ROK 2019/2020

ZDALNE PRZEDSZKOLE 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Segregacja śmieci 22.06. - 30.06.2020  pobierz

Pożegnania nadszedł czas 15.06. - 19.06.2020  pobierz

Wakacyjne podróże 08.06. - 12.06.2020  pobierz

Niby tacy sami a jednak różni 01.06. - 05.06.2020  pobierz

Święto rodziców 25.05. - 29.05.2020  pobierz

Łąka w maju 18.05. - 22.05.2020 pobierz

Moja miejscowość, mój region 11.05. - 15.05.2020 pobierz

Moja ojczyzna 04.05. - 08.05.2020 pobierz pobierz1

Emocje 27.04. - 30.04.2020 pobierz pobierz1 pobierz2  pobierz3   angielski pobierz

Dbamy o przyrodę 20.04. - 24.04.2020 pobierz  pobierz1

Wiosna na wsi 14.04. - 17.04.2020 pobierz pobierz1 pobierz2

Wielkanoc 06.04. - 10.04.2020 pobierz 

Wiosenne powroty 30.03- 03.04.2020 pobierz

Wiosenne przebudzenie 23.03-27.03.2020 pobierz

 

 WESOŁYCH ŚWIĄT

życzą 

Pani Marta, Pani Zuzanna i Pani Anna  :)

 

 

Drodzy rodzice dzieci z grupy SŁONECZKA

 

Wkrótce w naszej grupie miały się odbyć zajęcia otwarte pod hasłem ” Wiosenne recytowanie na średniaków dywanie”. W obecnej sytuacji zmieniamy formułę tych zajęć. Wiekszość z was jest teraz ze swoimi pociechami w domu. Wykorzystajcie ten czas najlepiej jak potraficie. My ze swojej strony zachęcamy chętnych rodziców do tego, aby zaangażować całą rodzinę do wspólnego wiosennego recytowania. Chętni mogą wspólnie nauczyć się z dzieckiem całego wierszyka bądź jednej zwrotki i nagrać występ swojego dziecka. Film powinien nie trwać dłużej niż 1 min. Na filmy chetnych dzieci czekamy do 24.03.2020.

Proszę o wysyłanie filmów na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem

” WIOSENNE RECYTOWANIE NA SŁONECZEK RODZINNYCH DYWANACH”

Zapraszamy

 

M.Świstun

 

,,Dzień Świętego Walentego

To dzień dobry dla Każdego

W tym dniu wszyscy to wyznaję,

Że chcą kochać i kochają”

 

Wszystkie Słoneczka ubrane na czerwono świętowały 14 lutego Walentynki. Wspólne zabawy zaczęły się od mini dyskoteki walentynkowej a kończąc na wykonaniu walentynek dla bliskich nam osób. Wspólne zabawy walentynkowe pomogły stworzyć atmosferę pełną miłości i przyjaźni. Zabawa zakończyła się miłym i słodkim akcentem oraz refleksją, że miłość, przyjaźń oraz dobroć należy świętować i okazywać każdego dnia!!! Nie zapominajmy o tym!!!

 

Zuzanna Kartowicz-Bajda

 

Dzień babci i dziadka w Słoneczkach

14 stycznia dzieci z grupy Słoneczka zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków do przedszkola z okazji ich święta. W krótkim, ale jakże treściwym przedstawieniu jasełkowym zaprezentowały swoje umiejetności wokalno-taneczno-recytatorskie. Potem wręczyły przygowane przez siebie prezenty.

STO LAT kochanym babciom i dziadkom.

Marta Świstun

 

" Aniołkowy chór"
17 grudnia "Słoneczka " zaprosiły swoich najbliższych na przedstawienie jasełkowe pt. "Aniołkowy chór". Na poczatku przywitały gości miłych, którzy do nich przybyli. Zastęp aniołkowy w białych strojach i aureolach, opowiedział historię Bożego Narodzenia. Aniołki zaspiewały, zatańczyły a na koniec prezenty rodzicom wręczyły. WESOŁYCH ŚWIĄT.
Marta Świstun

Świąteczne kodowanie

 

17 grudnia 2019 roku w grupie Słoneczek odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Zadania były  w klimacie świątecznym i wszyscy zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z grup miała za zadanie ułożyć zakodowane wieże i odnaleźć rozwiązanie na wywieszonych kluczach. Najlepszą zabawą okazała się gra  na dużej macie, w której uczestnicy musieli ułożyć jak najwięcej kolumn z kubeczków. Było to trochę trudne do zrealizowania, ponieważ przeciwnicy mogli się blokować  ale koniec końców udało się ułożyć po jednej pełnej kolumnie. Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem w postaci czekoladowych bombek i pierniczków dla każdego uczestnika.
Zuzanna Kartowicz-Bajda

Spotkanie z przedstawicielem 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej


26 listopada gościliśmy w naszej grupie przedstawiciela 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku. Zajęcia pomogła nam zorganizować mama Sebastaiana, Pani Emilia. Ona również jest pracownikiem tej formacji. Pan Mariusz opowiedział nam o funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Stanowią oni rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Kandydaci do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej przechodzą intensywne szkolenie, które ma ich nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty.
Ponadto Pan Mariusz w krótkim quizie sparwdził wiedzę naszych przedszkolaków na temat symboli narodowych. Otrzymaliśmy od niego pamiątkowe dyplomy " Małego Patrioty" oraz kilka prezentów. Wśród prezentów znalazła sie książka z wierszami o Niepodległej Polsce. Korzystając z okazji, iż uczestniczymy w projekcie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" poprosiliśmy Pana Mariusza o przeczytanie wiersza. Dziękujemy Pani Emilii oraz Panu Mariuszowu za lekcje o patriotyzmie.
Marta Świstun

Dzień Pluszowego Misia w Słoneczkach

25 listopada o godzinie 15.00 Słoneczka razem z rodzicami obchodziły Świeto Pluszowego Misia. Z tej okzji każdy przyniósł do przedszkola swego ukochanego misia. Misie schowały się pod dużą chustę. Trzeba było je wylosować i przedstawić. Potem w nagrodę misie mogły zatańczyć na chuście animacyjnej. Następnie przyszły do nas Misie – Pory Roku. Trzeba było posegregować oznaki pór roku, które do jakiej należą pory roku. W nagrodę znowu zatańczyliśmy w kółeczkach. Na końcu Misie-Pory Roku poprosiły nas o wykonanie w grupach swoich braci. Każdy stolik miał jednego misia i musiał go ozdobić zgodnie z porą roku. Na pamiątkę wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Do zobaczenia za rok.
Marta Świstun

Chmurka czarodziejka

20 listopada " Słoneczka " podsumowywały zajęcia w ramach tematu " Mamo, tato, wolę wodę" i przeprowadzały doświadczenia. Po wysłuchaniu bajki o chmurce czarodziejce, która potrafiła zmieniać się w deszcz, kałużę, parę wodną, lekki obłoczek, grad, śnieg, postanowiliśmy sami to sprawdzić. Na podstawie modela-symulatora obiegu wody w przyrodzie, wlaliśmy gorącą wodę do pojemnika, przykryliśmy go i obserwowaliśmy jak zamienia się w parę wodną a potem się skrapla w postaci desczu. W ten oto sposób wiemy już, że woda rzeczywiście krąży w przyrodzie.

Marta Świstun

 

'' Mały mis w świecie wielkiej literatury"

" Słoneczka" juz drugi rok przystąpiły do ogólnopolskiego programu "Mały miś w świecie wielkiej literatury". Razem z Misiem – Kubusiem Puchatkiem - przedszkole realizuje kierunek polityki MEN:wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Wiodącymi kompetencjami kluczowymi jestporozumiewanie się w języku ojczystym. Rozwijanie czytelnictwa realizowane jest poprzez czytanie w domu i przedszkolu, prezentacja dzieciom utworów polskich pisarzy i poetów. W miesiącu wrześniu i październiku odwiedzili już nas nastepujący goście: Pani Katarzyna Purta ( nauczyciel bibliotekarz), Pani Eliza Kossakowca ( nauczyciel wychowania przedszkolengo) oraz Pan Jarosław Bartnowski ( psycholog). Czekamy na kolejnych.

Marta Świstun

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września dziewczynki w grupie "Słoneczka" obchodziły świeto swoich kolegów, czyli Dzień Chłopaka. Z tej okazji wręczyły swym kolegom małe, słodkie co nieco.

Marta Świstun

 

Powitanie jesieni w SŁONECZKACH

 

Wieje, wieje wiatr,

szumi pośród traw,

strąca liście z drzew...

Z wiatrem tańczyć chcę!

Wieje, wieje wiatr,

chmury gna przez świat,

gra w koronach drzew...

Z wiatrem tańczyć chcę!

 

23 września „Słoneczka“ powitały wierszem i tańcem Panią Jesień. Wspólnie recytowały oraz z wiatrem zatańczyły na dywanie taniec liści.

Marta Świstun

 

ROK 2018/2019

BAJKOWY DZIEŃ MAMY I TATY

23 maja gościliśmy w naszej grupie szczególnych gości-Rodziców. Dzieci przez cały maj przygotowywały role bajkowych postaci, które uświetniły tegoroczną uroczystość. I tak całe przedstawienie rozpoczęła Pszczółka Maja i , nieco zaspany jeszcze po zimie, Gucio. Wizytę złożył również Czerwony Kapturek, który tym razem nie szedł do babci, a wybrał się do lasu, by nazrywać Rodzicom stokrotek. Spotkał tam oczywiście wilka, ale dobrego i szczerze chcącego pomóc. Także Jaś i Małgosia wędrowali przez las, jednak nie dlatego, że się zgubili, ale wstali wcześnie rano, by nazbierać Rodzicom jagód. Natomiast zła Baba Jaga okazała się całkiem dobra i przyniosła rodzeństwu kosz pełen słodyczy, który następnie dzieci postanowiły przekazać Mamie i Tacie. Przybył także Rybak ze Złotą Rybką życząc Rodzicom spełnienia marzeń. Tanecznym krokiem wkroczyły na scenę również Krasnoludki z Królewną Śnieżką, które zatańczyły z mopami, obiecując Rodzicom jednocześnie pomoc w sprzątaniu. Taneczne życzenia złożyły również Kwiatowe Wróżki, które sprawiły swym tańcem, że w przepięknym kwiatuszku narodziła się Calineczka. Jednak nie miała by ona siły i odwagi, gdyby jej nie podlewał magicznym płynem Książę Elfów. Całość przedstawienia uświetnił niezwykły Kot w butach, wygrywając na dzwonkach życzenia ,,Stu lat”.

J.Olendzka

WITAJ WIOSNO!

21 marca znaleźliśmy w naszej sali list z informacją, że przyszła do nas wiosna. List ów zawierał prośbę o wypełnienie kilku zadań, które pokazały by Pani Wiośnie, że czekamy na nią z utęsknieniem. Od razu wzięliśmy się do pracy. Zrobiliśmy papierowe tulipany, którymi udekorowaliśmy nasze bluzki, recytowaliśmy wiosenne wiersze (w ramach konkursu recytatorskiego, w którym wzięło udział aż 7 osób z naszej grupy - GRATULUJEMY!), śpiewaliśmy piosenki o wiośnie, szukaliśmy wiosennych kwiatów, wykonywaliśmy różne wiosenne ćwiczenia, a na koniec dnia pożegnaliśmy zimową pannę Marzannę, prosząc, by z wodami rzeki Turośnianka, zabrała zimę hen do morza. A wiosna, widząc nasze trudy i wysiłki, nagrodziła nas pięknym słońcem, śpiewem ptaków i … kolorowymi kominami na szyję.

Serdeczne podziękowania składamy pomocnikom Pani Wiosny, którzy pomogli jej zorganizować wiosenne chustki.

Joanna Olendzka

 

 

WIWAT BABCIU, WIWAT DZIADKU

17 stycznia w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji Słoneczka zaprosiły swoich dziadków do przedszkola na krótkie przedstawienie. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków prezentujących wiersze, piosenki oraz taniec. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które wzruszało gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystego spotkania był wspólny spacer ulicami naszej miejscowości. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień wspólnej zabawy, uśmiechów i wzruszeń.

Dominika Jakim

 

PIERWSZE JASEŁKA ,,SŁONECZEK”

18 grudnia dzieci z naszej grupy pierwszy raz w swojej przedszkolnej historii wystawiły ,,Jasełka”. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wcieliły się w role Gwiazdeczek, Aniołków, Pasterzy, Trzech Króli, Józefa, Maryi, Narratora. Nie zabrakło również Dzieci, które przybyły do stajenki, by przywitać nowonarodzonego Jezuska i podarować Mu swoje serduszka. A ponieważ Święta Bożego Narodzenia to radosny czas, tuż po oklaskach, które aktorzy otrzymali od najlepszej publiczności – rodziców, przedszkolaki wcieliły się w role małych Mikołajów i zaprezentowały wesoły układ choreograficzny do piosenki ,,All I want for Christmas is you”. Nie zabrakło również prezentów-każdy przedszkolak przygotował swojej rodzinie świąteczny wianek na drzwi.

J. Olendzka

SPOTKANIE ZE SPORTOWCEM

6 grudnia po południu, kiedy emocje po spotkaniu z Mikołajem lekko już opadły, odwiedził nas pan Andrzej Sienkiewicz - znany dzieciom jako trener piłki nożnej i tenisa ziemnego. Przyszedł do nas, aby zachęcić dzieci do aktywności ruchowej i uświadomić, że warto się ruszać i wytrwale dążyć do celu. Na dowód tego przyniósł kilka zdobytych przez siebie medali, pucharów i statuetek – pokazując w ten sposób, że wysiłek się opłaca. Dzieci miały również okazję, aby lepiej poznać pana Andrzeja, więc zasypały go nurtującymi je pytaniami. Pytały o wszystko: od ulubionych warzyw i owoców, do sposobu spędzania wolnego czasu. Pan Andrzej z dużą cierpliwością i spokojem starannie odpowiadał na każde pytanie.

Joanna Olendzka

 

ANDRZEJKI - ZABAWA LUDOWA

29 listopada uczniowie klasy 3b gimnazjum przybyli do naszej grupy, aby opowiedzieć nam o tym, jak dawniej ludzie spędzali wigilię św. Andrzeja. To spotkanie stało się okazją do tego, aby dzień w przedszkolu minął inaczej niż każdy inny. Uczniowie przebrani za koty, księżniczki, a nawet kosmos - zorganizowali naszym przedszkolakom różne zabawy. Dzieci tańczyły z balonami, ustawiały buty, lały wosk i odgadywały co przedstawia jego cień, losowały ilustracje przedstawiające różne zawody i próbowały je nazwać, losowały karteczkę z radą dla siebie (np. uśmiechaj się codziennie, pomagaj mamie, sprzątaj po sobie zabawki, jedz owoce i warzywa, itp.). Na koniec spotkania każde dziecko losowało dla siebie zadanie ruchowe ( a to nasze dzieciaki lubią najbardziej), po wykonaniu którego czekała je słodka niespodzianka.

Joanna Olendzka

 

Dzień pluszowego misia

26 listopada świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego misia. W zajęciach wzięli aktywny udział także rodzice.

Tuż po śniadaniu, tata Kuby przeczytał dzieciom fragment książki Cz. Janczarskiego, o polskim misiu – Uszatku, który zaprosił dzieci na wędrówkę po Polsce. Naśladując różne środki transportu przedszkolaki podróżowały wzdłuż Wisły, pogłębiając swoje wiadomości o ojczystym kraju. W górach liczyły owieczki ( w role owieczek wcielili się rodzice), w Warszawie poznały herb stolicy i przypomniały legendę o jej powstaniu, nad morzem zbierały muszelki i wygrzewały się na plaży. W każdym miejscu, w którym zatrzymywały się dzieci, witali ich mieszkańcy ubrani w stroje ludowe (góralski, łowicki i kaszubski). By uporządkować dzieciom wiadomości, rodzice wzięli udział w quizie, w którym dzielnie wykazywali się wiedzą na temat Polski. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zadanie plastyczne - przedszkolaki wykonały zawieszkę do kurtki-oczywiście w kształcie misia, zaś rodzice kolorowankę –podlaski strój ludowy, dzięki czemu każde dziecko mogło zrobić sobie w nim zdjęcie.

Podczas zajęć popołudniowych odbyły się zajęcia kulinarne. Dzieci wraz z rodzicami wykonały pyszne, słodkie kanapki- misie, które potem zjadły. Dzieci poznały nowe smaki oraz rozwijały swoje zdolności manualne. Na koniec zajęć zawsze jest czas na degustację kulinarnych efektów.

 

,,DOBRO JEST JAK CIASTECZKO Z LEŚNYMI POZIOMKAMI’’

Cecylia Knedelek

Ten cytat to hasło przewodnie działającego za drzwiami sali nr 4 Przedszkola Samorządowego w Turośni Kościelnej ,,Klubu Małego Wolontariusza”. W tym roku szkolnym, jego członkowie za pomocą niewidzialnej ręki wprawili w ruch machinę dobrych uczynków. Z dużym zaangażowaniem pomagają koleżankom, kolegom, Paniom w przedszkolu i innym potrzebującym nie oczekując pochwały czy zapłaty. Największą nagrodą jest dla nich uśmiechnięta lub zaskoczona buzia osoby, której pomogli. Kiedy zrobią coś dobrego czują się tak, jakby jedli ciasteczko z leśnymi poziomkami.

Jeśli Ty również chcesz poczuć smak ciasteczka z leśnymi poziomkami, włącz się w proponowane przez nich działania (są one oznaczone symbolem niewidzialnej ręki ).

Pamiętaj!

Niewidzialna ręka to także TY!

 

 

 

Jesienny spacer

Jesień to piękny czas, wiedzą o tym nasze " Słoneczka ". Podczas jednego z jesiennych spacerów podziwialiśmy pomnik przyrody, bardzo starą lipę a przy okazji nazbieraliśmy mnóstwo kasztanów i kolorowych liści. Uwielbiamy taką piękną jesień.

Dominika Jakim

 

ROK 2017/2018

 

Kolorowe paznokcie

We wtorek 13 czerwca odwiedziła nas Pani Monika Łokić, która z zawodu jest kosmetologiem. Wprowadziła dzieci w świat kolorowych, niepowtarzalnych paznokci. Przypomniała dzieciom jak ważna i konieczna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci. Wyjaśniła, że ładne, zadbane paznokcie to nie tylko kolor i długość, ale także czystość, co jest bardzo ważne, by nie przenosić groźnych bakterii. SŁONECZKA pod okiem specjalisty, mogły same zaprojektować kolorowe, błyszczące i niepowtarzalne wzory paznokci. Przedszkolaki pracowały na szablonach dużych kolorowych kartek w kształcie płytki paznokcia. Jak na prawdziwych mistrzów przystało miały do dyspozycji: kolorowe farby, pędzelki, brokaty, cekiny, itp. Sprawiło to wszystkim ogromną radość i przyjemność. Pani Moniko serdecznie dziękujemy.

Eliza Kossakowska

Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato…

Wszystkie SŁONECZKA lubią słuchać bajek, które podczas poobiedniego odpoczynku czytają rodzice. Tym razem 12 czerwca odwiedziła nas Pani Sylwia Białous, mama Anielki. Przeczytała jeden z ,,supełków” Doroty Zawadzkiej pt. ,,Zaczarowane kalosze i pies Dyngus” z książki ,,Siedem supełków – Bajki, które pomagają wychowywać”. Przedszkolaki po leżakowaniu zadały mi pytanie ,,Czy mama Anielki jeszcze może przyjść?”

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.

Eliza Kossakowska

Czytajmy dzieciom!

Rok szkolny powoli dobiega końca. Upalna pogoda przypomina o nadchodzących wakacjach. Słoneczka rok przedszkolny rozpoczęły od wizyty w Gminnej Bibliotece, gdzie zapoznały się z bibliotekarką Panią Aliną Kowalczuk. Zimą również zaglądaliśmy do biblioteki, gdzie Pani Alinka czytała pozycje odpowiednie do pory roku. 11 czerwca mieliśmy możliwość posłuchania wierszy różnych polskich autorów o tematyce letniej. Ten rok jest szczególny dla każdego Polaka. W związku z 100-ną rocznicą odzyskania niepodległości Pani Kowalczuk zapoznała dzieci z postacią J. Piłsudskiego. Przedszkolaki z dużą ciekawością wysłuchały krótkich informacji o tak ważnej postaci dla naszej ojczyzny. Do czytelniczych spotkań w bibliotece wrócimy w następnym roku szkolnym.

 

Eliza Kossakowska

 

Czytając dzieciom, pomagamy im poznawać świat!!!

We wtorek, 5 czerwca odwiedził nas Pan Tomasz Kiercul, tata Tymka. Po zmaganiach sportowych, czytał dzieciom, w trakcie odpoczynku. Pozycją, którą znają i do której chyba wszyscy wracają, była znana bajka pt. ,,Pinokio”. Przedszkolaki z przyjemnością wsłuchały się w ciepły głos Pana Tomasza. Na zakończenie nie zabrakło podziękowań i wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Miło jest patrzeć, jak dzieci z dumą i z zachwytem patrzą na własnych rodziców, którzy odwiedzają przedszkolaków.

Zapraszamy wszystkich chętnych Rodziców do naszych czytelniczych spotkań.

Eliza Kossakowska

Dzień Matki w SŁONECZKACH

Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra i szczęścia. Mama to pierwsze słowo każdego dziecka. Dla małego dziecka Rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem.

Z tej właśnie okazji 24 maja 2018 roku odbyła się w naszej grupie uroczysta akademia. Sala stała się łąką, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały krótkie przedstawienie pt.: „Zaginęła żabka mała”. Przedstawienie nie było łatwe, ale przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Podczas wręczania upominków, całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

W imieniu swoim i dzieci składam wszystkim Rodzicom najlepsze życzenia z okazji Waszego święta.

Eliza Kossakowska

Książka otwiera drzwi do krainy marzeń!!!

Przedświąteczny czas, to dla wszystkich mam wiele pracy i przygotowań związanych ze świętami. Dlatego bardzo ucieszyło nas spotkanie czytelnicze z Panią Emilią Mielech, mamą Klary. Pozycja , którą zaprezentowała dzieciom Pani Emilka była związana z dziecięcymi snami i bardzo się spodobała przedszkolakom. Choć nie potrafiły powtórzyć jej tytułu, to mówiły, że byłoby miło, żeby mama Klary przyszła jeszcze, (…) bo ma taki miły, dzwoneczkowy głos.

Dziękujemy Pani Emilio i czekamy na następne odwiedziny!!!

E. Kossakowska

 

Kto czyta, nie błądzi

Słoneczka bardzo się przyzwyczaiły do co tygodniowych spotkań czytelniczych z rodzicami. Często same pytają, czy wiem kto i co będzie im czytał? W czwartek 5 kwietnia odwiedziła nas mama Rafała , Pani Marzena Dobrzyńska. W dobie dzisiejszego świata komputerów przeczytała ona dzieciom książeczkę pt. ,,Franklin i komputer”. Przedszkolaki same doszły do wniosku, że zabawy z prawdziwym przyjacielem nic nie może zastąpić.

W tym tygodniu rozmawiamy o naszym kraju, jego symbolach narodowych i legendach. Pani Marzena chcąc przybliżyć Słoneczkom historię powstania miasta Warszawy, przeczytała legendę pt. ,,Wars i Sawa”. Rafał był bardzo dumny ze swojej mamy i szczęśliwy, że wreszcie mogła nas odwiedzić. Dziękujemy serdecznie Pani Marzeno!!!

E. Kossakowska

Święta tuż, tuż …

 

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. 23 marca, tuż przed Wielkanocą, i w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji zaprosiliśmy Rodziców na zajęcia otwarte, na których przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne. Na zajęciach przedszkolaki, z przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych przy pomocy Rodziców, wykonały piękne wielkanocne stroiki na świąteczny stół.

Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz zaangażowanie w pracę przedszkola, a tym samym w wychowanie Waszych pociech.

 

Czas poświęcony książce, nigdy nie jest czasem straconym …

 

Cukierki, to powieść Renaty Piątkowskiej, z jaką przyszła do nas Pani Katarzyna Purta, na co tygodniowe spotkania czytelnicze. Odwiedziła nas, jako mama Arka i jako bibliotekarz szkolny. Słoneczka z ogromnym zainteresowaniem słuchały tego, co przygotowała im Pani Kasia.

Książka opowiada o przygodach Piotrka, chłopca , którego wszędzie było pełno i wszyscy wokół mieli dość jego psot. Kolegom psuł zabawę , babcia narzekała na niego nieustannie i nawet kot przed nim uciekał. Ale wszystko zmieniło się , gdy chłopiec znalazł zaczarowane cukierki, które okazały się magiczne… .

Eliza Kossakowska

Czytanie wzbogaca życie każdego człowieka

16 marca dzieciom do snu czytała Pani Krystyna Mielech, która przyszła na specjalne zaproszenie Słoneczek. Wiosna stuka do naszych drzwi, więc Pani Krysia przyniosła bajeczki o zwierzątkach i ich poczynaniach na wiosnę. Pozycjami tymi były: Puszczyk, Niedźwiedź.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile.

Eliza Kossakowska

 

Gdybym miał gitarę, …

W piątek 23 lutego gościliśmy Panią Krystynę Mielech. Dzieci z wielką radością przywitały się z byłym nauczycielem naszego przedszkola. Jakież wielkie było ich zdumienie, gdy zobaczyły z czym weszła babcia Oskara … . Niektóre ze SŁONECZEK miały okazję po raz pierwszy zobaczyć, zagrać i posłuchać dźwięków gitary. Pani Krystyna jeszcze nie wyszła z wprawy i przy akompaniamencie gitarowym poprowadziła z dziećmi zabawy muzyczno- ruchowe. Dziękujemy!!!

Eliza Kossakowska

 

Przyjaźń z książką nigdy się nie kończy!

W czwartek odwiedziła nas Pani Monika, która czytała dzieciom do poduszki. Pozycjami, które tym razem wybrałyśmy były ,,Nowe szaty cesarza” i ,,Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”. Mama Zosi pokazała prawdziwy kunszt doskonałego czytania. Miałam wrażenie, że dzieci razem z Panią Moniką znajdują się w zamku cesarza i oglądają jego stroje. Ich zasłuchanie było tak duże, że z wielką przykrością dzieci rozstały się z bajkami i Panią Moniką.

Eliza Kossakowska

Muzyka łagodzi obyczaje!

W środę 21 lutego gościliśmy w przedszkolu mamę Rozalii Adamskiej, która z zawodu jest muzykiem. Pani Iza pokazała dzieciom jak przepięknie brzmią dźwięki pianina na żywo. W trakcie koncertu zapoznała przedszkolaki z takimi pojęciami jak piano, stakatto, ćwierćnuty, itp. Przedszkolaki pod czujnym okiem muzyka zapoznały się z różnicami pianina i fortepianu, mogły swobodnie spróbować swoich sił przy klawiaturze. Zajęcia z wykorzystaniem pianina mogły się odbyć dzięki gościnności młodszej grupy ,,Gwiazdeczki”. To właśnie w ich sali stoi pianino. Myślę, że i najmłodsi mieszkańcy przedszkola byli bardzo zadowoleni z tej wizyty. Na zakończenie mama Rozalki, jak na prawdziwego pedagoga przystało, poprowadziła z dziećmi zajęcia plastyczne. Oczywiście o tematyce muzycznej. Na zakończenie Słoneczka podziękowały Pani Adamskiej i wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Eliza Kossakowska

 

Bajki, podobnie jak przysłowia bywają mądrością narodów!

9 lutego w ramach akcji ,,Rodzice czytają dzieciom” gościliśmy Pana Marka Łukaszuka, tatę Pawła, który jest nauczycielem Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Tym razem nie czytał on do poduszki. W ramach tygodnia o bajkach i baśniach Pan Marek z nauczyciela matematyki, przemienił się w ,,polonistę”. Pozycjami , które przedstawił dzieciom były: Żółw i zając, Lis i kruk, Dlaczego wielbłądy mają garby?, Słowik. Wszystkie bajki i postacie z nich, zostały dokładnie omówione, a Pan Marek musiał odpowiedzieć na wiele dziecięcych pytań. Na zakończenie dzieci wręczyły podziękowanie i wspólnie poprosiliśmy o następne spotkanie.

Eliza Kossakowska

Snuj się , snuj bajeczko …

W poniedziałek 29 stycznia SŁONECZKA ponownie odwiedziły Gminną Bibliotekę w Turośni Kościelnej. Było nas mało, ale Pani Alinka przywitała nas z otwartymi ramionami. Pozycją, której mogliśmy wysłuchać była baśń pt. ,,Czarodziejskie źródło”. Następnie Pani Alinka, jak na prawdziwego bibliotekarza przystało, sprawdziła czy zapamiętaliśmy o czym była bajka. W miłej atmosferze czas upłynął nam szybko. Z radością przyjęliśmy zaproszenie na kolejną wizytę. Dziękujemy Pani Alinko!!!

Eliza Kossakowska

Babcia jest jak dobra wróżka , co otwiera bajkom drzwi i gdy z dziadkiem kładą mnie do łóżka to mam kolorowe sny…

W czwartek 18 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu Babcie i Dziadków. Dzieci wystąpiły z przedstawieniem jasełkowym, a następnie zaprezentowały wiersze i piosenki o babciach i dziadkach. To właśnie Oni są nie zastąpioną pomocą w wychowywaniu dzieci. Zawsze znajdą dla swoich wnucząt czas. Przytulą, pocieszą, otrą łzy, przemycą łakocie są zawsze gotowi do zabawy, do czytania książek i wyjścia na spacer. Po programie artystycznym przedszkolaki obdarowały dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami i zaprosiły do wspólnego poczęstunku. Seniorzy mieli okazję powspominać czasy, gdy sami byli dziećmi.

Chciałabym złożyć jeszcze raz serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i długich lat życia wszystkim Babciom i Dziadkom. Sto lat!!!

Eliza Kossakowska

 

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"

Wolter

16 stycznia przedszkolaki odwiedziła Pani Edyta Łukaszuk, nauczyciel Zespołu Szkół. Mama Pawła przyniosła ze sobą Księgę Bajek i Baśni , z której przeczytała dzieciom następujące pozycje: Kot w butach, Pani Zima, Królewna Śnieżka oraz Człowiek i dwa osły.Słoneczka z wielkim zainteresowaniem słuchały szczególnie bajki opowiadającej o człowieku, który źle traktował swoje zwierzęta. Myślę, że właśnie ta historia zapadnie dzieciom na długo w pamięci i utrwali w nich prawidłowy nawyk szanowania zwierząt. Serdecznie dziękujemy Pani Edycie , że poświęciła nam swój czas.

Eliza Kossakowska

 

 

,, Książka to klucz, który otwiera wiele drzwi”

Święta już za nami, więc czas powrócić do cotygodniowych, wtorkowych spotkań czytelniczych. Pierwszą mamą, która w Nowym Roku 2018 czytała dzieciom, była Pani Marta Motoszko. Bajki wybrał Paweł Łukaszuk, który chętnie przynosi do przedszkola swoje książeczki. Pani Marta czytała : ,,Brzydkie kaczątko” i ,,Małą syrenkę”. Bajki znane dzieciom, lecz zawsze chętnie słuchane przez najmłodszych. Dziękujemy Pani Marcie za wszystkie baśnie, bajeczki, opowiadania i wierszyki, które przeczytała już SŁONECZKOM w trakcie swojej pracy.

Eliza Kossakowska

 

Przybieżeli do Betlejem pasterze…

20.12.2017 dzieci 4 letnie z grupy SŁONECZKA zaprezentowały ciepłe, świąteczne jasełka. Wystąpili królowie, pastuszkowie I anioły. Usłyszeliśmy kolędy i pastorałki. Dzieci grały na instrumentach. Po udanym występie małych aktorów, wszyscy dzieląc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Jasełka wprowadziły wszystkich w nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Eliza Kossakowska

 

Wspólne warsztaty kulinarne u SŁONECZEK

Świąteczny czas już chyba na dobre zagościł w przedszkolu. Rodzinne ozdoby choinkowe zainspirowały nas do wspólnego pieczenia bożonarodzeniowych, pięknie zdobionych pierniczków. Nieocenieni znowu okazali się Rodzice! To dzięki Wam, mogliśmy zorganizować piecyki, pod Waszym czujnym okiem i pomocą mogliśmy naprawdę zaszaleć z mąką, kolorowym lukrem i posypką. Sami widzieliście jaką frajdę sprawiało nam wałkowanie, wykrawanie aniołków, reniferów, gwiazdek i innych wzorów przypominających Święta Bożego Narodzenia. Tego dnia na podwieczorek jedliśmy również własnoręcznie wykonane łakocie.

Serdecznie dziękuje Rodzicom, że wspierają mnie i dzieci w każdych działaniach jakie zaplanujemy. W imieniu całej grupy SŁONECZKA składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2018.

Eliza Kossakowska

 

 

"Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:

po pierwsze – książki, po drugie – książki,

po trzecie – książki, bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

Stanisław Konarski

We wtorek12 grudnia, na nasze spotkania czytelnicze zgłosił się Pan Tomasz Śliwowski, który jest szkolnym pedagogiem, co wcale nie znaczy , że jest osobą nie znaną przedszkolakom. Pan Tomasz odwiedza przedszkolne mury i w wtedy dzieci wciągają Go do wspólnej zabawy. Pozycją ,,do poduszki” tym razem była bajeczka pt. ,,Dokuczalska”. Akcja toczy się w przedszkolu i opowiada o codziennych problemach ,,małych” ludzi, którzy już od najmłodszych lat uczą się jak rozwiązywać przytrafiające się im problemy. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Eliza Kossakowska

 

Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne u Słoneczek

7 grudnia SŁONECZKA zaprosiły swoich rodziców do wspólnego wykonania bombek choinkowych. Ozdoby wykonane były na wyciętych z drewna szablonach o motywie świątecznym. Wszystkie choinki, bombki i serduszka zostały wycięte w zakładzie Państwa Kiercul i wielkością dopasowane do małych rączek przedszkolaków. Rodzicom i dzieciom wspólna praca sprawiła ogromną radość i dało się odczuć, że Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż. Praca wcale nie była łatwa. Wycinanie koronek, posługiwanie się pistoletem na gorący klej, wiązanie kokardek, to nie lada wyzwanie dla czterolatka. Mamy dwoiły się i troiły, by każde dziecko miało wymarzoną bombkę. Dzielnie wspierały wszystkich przedszkolaków, a końcowe efekty okazały się fantastyczne! Dziękuje rodzicom i babciom, że wspierają nas w naszych pracach, pomysłach, oraz pomagają wszystkim dzieciom bez wyjątku.

Już dziś zapraszamy chętnych rodziców na pieczenie i ozdabianie adwentowych pierników, które urozmaicą każde Boże Narodzenie. Spotkanie zaplanowane jest na 14 grudnia 2017r. Rozpoczynamy o godzinie 9.00.

Eliza Kossakowska

 

 

"Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie".

 

5 grudnia, na cotygodniowe spotkania czytelnicze zgłosiła się do nas Pani Joanna Strzałkowska, która pracuje w Zespole Szkół na stanowisku logopedy. Pani Asia przeczytała dzieciom książeczkę pt. ,,Martynka tańczy”. Czy podobało się przedszkolakom? Zdjęcia mówią same za siebie. Pani Joasiu ! Brawo!!! Zapraszamy ponownie.

Eliza Kossakowska

 

 

,,Czytanie jest przygodą , która nigdy się nie kończy!”

 

28 listopada dzieciom w trakcie poobiedniej drzemki czytała Pani Monika Lulko, mama Dawida. Pozycjami, które przedstawiła przedszkolakom były: ,,Franklin mały szperacz” i ,,Franklin boi się burzy”. Dzieci chętnie słuchają opowieści o małym żółwiu, który ma podobne problemy jak one. To bardzo miłe ze strony rodziców, że poświęcają swój czas, aby razem z nami rozwijać zamiłowanie do czytania. Dziękujemy Pani Moniko!

Eliza Kossakowska

 

21 listopada na nasze co tygodniowe czytanie do snu, zgłosiła się Pani Katarzyna Średzińska. Pozycjami , które zaprezentowała dzieciom były: Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Jaś i gałąź fasoli, Złotowłosa i trzy niedźwiedzie.

Mama Leny, czytając klasykę baśni upewniła mnie w tym, że niektóre utwory nigdy nie nudzą się dzieciom i są ponadczasowe. Przedszkolaki swoim wsłuchiwaniem się w ciepły głos Pani Kasi są tego najlepszym przykładem.

Serdecznie dziękujemy!!!

Eliza Kossakowska

 

 

"Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...

Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

 

14 listopada przedszkole odwiedziła Pani Krystyna Mielech i to właśnie ona czytała przedszkolakom do snu. Słoneczka doskonale znają BABCIĘ Oskara. Pani Krysia jako emerytowany nauczyciel, kochający czytać , perfekcyjnie przeczytała dwie pozycje ,,Franklin uczy się jeździć” i klasykę baśni pt. ,,Calineczka”. Na zakończenie dzieci wyściskały mocno PANIĄ KRYSIĘ i poprosiły by częściej odwiedzała przedszkole.

 

Eliza Kossakowska

 

 

 

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."

Cornelia Funke

 

We wtorek do ,,poduszki” dzieciom, kolejną z przygód małego żółwia pt. ,,Franklin rządzi się”czytała Pani Monika Bibułowicz, która pracuje w naszym przedszkolu. Tym razem odwiedziła SŁONECZKA jako mama, która zawsze i chętnie czyta swoim dzieciom. Przedszkolaki najchętniej zatrzymałyby Panią Monikę na całe leżakowanie, a nawet podzieliłyby się własnym leżaczkiem i kocykiem. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

Eliza Kossakowska

 

 

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

 

We wtorek 31 października na spotkanie czytelnicze przyszła do nas Pani Eliza Mieszkowicz, mama Dominika. Przeczytała nam dwie pozycje: ,,Franklin i przyjęcie urodzinowe” i ,,Jezioro złotych ryb”. Po lekturze o Franklinie, krótko omówiliśmy sobie, dlaczego przyjęcie żółwika odbyło się w ogrodzie, a nie w parku rozrywki. Na zakończenie podziękowaliśmy serdecznie Pani Elizie za wspólnie spędzony czas.

 

Tego samego dnia odwiedził nas również Jakub Bukłaho z kl. III gimnazjum, którego wychowawczynią jest Pani Grażyna Dryl. Kuba nie tylko poczytał przedszkolakom, ale również pomógł młodszym kolegom w składaniu pościeli, leżaków i ubieraniu się po wcześniejszym leżakowaniu. Dziękujemy!

 

Eliza Kossakowska

 

 

 

Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne.

Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki”.

Julian   Apostata  

 

 

We wtorek 24 października odwiedził nas Pan Sławomir Litwińczuk. Z chęcią przyjął zaproszenie, aby poczytać dzieciom do snu. Bajkami, którymi uraczył dzieci były: ,,Franklin jest starszym bratem” i ,,Salem i gwóźdź”. Za każdym razem jestem pełna podziwu, gdy widzę jak dzieci wsłuchują się w bajki, które czytają im rodzice. Pan Sławek obiecał, że jeszcze nas odwiedzi i opowie o swoim hobby (?).

 

Eliza Kossakowska

 

,,Czytanie książek uczy rozumienia tekstu, rozumienia rzeczywistości, uruchamia wyobraźnię. Jeśli nauczymy młodych ludzi kreatywnego operowania obrazem, słowem, dźwiękiem, to nie będą w pracy myśleć schematycznie.”

Michał Boni

 

W czwartek 19 października SŁONECZKA wybrały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez Panią Alinę Kowalczuk. Pani bibliotekarka wybrała do czytania książeczkę pt. ,,Dlaczego pada deszcz?” z serii ,,Przygody Kubusia Puchatka”. Dzieci bardzo uważnie słuchały bajeczki, by następnie bezbłędnie odpowiedzieć na pytania zadawane przez Panią Alinkę. Przedszkolaki w podziękowaniu za tak mile spędzony czas wręczyły bibliotekarce własnoręcznie wykonane podziękowania i umówiły się już na kolejne spotkanie czytelnicze. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno polskiej jesieni.

 

Eliza Kossakowska

 

 

,,Czytanie łączy przyjemne z pożytecznym”

 

We wtorek 17 października odwiedził naszą grupę Pan Piotr Witowski. Z chęcią przyjął on zaproszenie, aby poczytać dzieciom do snu. SŁONECZKA w wielkim skupieniu słuchały bajek pt. ,,Franklin i ukochany kocyk”, oraz starej baśni z dalekiego wschodu pt.,, Sasha, Mansor i bociany”. Myślę, że Panu Piotrowi należą się gratulacje. Wszystkim dzieciom bardzo spodobał się głos, oraz sposób w jaki wcielił się on w postacie z bajek. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę czytelniczą.

 

Eliza Kossakowska

 

Sałatka owocowa!!!

 

O konieczności jedzenia warzyw i owoców nie trzeba nikomu przypominać. Przedszkolaki z grupy SŁONECZKA w piątek 13 października zrobiły sobie owocową ucztę. Dzieci z niewielką pomocą rodziców, sporządziły sałatkę owocową. Wszyscy mogli znaleźć w niej coś pysznego dla siebie. Najważniejsze jednak było to, że owoce dzieci kroiły samodzielnie, sprawiło im to ogramną frajdę. Podczas zajęć SŁONECZKA mogły zaprezentować mamom to, czego nauczyły się w przedszkolu w ciągu ostatnich tygodni.

 

Eliza Kossakowska

 

Z wizytą w gabinecie stomatologicznym

 

12 października 2017r. SŁONECZKA wybrały się do gabinetu stomatologicznego ,,Dr Ania”, w którym na co dzień pracuje pani doktor Anna Strzymińska wraz z zespołem.

Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, przegląd uzębienia 4- latka, fluoryzacja, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków, gdyż jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę .

Eliza Kossakowska

 

 

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek sam dobiera

 Monteskiusz

 

We wtorek 10 października SŁONECZKOM DO SNU CZYTAŁA Pani Izabela Adamska. Wybrała ona ulubione pozycje swoich dzieci. Były to: ,,Franklin i dzień z tatą”, ,,Wielka księga Basi i Franka”. Tematy poruszane w obydwu pozycjach okazały się bliskie dzieciom. Czas spędzony z rodzicami jest bezcenny, a ,,problemy” z młodszym rodzeństwem też nie są obce przedszkolakom. Na zakończenie spotkania Pani Izabela przeczytała króciutką historyjkę do snu czym jeszcze bardziej zaskarbiła sobie przyjaźń najmłodszych słuchaczy.

 

Eliza Kossakowska

 

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką

(Aleksander Puszkin)

 

Chęć czytania SŁONECZKOM w godzinach popołudniowych wyrazili gimnazjaliści z kl.IIIa, której wychowawczynią jest Pani G. Dryl. W poniedziałek 9 października baśnie rosyjskie pt. ,,Dom z Zielonym dachem” i ,,Irina i Duch Puszczy” czytały: Ilona Kamińska i Wiktoria Ołdziej. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.

 

Eliza Kossakowska

 

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem

(przysłowie chińskie)

Od 3 październikaw naszej grupie rozpoczęliśmy akcję ,,Rodzice czytają dzieciom”. W każdy wtorek do snu przedszkolakom będą czytać ich mamusie i tatusiowie. Mile widziani są również dziadkowie i babcie. Książka, uczy dzieci wyobraźni, wyrabia w nich chęć poznawania świata. Pani Julia Parzych czytała baśń pt. ,,Kopciuszek”, która w jej wykonaniu oczarowała wszystkie dzieci.

Eliza Kossakowska

 

 

ZAJĘCIA KOŁA PLASTYCZNEGO ,,MAŁY ARTYSTA”

 

Od października 2017r. swoją działalność wznowiło Koło plastyczne ,,Mały Artysta”. W tym roku szkolnym zajęcia plastyczne odbywają się w grupie 4-latków SŁONECZKA. Dzieciom wiele radości sprawiła zabawa z odbijaniem faktury liści. Efekty ich pracy można podziwiać na tablicy prac plastycznych. Myślę, że przez cały rok buzie przedszkolaków będą tak uśmiechnięte i pełne ciekawości jak na pierwszych zajęciach.

Eliza Kossakowska

 

ROK 2016 /2017

 

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Spotkania czytelnicze w szkolnej bibliotece rozpoczęliśmy w październiku. Raz w miesiącu byliśmy gośćmi pani Kasi, która za każdym razem witała nas promiennym uśmiechem. Wspólnie ze starszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum poznawaliśmy ciekawe książki, bawiąc się i ucząc jednocześnie. 14 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedziliśmy mury biblioteki, by wysłuchać wierszy M.Strzałkowskiej czytanych przez Jakuba Bukłahę. Potem dyskutowaliśmy na temat właściwego zachowania, o którym zdarza nam się czasem zapomnieć.

Dziękujemy serdecznie pani Kasi Kowalko oraz wszystkim czytającym za poświęcony nam czas. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy kontynuować nasze czytelnicze przygody.

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

 

 

XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Od 5 do 9 czerwca codziennie uczestniczyliśmy w spotkaniach czytelniczych w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Do wspólnego odkrywania wartości ukrytych w książkach zaprosiliśmy pana Wójta Gminy Turośń Kościelna Grzegorza Jakuć, panią dyrektor Zespołu Szkół Ewę Chrabołowską, panią wicedyrektor- Beatę Szymoniuk, panią bibliotekarkę Alinę Kowalczuk oraz panią Krystynę Podwysocką. Podczas spotkań czytelniczych przypominaliśmy zasady kulturalnego zachowania się oraz właściwego postępowania wobec innych osób, zwierząt i świata przyrody. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób możemy dbać o naszą planetę oraz jak właściwie rozwijać relacje z naszymi koleżankami i kolegami z grupy. W Dniu Przyjaciela, który obchodzony jest 9 czerwca udaliśmy się z wizytą do Maksa, który z powodu złamanej nogi nie może bawić się z nami w przedszkolu. Jego mama- pani Joanna Wojcieszek przeczytała nam opowiadanie pt. „Jak króliczek szukał przyjaciela”, a potem wszyscy wspólnie bawiliśmy się na podwórku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym za ciekawe spotkania i cenne wskazówki.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

 

 

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

26 maja uroczyście obchodziliśmy w naszej grupie „Dzień Mamy i Taty”. Swój występ rozpoczęliśmy od tańca z kwiatami i wspólnego powitania przybyłych do przedszkola rodziców. Potem niektórzy z nas zatańczyli taniec z sercami i wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę, by wyrazić głośno naszą miłość i podziękowania. Kolejnym elementem przygotowanego przez nas programu było przedstawienie pt. „Zielony Kapturek”. Oczywiście nie zabrakło wesołych życzeń, żywiołowego tańca oraz prezentów. Występ zakończyliśmy gromkim Sto latprzy akompaniamencie pianina. Najmilszym momentem dla nas było jednak spotkanie przy stołach zastawionych słodkościami. To był naprawdę wyjątkowy dzień.

 

 


 

 

SPOTKANIE Z BAŚNIĄ- „KOPCIUSZEK”

Podczas ostatnich zajęć z cyklu „Spotkanie z bajką” poznaliśmy bliżej historię Kopciuszka. Zanim bohaterka baśni pojawiła się w przedszkolu musieliśmy odgadnąć kim będzie rozwiązując zagadkę obrazkową ukrytą pod kolorowymi nakrętkami. Wysłuchaliśmy również fragmentu baśni czytanego przez panią Renatę Kamińską- mamę Filipa. Po przywitaniu się z Kopciuszkiem wybieraliśmy wspólnie przedmioty występujące w baśni i dzieliliśmy ich nazwy na sylaby licząc je jednocześnie. Następnie pomogliśmy Kopciuszkowi w sprzątaniu i wybieraniu ziaren grochu z ryżu. Ostatnie zadanie nie było łatwe, ale świetnie sobie z nim poradziliśmy. Zanim Kopciuszek odjechał na bal zatańczyliśmy Menueta i wykonaliśmy czarodziejskie różdżki. Z ich pomocą pomogliśmy Kopciuszkowi przenieść się na bal.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

 

 

 

LEGENDY O WARSZAWIE

Nasze cykliczne spotkania w szkolnej bibliotece odbywają się co miesiąc. Tym razem słuchaliśmy opowiadań związanych z Warszawą. Kacper Kowalczuk przeczytał nam dwie legendy: „Warszawska Syrenka” oraz „Wars i Sawa”. Dzięki nim dowiedzieliśmy się skąd wzięła nazwę stolica naszego kraju oraz dlaczego w herbie Warszawy znajduje się syrena. Pracę plastyczną rozpoczęliśmy w czwartek i kończyliśmy następnego dnia ponieważ chcieliśmy, by wykonane przez nas Syrenki były zrobione dokładnie i starannie. Efekty naszych działań można podziwiać na jednym ze zdjęć.

Dziękujemy pani Kasi Kowalko oraz Kacprowi za wspólne spotkanie z książką.

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

 

 

Z WIZYTĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE

W środę 10 maja odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę w ramach Tygodnia Bibliotek. Złożyliśmy również życzenia pani Alinie Kowalczuk z okazji „Dnia Bibliotekarza”. Niektórzy z nas byli tu po raz pierwszy. Podczas krótkiej wizyty poznaliśmy zasady zachowania się w bibliotece i wypożyczania książek do domu. Pani bibliotekarka przeczytała nam legendę o Smoku Wawelskim, z której dowiedzieliśmy się kto założył Kraków i w jaki sposób szewczyk pokonał smoka. Biblioteka to ciekawe miejsce, które na pewno jeszcze odwiedzimy, nie tylko dlatego, że Pani Alinka zawsze ma dla nas coś słodkiego 

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

 

 

A TYMCZASEM W KLUBIE CZYTELNICZYM…

Ostatnie spotkanie Klubu Czytelniczego odbyło się w przedszkolu. Gimnazjaliści zajęci byli pisaniem egzaminów więc zaprosiliśmy do czytania panią Joannę Strzałkowską (logopedę) oraz panią Agnieszkę Radziwon (mamę Filipa). Z zainteresowaniem i z uśmiechem na twarzach słuchaliśmy wierszy Agnieszki Frączek. Podczas zajęć plastycznych pierwszego dnia każdy z nas stworzył z kolorowych papierów i przy użyciu kredek własnego Krasmarudka. Następnego dnia z rolek po papierze toaletowym robiliśmy smoki ziejące ogniem. Podczas zabaw ruchowych mogliśmy uwolnić nagromadzone w nas pokłady energii.

Dziękujemy naszym gościom za miłe spotkanie i poświęcony nam czas.

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

Wielkanoc tuż, tuż- zaprosiliśmy więc naszych rodziców do udziału w świątecznych warsztatach. W tym roku zrobiliśmy baranki z papieru i waty oraz kurczaczki z jajek styropianowych. Prace różniły się poziomem trudności jednak z niewielką pomocą udało nam się je wykonać. Nie mieliśmy większych problemów z wycinaniem po śladzie, przyklejaniem waty i malowaniem farbami, więcej trudności sprawiło nam przyczepianie elementów kurczaczka, ale i temu zadaniu sprostaliśmy. W nagrodę otrzymaliśmy od wielkanocnego zajączka czekoladowe jajka. Znaleźliśmy je bardzo szybko, chociaż zostały starannie ukryte w naszej sali.

Dziękujemy paniom Barbarze Mielech i Marcie Motoszko oraz panu Marcinowi Dryl za pomoc i wspólną zabawę.

Życzymy wszystkim smacznego jajka oraz wesołych i pogodnych (nie tylko na zewnątrz) Świąt Wielkanocnych.

SŁONECZKA

 

WIOSNA W POEZJI

Wiosna to niewątpliwie najpiękniejsza pora roku. W czwartek 23 marca udaliśmy się do szkolnej biblioteki, aby posłuchać w jaki sposób opisali ją polscy poeci w swoich wierszach. Wiosenną poezję z dużym zaangażowanie czytali nam uczniowie Gimnazjum: Bartosz Drozdowski z kl. IIIA oraz Maciej Dryl z kl. IIIB. Pomimo wielu obaw chłopcy bardzo dobrze poradzili sobie ze stojącym przed nimi wyzwaniem. Słuchając wierszy utrwaliliśmy charakterystyczne cechy wiosny, a na zajęciach plastycznych każdy z nas stworzył własną wiosenną łąkę. Kwiaty i trawę narysowaliśmy kredkami, a motyle wykonaliśmy przy niewielkiej pomocy gimnazjalistów z kolorowych kartek. W piątek wysłuchaliśmy kolejnego opowiadania związanego z wiosną pt. „Chomik szuka wiosny” i ozdobiliśmy naszą łąkę owadami. Spotkanie w Klubie Czytelniczym zakończyliśmy wesołymi zabawami muzyczno- ruchowymi (oczywiście o tematyce wiosennej).

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ

13 marca 2017 gościliśmy w naszej grupie autorkę książek dla dzieci- panią Katarzynę Janowicz- Timofiejew, która poprowadziła ciekawe warsztaty językowo- literackie. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu opowiadania pt. „Kotek w autobusie”, następnie dowiedzieliśmy się co to jest ogłoszenie oraz jak się je tworzy. Pani Kasia wytłumaczyła nam także kto i dlaczego może pisać w książce. Podczas kolejnych zabaw z rymem i śpiewem mogliśmy wcielić się w rolę kota i myszek. Chętnie ilustrowaliśmy ruchem tekst piosenki, wiersza i krótkiej inscenizacji. W przygotowanych przez panią Kasię przebraniach czuliśmy się jak prawdziwi aktorzy i bardzo nam się to podobało.

Na pamiątkę spotkania każdy z nas otrzymał egzemplarz książki z autografem.

Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Janowicz- Timofiejew za interesujące spotkanie oraz prezenty, które wzbogaciły naszą grupową biblioteczkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

 

Spotkanie z poezją J.Tuwima

Podczas kolejnych spotkań w Klubie Motyli Książkowychdowiedzieliśmy się kim był Julian Tuwim i poznaliśmy kilka jego utworów: Rzeczka, Kotek, Okulary, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Bambo. W czwartek wspólnie zilustrowaliśmy wiersz Lokomotywa, układając w poszczególnych wagonach odpowiednie ilustracje, ćwiczyliśmy także liczenie. Następnie stworzyliśmy inny pociąg, uzupełniając puste wagony własnymi pomysłami. Na zakończenie pierwszej części zajęć wyruszyliśmy naszym pociągiem w muzyczną podróż. W piątek z pomocą pani napisaliśmy list do murzynka Bambo, do którego dołączyliśmy wykonane własnoręcznie kolorowe obrazki. Następnie wszystkie listy wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej z nadzieją, że trafią kiedyś do adresata.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z ZIMĄ W TLE

W piękne czwartkowe popołudnie wybraliśmy się po dłuższej przerwie do szkolnej biblioteki na kolejne spotkanie czytelnicze w ramach Klubu Motyli Książkowych.Pani Kasia jak zawsze przywitała nas promiennym uśmiechem. Wiosenna pogoda za oknem nie przeszkadzała nam w słuchaniu wesołych wierszy o zimie, które czytała nasza starsza koleżanka z Gimnazjum Natalia Mrówka. Z uśmiechem na ustach przypominaliśmy sobie zimowe zabawy, w jakie bawiliśmy się zaledwie kilka dni temu z rodzicami i kolegami. Po lekturze wyobrażaliśmy sobie świat pokryty kolorowym śniegiem, a podczas zajęć plastycznych każdy z nas ulepił własnego bałwanka z kolorowej masy solnej.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

 

SPOTKANIE Z BAŚNIĄ- „Królowa Śniegu”

Podczas drugiego spotkania z baśnią gościliśmy w naszej grupie Królową Śniegu. Po wysłuchaniu krótkiego fragmentu baśni czytanego przez panią wicedyrektor Beatę Szymoniuk wyruszyliśmy w podróż do pałacu Królowej. Tam liczyliśmy spadające płatki śniegu i wskazywaliśmy ich liczbę na palcach, następnie układaliśmy puzzle i rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce zimowej, dzieląc na sylaby nazwy różnych przedmiotów. Potem wyczarowaliśmy kule śniegowe i rzucaliśmy nimi do celu. Zabawy przeplataliśmy wesołymi tańcami. Podczas zajęć plastycznych dziewczynki zaprojektowały naszemu gościowi nowe suknie, a chłopcy oryginalne pałace. Czas spędzony w zimowej krainie minął bardzo szybko. Po powrocie do przedszkola pożegnaliśmy Królową Śniegu, która obiecała zabrać ze sobą mróz i śnieg. Z nadzieją wypatrujemy więc wiosny.

Dziękujemy Panu Marcinowi Dryl (tacie Antka) za piękne zdjęcia dokumentujące to spotkanie.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

ZABAWNE PORY ROKU

Na kolejnym spotkaniu Klubu Motyli Książkowych wspólnie czytaliśmy książkę „Zabawne pory roku”. Tym razem aktywnie uczestniczyliśmy w czytaniu uzupełniając tekst właściwymi słowami. Potem rozpoznawaliśmy pory roku na ilustracjach i dopasowywaliśmy do nich właściwe obrazki. Dalsza część zajęć upłynęła nam na zimowych zabawach. Ponieważ na podwórku było bardzo zimno zaprosiliśmy zimę do przedszkola. Chwyciliśmy za lupy i badaliśmy właściwości śniegu. Trochę czarowaliśmy zamieniając śnieg w wodę. Najlepiej jednak bawiliśmy się lepiąc małe bałwanki i inne dziwne rzeźby ze śniegu.

Następne spotkanie klubu czytelniczego już za dwa tygodnie w szkolnej bibliotece.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

ZIMA NIE JEST ZŁA”

Taki tytuł miał cykl popołudniowych spotkań czytelniczych w naszej grupie, który rozpoczął się 6 lutego i zakończył 10 lutego. Do snu różne opowiadania o tematyce zimowej czytały nam nasze mamy. Wtuleni w miękkie poduszki i cieplutkie kołderki poznawaliśmy przygody Reksia, Smerfów, Muminków, Franklina oraz Kaja i Gerdy. Dziękujemy p. Marcie Motoszko, p. Urszuli Kiełek, p. Agnieszce Radziwon, p. Joannie Wojcieszek oraz p. Annie Jaworskiej za poświęcony nam czas i wspólne podróżowanie po świecie literatury dziecięcej.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz


 

 

SPOTKANIE Z DZIADKAMI

20 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo bliskie nam osoby- nasze kochane babcie i ukochanych dziadków. Z wielką radością i nieco mniejszą tremą wystawiliśmy nasze Jasełka. Nie zabrakło również wierszy i piosenek tematycznie związanych z ich świętem. Nasze występy zakończyliśmy odśpiewaniem „STO LAT”. Po mocnych uściskach i buziakach wręczyliśmy przygotowane przez nas upominki - kwiaty i laurki.

Dziękujemy naszym babciom oraz dziadkom za liczne przybycie i życzymy samych radosnych chwil oraz dużo zdrowia i sił do niezapomnianych zabaw z nami.

„SŁONECZKA”


 

CZARODZIEJSKIE SŁOWO”

12 stycznia odwiedziliśmy po raz kolejny szkolną bibliotekę, by posłuchać opowiadania W. Osiejew pt. „Czarodziejskie słowo”, które przeczytała nam uczennica kl. IV Szkoły Podstawowej- Natalia Suszyńska. Przypomnieliśmy sobie jak wielką moc ma słowo „proszę” i obiecaliśmy go częściej używać. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy z plasteliny kolorowe kwiaty, którymi ozdobimy naszą salę z okazji Dnia Babci i Dziadka. Następnego dnia podczas spotkania Klubu Motyli Książkowych wykonaliśmy plakat, na którym spisaliśmy swoje opinie dotyczące naszych dziadków- mamy nadzieję, że wywołają one uśmiech na twarzy naszych bliskich. Dalsza część spotkania upłynęła nam pod znakiem wspólnych zabaw związanych z Dniem Babci i Dziadka.

Dziękujemy pani Kasi Kowalko za ciepłe przyjęcie i życzymy sobie w Nowym Roku wielu ciekawych spotkań z książką w bibliotece.

„SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI”

22 grudnia wystąpiliśmy przed naszymi rodzicami (niczym prawdziwi aktorzy) w świątecznym montażu słowno- muzycznym. Tegoroczne Jasełka przebiegały pod znakiem walki dobra ze złem. Anioły przypominały ludziom o istocie Bożego Narodzenia oraz ze wszystkich sił starały się, by diabły nie zawładnęły ich sercami i umysłami. Ostatecznie wysłannikom piekła nie udało się odwrócić uwagi ludzi od narodzin Jezusa i przedstawiciele różnych zawodów udali się do stajenki, by złożyć mu hołd.

„SŁONECZKA”

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE W BIBLIOTECE

15 grudnia po raz kolejny wyruszyliśmy do szkolnej biblioteki, by przy pięknie ustrojonej choince posłuchać świątecznej opowieści C.C. Moore pt. „Noc wigilijna”, którą czytała nasza starsza koleżanka- uczennica Gimnazjum- Karolina Matoszko. Następnie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania, które dotyczyły św. Mikołaja i jego pracy, np.: „Którędy wchodzi Mikołaj do domu, gdy nie ma w nim kominka?” lub „Dlaczego ubranie Mikołaja jest w kolorze czerwonym?”. Odpowiedzi było wiele, ponieważ mamy bogatą wyobraźnię. Na zajęciach plastycznych w stołówce każdy z nas wykonał własnego św. Mikołaja z papieru i waty. Następnego dnia wspólnie ułożyliśmy opowiadanie pt. „Świąteczna przygoda Mikołaja”, które również zilustrowaliśmy.

Dziękujemy pani Katarzynie Kowalko za serdeczne przyjęcie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

„SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

MIKOŁAJKI Z MIKOŁAJKIEM

5 grudnia w ramach Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy cykl popołudniowych spotkań z książką pod hasłem „Mikołajki z Mikołajkiem”. O zabawnych przygodach bohatera opowiadań Rene Goscinnego i Jean- Jacques Sampe czytali nam uczniowie Gimnazjum im. Ks. Michała Sopoćki w Turośni Kościelnej: Natalia Busłowska, Diana Danilczuk, Klaudia Gruszfeld, Paulina Laszewska i Kacper Kowalczuk.

Serdecznie dziękujemy starszym kolegom za poświęcony nam czas oraz nauczycielom i pani bibliotekarce Katarzynie Kowalko za umożliwienie uczniom spotkania z nami.

„SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

W poniedziałek 5 grudnia gościliśmy w naszej grupie krawcową- panią Anielę Wojtach, która wprowadziła nas w tajniki szycia. Pokazała nam także „czarodziejską” maszynę oraz próbki różnych materiałów i przyrządy, które wykorzystuje w swojej pracy. Następnie wspólnie z rodzicami pomogła nam wyczarować urocze bałwanki ze zwykłej białej skarpetki oraz kolorowe choinki z włóczki i kartonu. Podczas warsztatów wszyscy pracowaliśmy w skupieniu, a nasze dzieła można podziwiać na zdjęciach poniżej.

Dziękujemy raz jeszcze pani Anieli oraz rodzicom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu warsztatów.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

 

SPOTKANIE Z DENTYSTĄ

24 listopada przyszliśmy do przedszkola wyposażeni w szczoteczki do zębów. Tego dnia gościliśmy bowiem w naszej grupie panią stomatolog Annę Strzymińską, która przeprowadziła z nami interesujące zajęcia praktyczne. Pani doktor pokazała nam, w jaki sposób powinniśmy myć zęby, by były czyste i zdrowe. Po intensywnych ćwiczeniach zdawaliśmy mały egzamin z tej umiejętności. Wszystkim nam udało się to celująco. W nagrodę otrzymaliśmy „Dyplomy Białego Uśmiechu”.

Serdecznie dziękujemy Pani Ani za ciekawe spotkanie oraz udzielenie cennych wskazówek dotyczących profilaktyki i higieny jamy ustnej.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE

W „KLUBIE MOTYLI KSIĄŻKOWYCH”

17 listopada udaliśmy się do szkolnej biblioteki na kolejne spotkanie czytelnicze w ramach „Klubu Motyli Książkowych”. Wiersz Wiery Badalskiej pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu” przeczytała nam starsza koleżanka- Paulina Laszewska- uczennica Gimnazjum. Po wyczerpującej rozmowie na temat kulturalnego zachowania przygotowywaliśmy w grupach scenografię i kukiełki z bohaterami utworu do teatrzyku. Pracując w parach i małych grupach uczyliśmy się współpracy. Następnego dnia przypomnieliśmy sobie zasady uprzejmego zachowywania się podczas różnych zabaw i postanowiliśmy wprowadzać je codziennie w życie. Zaczęliśmy już tego samego dnia- wystawiliśmy młodszym kolegom i koleżankom z grupy „Gwiazdeczki” krótkie przedstawienie w oparciu o poznany wiersz. Przekonaliśmy się, że sprawianie innym przyjemności daje wiele radości.

Dziękujemy pani bibliotekarce Katarzynie Kowalko i Paulinie Laszewskiej za miłe spotkanie.

SŁONECZKA „ i Monika Bibułowicz

 

 

WARSZTATY KULINARNE

W czwartek 10 listopada w ramach realizacji programu „Dzieciaki Mleczaki” gościliśmy panią intendentkę Halinę Radziwon, która przypomniała nam o wartościach odżywczych mleka. Potem podzieleni na trzy zespoły uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych. Pierwszy zespół przygotował przepyszne kanapki z twarożkiem i dżemem, drugi koktajl bananowy, a trzeci zdrową sałatkę owocową z serkiem waniliowym. Podczas zajęć mogliśmy wykazać się umiejętnością posługiwania się nożem- jednym z nas wychodziło to lepiej, drugim troszkę gorzej, ale najważniejsza była dobra zabawa. Oczywiście byli i tacy, którzy w oczekiwaniu na swoją kolej dyskretnie podjadali różne produkty. Zajęcia praktyczne zakończyliśmy wspólną degustacją przygotowanych przez nas zdrowych przekąsek na bazie produktów mlecznych.

Drogie mamusie- teraz będziemy chętniej pomagać Wam w kuchni- już dużo potrafimy, więc korzystajcie z naszych umiejętności.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

4 listopada świętowaliśmy w naszym Klubie Motyli Książkowych„Dzień Postaci z Bajek”. Z tej okazji przebraliśmy się za naszych ulubionych bohaterów, m. in. za strażaka Sama, Myszkę Mini, Kota w Butach, księżniczki i wróżki. Zabawę rozpoczęliśmy podróżą pociągiem do Krainy Bajek. Tam rozwiązywaliśmy zagadki wzrokowe i słuchowe związane z różnymi bajkami. Odgadywaliśmy ich tytuły po ilustracjach i atrybutach. Po każdym poprawnie wykonanym zadaniu braliśmy udział w zabawach muzyczno- ruchowych- najwięcej koncentracji wymagał od nas taniec na gazecie, ale i to zadanie sprytnie wykonaliśmy. Na zakończenie spotkania każdy z nas otrzymał do ułożenia bajkowe puzzle.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie fantastycznych kostiumów.

„SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

MISIOWE USYPIANKI

Przez ostatnie dwa tygodnie października naszą grupę odwiedzali rodzice, którzy czytali nam podczas leżakowania książki o przygodach różnych misiów. Mama Maksa- pani Joanna Wojcieszek zapoznała nas z nowymi przygodami Kubusia Puchatka, które opisane zostały przez naszych kolegów z przedszkola w ich pracach konkursowych. Z paniami Anną Jaworską (mamą Rafała) i Eweliną Czaczkowską (mamą Filipa) przeżywaliśmy wojenną wyprawę niedźwiadka Wojtka- bohatera książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Dzięki paniom Agnieszce Radziwon (mamie Filipa) i Marcie Motoszko (mamie Magdy) oraz tacie Marysi- panu Wojciechowi Dzikowskiemu poznaliśmy niezwykłe przygody Misia Uszatka i jego przyjaciół. Pani Sylwia Białous (mama Anielki) przeczytała nam krótkie opowiadania o przygodach misia Miodusia, Remisia i Gabrysia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do wspólnego czytania. Dzięki Wam mieliśmy kolorowe i spokojne sny. Czytanie nie tylko ułatwia nam zasypianie, lecz przede wszystkim rozwija naszą wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, a więc Mamo! Tato! Czytajcie nam codziennie.

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

 

KLUB MOTYLI KSIĄŻKOWYCH

13 października zostaliśmy członkami „Klubu Motyli Książkowych”. Każdy z nas otrzymał legitymację, którą podbiliśmy wybranym stempelkiem. Następnie złożyliśmy przysięgę wzorowego czytelnika- obiecaliśmy m. in. uważnie słuchać czytanych nam książek i dbać o nie zarówno w przedszkolu, jak i w domu. W czwartkowe popołudnie udaliśmy się do szkolnej biblioteki, by poznać bliżej znajdujący się w niej księgozbiór. Pani Kasia Kowalko z radością opowiadała nam o pracy bibliotekarza oraz o zasadach wypożyczania książek. Potem przeczytała nam bajkę o „Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”. Na zajęciach plastycznych projektowaliśmy ubrania dla całej rodziny misiów, nie było to proste zadanie dlatego kończyliśmy naszą pracę następnego dnia w przedszkolu. Na kolejnym spotkaniu klubu przy blasku lampionu słuchaliśmy opowiadania Gillian Lobel pt. „Marzenie małego Misia”, które zainspirowało nas do stworzenia książki o naszych marzeniach.

Kolejne spotkania „Klubu Motyli Książkowych” już 3 i 4 listopada- mają one charakter otwarty i każdy z rodziców, jeśli tylko ma czas i ochotę, może nam towarzyszyć w zabawach i wspólnym czytaniu.

Zapraszamy

SŁONECZKA” i Monika Bibułowicz

SŁONECZKA” NA

URODZINACH KSIĄŻKOWEGO MISIA

 

14 października razem z rodzicami uczestniczyliśmy w przyjęciu urodzinowym Kubusia Puchatka, który w tym roku skończył 90 lat. Byliśmy trochę zdziwieni, że jest w tak znakomitej formie mimo wieku. Kiedy dowiedzieliśmy się, że to zasługa miodu- ulubionego przysmaku misia, postanowiliśmy również częściej po niego sięgać. Po wspólnym tańcu z jubilatem rodzice musieli wykazać się spostrzegawczością, by odnaleźć ukryte w sali baryłki z zadaniami. Następnie odbył się konkurs rozpoznawania różnych książkowych misiów- mieliśmy z tym niewielki problem, jednak wspólnymi siłami udało się odgadnąć wszystkie imiona. Podczas kolejnego zadania samodzielnie liczyliśmy pszczoły, następnie próbowaliśmy zlizywać miód z talerzyków. Zanim odśpiewaliśmy Kubusiowi „Sto lat” wykonaliśmy przy pomocy rodziców dużą kartkę urodzinową. Najprzyjemniejszym momentem imprezy była jednak degustacja pysznego tortu, który zjedliśmy do ostatniego okruszka. Pochłonięci wesołą zabawą nie zauważyliśmy, że nadszedł czas na obiad. Udało nam się jednak jeszcze pobawić się z Kubusiem na podwórku.

Dziękujemy pani Barbarze Mielech (mamie Błażeja) za przygotowanie wspaniałego i smacznego tortu oraz państwu Danucie i Sławomirowi Więcko (dziadkom Zosi) za dostarczenie miodu.

Słoneczka” i Monika Bibułowicz

 

TAJEMNICA WARZYW

W tym tygodniu uzbrojeni w lupy odkrywaliśmy tajemnice warzyw. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warzywa są zdrowe?” Wstępne oględziny niczego nie wyjaśniły, pomyśleliśmy więc, że odpowiedź musi kryć się wewnątrz jarzyn. Zjedliśmy więc ze smakiem część przyniesionych przez nas warzyw. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przybyło nam energii, którą musieliśmy rozładować w tańcu z pluszową marchewką oraz na spacerze. Zagadki smakowe nie były trudne, bez trudu również rozpoznawaliśmy warzywa po dotyku. A na zajęciach plastycznych poćwiczyliśmy nasze paluszki, lepiąc marchewki, buraki oraz pomidory z masy solnej. Tajemnicy warzyw w prawdzie nie rozwiązaliśmy, ale samo jej odkrywanie było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Słoneczka” i Monika Bibułowicz

 

 

SPOTKANIE Z „KOLCZATKIEM”  W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji wybraliśmy się na pierwsze w tym roku spotkanie czytelnicze do biblioteki szkolnej, która mieści się w budynku Gimnazjum. Nasze zaproszenie do wspólnego czytania chętnie przyjęła pani dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej- Ewa Chrabołowska, z którą śledziliśmy przygody jeża Kolczatka poszukującego domu na zimę. Z uwagą słuchaliśmy opowiadania Heleny Bechlerowej dlatego potem szybko i bez błędu odpowiadaliśmy na wszystkie pytania pani dyrektor. Po interesującej lekturze udaliśmy się na warsztaty plastyczne do szkolnej stołówki, gdzie każdy z nas ulepił z masy solnej i zapałek własnego Kolczatka. Nasze jeżyki były urocze, ale postanowiliśmy poszukać w okolicy przedszkola prawdziwego jeża. Zabraliśmy więc ze sobą lupy i wyruszyliśmy na poszukiwania. W prawdzie nie udało nam się go znaleźć lecz podziwianie przyrody przez szkło powiększające bardzo nas wciągnęło. Już nie możemy doczekać się kolejnej takiej lekcji badawczej.

SŁONECZKA i Monika Bibułowicz

SPOTKANIE Z BAJKĄ „CZERWONY KAPTUREK”

26 września w naszej grupie gościliśmy na zajęciach otwartych rodziców. Odwiedził nas również Czerwony Kapturek, który uciekając przed wilkiem pogubił produkty ze swojego koszyczka. Chętnie pomogliśmy mu zgromadzić nowe zdrowe smakołyki, aby babcia mogła szybko wrócić do zdrowia. Postanowiliśmy również towarzyszyć dziewczynce w dalszej drodze ponieważ jesteśmy odważni i lubimy przygody. Przed wyprawą przypomnieliśmy sobie czego nie wolno robić w lesie. Wspólnie z naszymi wysportowanymi rodzicami wykonaliśmy też krótką rozgrzewkę i w podskokach pobiegliśmy do lasu. W oddali słyszeliśmy wprawdzie wycie wilka, ale nie przeszkadzało nam one w podziwianiu innych zwierząt leśnych. Rozpoznaliśmy je wszystkie i szybko podzieliliśmy ich nazwy na sylaby (bez pomocy rodziców). Odpoczywając na polanie liczyliśmy zebrane grzyby i tłumaczyliśmy Kapturkowi dlaczego nie powinien zrywać muchomorów. Z rosnących nieopodal kwiatów zrobiliśmy dla babci piękne jednobarwne bukiety. Niestety nie mogliśmy towarzyszyć Czerwonemu Kapturkowi w dalszej wyprawie ponieważ nie zdążylibyśmy wrócić na obiad do przedszkola. Pani Krysia przeczytała nam jednak o tym, co przydarzyło się potem dziewczynce. Byliśmy trochę zmartwieni, gdy wilk połknął Kapturka, na szczęście wszystko dobrze się skończyło…

Kolejne zajęcia otwarte z cyklu „Spotkanie z bajką” odbędą się w styczniu. Zapraszamy już teraz do wspólnej zabawy 

Monika Bibułowicz

 

POGODNE „SŁONECZKA” TO MY

 

I po wakacjach… hurra! Możemy nareszcie wrócić do przedszkola i rzucić się w wir zabawy. Już trochę stęskniliśmy się za naszymi kolegami i koleżankami, za paniami również. Teraz jesteśmy w grupie 4-latków i nazywamy się „SŁONECZKA”. Nazwa naszej grupy odzwierciedla nasze codzienne nastroje, w których przychodzimy do przedszkola. Pierwszego września powitaliśmy w naszym gronie nowych przedszkolaków: Olę, Natalię, Roberta, Maksa, Kacpra, Juliana i Błażeja. Już nie możemy doczekać się wspólnych zabaw i psot, które z całą pewnością urozmaicą nasz pobyt w przedszkolu. O wszystkim, co wydarzy się w naszej grupie będziemy na pewno informować na bieżąco na stronie internetowej „SŁONECZKA

ROK 2015 /2016
 

W bibliotece... naszej mamy...

6 maja w ramach akcji " Rodzic – naszym nauczycielem " odwiedziliśmy szkolną bibliotekę , w której pracuje mama naszego wychowanka Arka – Pani Katarzyna Purta. Pani Kasia opowiedziała nam na czym polega jej zawód, dlaczego ważne jest wypożyczanie książek i jak należy dbać o książki. Potem przeczytała nam wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Po wysłuchaniu wiersza dzieci musiały narysować przedmioty, które mogły znajdować się w wagonach. Na koniec była prezentacja powstałej lokomotywy z wagonami, którą zabraliśmy do przedszkola i powiesiliśmy w naszej sali na pamiątkę wizyty. Pani Kasi za zajęcia ślicznie dziękujemy.

Marta Świstun

Majowe czytanie

W tym miesiącu odwiedzili nas: Julia K., Sebastian Z., Grzegorz S. Czytanie - to proces poznawczy, który człowiek nabywa w procesie edukacji. Nasi koledzy kończąc niedługo edukację wczesnoszkolną zdecydowanie nabyli tę umiejętność. My im w tym kibicujemy, aby nie przestawali jej dalej kształcić.

Marta Świstun

Kwietniowe czytanie

W kwietniu nasi koledzy z III klasy znowu nas odwiedzili . Tym razem byli to: Natalia S., Julia Ś., Natalia B., Zuzia J., Julia A., Maciek W. Starsi koledzy czytając nam rozwijają naszą i swoją wyobraźnię, poszerzają słownictwo, pobudzają do myślenie, kreatywności. Czekamy na kojene bajki w ich wydaniu.

Marta Świstun

Sadzimy, bo zielono widzimy

22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W związku z tym w ramach akcji "Rodzic-naszym nauczycielem " odwiedziła nas Pani Emilia Hryniewicka. Podsumowując wiedzę "Słoneczek " na temat dbania o naszą planetę postanowiliśmy ją wzbogacić o nowe rośliny. Pani Emilia w skrócie powiedziała dzieciom jak należy zasadzić nowe rośliny, następnie po kolei zapraszała dzieci do wspólnego posadzenie kwiatów. Po zakończonej pracy zmotywowała dzieci do systematycznej, samodzielnej opieki nad roślinami w kąciku przyrody w sali poprzez wskazanie ich walorów estetycznych i użytkowych. Pani Emilii za zajęcia serdecznie dziękujemy :)

Marta Świstun

 

 

Z wizytą w kuchni....

7 marca wybraliśmy się z wizytą do szkolnej kuchni. Zostaliśmy tam zapoznani z przedszkolnym jadłospisem oraz z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania. Mieliśmy okazję obejrzeć pomieszczenia kuchni oraz szkolną stołówkę, z której korzystają nasi szkolni koledzy.

Marta Świstun

 

Marcowe czytanie

" W marcu jak w garcu " i tak też było u nas z pogodą , ale wizyty starszych kolegów i koleżanek z klasy III mijały nam pod hasłem ciekawych bajek. Bajki i baśnie, które nam czytali przenosiły nas w świat emocji, działały na uczucia dzieci, ćwiczyły spostrzegawczość, pamięć i myślenie. Czekamy na kolejne.

Marta Świstun

 

Lutowe czytanie

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej ćwicząc swoje kompetencje czytelniczne rozbudzają ciekawość i wyobraźnię wśród młodszych kolegów. "Słoneczka" coraz częściej sięgają do książek na razie je oglądając. W tym miesiącu odwiedzili nas: Klaudia Ś., Julia Ś., Natalia B.

Marta Świstun

 

Styczniowe czytanie

W styczniu po raz kolejny odwiedzili nas koledzy z klasy III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej czytając nam do snu. Tym razem była to Julia K., Patrycja B., i Kacper P. Czytając nam piękne bajki przenoszą nas do krainy marzeń i fantazji gdzie wszystko może się zdarzyć.

Marta Świstun

 

Babcia i Dziadek

21 stycznia 2016 w grupie " Słoneczka" gościliśmy ukochane babcie i dziadków. To oni zaraz po rodzicach są najważniejsi w życiu małych dzieci, dlatego też wnukowie i wnuczki przygotowali im krótki występ swoich zdolności muzyczno- recytatorskich. Na koniec wręczyli własnoręcznie przygotowane prezenty. Żyjcie nam kochani jak najdłużej..........

Marta Świstun

 

 

W ZAKŁADZIE FRYZJERSKIM

3.12.2015 r. w ramach akcji " Rodzic – naszym nauczycielem" gościliŚmy Panią Agnieszkę Boratyńską ( mamę Aleksandra).


Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom jak ważna jest higiena głowy, dlaczego należy ścinać włosy i jak o nie dbać.
Następnie chętne dzieci udały się do zakładu fryzjerskiego znajdującego się w sali grupy" Słoneczka" i poddało się metamorfozom fryzjerskim. Wśród chłopców królowały kolorowe szablony brokatowe na głowie, natomiast dziewczynki wybierały brokatowe loki. Za przeprowadzone zajęcia Pani Agnieszce serdecznie dziękujemy.

11 21 31 41 51 61 71 81

Marta Świstun

 

LISTOPADOWE CZYTANIE

W listopadzie odwiedzili nas kolejni uczniowie klasy III czytając nam do snu.


Były to: Patrycja, Natalia oraz Julia. 
Dzieci zawsze z niecierpliwością czekają na kolejne, czytelnicze wizyty "starszych " kolegów.

18 21 34

Marta Świstun

 

Dzień Pluszowego Misia

25.11.2015r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia w grupie "Słoneczka".Jak co roku zaprosiliśmy do zabawy tego dnia rodziców. Na początku dzieci przedstawiły swoje misie, potem zatańczyły integracyjny taniec.
Następnie dzieci podzieliły się na dwie drużyny: pierwsza to były dzieci a druga to misie. Zadaniem dzieci było naśladownaie misiów. Misie podczas tych zabaw trochę się zmęczyły więc dzieci zaśpiewały im kołysankę i misie poszły spać.
Dzieci w tym czasie zrobiły dwie piękne prace plastyczne. Na początku z pomocą przybyłych rodziców ulepiły z plasteliny misie a potem pokolorowały sylwety misiów, z których zrobiły girlandę. Kiedy misie się zbudziły, były zachwycone pracami dzieci. 
Ciekawe jaką niespodziankę dzieci przygotują im za rok..?

110 24 36 zdjęcie  zdjęcie 71 82

Marta Świstun

 

Jesienne recytowanie na średnim dywanie

 

28.10.2011r. w grupie ,,Słoneczka” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem: "Jesienne recytowanie na średnim dywanie".


Głównym celem spotkania było umocnienie więzi społeczno – emocjonalnej w relacji: rodzic- dziecko. Na nasze spotkanie przybyła Pani Dyrektor Ewa Chrabołowska oraz Pani Basia Komenda. “Słoneczka" na początku przedstawiły krótką inscenizację oraz zaśpiewały i pięknie zatańczyły. Drugim etapem naszego spotkanie była recytacja wybranego przez siebie wiersza w obecności rodzica. Dzieci pięknie recytowały wiersze na scenie specjalnie przygotawanej przez Pana Roberta Zimnocha (tatę Jakuba). W obecności licznie zgromadzonej publiczności dzieci pokonały strach przed publicznym występem za co na koniec zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami.


recytacje11


recytacje21


recytacje31


recytacje41


recytacje51


recytacje61


recytacje71


recytacje81


recytacje91


recytacje101

Marta Świstun

 

 

Klasa III czyta " Słoneczkom" do snu

 

Przez cały rok grupę " Słoneczka " będą odwiedzali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej w celu czytania swoim młodszym kolegom i koleżankom bajek przed leżakowaniem.takim11


takim21


takim31

Współpraca z klasą III ma za zadanie rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W październiku odwiedzili nas: Adrian Podwysocki, Kacper Pieczur i Klaudia Średzińska.

Marta Świstun