29.09. 2020r. w naszej szkole odbyła się akcja czytania w ramach Ogólnopolskiego  Dnia Głośnego Czytania. W tym dniu staramy się w szkole zwrócić uwagę na rolę książki w życiu człowieka. Lekcje rozpoczynały się od czytania wybranych pozycji przez uczniów i nauczycieli.

W klasie Ib odbyły się zajęcia czytelnicze, na których dzieci poznały historię Kacpra i Oli z książki „Kosmita” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel. Na podstawie ich losów porozmawialiśmy o akceptacji odmienności i  wyrozumiałości. Uczniowie podczas rozmowy do czytanego tekstu, mimo zaledwie siedmiu lat, wykazali się niezwykle wielką świadomością i mądrością.

W klasie II uczniowie poznali losy Amelki z „Twardego orzecha do zgryzienia” Renaty Piątkowskiej.  Amelka, typowa złośnica, skłoniła nas do rozmowy o emocjach. Nazwaliśmy te, które często zdarza nam się odczuwać podczas krótkich scenek dramowych. Nie ma lepszych ani gorszych emocji, wszystkie mamy prawo odczuwać. Jeśli chodzi o złość, uznaliśmy że często występuje w naszym życiu, ma ogromną siłę i należy nauczyć się wyładowywania jej w bezpieczny sposób.  Na koniec zajęć dzieci stworzyły spontaniczne prace dobierając odpowiednio kolorystykę do wydarzeń miłych bądź złych, które im się przypomniały.

Uczniowie z klas II i III przynieśli z domu książki, które darzą szczególnym sentymentem. Krótko o nich opowiedzieli koleżankom i kolegom z klasy.

W klasie IV Pani Dorota Rygorczuk przeczytała uczniom fragment „Mikołajka” R. Goscinnego i J.J. Sempe. Pani Grażyna Dryl w klasie VIb odczytała fragment „Hobbita czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena, a Pani Beatrycze Smaszcz- Turosieńska  w klasie V „Chłopców z Placu Broni” F. Molnara.

Mam nadzieję, że był to przyjemny dzień dla wszystkich uczniów w towarzystwie książek.