Mieli być wymazani z kart historii. Komunistyczna propaganda nazywała ich zwykłymi bandytami. Ale pamięć o nich przetrwała. Dziś Polska nie ma wątpliwości, że ginęli, bo nigdy nie wyrzekli się marzenia o prawdziwie wolnej Polsce.  

            3 marca odbył się w naszej szkole  apel z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów  wygłoszona została  prelekcja pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku   o podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963. W prezentowanym   materiale przez p. Patrycję Sanejko  uczniowie  naszej szkoły usłyszeli informacje; , Kim byli żołnierze wyklęci? Skąd  taka  nazwa? Jak działali i w imię czego walczyli?   Cisza i skupienie panująca w auli  była dowodem  zainteresowania  naszych uczniów  tą  tematyką.

 Dopełnienie tego  była wyeksponowana wystawa  przybliżająca  życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie , ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Uczniowie   naszej  szkoły mogli poprzez tę  ekspozycję poznać historię jednego z bohaterów  podziemia  niepodległościowego. Wystawa została użyczona  przez Instytut Pamięci  Narodowej w Białymstoku.

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

 nr1 nr2 nr3 4