Polska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności naszych przodków dokonania kilkorga postaci wyróżniają się w szczególny sposób. 105 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę to doskonała okazja, aby przypomnieć ich zasługi

 narodowe.

 Nasza szkoła  miała  możliwość  obejrzenia   w ramach  obchodów Święta Niepodległości  wystawy  pt. „Ojcowie Niepodległości” użyczonej  przez IPN w Białymstoku.  Na uroczystym  apelu z tejże okazji  przybył  Pan Paweł Murawski, pracownik białostockiego  IPN-u,  który przybliżył  naszej  młodzieży, kogo należy uważać za  Ojców  Niepodległości.

Bez nich historia potoczyłaby się inaczej, nie byłoby Polski takiej, jaką znamy, a dziś żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości.  Wystawa pokazuje sześć postaci, które odegrały decydującą rolę w dramatycznym procesie odzyskiwania przez naszą Ojczyznę niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Pan Paweł Murawski podkreślił  w swojej  wypowiedzi,  iż każdy z nich reprezentował inne poglądy polityczne. Ojcowie Niepodległości urodzili się pod różnymi zaborami, różnili się przynależnością społeczną i religią. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostając wierni własnym poglądom, byli jednak w stanie wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne i poprowadzić Polaków ku wolności.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się Gminny konkurs Poezji Patriotycznej pt. „Gdy mówię, Polska…” oraz Szkolny Konkurs Fotograficzny w ramach akcji „Szkoła pamięta” pt.: „Moja  lokalna historia  w obiektywie”.

Zwieńczeniem  szkolnych  obchodów , będzie  przystąpienie   uczniów w dniu 10.11.  o  godzinie  11.11 do  ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do hymnu”.

zdjęcie nr1 Szkolne Obchody Narodowego Święta Niepoległości zdjęcie nr2 Szkolne Obchody Narodowego Święta Niepoległości zdjecie nr3 Szkolne Obchody Narodowego Święta Niepoległości prelekcja p. Pawła Murawskiego zdjęcie nr4 Szkolne Obchody Narodowego Święta Niepoległości