Aktualności Szkoła Podstawowa
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej spotkali się 28 listopada 2024 roku na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Wspólny wieczór uświetniły gry, zabawy, wróżby oraz szalone tańce.
W dniu dzisiejszym klasa I A urządziła tradycyjne andrzejki. Były wesołe zabawy, wróżby i słodki poczęstunek, który przygotowały kochane mamusie. Wszystkim humor dopisywał.
Uczennica Oliwia Borowska z klasy IIIb zdobyła Nagrodę a Dominika Kamińska Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Piękne są nasze barwy ojczyste” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 49 w Białymstoku.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentów.
22 listopada 2024 r na Politechnice Białostockiej odbył się Nabój Junior- międzynarodowy turniej matematyczno - fizyczny reprezentacji szkół podstawowych. Była to nietypowa, pełna dynamiki i emocjonująca rywalizacja drużynowa.
Do tegorocznego Naboju Junior w Białymstoku zgłosiło się 20 czteroosobowych drużyn, reprezentujących 15 szkół podstawowych, głównie z Białegostoku, ale też Turośni Kościelnej . W sumie 80 młodych matematyków odważnie stanęło w szranki turnieju o zasięgu międzynarodowym. Równo z wybiciem godziny 10 do rozwiązywania zadań przystąpili zawodnicy z Polski: z Białegostoku, Bielsko-Białej, Chojnic, Grodziska Mazowieckiego, Katowic, Kościerzyny,Koszalina, Koźmina Wielkopolskiego, Krakowa, Łebcza, Lublina, Ostrołęki, Przasnysza, Radomia, Szczecina, Torunia, Warszawy i Wrocławia oraz uczniowie z Austrii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Chorwacji, Holandii oraz Słowacji.
Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów klas VIII - Emil Łapiński, Jakub Bibułowicz, Szymon Krajewski i Antonina Trocka pod opieką nauczyciela matematyki - Katarzyny Kostrowskiej.
Na początku zawodów każda drużyna otrzymała 6 zadań. Dopiero po ich poprawnym rozwiązaniu uczniowie mogli zgłosić się do sędziów o wydanie kolejnych. Trzeba więc było działać szybko – zawody trwały tylko 120 minut, a liczył się czas i ilość zadań rozwiązanych przez drużynę. W praktyce oznaczało to, że uczniowie sprintem pokonywali odległość pomiędzy stolikiem a sędziami, a potem z szybkością pocisku wracali na miejsce, żeby pogłówkować nad zadaniem.
Koordynatorem białostockiej edycji zawodów Nabój Junior jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Jego nauczyciele i uczniowie podjęli się organizacji lokalnych zawodów już nie pierwszy raz.Nabój to konkurs, który oferuje świetną zabawę dla uczniów i przypływ matematycznej adrenaliny, gdyż zadania należy tu rozwiązać z szybkością pocisku, stąd oryginalna nazwa konkursu.
Drużyna z naszej szkoły niestety nie stanęła na podium, ale udało im się wspólnie rozwiązać 17 zadań w ciągu 2 godzin i zajęła 14 miejsce w większości wśród prywatnych i społecznych szkół
Gratulacje!!!
Dnia 20 listopada klasy 2a, 2b i 3b odbyły wycieczkę do Białegostoku, którą rozpoczęły wizytą w Białostockim Teatrze Lalek. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Robot i Motylek", czyli opowieść o robocie, który zakochuje się w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia. Przedstawienie miało interaktywny charakter, dzięki temu dzieci miały okazję do bezpośredniego udziału w przygodach robota i jego przyjaciół. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Z wizytą w pracowni pana Karnego", które pozwoliły na poznanie tego wybitnego artysty oraz jego dzieł. Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń i ogromu wiedzy.
W dniu 15 listopada 2024 r. uczniowie klas 5 udali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem była Strefa Wysokich Lotów, następnie uczniowie udali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku. W trakcie zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć fascynujące eksponaty związane z rozwojem medycyny i farmacji, takie jak dawne narzędzia chirurgiczne, stare recepty i wyposażenie aptek z różnych epok. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rekonstrukcje dawnych szpitali oraz gabinetów lekarskich, które pozwoliły na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała medycyna przed wiekami.
Dodatkowo, uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach artystycznych, podczas których mieli możliwość wykonania odlewu Pałacu Branickich. Było to wyjątkowe doświadczenie, które połączyło historię z kreatywnością, a samodzielnie wykonane odlewy będą wspaniałą pamiątką z wycieczki.
Wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze i była dla uczniów cennym doświadczeniem.
12 listopada nasza szkoła świętowała 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystej akademii wzięła udział cała społeczność szkolna. Po odśpiewaniu hymnu narratorzy z klas IIIb i VII przedstawili dzieje naszego kraju opowiadając o kolejnych rozbiorach Polski i zrywach narodowościowych, jakimi były powstania. Uroczystość uświetnił taniec w wykonaniu uczniów z klasy Ib, recytacje wierszy oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.
Kim jest i jaka jest Polska? Słowami poetów w dniu 12.11.2024r. zaprezentowano różne oblicza ojczyzny. W konkursie uczestniczyły 3 szkoły z Gminy Turośń Kościelna. Łącznie przystąpiło 15 uczniów z klas IV- VIII. Głównym celem konkursu była popularyzacja poezji o tematyce patriotycznej, kształtowanie wśród młodego pokolenia tożsamości narodowej, tradycji i wartości. Komisja konkursowa w składzie Pani Magdalena Owczarczuk- pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Ewa Dryl-inspektor do spraw oświaty w Urzędzie Gminy w Turośni Kościelnej, Pani Ewa Wojtulewicz – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas IV- VI:
I miejsce- Aleksandra Danilczuk kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej (Maria Konopnicka „Ojczyzna moja”)
II miejsce- Maria Borowska kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej („Ojczyzna” z tomu poezji pt „Dzień w kroplach rosy”)
III miejsce- Iga Łapińska kl. V ze Szkoły Podstawowej im Leonarda Prystroma w Tołczach
(Kazimierz Wierzyński „Zapach”)
Wyróżnienie- Ewa Owczarczuk kl. IV ze Szkoły Podstawowej im Leonarda Prystroma w Tołczach (Czesław Miłosz „W mojej Ojczyźnie”)
W kategorii klas VII- VIII:
I miejsce- Urszula Hajduczenia kl. VIII ze Szkoły Podstawowej im Leonarda Prystroma w Tołczach (Kazimierz Wierzyński „Wróć nas do kraju”)
II miejsce- Patryk Ramić kl. VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turośni Dolnej (Władysław Broniewski „Żołnierz polski”)
III miejsce- Szymon Krajewski kl. VIII ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej (Zygmunt Krasiński „Nim słońce wejdzie”)
Wyróżnienie- Emilia Żochowska kl. VII ze Szkoły Podstawowej im Leonarda Prystroma w Tołczach (Karolina Michalak „Ojczyzna”)
Laureci I miejsc zaprezentowali swoje utwory przed szkolną społecznością Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.
Poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Ewą Chrabołowską oraz mieszkańcami gminy Turośń Kościelna wspólnie uczcili Święto Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej.
Po uroczystej mszy świętej pod pomnikiem „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” odśpiewano hymn i złożono kwiaty.
6 listopada 2024r. odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na ucznia”. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny – tym samym zdając swój pierwszy egzamin. W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności Pana Wójta oraz całej społeczności szkolnej złożyli ślubowanie. Akt pasowania dokonany symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor i oficjalne przyjęcie w poczet uczniów naszej szkoły to wyjątkowy moment, który na długo zostanie w ich pamięci. Jestem pewna, ze razem stworzymy społeczność pełną pasji i zaangażowania. Kochane Pierwszak! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Tym razem obcowanie z kulturą krajów Europy, uczciliśmy 25 października. Klasy 4-8, zaprezentowały ciekawostki na temat: Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Turcji.
Ponadto, został rozstrzygnięty konkurs na europejski przepis kulinarny. Oto laureaci:
I miejsce - Zofia Bibułowicz, kl. 5b
II miejsce - Martyna Szewczuk, kl. 6
III miejsce - Arkadiusz Purta, kl. 7
Wyróżnienia ptrzymali:
Oliwia Średzińska, kl. 4b
Paulina Piotrowicz, kl. 4b
Rozalia Adamska, kl. 5a
Amelia Zaczeniuk, kl. 7
Jacek Dajnowicz, kl. 7
Bartosz Kamiński, kl. 7
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.
Strona 1 z 95