„Deszcz dzwoni deszcz dzwoni...” - taki był początek 3 dniowej wycieczki szkolnej. Pierwszym przystankiem była  Huta Szklana i wjazd na Święty Krzyż. Drogę tę uczniowie pokonali Melexami. Na górze poznali historię relikwii Św. Krzyża z Jerozolimy. Piękne Gołoborza świętokrzyskie były podziwiane na galerii widokowej. W muzeum przyrody  poznali dzieje Puszczy Jodłowej i jej mieszkańców. Trudnym okazało się zejście do Nowej Słupi, powodem był rozmoczony stok. Największą, zaś atrakcją pierwszego dnia wycieczki była Jaskinia Raj, a zwłaszcza jej stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, przybierające  różne kształty np. meduz, krasnali , słoni. Jedynymi żyjącymi istotami były nietoperze i najbardziej jadowity polski pająk - sieciarz jaskiniowy. Późna pora dotarcia do hotelu nie przeszkodziła w nocnych harcach.

             Drugi  dzień rozpoczął się pysznym śniadaniem. Następnie młodzież udała się do Centrum Geoedukacyjnego na warsztaty twórcze. Uczestnicy wycieczki mogli wyszlifować własny kawałek skały Wapiennej, zmierzyć się z zadaniami gry edukacyjnej Chronos, która  miała charakter dziesięcioetapowej misji. Jej celem było poznanie kształtowania się w Ziemi sprzed niemal 5 milionów lat. Kapsuła czasu przyniosła uczestników w początki powstania Ziemi, poczynając od tej najstarszej ery, a kończąc na tej kiedy świat pokrył wielki lód. Po poznaniu wnętrza ziemi przyszła pora na czasy bardziej współczesne. W Muzeum Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wędrowcy  poznali historię naszego narodu, poczynając od Uchwalenia Konstytucji 3 maja, kończąc na historii więźniów ulicy Zamkowej i czasach PRL-u. Pierwszą część zwiedzania zakończył spacer po Rezerwacie Przyrody Nieożywionej Kadzielnia. Po obiadokolacji, krótkim odpoczynku w hotelu wszyscy wyruszyli na nocne zwiedzanie zamku Krzyżtopór. Uczniowie musieli mocno wytężyć wzrok, aby przy blasku pochodni ujrzeć Białą Damę - Strażniczkę tego zamku. W nieoczekiwanych momentach pojawiała się ona w oddali, jednak gdy została  zauważona znikała z pola widzenia. Podczas zwiedzania zamku w jednej z komnat, uczestnicy zatrzymali się na dłużej. Zostali zaproszeni na prawdziwy bal, odtańczyli Belgijkę. W całkowitych ciemnościach został opuszczony Krzyżtopór.

            Ostatni dzień rozpoczął się słonecznie. Po smacznym śniadaniu młodzież stała się odkrywcami ciekawych miejsc  Kielc. Zmierzyła się z grą miejską na podstawie mapy oraz opisu miejsc w czterech grupach. Uczniowie szukali odpowiedzi na poszczególne pytania. Liczyli głowy antyczne w Ogrodzie Letnim, ilość Zegarów na wieży Bazyliki Katedralnej. Dowiedzieli się co trzyma w ręku Wicenty Witos oraz święty Wojciech. Poznali również literacki portret pomnika Biruty bohaterki "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Każdy uczestnik był wygranym. W nagrodę uczestnicy otrzymali słodkie upominki.  Smaczny obiad rozpoczął ostatni punkt wycieczki – spacer po starówce. Pełni wrażeń wszyscy udali się w drogę powrotną.

            Wycieczka była pełna wrażeń i śmiało można powiedzieć, że najbardziej wyczekiwana przez ostatni czas.

 image0000002 image0000011 image000002 image000003 image000004 image000005 image000007 image000008 image000009