Biblioteka

Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbył się w dniach od 26 maja do 1 czerwca 2026 roku. Hasło przewodnie to: „CZYTANIE – MĄDROŚĆ – SIŁA”. Wydarzenie podkreśla rolę czytania dzieciom w budowaniu ich wewnętrznych zasobów: umiejętności językowych, wiedzy, wrażliwości społecznej, a w efekcie - psychicznej i społecznej odporności i siły.

W naszej szkole w akcję włączyły się klasy I- III. W klasie Ia i IIb i IIa nauczyciel bibliotekarz przeczytał dzieciom opowiadanie pt. „Album ze zdjęciami” z książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne” M. Michalaka. W klasie Ib dzieci wysłuchały baśni „Nowe szaty cesarza” H. Ch. Andersena. W klasie IIIa uczniowie poznali opowiadanie "Niebieska kredka" K. Ryrych z książki "Gorzka czekolada", które porusza ważny temat odpowiedzialności za swoje czyny, pracowitości i rozwijania swoich zainteresowań. W klasie IIIb uczniowie poznali "Żółty berecik" i "Obcy" z książki "Bajkoterapia czyli bajki- pomagajki dla małych i dużych". Przeczytane opowiadania poruszały temat ostrożności korzystania z zasobów Internetu i ograniczonego zaufania w stosunku do nieznajomych.

To był cenny czas poświęcony  czytaniu i rozmowom z dziećmi o emocjach i wartościach.

Cała Polska Czyta Dzieciom ZSTurosn1 Cała Polska Czyta Dzieciom ZSTurosn2 Cała Polska Czyta Dzieciom ZSTurosn3 Cała Polska Czyta Dzieciom ZSTurosn4 Cała Polska Czyta Dzieciom ZSTurosn5

W dniu 4maja odbyły się zajęcia czytelnicze z dziećmi z grupy Promyczki. Wysłuchały fragmentu książki W. Piaseckiej pt. „Ignaś. Opowieści patriotyczne”. Bohaterem książki jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. To piękna opowieść o  marzeniach, pasji, ciężkiej pracy i pokonywaniu trudności. Pozostając w klimacie patriotycznym dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające Polskę i jej symbole narodowe.

W dniu 6 maja bibliotekę odwiedziły dzieci  z grupy Kropelki. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia  przepięknej kartki z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza. Następnie wysłuchały baśni pt. „Czerwony Kapturek”. Zadanie plastyczne polegało na wykonaniu Czerwonego Kapturka i pokolorowaniu tła.

W dniu 25 maja odbyły się zajęcia czytelnicze, w których wzięły udział Kropelki. Dzieci wysłuchały książki pt. „Franklin mówi „kocham Cię”. To  poruszająca opowieść o synku, który chciał ofiarować mamie wyjątkowy prezent. Poradził się swoich przyjaciół i każdy z nich miał pomysł, czym zaskoczyć mamę. Franklin skorzystał z propozycji i przekonał się, że nie potrzeba wielkich i drogich prezentów, bowiem te „od serca” są najcenniejsze. Podsumowaniem zajęć było wykonanie laurek , pięknych bukietów, które dzieci wykonały łącząc je po kropkach.

26 maja bibliotekę odwiedziły Śnieżynki. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał im opowiadanie pt. „Hipo- problemy też da się rozwiązać” z książki Barbary Stańczuk „Bajki terapeutyczne… na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”.  Temat dotyczył niezbyt dobrego stylu życia: braku ruchu i złego odżywiania. Główna bohaterka dzięki swojej determinacji pokazała, że ze złymi nawykami da się walczyć i dzięki mądrym decyzjom i konsekwencji wiele zmienić na lepsze. Działanie plastyczne polegało na wykonaniu hipopotama techniką wydzieranki. Powstały piękne prace.

Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn1  Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn2 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn3 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn4 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn5 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn6 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn7 Majowe spotkania w bibliotece ZSTurosn8

W dniu 05.03.2026r. do biblioteki przyszły Promyczki. Wysłuchały opowiadania pt. "Czyj to wujek?" A. Antosiewicz, które skłoniło nas do bardzo ważnej rozmowy o ograniczonym zaufaniu w stosunku do nieznajomych. Historia głównej bohaterki przypomniała nam, że nie powinniśmy wdawać się w żadne rozmowy z obcymi i natychmiast powinniśmy informować o takich sytuacjach rodziców. Działanie plastyczne polegało na wykonaniu wiosennego bukietu wykorzystując wydzieranki.

05.03.2026r. odbyły się w bibliotece zajęcia czytelnicze z Śnieżynkami. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał gościom  opowiadanie P. Beręsewicza "Patrzeć i naśladować". Tekst skłonił nas do rozmowy o oznakach wiosny, która zbliża się do nas wielkimi krokami.  Aktywność plastyczna polegała na wykonaniu wiosennych bukietów metodą wydzieranki.

W dniu 16.03.2026r. odbyły się zajęcia czytelnicze z  Kropelkami. Dzieci wysłuchały baśń pt.: „Świniopas” H. Ch. Andersena. Następnie wspólnie opowiedzieliśmy tę historię, sprawdzając równocześnie, czy dobrze zapamiętaliśmy treść. Podsumowaniem zajęć było wspólne omówienie morału tej baśni, który mówi, że należy cenić prawdziwe uczucia i piękno natury, a nie powierzchowne dobra materialne czy sztuczne rozrywki. Na zakończenie spotkania dzieci pokolorowały ilustracje dotyczące baśni.

Marcowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn1 Marcowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn2 Marcowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn3 Marcowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn4 Marcowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn5

Święto obchodzone jest 27 marca. To doskonała okazja, by w szkole promować sztukę aktorską i kulturę. Z tej okazji odbyły się zajęcia czytelnicze  w klasie Ia. Nauczyciel bibliotekarz zaprezentował jedną z form obchodów, a mianowicie teatrzyk kamishibai. Dzieci z uwagą wysłuchały baśni pt. „Calineczka” H. Ch. Andersena. Ilustracje niewątpliwie uatrakcyjniły przekaz baśni  i pozwoliły przenieść się na chwilę słuchaczom do zaczarowanego świata malutkiej i lubianej bohaterki.

Miedzynarodowy Dzien Teatru ZSTurosn1 Miedzynarodowy Dzien Teatru ZSTurosn2

W dniu 03.03.2026r. w klasie Vb odbył się klasowy konkurs czytelniczy na znawcę lektury „Pajączek na rowerze” Ewy Nowak. Z testem zawierającym 31 pytań najlepiej poradzili sobie Zofia Bielonko i Błażej Suchowierski.

W dniu 13.03.2026r. w klasie VIb odbył się klasowy konkurs czytelniczy na znawcę lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 29 pytań. Nagrodzony został Dominik Mieszkowicz.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki.

Klasowe konkursy na znawce lektury Felix ZSTurosn1 Klasowe konkursy na znawce lektury Pajaczek ZSTurosn2 Klasowe konkursy na znawce lektury Pajaczek ZSTurosn1

 

W dniu 12.02.2026r odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał „Bajkę o soli” wykorzystując teatrzyk kamishibai. Relaksacyjna muzyka, piękne, zmieniające się ilustracje oraz snuta opowieść czarowały wszystkich pierwszoklasistów. Taka odsłona bajki bardzo im się podobała. W dalszej części spotkania uczniowie odgadywali tytuły znanych bajek i baśni sugerując się ilustracjami i odpowiadali na pytania. Powtórzyliśmy zasady korzystania z biblioteki i jak należy obchodzić się z książkami. Wspólnie złożyliśmy uroczystą przysięgę bycia dobrym czytelnikiem. Każdy uczeń otrzymał dyplom, zakładkę i wyprawkę czytelniczą pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa  Justyny Bednarek i broszurę „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” ufundowaną przez Instytut Książki.

  Pasowanie na czytelnika ZSTurosn1 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn2 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn3 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn4 Pasowanie na czytelnika ZSTurosn5

W dniu 04.02.2026r. odbyło się spotkanie czytelnicze z Kropelkami. Dzieci wysłuchały baśni pt.: „Kopciuszek”. Utwór ten, tak jak wiele innych baśni, zawiera w sobie konkretne przesłanie, morał, z którego inni powinni się uczyć. Morał płynący z historii Kopciuszka jest także taki, że życie zawsze może się zmienić. Nigdy nie jest aż tak źle, by nie dało się tego naprawić. Każda historia niesie ze sobą nieskończenie wiele możliwości zmiany, dlatego warto wierzyć w to, że pewnego dnia szczęście jednak uśmiechnie się do danej osoby i spełnią się jej plany i marzenia. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pantofelków z użyciem folii aluminiowej i pomponów.

W dniu 05.02.2026r. Śnieżynki, goście biblioteki szkolnej, wysłuchały opowieści R. Bright i J. Field pt.: „Wilk, który się zgubił”. Wilczek, choć jest jeszcze szczeniakiem, jest silny i niezależny jak każdy dorosły wilk. Wcale nie potrzebuje pomocy swojej rodziny i przyjaciół – cokolwiek by się nie działo, poradzi sobie ZUPEŁNIE SAM. Lecz kiedy gubi się w śniegu, całkiem sam w chłodną arktyczną noc, uświadamia sobie, że czasami każdy potrzebuje pomocy swoich bliskich. Ta książka to nie tylko wyjątkowe ilustracje, ale przede wszystkim zabawna, pouczająca historia z morałem, który na długo zapadnie w pamięć niejednemu dziecku.  Podsumowaniem zajęć i poruszanej tematyki było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej zimowego wilczka.

W dniu 06.02.2026r. nauczyciel bibliotekarz przeprowadził zajęcia czytelnicze w grupie Gwiazdeczki. Dzieci wysłuchały opowiadania z książki "Bajki terapeutyczne na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro" D. Stańczuk o małej fretce, która postanowiła sprawdzić, czy jest kochana przez swoich rodziców. Przez chwilę był moment grozy, ale historia zakończyła się szczęśliwie. Zajęciom towarzyszyło działanie plastyczne polegające  na wykonaniu serc metodą wydzieranki. Powstały przepiękne i barwne prace.

We wtorek 10.02.2026r. odbyły się zajęcia czytelnicze z grupą Chmurki. Temat zajęć dotyczył serdeczności i pomocy innym, a inspiracją do niego była książka pt. „Idealna chwila” S. Isern i M. Somy. To piękna, mądra i wzruszająca opowieść o przyjaźni, bezinteresowności i wdzięczności. Podsumowaniem zajęć było wykonanie bukietów, staranne pokolorowanie, wycięcie i złożenie. Teraz można je będzie wręczyć bliskim osobom bo walentynki są przecież tuż, tuż.

Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn1 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn2 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn3 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn4 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn5 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn6 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn7 Lutowe spotkania z przedszkolakami ZSTurosn8

Na koniec I półrocza najlepsi czytelnicy otrzymali dyplomy. To forma docenienia ich wytrwałości w nauce czytania, czytania ze zrozumieniem i częstego korzystania ze zbiorów znajdujących się w bibliotece szkolnej.

Najlepsi czytelnicy:

Klasa Ia: Karolina Leszczyńska, Julia Borowska, Blanka Butkiewicz

Klasa Ib: Gabriel Więsław, Amelia Jarosz, Marcel Dryl, Karolina Golba

Klasa IIa: Julia Wilczewska, Jakub Dryl, Amelia Bojarczyk

Klasa IIb: Zuzanna Jarocka, Krzysztof Łapiński, Edyta Komenda

Klasa IIIa: Wiktor Fiszer, Barbara Ciesielska, Antoni Grądzki

Klasa IIIb: Adrianna Purta, Oliwia Leszczyńska, Dominika Kamińska

Gratuluję najwytrwalszym i życzę wysokich osiągnięć w kolejnym półroczu.

nauczyciel bibliotekarz

Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn1 Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn2 Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn3 Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn4 Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn5 Podsumowanie czytelnictwa ZSTurosn6

09.01.2026r. w klasie Vb odbył się konkurs czytelniczy dotyczący lektury F. H. Burnett pt. „Tajemniczy ogród”. Konkurs miał na celu popularyzację literatury, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, a także rywalizowanie z zdrowej atmosferze. Test składał się z 32 pytań w tym 18 otwartych i 14 zamkniętych. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Błażej Suchowierski, który otrzymał dyplom i nagrodę książkową.

Gratulacje!

Klasowy konkurs na znawce lektury Tajemniczy ZSTurosn1

 

09.01.2026r. w klasie VIb odbył się konkurs czytelniczy dotyczący lektury Marcina Kozioła pt. "Skrzynia Władcy Piorunów". Konkurs miał na celu popularyzację literatury, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, a także rywalizowanie z zdrowej atmosferze. Test składał się z 31 pytań w tym 17 otwartych i 14 zamkniętych. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili: Dominik Mieszkowicz, Wiktor Łukaszuk i Wiktoria Królicka. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

Klasowy konkurs na znawce lektury ZSTurosn1

Na zdjęciu są nagrodzeni uczniowie z dyplomami.