12 czerwca 2024r. uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej uczestniczyli w wycieczce w ramach projektu -„Poznajemy Podlaskie”.W godzinach porannych udaliśmy się na wycieczkę, aby poznać najciekawsze zakątki Podlasia, w tym wigierską monumentalną puszczę, polodowcowe jeziora i klasztorne tajemnice.
Pierwszym przystankiem naszej „odysei” była miejscowość Płociczno. Tam czekała na uczestników zabytkowa kolejka wąskotorowa, którą uczniowie udali się na przejażdżkę po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym do stacji Krusznik. Z wagonów kolejki uczniowie podziwiali przyrodę i piękne widoki tego uroczego zakątka Polski.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży było Muzeum Marii Konopnickiej i zwiedzanie multimedialnej wystawy poświęconej życiu poetki . Podczas pobytu w muzeum uczniowie uczestniczyli w grze dydaktycznej „Pół żartem, pół serio o Marii Konopnickiej.
Muzeum Wigier w Starym Folwarku – to kolejny punkt wycieczki, tam uczestnicy obejrzeli wystawę stałą co kryje głębia jeziora Wigry jak wygląda życie na jego powierzchni i na terenach, które jezioro otaczają oraz faunę i florę tego regionu.
Następnie uczestnicy zwiedzali stary Pokamedulski Klasztor na półwyspie, poznając historię zakonu kamedułów Uczniowie obejrzeli eremy oraz katakumby. Podczas pobytu na wieży zegarowej uczniowie podziwiali przepiękną panoramę klasztoru i otaczające go wody jeziora. W refektarzu wszyscy zjedli obiad.
Ostatnim punktem wycieczki był dwugodzinny pobyt w Aquaparku w Suwałkach.
Wycieczka była bardzo interesująca, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc w województwie podlaskim, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o najbliższym nam regionie Polski. Zmęczeni, ale pełni wrażeń w godzinach wieczornych udaliśmy się w drogę powrotną. Wyjazd ten przybliżył nam nieznane dotąd, a urokliwe i warte obejrzenia miejsca na Podlasiu.

Przed Muzeum Wigier Przed Klasztorem Kamedułów Przystanek podczas jazdy kolejką wąskotorową Przy Muzeum Marii Konopnickiej