Polska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności naszych przodków dokonania kilkorga postaci wyróżniają się w szczególny sposób. 105 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę to doskonała okazja, aby przypomnieć ich zasługi
narodowe.
Nasza szkoła miała możliwość obejrzenia w ramach obchodów Święta Niepodległości wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości” użyczonej przez IPN w Białymstoku. Na uroczystym apelu z tejże okazji przybył Pan Paweł Murawski, pracownik białostockiego IPN-u, który przybliżył naszej młodzieży, kogo należy uważać za Ojców Niepodległości.
Bez nich historia potoczyłaby się inaczej, nie byłoby Polski takiej, jaką znamy, a dziś żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Wystawa pokazuje sześć postaci, które odegrały decydującą rolę w dramatycznym procesie odzyskiwania przez naszą Ojczyznę niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.
Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Pan Paweł Murawski podkreślił w swojej wypowiedzi, iż każdy z nich reprezentował inne poglądy polityczne. Ojcowie Niepodległości urodzili się pod różnymi zaborami, różnili się przynależnością społeczną i religią. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostając wierni własnym poglądom, byli jednak w stanie wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne i poprowadzić Polaków ku wolności.
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się Gminny konkurs Poezji Patriotycznej pt. „Gdy mówię, Polska…” oraz Szkolny Konkurs Fotograficzny w ramach akcji „Szkoła pamięta” pt.: „Moja lokalna historia w obiektywie”.
Zwieńczeniem szkolnych obchodów , będzie przystąpienie uczniów w dniu 10.11. o godzinie 11.11 do ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do hymnu”.