„Talent jest jak kawałek

szlachetnego, ale surowego metalu:

dopiero pilna praca go obrobi

i wartość mu wielką nada”.

                                                                       Stanisław Staszic

Stanisław Wawrzyniec Staszic (1755-1826) był wszechstronnym polskim działaczem oświeceniowym. Był przede wszystkim pionierem spółdzielczości, pisarzem politycznym i publicystą, filozofem, księdzem katolickim i tłumaczem, a oprócz tego wolnomularzem oraz przyrodnikiem: geografem i geologiem.

Urodził się w Pile w 1755 roku. Był synem burmistrza miasta Piła. Ukończył szkołę parafialną, a następnie poznańską szkołę średnią i seminarium duchowne tamże. Po uzyskaniu święceń kapłańskich w 1778 roku Staszic wyjechał na studia do Paryża, gdzie zgłębiał nauki przyrodnicze. Odbył też wtedy podróż do Włoch. W 1781 roku, po powrocie do kraju, został wychowawcą dzieci Andrzeja Zamoyskiego. Później aktywnie uczestniczył w obradach Sejmu Czteroletniego – był żarliwym zwolennikiem wprowadzania reform. Nasilił działalność naukową oraz polityczną. W latach 1808 – 1826 był prezesem warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zaś w okresie 1807-1815 działał jako członek Izby Edukacyjnej oraz Dyrekcji Edukacji Narodowej Księstwa Warszawskiego. Należał ponadto do Towarzystwa ds. Ksiąg Elementarnych. Był również członkiem Rady Stanu, dyrektorem Dyrekcji Przemysłu i Kunsztów w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji, aż w końcu ministrem Stanu Królestwa Polskiego. Staszic był założycielem kieleckiej Szkoły Akademiczno-Górniczej oraz Instytutu Agronomicznego zlokalizowanego w Marymoncie. Był założycielem Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego. Został sławetnym autorem prac geologicznych i geograficznych. W okresie obrad Sejmu Wielkiego napisał swe wiekopomne „Przestrogi dla Polski”, będące wyrazem jego ściśle patriotycznej troski o losy przyszłe ojczyzny. Staszic umarł w Warszawie w 1826 roku. Został pochowany na Bielanach – w kościele kamedułów. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją, żegnało go przynajmniej 14 tysięcy żałobników.

Źródło: https://zyciorysy.info/stanislaw-staszic/

W tym szczególnym roku, kiedy obchodzimy stulecie naszej szkoły, kiedy cieszymy się pięknem naszej Ojczyzny, bycia jej częścią, zwracamy się z propozycją do naszych uczniów o wzięcie udziału w mini konkursie plastycznym o naszym patronie.

 

REGULAMIN MINI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. STANISŁAWA STASZICA W TUROŚNI KOŚCIELNEJ

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt. „Moja szkoła i jej patron – Stanisław Staszic”. Konkurs realizowany jest w ramach obchodów Dnia Patrona naszej szkoły Stanisława Staszica , który przypada 8 maja.

I. CELE KONKURSU:

  • przybliżenie sylwetki patrona szkoły;
  • kultywowanie tradycji szkoły;
  • pobudzenie inwencji twórczej w zakresie wykonywania prac plastycznych;
  • rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej dzieci;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej;

II. WARUNKI UCZESTNICTWA

  1. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie szkoły.
  1. Prace należy wykonać samodzielnie.
  2. Dopuszczone zostaną prace wykonane dowolną techniką plastyczną: (rysunek, szkic, malarstwo, grafika), w dowolnym formacie.
  3. Temat pracy: „Moja szkoła i jej patron – Stanisław Staszic”.
  4. Prace powinny być opisane. Opis powinien zawierać następujące informacje: imię i nazwisko autora, wiek, klasa.

III. ZASADY I SPOSÓB ZGŁASZANIA PRAC KONKURSOWYCH

  • Prace należy przesłyć do 22 maja 2020r. na adres mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.


IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Przesłanie prac jest jednoznaczne z akceptowaniem warunków Regulaminu Konkursu.
  1. Prace niezgodne z regulaminem, nie będą brane pod uwagę.
  2. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej szkoły.