Aktualności Szkoła Podstawowa

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej spotkali się 28 listopada 2024 roku na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Wspólny wieczór uświetniły gry, zabawy, wróżby oraz szalone tańce.

Andrzejki 2024 uczestniczki w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach Dj Maciek przy konsoli Dj Maciek z VIII klasy porwał wszystkich na parkiet Fotobudka andrzejkowa

W dniu dzisiejszym klasa I A urządziła tradycyjne andrzejki. Były wesołe zabawy, wróżby i słodki poczęstunek, który przygotowały kochane mamusie. Wszystkim humor dopisywał.

1 2 3 4

Uczennica Oliwia Borowska z klasy IIIb zdobyła Nagrodę a  Dominika Kamińska Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Piękne są nasze barwy ojczyste” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 49 w Białymstoku.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentów.

 Sukces naszych uczennic ZSTurosn1Sukces naszych uczennic ZSTurosn2 Sukces naszych uczennic ZSTurosn3 Sukces naszych uczennic ZSTurosn4 Sukces naszych uczennic ZSTurosn5

22 listopada 2024 r na Politechnice Białostockiej odbył się  Nabój Junior-  międzynarodowy turniej matematyczno - fizyczny reprezentacji szkół podstawowych. Była to nietypowa, pełna dynamiki i emocjonująca rywalizacja drużynowa.
Do tegorocznego Naboju Junior  w Białymstoku zgłosiło się 20 czteroosobowych drużyn, reprezentujących 15 szkół podstawowych, głównie z Białegostoku, ale też  Turośni Kościelnej . W sumie 80 młodych matematyków odważnie stanęło w szranki turnieju o zasięgu międzynarodowym. Równo z wybiciem godziny 10 do rozwiązywania zadań przystąpili zawodnicy z Polski: z Białegostoku, Bielsko-Białej, Chojnic, Grodziska Mazowieckiego, Katowic,  Kościerzyny,Koszalina, Koźmina Wielkopolskiego,  Krakowa, Łebcza, Lublina, Ostrołęki, Przasnysza, Radomia, Szczecina, Torunia,  Warszawy i Wrocławia oraz uczniowie z Austrii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Chorwacji, Holandii oraz Słowacji.
Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów klas VIII - Emil Łapiński, Jakub Bibułowicz, Szymon Krajewski i Antonina Trocka pod opieką nauczyciela matematyki - Katarzyny Kostrowskiej.
Na początku zawodów każda drużyna otrzymała 6 zadań. Dopiero po ich poprawnym rozwiązaniu uczniowie mogli zgłosić się do sędziów o wydanie kolejnych. Trzeba więc było działać szybko – zawody trwały tylko 120 minut, a liczył się czas i ilość zadań rozwiązanych przez drużynę. W praktyce oznaczało to, że uczniowie sprintem pokonywali odległość pomiędzy stolikiem a sędziami, a potem z szybkością pocisku wracali na miejsce, żeby pogłówkować nad zadaniem.
Koordynatorem białostockiej edycji zawodów Nabój Junior jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Jego nauczyciele i uczniowie podjęli się organizacji lokalnych zawodów już nie pierwszy raz.Nabój to konkurs, który oferuje świetną zabawę dla uczniów i przypływ matematycznej adrenaliny, gdyż zadania należy tu rozwiązać z szybkością pocisku, stąd oryginalna nazwa konkursu.
Drużyna z naszej szkoły niestety nie stanęła na podium, ale udało im się wspólnie rozwiązać 17 zadań w ciągu 2 godzin i zajęła 14 miejsce w większości wśród  prywatnych i społecznych szkół
Gratulacje!!!

1 2 3

Dnia 20 listopada klasy 2a, 2b i 3b odbyły wycieczkę do Białegostoku, którą rozpoczęły wizytą w Białostockim Teatrze Lalek. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Robot i Motylek", czyli opowieść o robocie, który zakochuje się w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia. Przedstawienie miało interaktywny charakter, dzięki temu dzieci miały okazję do bezpośredniego udziału w przygodach robota i jego przyjaciół. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Z wizytą w pracowni pana Karnego", które pozwoliły na poznanie tego wybitnego artysty oraz jego dzieł. Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń i ogromu wiedzy.

Wycieczka do Białegostoku ZSTurosn1 Wycieczka do Białegostoku ZSTurosn2 Wycieczka do Białegostoku ZSTurosn3 Wycieczka do Białegostoku ZSTurosn4

W dniu 15 listopada 2024 r. uczniowie klas 5 udali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem była Strefa Wysokich Lotów, następnie uczniowie udali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku. W trakcie zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć fascynujące eksponaty związane z rozwojem medycyny i farmacji, takie jak dawne narzędzia chirurgiczne, stare recepty i wyposażenie aptek z różnych epok. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rekonstrukcje dawnych szpitali oraz gabinetów lekarskich, które pozwoliły na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała medycyna przed wiekami.

Dodatkowo, uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach artystycznych, podczas których mieli możliwość wykonania odlewu Pałacu Branickich. Było to wyjątkowe doświadczenie, które połączyło historię z kreatywnością, a samodzielnie wykonane odlewy będą wspaniałą pamiątką z wycieczki.

Wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze i była dla uczniów cennym doświadczeniem.

Przy ladzie farmaceuty W dawnej aptece Warsztaty w Muzeum Farmacji Spacer w promieniach jesiennego słońca przed Pałacem Branickich

12 listopada nasza szkoła świętowała 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W  uroczystej akademii wzięła udział cała społeczność szkolna. Po odśpiewaniu hymnu narratorzy z klas IIIb i VII przedstawili dzieje naszego kraju opowiadając o kolejnych rozbiorach Polski i zrywach narodowościowych, jakimi były powstania. Uroczystość uświetnił taniec w wykonaniu uczniów z klasy Ib, recytacje wierszy oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.

Szkolne Obchody Święta Niepodległości ZSTurosn1 Szkolne Obchody Święta Niepodległości ZSTurosn2 Szkolne Obchody Święta Niepodległości ZSTurosn3 Szkolne Obchody Święta Niepodległości ZSTurosn4 Szkolne Obchody Święta Niepodległości ZSTurosn5

Kim jest i jaka jest Polska? Słowami poetów w dniu 12.11.2024r. zaprezentowano różne oblicza ojczyzny. W konkursie uczestniczyły 3 szkoły z Gminy Turośń Kościelna. Łącznie przystąpiło 15 uczniów z klas IV- VIII. Głównym celem konkursu była popularyzacja poezji o tematyce patriotycznej, kształtowanie  wśród młodego pokolenia tożsamości narodowej, tradycji i wartości. Komisja konkursowa w składzie Pani Magdalena Owczarczuk- pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Ewa Dryl-inspektor do spraw oświaty w Urzędzie Gminy w Turośni Kościelnej, Pani Ewa Wojtulewicz – nauczyciel w Szkole Podstawowej  im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii klas IV- VI:

I miejsce- Aleksandra Danilczuk kl. VI  ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej (Maria Konopnicka „Ojczyzna moja”)

II miejsce- Maria Borowska kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej („Ojczyzna” z tomu poezji pt „Dzień  w kroplach rosy”)

III miejsce- Iga Łapińska kl. V ze Szkoły Podstawowej im Leonarda  Prystroma w Tołczach

(Kazimierz Wierzyński „Zapach”)

Wyróżnienie- Ewa Owczarczuk kl. IV ze Szkoły Podstawowej im Leonarda Prystroma w Tołczach (Czesław Miłosz „W mojej Ojczyźnie”)

W kategorii klas VII- VIII:

I miejsce- Urszula Hajduczenia kl. VIII ze  Szkoły Podstawowej im Leonarda  Prystroma w Tołczach (Kazimierz Wierzyński „Wróć nas do kraju”)

II miejsce- Patryk Ramić kl. VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turośni Dolnej (Władysław Broniewski „Żołnierz polski”)

III miejsce- Szymon Krajewski kl. VIII ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej (Zygmunt Krasiński „Nim słońce wejdzie”)

Wyróżnienie- Emilia Żochowska kl. VII ze Szkoły Podstawowej im Leonarda  Prystroma w Tołczach (Karolina Michalak „Ojczyzna”)

 Laureci I miejsc zaprezentowali swoje utwory przed szkolną społecznością Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.

 Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy  za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej ZSTurosn1 Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej ZSTurosn2 Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej ZSTurosn3 Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej ZSTurosn4 Na zdjęciu są wszyscy uczestnicy konkursu wraz z komisją konkursową i Panią Dyrektor.

Poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Ewą Chrabołowską oraz mieszkańcami gminy Turośń Kościelna wspólnie uczcili Święto Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej.
Po uroczystej mszy świętej pod pomnikiem „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” odśpiewano hymn i złożono kwiaty.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej P. Dyrektor Ewa Chrabołowska wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. S

6 listopada 2024r. odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na ucznia”. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny – tym samym zdając swój pierwszy egzamin. W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności Pana Wójta oraz całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie. Akt pasowania dokonany symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor i oficjalne przyjęcie w poczet uczniów naszej szkoły to wyjątkowy moment, który na długo zostanie w ich pamięci. Jestem pewna, ze razem stworzymy społeczność pełną pasji i zaangażowania. Kochane Pierwszak! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

zdj. 1 zdj. 2 zdj. 3 2

Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Tym razem obcowanie z kulturą krajów Europy, uczciliśmy 25 października. Klasy 4-8, zaprezentowały ciekawostki na temat: Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Turcji.
Ponadto, został rozstrzygnięty konkurs na europejski przepis kulinarny. Oto laureaci:
I miejsce - Zofia Bibułowicz, kl. 5b
II miejsce - Martyna Szewczuk, kl. 6
III miejsce - Arkadiusz Purta, kl. 7
Wyróżnienia ptrzymali:
Oliwia Średzińska, kl. 4b
Paulina Piotrowicz, kl. 4b
Rozalia Adamska, kl. 5a
Amelia Zaczeniuk, kl. 7
Jacek Dajnowicz, kl. 7
Bartosz Kamiński, kl. 7
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.

Klasa 4a prezentuje Wielką Brytanię  Prezentacja klasy 5b na dniu języków obcych  Klasa 6 podczas prezentacji Turcji. Dzień Języków Obcych  Klasa 7 i prezentacja Francji  Występ klasy 8  Dzień Języków Obcych prowadzący z klasy 8  Nagrodzeni w konkursie na europejski przepis kulinarny wraz z nauczycielami oraz p. wicedyrektor