Aktualności Szkoła Podstawowa
„Czytanie zbliża” to hasło XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który przypada w dniach 1-7 czerwca 2025 r. Przez cały Tydzień promowaliśmy wspólne czytanie, które buduje więzi, zachęca do rozmów i bliskości międzypokoleniowej. Czytając dzieciom mądre książki, możemy przekazać im wartości moralne, które pomagają budować dobre relacje: szacunek, uczciwość, przyjaźń, odpowiedzialność, życzliwość i inne. To też znakomita okazja, by przypomnieć, że ciekawa książka to dobra forma spędzania wolnego czasu.
W ramach powtórzenia liczb po angielsku uczniowie zagrali w dawną, lubianą jednak do dziś, podwórkową grę w klasy. Dzieci spędziły miło czas, bawiąc się i ucząc jednocześnie.
22 maja, mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Wiszowatą. Autorka zabrała nas w niezapomnianą podróż do serca puszczy, pełną lokalnych zwyczajów, wspomnień, zapachów, smaków i wzruszeń... Zafascynował nas także sposób powstawania ilustracji, a w zasadzie fotografie postaci, które pani Paulina Engen tworzy z filcu.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z panią Agnieszką, zainspirowane nowymi losami znanych nam bohaterów.
Drodzy uczniowie, niech Wasze marzenia, podobnie jak Stefki, Igora i Jaśminki, spełniają się w najmniej oczekiwanym momencie.
21 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić dwa niezwykle interesujące miejsca na mapie Podlasia.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, gdzie oglądaliśmy różnorodne eksponaty, które opowiadały o dawnych metodach uprawy roli oraz narzędziach używanych przez rolników. Następnie udaliśmy się do Muzeum Pisanek, aby z bliska podziwiać różnorodność i kunszt tej tradycyjnej formy sztuki. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Ziołowy Zakątek, miejsce pełne aromatycznych ziół i roślin leczniczych. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w zagrodzie zwierząt. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. kozy, owce, króliki i kury. Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest ich rola w gospodarstwie ekologicznym oraz jak należy o nie dbać, aby zapewnić im dobre warunki życia. Poza tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach komponowania ziołowych herbat oraz zwiedzali ogród botaniczny. Przewodnik opowiadał o właściwościach ziół, a także zastosowaniach w kuchni i medycynie naturalnej.
Wyjazd był niezwykle ciekawy i pouczający. Spędziliśmy czas na świeżym powietrzu, ucząc się, jak ważna jest harmonia między człowiekiem a przyrodą. Z wycieczki wróciliśmy nie tylko z własnoręcznie zrobionymi herbatkami, pamiątkami, ale też z nową wiedzą i większą świadomością ekologiczną.
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja” klasa I B poznała dziś trzy sławne osoby pochodzące z Włoch. Aktorka Monika Bellucci, piłkarz Francesco Totti oraz śpiewak operowy Andrea Bocelli są znani na całym świecie dzięki swoim talentom i sukcesom zawodowym.
28.05.2025r. W naszej szkole odbył się Gminny Konkurs czytelniczy pt. „Pięknie czytam w języku obcym”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów ze szkół: Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej, Szkoły Podstawowej im. Leonarda Prystroma w Tołczach oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej. Uczestnicy przygotowali teksty w następujących językach: angielskim, rosyjskim i francuskim. Jury w składzie: p. wicedyrektor Beata Szymoniuk, p. Dorota Dudzińska, p. Magdalena Szestowicka oraz p. Paulina Skubich oceniało kulturę słowa, płynność, interpretację tekstu i ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Szymon Puszko, uczeń klasy VI, SP Tołcze
II miejsce: Agnieszka Grochowska, uczennica klasy VII, NSP Niewodnica Kościelna
III miejsce: Maja Konopka, uczennica klasy VI, SP Tołcze
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Bukłaho, uczennica klasy VII, SP Turośń Kościelna
Urszula Potapczyk, uczennica klasy VIII, SP Tołcze
Julia Brun, uczennica klasy VIII, SP Tołcze
Miłym akcentem spotkania był słodki poczęstunek. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorzy: Katarzyna Purta, Joanna Kazuczyk, Paulina Skubich
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja” klasa I b poznała dziś rośliny charakterystyczne dla Włoch. Cyprys włoski, oliwka europejska czy winorośl są centralnym punktem włoskich ogrodów. Rośliny te potrzebują pełnego słońca, aby prawidłowo rosnąć i są wyjątkowo odporne na suszę. Nasi uczniowie pięknie pokolorowali poznane roślinki.
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja” klasa I B w dniu 16.05.2025r. zagrała w Trigon. Jest to włoska zabawa sportowa, w której dzieci ustawione w rogach trójkąta rzucają do siebie piłkę. Najważniejszą regułą jest ta, aby piłka nie dotknęła podłogi. Zabawa bardzo spodobała się naszym uczniom i będziemy ją wykorzystywać podczas lekcji wychowania fizycznego.
Uczennica naszej szkoły MartynaSzewczuk wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla uczniów szkół podstawowych pt. „Świat malowany poezją Wiesława Kazaneckiego”.
Celem konkursu było:
Popularyzowanie twórczości poety
Propagowanie wśród uczniów wartościowej poezji
Rozbudzanie wrażliwości plastycznej i twórczej wyobraźni
Zachęcanie do poszukiwania nowych form plastycznych
Umożliwienie prezentacji własnej twórczości
Inspiracją jej pracy stał się wiersz pt. „Rudowłosa” Wiesława Kazaneckiego . Praca konkursowa Martynyzostała doceniona przez jury. Jej plastyczna interpretacja utworu literackiego zajęła 3 miejsce.
Gratulujemy
Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj Stanisław Staszic. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.
6 maja 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy 3b przy współpracy uczniów z klasy 6 przygotowali montaż słowno – muzyczny poświęcony temu wydarzeniu. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja, dopełnieniem tych informacji było obejrzenie animacji dotyczącej obrazu Jana Matejki pt. „ Konstytucja 3 Maja. W trakcie występu szkolny chór zaśpiewał pieśń tematycznie związaną z tym donośnym wydarzeniem pt. „Witaj majowa jutrzenko”.
Akademia obudziła uczucia patriotyczne wśród naszych uczniów, a także w ciekawy sposób ukazała wydarzenia historyczne.
24 kwietnia 2025 roku w klasie IIa odbyło się spotkanie z gościem- Panem Janem, ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, w którym pan Jan opowiadał dzieciom czym jest sztuczna inteligencja, gdzie i do czego jest wykorzystywana. Uczniowie klasy 2a dowiedzieli się, że sztuczna inteligencja jest
naprawdę wszechstronna i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Pomaga nam w codziennych czynnościach, na przykład w asystentach głosowych, które odpowiadają na pytania i pomagają w organizacji dnia. Jest też wykorzystywana w medycynie do diagnozowania chorób, analizowania dużych zbiorów danych i wspierania lekarzy. W branży finansowej pomaga w wykrywaniu oszustw i analizie rynków, obecna jest również w samochodach autonomicznych, w rozrywce, a także w wielu innych obszarach, które ułatwiają nam życie i pracę.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna, w której zaprezentowano krótki pokaz działania sztucznej inteligencji. Uczniowie mieli okazję zadawania pytań asystentowi głosowemu oraz tworzyć wymyślone obrazy.
Spotkanie zakończyło się refleksją nad rolą człowieka w świecie szybko rozwijającej się technologii oraz poruszono ważne zagadnienie świadomego i mądrego korzystania z nowych narzędzi.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony czas oraz interesujące zajęcia.
Strona 1 z 100