Ta data wiąże się z powstaniem pierwszej pluszowej maskotki. Święto  ma  stosunkowo niedługą historię ponieważ zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki.

Popularność misia nie jest przypadkowa. Wiąże się z nią słynna legenda z 1902 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosevelt wybrał się ze swoimi towarzyszami na polowanie. Wtedy to postrzelono małego niedźwiadka.  Przyprowadzono go do prezydenta, a ten  widząc przerażenie w oczach malca nakazał go uwolnić. Wydarzenie to zostało opisane w gazecie „The Washington Post”. Artykuł zainspirował sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma do stworzenia pluszowego misia. Otrzymał specjalną zgodę prezydenta i tak pluszak „Teddy” stał się ulubieńcem dzieci.  W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie.

Nasz dzisiejszy solenizant od lat jest jednym z ulubionych bohaterów książek, bajek i filmów. Najpopularniejsze misie to niewątpliwie Miś Uszatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Kubuś Puchatek, czy zwariowany miś z filmu „Ted”. Każdy z wymienionych bohaterów jest pozytywny, dostarcza samych miłych wrażeń, mnóstwa śmiechu i radości, dlatego też dzisiejsze święto jest jednym z najsympatyczniejszych w ciągu całego roku.

Więcej informacji o misiu można znaleźć na stronie:

https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/

Możecie sami lub z pomocą dorosłych uszyć misia. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a skróconą instrukcję można zobaczyć tutaj:

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/mis.png

Dłuższa i pełna wersja szycia znajduje się tutaj:

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-pluszowego-misia-materialy-edukacyjne/#more-3307

W naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z dziećmi z grupy  „Promyczki”. Dzieci obejrzały wystawę książek, w których głównym bohaterem jest właśnie miś. Wysłuchały także książki pt. „Jestem przy Tobie” S. Halls i S. Small,  historii  niedźwiadka i wiewiórki, których łączyła wielka przyjaźń. Okazało się, że dzieci mimo młodego wieku doskonale znają genezę dzisiejszego święta.