Aktualności Szkoła Podstawowa
Dnia 30.10.2025r. odbyło się pasowanie na ucznia naszej szkoły. Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: Wójt Gminy Grzegorz Jakuć, Sekretarz Gminy Paweł Kondracki wraz z naszą Dyrekcją oraz gronem pedagogicznym i przedstawicielami klas.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali swoje marzenia edukacyjne za pomocą symbolicznego pociągu - w domyśle do zdobywania wiedzy! Na każdej stacji dzieci opowiadały jakie czekają ich przygody. Nie obyło się bez śpiewów, jak i nawiązań patriotycznych - uczniowie z pełną werwą odpowiadali na pytania zawarte w "Katechizmie polskiego dziecka". Tym sposobem rozpoczęliśmy oficjalną część spotkania - po uroczystej przysiędze każdy z uczniów usłyszał od Pani Dyrektor Ewy Chrabołowskiej sławetne słowa: "Pasuję Cię na ucznia".
Zwieńczeniem tego dnia, po przemowach i upominkach od Wójta Gminy, było przemiłe spotkanie w kameralnym gronie już z Rodzicami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tak ważnego dla naszych dzieci Święta.
29 października 2025 roku w klasie 3a odbyły się „warsztaty kaletnicze”, które poprowadziła mama Antoniego. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktycznego.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję własnoręcznie uszyć portfeliki ze skóry. Dzieci z dużym zaangażowaniem i ciekawością poznawały tajniki pracy kaletnika – uczyły się szycia ściegiem na dwie igły. Była to okazja, by spróbować swoich sił w twórczej i precyzyjnej pracy.
Zajęcia miały również ważny wymiar profilaktyczny. Poprzez działanie dzieci uczyły się, że atrakcyjne i satysfakcjonujące formy spędzania czasu można odnaleźć poza światem komputerów i urządzeń elektronicznych. Zajęcia rozwijały cierpliwość, dokładność i umiejętność skupienia uwagi, co sprzyja budowaniu odporności emocjonalnej i radzeniu sobie ze stresem. Praca manualna w grupie kształtowała współpracę, wzajemny szacunek, życzliwość i empatię, a także dawała dzieciom poczucie dumy z własnych osiągnięć oraz wiarę we własne możliwości.
Dzieci z radością prezentowały efekty swojej pracy i zabrały do domu własnoręcznie wykonane portfeliki. Spotkanie przyniosło wiele satysfakcji i inspiracji do podejmowania nowych wyzwań.
Z całego serca dziękujemy Pani Agacie za poświęcony czas, ogromne zaangażowanie i przygotowanie niezwykle ciekawych warsztatów. Jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie i pokrycie kosztów materiałów potrzebnych do szycia, dzięki czemu każde dziecko mogło stworzyć własny portfelik. 🌹🌹🌹
To był wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, nauki i dobrej energii!
29 października 2025 roku mury Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej odwiedzili uczniowie wraz z opiekunkami z Gimnazjum w Zujunach w rejonie wileńskim oraz Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie.
Goście rozpoczęli swój pobyt spacerem po naszej szkole. Następnie wzięli udział w obchodach Dnia Języków Obcych, które są już naszą coroczną tradycja.
Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali tańce, piosenki lub scenki związane z krajami europejskimi. Mieliśmy okazję oglądać taniec hiszpański, grecką zorbę, a także polskiego poloneza. Uczniowie śpiewali w języku francuskim i włoskim, a także pokazali swoje możliwości aktorskie przedstawiając Jasia Fasolę, czeskich Sąsiadów i fińskie Muminki.
Po części artystycznej pani Dyrektor Ewa Chrabołowska wręczyła gościom drobne upominki. Rewizyta odbyła się w ramach projektu „Sąsiedzie, poznajmy się lepiej” realizowanego przez gminę Turośń Kościelna. Projekt pn. "Sąsiedzie poznajmy się lepiej!" dofinansowany został ze środków Województwa Podlaskiego i realizowany jest w ramach konkursu pn. „Wsparcie współpracy z zagranicą jednostek samorządu terytorialnego w województwie podlaskim w 2025 r.”
We wtorek 28 października uczniowie klasy 3b wzięli udział w wycieczce do Białegostoku. Pierwszym punktem było Muzeum Iluzji i Nauki. Podczas zwiedzania mieli możliwość przeniesienia się w świat iluzji, złudzeń optycznych, sztuki cyfrowej oraz interaktywnej przestrzeni. A żeby poprawić sobie kondycję i aktywnie spędzić resztę dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w parku rozrywki Jumper Park. Do szkoły wrócili zmęczeni ale z uśmiechami na twarzy i planami na kolejny udany wyjazd.
W październiku 2025 roku wszystkie klasy I-III odwiedzały Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej, gdzie uczestniczyli w zajęciach pt. „Co zjada las?”. Były to niezwykle ciekawe warsztaty przyrodnicze, podczas których uczniowie poznali tajemnice leśnego świata.
Dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia czyhają na las i jak można go chronić. Dzięki mikroskopom mogły obserwować maleńkich mieszkańców lasu oraz podziwiać piękne fotografie Wiktora Wołkowa, ukazujące jego bogactwo i różnorodność.
Zajęcia były pełne wrażeń i ciekawostek. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i z większym szacunkiem dla przyrody.
Serdecznie dziękujemy pracownikom muzeum za ciekawe i profesjonalne przeprowadzenie zajęć przyrodniczych, dzięki którym nasi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania i odkrywać tajemnice świata przyrody. 🪲🪳🦋🐞🐜
Dwie uczennice naszej szkoły reprezentowały naszą placówkę w "II Powiatowych Konfrontacjach Recytatorskich im. Jana Leończuka dla dzieci i młodzieży klas I–VIII szkół podstawowych".
Wcześniej przeszły etap gminny, który zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej.
Etap powiatowy został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabłudowie, przy współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Obie uczennice osiągnęły sukces, godnie promując naszą szkołę i gminę prezentując wysoki poziom umiejętności recytatorskich.
Karolina Łukasik, uczennica klasy 3a, zdobyła I miejsce w kategorii klas I-IV
Maria Borowska, uczennica klasy VII, zdobyła III miejsce w kategorii klas V-VIII.
Etap powiatowy odbył się 20 października 2025 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białymstoku przy ul. Borsuczej 2.
Ten wyjątkowy sukces jest nie tylko dowodem talentu i wrażliwości artystycznej, ale także pięknym świadectwem pracy, wytrwałości i pasji do słowa.
Serdecznie gratulujemy Karolinie i Marii sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych!
Gratulacje!!!💐💐💐
20 października 2025r. w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyły się “II Konfrontacje Recytatorskie im. Jana Leończuka”. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabłudowie przy współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W konkursie wzięło udział 22 młodych miłośników polskiej poezji.
Nasza uczennica Maria Borowska z klasy VII w zmaganiach powiatowych zajęła III miejsce.
Gratulujemy sukcesu

13 października 2025 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski przygotował dla nauczycieli i pracowników szkoły wyjątkową niespodziankę. Uczniowie własnoręcznie wykonali upominki, w które włożyli wiele serca, uśmiechu i wdzięczności.
Reprezentacja MSU złożyła swoim nauczycielom serdeczne życzenia, dziękując za cierpliwość, poświęcenie oraz codzienny trud włożony w nauczanie i wychowanie. Wręczaniu upominków towarzyszyły uśmiechy i ciepłe słowa. Był to dzień pełen radości, wdzięczności i życzliwości, który na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły.
13 października 2025 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbył się etap gminny konkursu pod nazwą „II Powiatowe Konfrontacje Recytatorskie im. Jana Leończuka dla dzieci i młodzieży"
Uczniowie z klasy IIIa zostali nagrodzeni w kategorii klas młodszych:
I miejsce – Karolina Łukasik ( jednocześnie zakwalifikowała się do etapu powiatowego)
II miejsce ex aequo – Antoni Grądzki oraz Hanna Komenda.
W kategorii klas starszych:
I miejsce Maria Borowska z klasy VII. Reprezentować będzie naszą szkołę w etapie powiatowym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom.
Wasza miłość do piękna słowa inspiruje innych i przypomina, że poezja wciąż ma moc łączenia ludzi.
Życzymy Wam dalszych sukcesów, rozwijania talentu i wiary w siebie.
Niech każde kolejne wystąpienie przynosi Wam radość i dumę!
16 października klasa II A po lekcjach na pływalni w Łapach udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Łapach. Tam odbyły się zajęcia edukacyjne w Sali Ognik. Poznaliśmy czyhające zagrożenia, zasady ewakuacji i sposoby zachowania się w chwili wybuchu pożaru. Zaliczyliśmy również egzamin sprawnego wydostania się z zadymionego pomieszczenia. Następnie obejrzeliśmy filmiki dotyczące przyczyn pożarów. Na koniec zajęć uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy. Po opuszczeniu sali edukacyjnej udaliśmy się do garażu gdzie poznaliśmy wyposażenie strażackich wozów bojowych. Dowódca jednostki zorganizował próbny alarm. Mogliśmy podziwiać zwinność i szybkość strażaków zjeżdżających do samochodów. Na koniec było wspólne zdjęcie na tle strażackiego samochodu. Zdobyta wiedza posłuży nam w przyszłości.
Grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej udała się na dwudniowy wyjazd do Wilna i Trok w ramach projektu „Sąsiedzie, poznajmy się lepiej!” dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, realizowany w ramach konkursu pn. Wsparcie współpracy z zagranicą jednostek samorządu terytorialnego w woj. podlaskim.
Pierwszym punktem naszego programu była wizyta studyjna w Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Na miejscu powitano nas serdecznie. Odbyliśmy spacer po szkole, uczy się w niej 800 uczniów. Zawitaliśmy do sal lekcyjnych, gdzie prowadzone były zajęcia techniczne, matematyczne, historyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się laboratorium chemiczno-fizyczne. W tej szkole językiem ojczystym jest język polski, a państwowym język litewski. Szkoła ta obchodziła niedawno 70-lecie istnienia. Wizytówką gimnazjum jest polski zespół pieśni i tańca „Wilenka”.
W części oficjalnej, która odbyła się w auli gimnazjum uczestniczyli pracownicy naszej gminy na czele z panem wójtem Grzegorzem Jakuciem. Młodzież tamtejszej szkoły przygotowała inscenizację o roli książki w życiu młodego człowieka. Dowiedzieliśmy się również jak postrzegane jest pojęcie szczęścia przez młode pokolenie. Słowami W. Szymborskiej „Nic dwa razy…” artyści zakończyli swój występ. Pani dyrektor Ewa Chrabołowska wraz z panem wójtem Grzegorzem Jakuciem przekazali na ręce pani wicedyrektor Reginy Levickiej gry dydaktyczne i pamiątki z Podlasia. Uczniom naszym również przekazano drobne upominki.
Kolejnym punktem naszego projektu było zwiedzanie historycznego Wilna z urokliwą Starówką. Odwiedziliśmy wiele kościołów oraz Ostrą Bramę - miejsce kultu religijnego, o której w Inwokacji wspomina nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz. Nie mogliśmy pominąć najstarszego cmentarza w Wilnie - Rossy. To pomnik historyczno-kulturalny, miejsce przypominające o dziejach Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie spoczywa serce Marszałka Piłsudskiego, obok którego pochowani są jego żołnierze. Byliśmy na grobie Władysława Syrokomli, Joachima Lelewela oraz powstańców styczniowych. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do hotelu Žemaitès.
Piątek rozpoczęliśmy od wizyty w Gimnazjum w Zujunach w rejonie wileńskim. W szkole uczy się 200 uczniów. Nauczanie prowadzone jest w języku polskim, szkoła w najbliższym czasie będzie obchodziła stulecie istnienia. O tym poinformował nas na początku wizyty pan dyrektor Marek Pszczołowski. Następnie nasi uczniowie zmagali się z quizem na temat Litwy. Później zwiedzali sale lekcyjne. Naszą wizytę w tej placówce zakończyliśmy wspólnym spotkaniem uczniów naszej szkoły i gimnazjum. Pani dyrektor Ewa Chrabołowska wraz z panem wójtem gminy Grzegorzem Jakuciem przekazali na ręce dyrektora M. Pszczołowskiego. gry o Polsce i drobne upominki dotyczące Podlasia. Pan dyrektor gimnazjum wręczył panu wójtowi naszej gminy produkt regionalny - palmę wielkanocną. Uczniowie otrzymali drobne upominki.
W malowniczej miejscowości Troki uczestnicy mieli okazję podziwiać imponujący zamek Księcia Witolda, majestatycznie usytuowany na wyspie pośród jeziora Galwe. Troki na długo zapadną w naszej pamięci za sprawą kibinów, pieczonych pierogów, przygotowanych przez Karaimów - ludu wywodzącego się od Tatarów krymskich.
Wycieczka była nie tylko okazją do poznania nowych miejsc i kultury naszych sąsiadów, ale także do integracji i wspólnego spędzania czasu w gronie koleżanek i kolegów. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.
Dzięki realizowanemu projektowi „Sąsiedzie, poznajmy się!” nasza młodzież poznała funkcjonowanie polskich szkół na Litwie. Dziękujemy Urzędowi Gminy w Turośni Kościelnej za umożliwienie wyjazdu naszym uczniom w ramach realizowanego przedsięwzięcia.
W rześki październikowy poranek uczniowie klas 5-7 wyruszyli na wycieczkę w ramach projektu „Poznajemy Podlaskie”. Pierwszym punktem trasy była wieża widokowa w Uhowie. Uczniowie mieli okazję podziwiania walorów przyrodniczych Podlasia. W Młynarzówce w Narwiańskim Parku Narodowym rzeka Narew opowiedziała nam swoja historię. Poprzez interaktywną prezentację uczestnicy mogli podziwiać świat flory i fauny.
Następnym miejscem, które odwiedziły dzieci było miasto Tykocin z jego wielobarwną historią. Przywitali się ze Stefanem Czarnieckim, który trzyma straż na rynku. Z dziejami tykocińskiej ludności zapoznali się w synagodze. Odwiedzili również zamek, który pełnił funkcję arsenału.
Zawitali też do miejscowości Kruszyniany i Bohoniki, gdzie mieli okazję poznać historię miejscowych tatarów.
Miejsca zwiedzone przez naszych uczniów świadczą o tym, że nasze Podlasie jest wielokulturowe i wielonarodowe.
Strona 5 z 107

Szkoła Podstawowa