklęcie”, a następnie udekorowały czarodziejski kapelusz.
Nasi uczniowie przystąpili do akcji „Klub Supermocy” w ramach programu „Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka”. Ich zadaniem było wypożyczenie i przeczytanie 4 książek oraz wykonanie dwóch wyzwań związanych z czytaniem. Każdy chętny uczeń otrzymał kartę, na której zaznaczał przeczytane pozycje pokonując labirynt. Po dotarciu do końca został nagrodzony dyplomem. Pierwsi nagrodzeni uczniowie są na poniższych zdjęciach.
W dniu 18.09.2024r. w klasie IIIa odbył się klasowy konkurs czytelniczy dotyczący lektury Joanny Papuzińskiej pt.: „Asiunia”. Celem konkursu było inspirowanie uczniów do czytelnictwa, popularyzacja wartościowej literatury, a także zachęcenie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Najwięcej punktów uzyskały: Maya Edyta Muszyńska, Apolonia Filipkowska i Oliwia Kosińska. Dziewczynki otrzymały dyplomy najlepszych znawców lektury i drobne upominki.
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” („Kropka”), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się ona tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej pani od plastyki poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”.
Pierwszoklasiści i drugoklasiści postawili w tym dniu dużo kropek. Ich ubrania ozdabiały różnokolorowe punkty. Tworzyli różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem kropek a nawet tańczyli. Z zaangażowaniem opowiadali i z odwagą prezentowali swoje umiejętności. Było kolorowo, radośnie i twórczo.
A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wierzymy w nich, a oni wierzą w siebie.
Najlepsi czytelnicy z klas I- III
Koniec roku szkolnego to również czas podsumowania całorocznego czytelnictwa. Najlepsi czytelnicy z klas I- III za osiągnięcie bardzo wysokich wyników w czytelnictwie w roku szkolnym 2023/2024 oraz za umiejętność czerpania z książek wiedzy i przyjemności otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Oto najlepsi czytelnicy oraz ilość przeczytanych przez nich pozycji:
Klasa Ia-Karolina Łukasik-74, Barbara Ciesielska- 67, Julia Szekalska- 59
Klasa Ib- Marcelina Pietryńczak- 160, Dominika Kamińska- 127, Adrianna Purta- 95
Klasa IIa- Jakub Łobasiuk- 112, Kamil Rybnik- 103, Przemysław Łukasik- 68,
Klasa IIb-Karol Czaczkowski- 210, Sebastian Danilczuk- 143, Nikola Januszewicz- 137
Klasa IIIa-Michał Mystkowski- 58, Michalina Natalia Kulikowska- 50, Mateusz Mystkowski- 48
Klasa IIIb-Maja Peszyńska- 111, Jakub Szekalski- 54, Zofia Bielonko- 38
Najlepsi czytelnicy z klas IV-VIII:
Klasa IVa-Gabriela Witowska- 39, Maria Pietryńczak- 34, Maja Jurczak- 32
Klasa IVb-Wiktoria Królicka- 59, Maurycy Ambrożko- 39, Dominik Mieszkowicz- 37
Klasa V-Alicja Kalinowska- 28, Martyna Szewczuk- 22, Olivia Muszyńska- 20
Klasa VI-Ewa Jarmołowska- 79, Julia Bukłaho- 69, Lena Borowska- 68,
Klasa VII-Emil Łapiński- 24, Maria Średzińska- 20, Maria Bielonko- 16
Klasa VIII-Klaudia Kowalczuk- 14, Klaudia Jabłońska- 12
Życzę, by pasja do czytania pozostała w uczniach także w wakacje!
W dniu 10.06.2024 w naszej szkole odbyło się głosowanie na najciekawsze książki w ramach akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Akcja miała na celu poznanie preferencji czytelniczych uczniów w naszej szkole, a także dołączenie do największego badania czytelniczego w Polsce. Wzięło w niej udział 200 uczniów naszej szkoły z klas I- VIII.
Wyniki:
1. Seria „Dziennik cwaniaczka”- 31 głosów
2. Seria „Magiczne drzewo”- 26
3. Seria „Harry Potter”- 19
4. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”- 17
5. Seria „Rodzina Monet”- 16
6. Seria „Kapitan Majtas”- 16
7. „Mały książę” - 15
8. „Lilo i Stich”- 13
9. Seria „Basia”- 11
10. Seria „Czytam sobie”- 10
11. Seria „Opowieści z Narnii”- 9
12. „Karolcia”- 9
13. „Detektyw Pozytywka”- 8
14. „W pustyni i w puszczy”- 8
15. „Kamienie na szaniec”- 8
16. Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”- 8
17. „Mikołajek”- 7
18. „Pajączek na rowerze”- 7
19. Seria „Zaopiekuj się mną”- 7
20. Seria „Żubr Pompik”- 6
21. Seria „Siostry Niezapominajki”- 6
22. „Ania z Zielonego Wzgórza”- 6
23. Seria „Kaczor Donald”- 6
24. „Drużyna marzeń. Zagadki piłkarskie”- 6
25. „Dzieci z Bullerbyn”- 5
26. „Akademia Pana Kleksa”- 5
27. „Nazywam się Maria Skłodowska- Curie”- 5
28. „Skrzynia władcy piorunów”- 5
29. „11 papierowych serc”- 5
30. Seria „Franklin”- 5
31. „Fala”- 5
32. Seria „Teenage Mutant Ninja Turtles”- 4
33. „O psie, który jeździł koleją”- 4
34. Seria „Studio tańca”- 4
35. Seria „Władca pierścieni”- 3
36. Seria „Lato”- 3
37. „Anaruk chłopiec z Grenlandii”- 3
38. Seria „Krowa Matylda”- 3
39. „Opowieść wigilijna”- 3
40. Seria „Wiedźmin”- 3
41. „Paddington”- 3
42. Seria „Nela mała reporterka”- 3
43. Seria „Tupcio Chrupcio”- 3
44. Seria „Czarolina”- 3
45. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”- 3
46. „Auta świata”- 3
47. „Janko Muzykant”- 3
48. Seria „Klub smutnych duchów”- 3
49. „Minecraft”- 3
50. „Chłopcy z Placu Broni”- 3
51. „Za niebieskimi drzwiami”- 2
52. „Co wyszeptał nam deszcz”- 2
53. „Pan Tadeusz”- 2
54. Seria „Emi”- 2
55. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”- 2
56. „Asiunia”- 2
57. Seria „Martynka”- 2
58. „Tajemniczy ogród”- 2
59. „Venom”- 2
60. „A królik słuchał”- 2
61. „Wilk, który się zgubił”- 2
62. „Mrok”-2
63. „Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi”- 2
64. „Katarynka”- 2
65. „Pate gra w piłkę”- 2
66. Seria „Kocie ścieżki”-2
67. „Zapiski luzaka”- 2
68. „Mój młodszy brat”- 2
69. „Alicja w krainie czarów”- 2
70. „Lewy gola”- 2
71. „Azorek”- 2
72. „Tak miało być”- 2
73. „Karolcia” -2
74. „Dziady”- 2
75. „Latarnik”- 2
Pojawiły się jeszcze 74 tytuły, na które padły pojedyncze głosy.
Wszystkim dziękujemy za udział i sumienne podejście do akcji
Komisja:
Julia Bukłaho
Lena Borowska
Ewa Jarmołowska
Maja Jarmołowska
Katarzyna Purta
W klasie piątej 26.04.2024r. odbył się konkurs czytelniczy dotyczący lektury Ewy Nowak pt. „Pajączek na rowerze”. Zadanie polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 31 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Konkurs wygrali: Olivia Muszyńska, Filip Czaczkowski i Aleksandra Danilczuk
Otrzymali oni dyplomy i nagrody zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa..
Serdecznie gratulujemy wnikliwego przeczytania lektury.
We wtorek 07.05.2024r. uczniowie klasy IIa zmierzyli się z testem dotyczącym znajomości lektury H. Lofting pt.: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Test składał się z 25 pytań, w tym otwartych i zamkniętych. Najlepszymi znawcami tej książki okazali się: Amelia Bieryło, Szymon Adamski i Hanna Drozdowska. Ci uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gratulacje!
Strona 1 z 11