Rok 2019 / 2020

Zdalne przedszkole

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l

Wakacje 29.06. - 30.06.2020  pobierz

Projekt " Zabawki ekologiczne " 22.06. - 26.06.2020   pobierz

Żegnamy przedszkole 15.06. - 19.06.2020  pobierz

Wakacyjne podróże  08.06. - 12.06.2020  pobierz

Niby tacy sami, a jednak różni 01.06. - 05.06.2020   pobierz 

Świeto rodziców 25.05. - 29.05.2020  pobierz

Majowa łąka 18.05. - 22.05.2020  pobierz

Moja miejscowość, mój region 11.05. - 15.05.2020 pobierz

Moja ojczyzna 04.05. - 08.05.2020 pobierz

Dbamy o przyrode 27.04. - 30.04.2020 pobierz

Mały Miś - Mali przedsiębiorcy pobierz

Wiosna na wsi 20.04. - 24.04.2020 pobierz

Mały Miś - Matematyka pobierz

Wiosenne powroty 14.04. - 17. 04.2020 pobierz  pobierz1

Wielkanoc 06.04. - 10.04.2020 pobierz

Kodowanie 30.03. - 03.04.2020 pobierz

Wiosenne kwiaty 30.03. - 03.04.2020 pobierz

Zabawy w domu 23.03. - 27.03.2020 pobierz

Kodowanie 23.03. - 27.03.2020 pobierz

Przedszkolaki, kodowanie, mierzenie, ważenie z Małym Misiem.

 

Pomimo sytuacji, w której się znaleźliśmy PROMYCZKI nie zapomniały o swoim Misiu-Zdzisiu i podstawach kodowania. Miło jest popatrzeć jak wspólnie z Rodzicami ważycie, mierzycie, liczycie i kodujecie. Z waszych fotorelacji wynika, że korzystacie z naszych pomysłów ale i potraficie wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Uznanie dla Was i Rodziców !!!

Pracujecie nie tylko w domach ale i na świeżym powietrzu, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Eliza Kossakowska i Beata Rutkowska

Święta u Promyczków

Drogie Promyczki i Szanowni Rodzice!!!

Świąteczny czas już za nami. Był to okres inny, niż ten, do którego przywykliśmy, przygotowując się do Świąt Wielkiejnocy. Z waszych relacji wynika, że nie był to czas stracony. Razem z Rodzicami stworzyliście przepiękne prace plastyczne. Ogromny szacunek należy się Rodzicom i dzieciom, którzy znajdują chęci i korzystają z naszych propozycji, umieszczanych na stronie przedszkola, bądź sami szukają nowych ,,wyzwań” na stronach internetowych. Z waszych relacji widzimy, że w miarę możliwości spędzacie wolne chwile, na świeżym powietrzu. Ten trudny okres w jakim się znaleźliśmy, na pewno wpłynie na jeszcze lepsze relacje między dziećmi i dorosłymi.

Mamy nadzieję, że ten trudny czas niedługo już się skończy i wszyscy razem spotkamy się w przedszkolu.

Eliza Kossakowska i Beata Rutkowska

Walentynki, Walentynki,…

,,Dzisiaj mamy walentynki

miejcie więc wesołe minki.

Uśmiech niech nie znika z twarzy,

i niech każdy sobie marzy,

byśmy się kochali wkoło.

Wtedy będzie nam wesoło!!!”

 

Walentynki był dla dzieci z grupy Promyczki prawdziwy, czerwony dzień przyjaźni. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Jako wprowadzenie przedszkolaki wysłuchały historii o Świętym Walentym i tradycji związanych ze świętem przyjaźni. Wszyscy wzięli udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się serduszkami i balonami. Tego dnia jeden z przedszkolaków obchodził swoje urodziny, więc nie zabrakło życzeń spełnienia tych najskrytszych marzeń. Na koniec dzieci wymieniły się walentynkami przygotowanymi kolegom w domu, samodzielnie wykonały także walentynkowe serduszka dal rodziców i otrzymały słodkości od pań.

Eliza Kossakowska

Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.

M. Pruszkowska

W piątek na zakończenie ferii naszym gościem była Pani Krystyna Mielech, babcia Oskara. Pani Krysia, w ramach akcji Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury czytała dzieciom baśnie z Dalekiego Wschodu pt.,,O Abu Hassanie” i ,,Sen nędzarza”. Przedszkolaki z grup Promyczki i Chmurki słuchały głosu Pani Krystyny, jak zaczarowane. Nic dziwnego, babcia Oskara jest przecież emerytowanym nauczycielem wychowania przedszkolnego i w swoim życiu przeczytała wiele baśni i bajek dzieciom przedszkolnym. Obecnie wieczorami czyta wnukom. Dziękujemy Pani Krystynie za wspólnie spędzony czas.

Eliza Kossakowska

 

Przedszkolaki kodują. Utrwalanie przez kodowanie.

 

Innowacja pedagogiczna „Przedszkolaki Kodują” powstała w oparciu o program Uczymy Dzieci Programować, do którego uczestnictwa przedszkolaki zostały zgłoszone przez wychowawcę.

Celem wprowadzenia innowacji było rozwijanie u dzieci przedszkolnych w wieku 5 - 6 lat umiejętności logicznego myślenia, kształtowanie wyobraźni przestrzennej oraz wprowadzenie młodego człowieka w cyfrowy świat, szczególnie w świat związany z programowaniem, upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii.

W czasie I półrocza trwania innowacji, dzieci rozwijały podstawowe funkcje poznawcze takie jak : pamięć, koncentracja uwagi, analiza, synteza wzrokowa i słuchowa oraz koordynacja ruchowa.

W każdy czwartek przedszkolaki pracowały na macie do kodowania i macie matematycznej. Każde spotkanie było związane z tematyką tygodnia, bądź uroczystościami lub świętami. W kolejnym półroczu dzieci będą miały możliwość zastosowania zdobytych umiejętności podczas pracy z tabletami min. w trakcie programowania w Scrachu Juniorze.

Zajęcia prowadzone w ramach nauki podstaw programowania sprawiły wszystkim wiele radości, wpłynęły na kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich ( współpraca w parach, w grupie), rozbudziły inwencję twórczą i kreatywność, rozwinęły umiejętności matematyczne oraz utrwalały podstawy pisania i czytania, zdobyte podczas zajęć.

 

Eliza Kossakowska

Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Czytające Przedszkolaki.

 

Ostatnie dni razem wędrowaliśmy po świecie bajek arabskich. Dzieci poznały kulturę i zwyczaje Dalekiego Wschodu. Miały możliwość podróżować latającym dywanem, pocierać lampę z Dżinem w środku, znaleźć się w skarbcu Ali Baby… .

W styczniu postanowiliśmy wybrać się do kraju bajek i baśni chińskich. Do krainy Kwitnącej Wiśni wprowadziła nas Pani Kasia Purta, szkolna bibliotekarka. Zaczęła od przeczytania baśni pt. ,,Czarodziejski Imbryczek”. Dzieci miały za zadanie narysować ilustrację do wysłuchanego utworu. Nagrodą były opowieści Pani Kasi o kulturze i zwyczajach obowiązujących w Chinach.

 

Eliza Kossakowska

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Świąteczna wizyta w szkolnej bibliotece.

„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój
drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.”

Francis Bacon

W czwartek 19 grudnia Promyczki udały się ze świątecznymi życzeniami do szkolnej biblioteki. Pani Kasia przygotowała przedszkolakom bajeczkę o tym, jak to Masza i Niedźwiedź świętowali Boże Narodzenie. Tytuł opowiadania brzmiał  ,,Płonie choinka w lesie”. Po wysłuchaniu utworu i omówieniu jego treści, dzieci opowiadały o tradycjach bożonarodzeniowych kultywowanych w ich domach. Na zakończenie przedszkolaki kolorowały ilustracje przedstawiające postacie Maszy i Niedźwiedzia, następnie złożyły Pani Kasi życzenia zdrowych, pogodnych i bogatych w prezenty Świąt Bożego Narodzenia.

Eliza Kossakowska

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

 

,,Miś jest mały i puchaty

Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula

Misia zawsze się przytula.”

 

W dniu 25.11.2019r. przedszkolaki obchodziły Święto Pluszowych Misiów. W naszej grupie był to dzień wyjątkowy, ponieważ właśnie tego dnia każdy przyniósł swojego ukochanego, pluszowego przyjaciela, mógł go przedstawić innym. To właśnie 25 listopada swoje święto obchodził nasz Czytający Miś Zdziś.

Oprócz misiowej gimnastyki, Promyczki mogły wspólnie na macie zakodować Drogę Kubusia Puchatka do baryłek z miodem. Miały możliwość kodowania razem z panią wicedyrektor Beatą Szymoniuk i rodzicami na mini matach. Najwięcej frajdy sprawiło Promyczkom tworzenie z drewnianych elementów i kawałków tkanin własnych misiów. Przy pomocy rodziców powstały przepiękne misie, które na pewno wzbogacą kolekcję niedźwiadków każdego przedszkolaka. Dziękujemy mamie Tymka , która zaopatrzyła wszystkich w drewniane elementy, a także przygotowała wszystkim pamiątkowe medale ,,Przyjaciela Misia”. Szkoda, że na kolejne święto Pluszowego Przyjaciela dzieci, trzeba czekać cały rok.

Eliza Kossakowska

 

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.

,,Czytanie jest podróżą po cudzych umysłach, podróżą nieraz ciekawszą i bardziej pouczającą od zwiedzania obcych krajów”.

F.Chwalibóg

W środę 20 listopada przedszkolaki z Misiem Zdzisiem wybrały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Turośni Kościelnej. Okazją był zbliżający się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Promyczki przedstawiły bibliotekarzowi, Pani Alinie Kowalczuk historię swojego grupowego Czytającego Misia Zdzisia, jego czytelnicze wędrówki po ich domach. Niektóre z przedszkolaków po raz pierwszy gościły w nowej siedzibie biblioteki, więc razem ze Zdzisiem z zachwytem oglądały regały pełne książek, czasopism dla dzieci i dorosłych. Pani Alinka na to spotkanie czytelnicze przygotowała książkę o przygodach jednego z najpopularniejszych misiów na świecie Kubusiu Puchatku. Dzieci po zajęciu miejsc na wygodnych, kolorowych poduchach z zainteresowaniem wsłuchiwały się w spokojny, ciepły ton głosu Pani Alinki. Na zakończenie spotkania Promyczki podarowały bibliotekarzowi specjalne, misiowe podziękowania, zrobiły wspólne pamiątkowe zdjęcia i obiecały, że częściej będą zaglądać do tak ,,magicznego miejsca”. Pani Alina nie zapomniała o tym, że najmłodsi podobnie jak Kubuś Puchatek, najbardziej na świecie uwielbiają ,,małe co nieco” i poczęstowała przedszkolaki słodyczami. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie nas w progach gminnej biblioteki.

 

Eliza Kossakowska

 

Zdrowo jem, więcej wiem!!! – program profilaktyczny BOŚ.

Przedszkolaki z grupy Promyczki dołączyły do projektu profilaktycznego ,,Zdrowo jem, więcej wiem”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt został objęty wyłącznym Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt ma na celu kreowanie u dzieci prawidłowych postaw dotyczących zdrowego żywienia oraz promowanie aktywności fizycznej.

Podczas realizacji dotychczasowych zadań ,,Smacznie – zdrowo – kolorowo”, dzieci miały okazję porozmawiać o zaletach owoców i warzyw, mogły za pomocą smaku i dotyku poznawać warzywa i owoce, wykonywały smaczne jogurty owocowe. W ostatnim czasie Promyczki dzieliły owoce i warzywa ze względu na kolory, poznały jakie witaminy kryją sobie poszczególne owoce i warzywa, zaznajomiły się z wpływem poszczególnych witamin na wybrane narządy ludzkie, wiedzą także jakie warzywa budują naszą naturalną odporność i że np. wit.C zawarta w cebuli zwalcza kaszel. Każdy przedszkolak swoją wiedzą, zdobytą podczas zajęć, może podzielić się ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Dzieci, w ramach propagowania codziennego spożywania warzyw i owoców dostały specjalne ,,tygodniowe karty”, gdzie muszą rysunkami zaznaczyć poszczególną ilość warzyw i owoców zjedzonych każdego dnia.

Ruch odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. O tym nie trzeba przekonywać nikogo. Nasze przedszkolaki chcąc zdobyć odznakę prawdziwego znawcy zdrowia wzięły udział w specjalnie zorganizowanym turnieju sportowym ,,Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”. Zajęcia miały na celu utwierdzić każdego przedszkolaka, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego, zapewnia również prawidłową postawę ciała i właściwy stan zdrowia. Nagrodą były specjalne certyfikaty Małych Siłaczy.

Eliza Kossakowska

Beata Rutkowska

 

Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury.

[...] Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr bije w szyby, a w pokoju pali się lampa?[...] Nie myśli się wówczas o niczym [...]i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy, i fantazja wplatając się w baśń igra ze szczegółami lub biegnie zagłównym wątkiem. I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści, że pod ich szatą biją nasze serca.

Gustave Flaubert „Pani Bovary”

W środę 6 listopada odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani Kasia przeczytała nam opowiadanie z książki Tomasza Szweda pt. ,,Jesień w klinice leśnych zwierząt w Leśnej Górce”, które świetnie utrwaliło wiadomości o zwierzętach i ich potrzebach w czasie jesiennych chłodów. Wielką radością było ponowne spotkanie naszego grupowego Misia Zdzisia ze swoją koleżanką Panią Zdzisiową. W nagrodę za wspaniałą pracę plastyczną mogliśmy na całe popołudnie zaprosić misiową koleżankę Zdzisia do naszej Sali przedszkolnej. Dziękujemy Pani Kasiu za mile spędzony czas w bibliotece, która jest skarbnicą nie tylko wiedzy ale i bajek.

Eliza Kossakowska

 

,,Co z czego otrzymujemy?”

Cały tydzień przedszkolaki rozmawiały o tym, co z czego otrzymujemy. Zapoznały się z właściwościami piasku i gliny, przypomniały sobie skąd biorą się nici na sweterki, utrwaliły proces powstawania papieru. Uwieńczeniem tygodnia była rozmowa na temat mleka i produktów, które z niego powstają. Po to aby jak najbardziej przedszkolaki mogły zapamiętać zdrowotne właściwości mleka, w piątek zrobiliśmy warsztaty kulinarne ,,Zdrowe jogurty”. Dzieci przyniosły owoce, orzechy, płatki i jogurty naturalne, z których własnoręcznie i według własnego smaku wykonały przepyszne jogurty owocowe. Plusem było to, że w swojej pracy nie użyły cukru. Dzieci tak dobierały owoce, aby ich napoje były słodkie i smaczne. Wszyscy mieli możliwość spróbowania, tego co przyrządzili koledzy i koleżanki. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom posługiwanie się urządzeniami kuchennymi: roboty, miksery i blendery.

Sądzę, że to przekona wiele dzieci do domowego przetwarzania jogurtów naturalnych w przepyszne napoje mleczne, bez dodatków cukru i konserwantów.

 

Eliza Kossakowska

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

 

"Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru: najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna."
                                                                                                                                                   
Kornelia Funke 

 W czwartek 10 października naszym gościem była Pani E. Mielech, mama Klary, która z zawodu jest psychologiem a z zamiłowania wielkim fanem książek. Promyczki miały możliwość wysłuchania dwóch starych i chyba lekko zapomnianych baśni polskich pt. ,,Waligóra i Wyrwidąb” i ,,Szewczyk Dratewka”. Dzieci w dużym skupieniu słuchały o przygodach biednego szewczyka i chłopców wychowanych przez wilczycę i niedźwiedzicę. Po wysłuchaniu pozycji, dzieci wspólnie z Panią Emilią omówiły treść utworów i narysowały ilustracje do nich ilustracje. W podziękowaniu za wspólnie spędzony czas, przedszkolaki wręczyły gościowi specjalne podziękowania z logiem naszego Małego Misia.

Eliza Kossakowska

 

 

Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

Jarosław Iwaszkiewicz

W środę Małego Misia Zdzisia i grupę ,,Promyczki” odwiedziła Pani wicedyrektor Beata Szymoniuk. Przyniosła ze sobą zbiór baśni, z którego wybrała pozycję pt. ,,Jaś i Małgosia”. Pani Beata zaprezentowała przedszkolakom pełną wersję baśni, wzbogaconą pięknymi ilustracjami i prawdziwym kunsztem lektorskim. Po wysłuchaniu dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie , czy bajka jest wesoła czy smutna? Odpowiedzi przedszkolaków były bardzo różne: wesoła, smutna, trochę wesoła a trochę smutna. Na pytanie czy dzieci znają baśń piękną ale smutną, zaległa cisza. Padały różne tytuły, ale w każdej bajce było zawsze szczęśliwe zakończenie. Po pewnym czasie Zosia, cichutko powiedziała, że jej zdaniem to będzie ,,Dziewczynka z zapałkami”. Miło jest przyglądać się tak poważnym i jakże kształcącym dyskusjom dzieci. Efektem rozmów były namalowane przez dzieci ilustracje do bajek. Dziękujemy Pani wicedyrektor za wspólnie spędzony czas.

E. Kossakowska

 

Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera.”

Charles Louis de Montesquieu

 

24 września odwiedziła naszą grupę Pani Izabela Himik, która z wielkim zainteresowaniem wysłuchała opowieści przedszkolaków na temat Misia Zdzisia i jego czytelniczych podróżach. Dowiedziała się, że Zdziś w tym roku czyta z przedszkolakami utwory literatury polskiej. Pani Iza wybrała starą polską baśń pt. ,,Kwiat paproci”. Po jej przeczytaniu wywiązała się burzliwa dyskusja na temat tego, czy główny bohater Jaśko był szczęśliwy mając dużo pieniędzy, czy może jednak brakowało mu ,,kogoś do tzw. pełnego szczęścia”. Padały bardzo różne opinie, np. …był szczęśliwy, mógł wszędzie jeździć, miał dużo pieniędzy, …ale nie miał mamy, sam chodził spać, chciał zobaczyć siostrę, … .Z dużym zainteresowaniem przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom 5 i 6 latków. Na zakończenie rozmowy wszystkie dzieci stwierdziły, że jednak pieniądze nie przytulą i nie utulą do snu tak jak MAMA!!!

E. Kossakowska

 

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Nauczyciele, rodzice, starsi uczniowie i inni będą już drugi rok czytać przedszkolakom z grupy PROMYCZKI książki. Każde takie wydarzenie jest świętem pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia.

W poniedziałek odwiedziliśmy z naszym pluszowym Misiem Zdzisiem prawdziwe królestwo książek – szkolną bibliotekę. Tegoroczne spotkania czytelnicze rozpoczęła gospodyni biblioteki Pani Katarzyna Purta. Dzieci znalazły u niej towarzyszkę zabaw dla Zdzisia, która otrzymała imię Pani Zdzisiowa. Ogromnego białego pluszaka, Pani Kasia przyniosła z domu i zapoznała przedszkolaki z jego historią.

Tegoroczna edycja ,,Małego Misia” propaguje czytanie polskich wierszy, bajek i opowiadań. Przedszkolaki razem z pluszowymi niedźwiadkami wysłuchały bajki pt. ,,Droga do domu”, autorstwa J. Śniarowskiej. Po wysłuchaniu przygód zagubionego strumyka, przedszkolaki miały możliwość utrwalenia własnych adresów zamieszkania i wykonania plastelinowych portretów ukochanych pluszowych misiów. W nagrodę za mile spędzony czas Pani Kasia otrzymała specjalne podziękowania od dzieci. Najpierw jednak dokonała wpisu do pamiątkowej księgi ,,Małego Misia”. Od dzisiaj Zdziś zaczął również czytelniczą wędrówkę po domach przedszkolaków.

E. Kossakowska

 

 

Rok 2018/2019

ZIELONA NOC W PRZEDSZKOLU

W piątek 21 czerwca spędziliśmy noc w przedszkolu. Zanim przekroczyliśmy drzwi budynku złożyliśmy przysięgę odwagi oraz grzeczności i po uściskaniu rodziców rozpoczęliśmy przygotowania do tego wyjątkowego wieczoru. Na początku przygotowaliśmy sobie leżaki i rozpakowaliśmy plecaki, następnie przy odgłosach burzy i w oczekiwaniu na pizzę bawiliśmy się wesoło w przedszkolu. Po pysznej kolacji podzieliliśmy się na dwie grupy i udaliśmy się na podwórko, by zagrać w podchody. Najpierw uciekała jedna drużyna, potem druga. Na szczęście wszystkich udało się znaleźć i po krótkiej przebieżce po Turośni Kościelnej wróciliśmy do przedszkola. Po odpoczynku, podczas którego wspominaliśmy nasze pasowanie na przedszkolaka oraz pierwszy rok pobytu w przedszkolu, przebraliśmy się w pidżamy i rozpoczęliśmy dyskotekę. Ostatnim punktem wieczoru było oglądanie bajki. Wszyscy zmęczeni ale bardzo zadowoleni zasnęliśmy przed północą. Zdążyliśmy się jednak wyspać i rankiem z utęsknieniem oczekiwaliśmy na przyjście rodziców.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

Z WIZYTĄ W ZIOŁOWYM ZAKĄTKU

W poniedziałek 10 czerwca wspólnie z klasą I Szkoły Podstawowej wyjechaliśmy na wycieczkę do Ziołowego Zakątka. To urokliwe miejsce położone jest wśród malowniczych pól i lasów z dala od zgiełku cywilizacji. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od warsztatów zielarskich, podczas których poznawaliśmy właściwości różnorodnych ziół i komponowaliśmy własne herbatki ziołowe. Następnie zwiedziliśmy Podlaski Ogród Botaniczny wzbogacając swoją wiedzę na temat różnorodnych roślin. Podczas spaceru wdychaliśmy wydzielane przez nie zapachy i słuchaliśmy ciekawostek na temat znajdujących się tam okazów. Widzieliśmy piękny ogród różany i zwiedziliśmy znajdujący się w jego pobliżu zabytkowy XVII-wieczny drewniany kościół. Z dużym zainteresowaniem przyglądaliśmy się także chodzącym po podwórku zwierzętom, karmiliśmy owce, króliki i kozy. Ciekawym doświadczeniem była zabawa na placu zabaw z sianem w stodole. Po smacznym obiedzie, który znikał z talerzy błyskawicznie, bawiliśmy się na świeżym powietrzu, a tuż przed wyjazdem skosztowaliśmy wyjątkowych lodów z dodatkiem pokrzywy, czy soku z sosny. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy późnym popołudniem do Turośni Kościelnej, gdzie czekali na nas rodzice.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z PIŁKĄ RĘCZNĄ W TLE

Nasze zaproszenie do udziału w spotkaniu czytelniczym w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Sportowcy czytają dzieciom- wychowanie przez sport i czytanie” przyjęła także pani Joanna Strzałkowska, którą gościliśmy w piątek- 7 czerwca. Pani Asia, która jest wszystkim w przedszkolu znana jako logopeda, przybliżyła nam kolejną dyscyplinę sportową. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o jej życiu i odkrywaniu zamiłowania do piłki ręcznej. Dowiedzieliśmy się m. in. dlaczego została szczypiornistką i na jakiej pozycji gra obecnie w białostockim Klubie Piłki Ręcznej Kobiet. Pani Joanna pokazała nam również jak należy prawidłowo wykonać rzut piłką do bramki. Każdy z nas mógł chociaż przez chwilę poczuć się jak na meczu szczypiornistów. Ćwiczenie to tak bardzo nam się spodobało, że rozwijaliśmy tę umiejętność jeszcze na Orliku.

Dziękujemy serdecznie pani Asi za to, że podzieliła się z nami swoją pasją i rozbudziła w nas zainteresowanie piłką ręczną. Życzymy samych wygranych meczy i jak największej ilości zdobytych bramek.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

„SPORTOWCY DZIECIOM CZYTAJĄ I SWOJĄ PASJĄ ZARAŻAJĄ”

W czwartek 6 czerwca gościliśmy w naszej grupie kolejnego sportowca- tatę Pawła- pana Bartosza Rynkiewicz, który po przeczytaniu nowych rozdziałów o przygodach Bojaczka, opowiadał  nam o swojej pasji- kolarstwie. Pan Bartosz przyjechał do przedszkola  rowerem, który od samego początku wzbudził nasze zainteresowanie, więc dokładnie go obejrzeliśmy. Podjęliśmy nawet próby przejechania się na nim, niestety nie udało się. Pojazd ten bardzo różnił się od naszych i był niezwykle lekki, o czym mogliśmy przekonać się osobiście podnosząc go. Podczas rozmowy z naszym gościem dowiedzieliśmy się m. in. z jaką prędkością jadą kolarze podczas wyścigu, co to jest peleton i na czym polega współpraca podczas jazdy w nim. Wzbogaciliśmy także swoją wiedzę na temat tego, w jaki sposób uprawianie kolarstwa podnosi naszą sprawność fizyczną.

Dziękujemy serdecznie panu Bartoszowi za wspólne spotkanie podczas XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom- Wychowanie przez sport i czytanie oraz przybliżenie nam nowej dyscypliny sportowej. Życzymy szerokiej drogi oraz satysfakcji z pokonywania nowych kolarskich wyzwań.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM-

WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE”

XVIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy trochę wcześniej spotkaniem z panem Grzegorzem Radziwonem (tatą Filipa), którego pasją jest bieganie. Na początku wysłuchaliśmy fragmentu książki Katarzyny Zychli pt. „Bojaczek czyli wyprawa po odwagę”, a dalszej części spotkania zainteresowaniem słuchaliśmy naszego gościa, który opowiadał o swoich startach w różnych biegach. Dowiedzieliśmy się m. in. z jaką prędkością biega najszybszy człowiek na świecie, jakie są rodzaje biegów, jaka jest długość maratonu i półmaratonu oraz które partie mięśni rozwijamy uprawiając tę dyscyplinę sportową. Z zaciekawieniem oglądaliśmy ekwipunek biegacza oraz dużą kolekcję medali zdobytych podczas biegów w różnych miastach w Polsce. Na zakończenie spotkania udaliśmy się na bieżnię, by po krótkiej rozgrzewce stanąć do wyścigu z panem Grzegorzem. Na metę jako pierwszy wbiegł Szymon Bursa, który otrzymał od naszego gościa pamiątkowy medal.

Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi Radziwonowi za poświęcony czas i interesujące spotkanie i życzymy powodzenia w kolejnych startach.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

Z WIZYTĄ W HOSPICJUM

W środę 29 maja udaliśmy się do hospicjum w Turośni Kościelnej, aby zaprezentować swoje cyrkowe umiejętności. Występ przed pensjonariuszami był dla nas wyjątkowym przeżyciem i cieszyliśmy się, że spodobał się on zarówno pacjentom, jak i pracownikom placówki.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

CYRK „FANTAZJA” WITA WAS

Z okazji Dnia Mamy i Taty zaprosiliśmy w tym roku naszych kochanych rodziców do cyrku, by zaprezentować im róże sztuczki, które ćwiczyliśmy przez ostatni miesiąc. Nasz występ zaczęliśmy od tańców i piosenki. Po przywitaniu gości przez dyrektora cyrku rozpoczęliśmy pokazy. Na scenie kolejno wystąpili: siłacze, treser lwów z groźnymi zwierzętami, tancerki, fakir z wężem, akrobatki, magicy i żonglerzy. Podczas numeru finałowego chętni wystąpili w pokazie kręcenia talerzami cyrkowymi. Oczywiście nie mogło zabraknąć życzeń i podziękowań za trud włożony w nasze wychowanie.

Dziękujemy Rodzicom za aktywny udział w przedstawieniu i raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego.

„PROMYCZKI”

 

BAJKI Z DZIECIŃSTWA NASZYCH RODZICÓW

Realizując kolejne zadnie z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” zaprosiliśmy na spotkanie czytelnicze do Gminnej Biblioteki mamę Rafała- panią Annę Jaworską, która przeczytała nam wybrane przygody Misia Uszatka. Wizyta w bibliotece była również okazją do złożenia życzeń pani Alinie Kowalczuk z okazji przypadającego 8 maja „Dnia Bibliotekarza”. Podczas spotkania rozwiązywaliśmy również przygotowane przez panią Alinę zagadki i oglądaliśmy z zainteresowaniem wybrane książki, podejmując jednocześnie próby samodzielnego czytania.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

DZIEŃ SPORTU

Sport to zdrowie, wie o tym każde dziecko w przedszkolu, dlatego w środę 17 kwietnia obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju, który przypada 6 kwietnia. Po krótkiej rozgrzewce rozpoczęliśmy na orliku zmagania sportowe, które specjalnie dla nas przygotował pan Andrzej Sienkiewicz. Na początku sprawdziliśmy kto z nas najdalej skacze w dal, następnie pokonaliśmy na czas dwa tory przeszkód. Ostatnią konkurencją był bieg. Wszystkie zadania wykonywaliśmy z dużym zaangażowaniem, zmagając się z czasem i pozostałymi uczestnikami zawodów, dlatego otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Nieco zmęczeni, lecz z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola na podwieczorek, który tego dnia zniknął ze stołu zadziwiająco szybko.

 

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE

 

8 maja na zaproszenie pani Aliny Kowalczuk udaliśmy się do Gminnej Biblioteki. Czekała tam na nas pani Bożena Bieryło- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej, która poprowadziła kolejne spotkanie czytelnicze. Tym razem wysłuchaliśmy pięknych baśni i klechd polskich: „Złoty warkocz”, „Srebrnorogi jeleń” i „Król ryb”. Odpowiadając na pytania dotyczące wysłuchanych opowieści sprawdzaliśmy swoje skupienie uwagi i koncentrację. Na pożegnanie otrzymaliśmy od pani Aliny kolorowe zakładki i zaproszenie na kolejne spotkanie w maju.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

WSPÓLNIE CZYTAMY I O ZDROWIE DBAMY

We wtorek 26 marca podczas spotkania czytelniczego w bibliotece szkolnej przypomnieliśmy podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Pani Katarzyna Purta przeczytała nam opowiadanie pt. „Hipo- problemy też się da rozwiązać” o kłopotach małej hipopotamicy. Następnie rozpoznawaliśmy po dotyku zdrowe produkty ukryte w tajemniczym worku. Nie było łatwo ale udało nam się wykonać zadanie prawie bezbłędnie. Każdy z nas przygotował również swój własny „Talerz zdrowia” wypełniając go zdrowymi i smacznymi przekąskami.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

POZNAJEMY ZWYCZAJE PSZCZÓŁ

W poniedziałek 18 marca gościliśmy tatę Marysi- pana Wojciecha Dzikowskiego, który opowiedział nam o swojej pasji, wprowadzając nas jednocześnie w tajniki pszczelarstwa. Na zdjęciach obejrzeliśmy jak wygląda pasieka i wzbogaciliśmy wiedzę na temat zwyczajów pszczół oraz podziału ról w pszczelich rodzinach. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób wytwarza się miód i jak ważny jest to składnik w naszej codziennej diecie. Duże zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez naszego gościa rekwizyty, którymi posługuje się pszczelarz. Każdy chętnie przymierzył specjalny kombinezon i kapelusz ochronny. Na zakończenie zajęć pan Wojciech poczęstował nas pysznym miodem, który zabraliśmy ze sobą do domu, by zjeść go ze smakiem.

Serdecznie dziękujemy panu Wojciechowi za miłe spotkanie i przybliżenie nam specyfiki pracy pszczelarza.

PROMYCZKI i Monika Bibułowicz

 

POZNAJEMY ZAWÓD BANKOWCA

W ostatnim tygodniu lutego zastanawialiśmy się nad znaczeniem pieniędzy oraz rolą banków w naszym życiu. Poznawaliśmy też lepiej polską walutę, uczyliśmy się rozmieniać pieniądze i zaprojektowaliśmy własne banknoty. Zgłębialiśmy znaczenie słów: lokata, konto, oszczędzanie i kredyt. W dniach 27-28 lutego gościliśmy w naszej grupie mamę Martynki- panią Annę Szewczuk, która przybliżyła nam zawód bankowca. Wspólnie z naszym gościem udaliśmy się do Banku Spółdzielczego, by zweryfikować zdobytą podczas zajęć wiedzę. Spotkanie zakończyliśmy zabawą tematyczną w robienie zakupów. Pani Ania pilnowała byśmy pobierali z przedszkolnego banku właściwą ilość pieniędzy, a sprzedawcy na poszczególnych stanowiskach dokładnie wydawali resztę za zakupione towary.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE Z MUZYKIEM

14 lutego odwiedził nas w przedszkolu pan Marek Jarosz- gitarzysta, wokalista i kompozytor. Podczas spotkania mogliśmy z bliska obejrzeć gitarę klasyczną, chętnie też podjęliśmy próby zagrania na niej. Pan Marek pokazał nam kilka ćwiczeń dykcyjnych i usprawniających aparat artykulacyjny. Wspólnie też opracowaliśmy utwór zespołu Czerwone Gitary „Tak bardzo się starałem”, który wykonaliśmy przy akompaniamencie naszego gościa przed młodszymi kolegami. Udało nam się również namówić pana Marka, by zaśpiewał nam swoją ulubioną piosenkę z najnowszej płyty. To było bardzo miłe i interesujące spotkanie, które na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.

PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z MIŁOŚCIĄ W TLE

Tuż przed Walentynkami- 13 lutego- zostaliśmy zaproszeni przez panią Kasię Purtę do szkolnej biblioteki. Tym razem tematem przewodnim naszego spotkania była miłość. Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Franklin mówi: Kocham Cię”, które przeczytała nam starsza koleżanka Gabriela Kołodowska, następnie rozmawialiśmy o uczuciach i ich znaczeniu w naszym życiu. Na zakończenie spotkania własnoręcznie wykonaliśmy piękne serduszka, z których utworzyliśmy w przedszkolu łańcuch przyjaźni.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z BABCIĄ

Tuż przed feriami udaliśmy się po raz pierwszy w tym roku kalendarzowym do szkolnej biblioteki, w której jak zawsze czekała na nas uśmiechnięta pani Kasia Purta. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy tym razem babcię Antka- panią Elżbietę Dryl, która przeczytała nam fragment książki Renaty Piątkowskiej pt. „Dziadek na huśtawce”. W krótkiej rozmowie opowiedzieliśmy sobie, jak ważni w naszym życiu są babcie i dziadkowie. Następnie każdy z nas narysował portrety swoich bliskich, po czym z uśmiechem na twarzy oddaliśmy się degustacji pysznych ciasteczek przygotowanych przez naszego gościa.

PROMYCZKI i Monika Bibułowicz

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i dziadek odgrywająw naszym życiu bardzo ważną rolę. Są zawsze blisko, gdy potrzebna jest pomoc, pocieszają i wspierają nas w pokonywaniu różnych trudności, cieszą się naszymi sukcesami, uczą odróżniać dobro od zła i bardzo często rozpieszczają.

W środę 16 stycznia zaprosiliśmy do przedszkola nasze babcie i dziadków, którzy z uśmiechem na twarzy obejrzeli występ przygotowany specjalnie z okazji ich święta. Poprzez piosenki, krótkie przedstawienie, wiersze oraz tańce wyraziliśmy naszą miłość i wdzięczność za wszystko to, co codziennie od nich otrzymujemy. Na zakończenie występu wręczyliśmy gościom upominki, które będą im przypominać o nas i o tym wyjątkowym spotkaniu.

PROMYCZKI i Monika Bibułowicz

 

UCZYMY SIĘ PROGRAMOWAĆ

Od września w każdy piątek uczestniczymy w zajęciach prowadzonych w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować”, którego celem jest rozwijanie kreatywności, logicznego, algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, umiejętności pracy w zespołach oraz szukania kompromisów i optymalnych rozwiązań. Kodujemy i odkodowujemy symbole poprzez zabawę, korzystając z kolorowych kubeczków, talerzyków, maty do kodowania, kart pracy i krążków aktywności. Z każdym kolejnym zajęciem doskonalimy wypisane wyżej umiejętności, rozwiązując coraz sprawniej stawiane przed nami zadania.

PROMYCZKI i Monika Bibułowicz

 

MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ

19 grudnia zaprosiliśmy naszych rodziców oraz dyrekcję Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej na Jasełka. Tematem przewodnim naszego występu była miłość, która przyszła na świat w ubogiej betlejemskiej stajence. Jak co roku na scenie pojawiła się Maryja z Józefem, pasterze i królowie oraz delikatne anioły o pięknych głosach. Nie zabrakło również diabłów, którzy za wszelką cenę starali się pokrzyżować niebiańskie plany. Misterny plan przejęcia panowania nad światem nie powiódł się jednak i wszyscy bohaterowie Jasełek spotkali się przy żłóbku, by powitać Jezusa.

Dziękujemy pani Krysi Podwysockiej, pani Justynie Arciszewskiej oraz panu Karolowi Wojcieszek za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

Dyrekcji, nauczycielom, znajomym i rodzicom życzymy raz jeszcze zdrowych, wesołych oraz pełnych spokoju i miłości świąt.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

Z WIZYTĄ W GMINNYM OŚRODKU KULTURY

W czwartek 13 grudnia wyruszyliśmy do Gminnego Ośrodka Kultury aby zobaczyć nową siedzibę Gminnej Biblioteki i uczestniczyć w spotkaniu czytelniczym. Wnętrza biblioteki bardzo nam się spodobały. Czekając na zaproszonych gości zwiedziliśmy jej wszystkie zakamarki. Potem z zaciekawieniem i wielkim skupieniu słuchaliśmy opowiadań związanych ze świętami Bożego Narodzenia, które czytali nam pan Grzegorz Jakuć- Wójt Gminy Turośń Kościelna oraz pani Ewa Chrabołowska- dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Wszyscy też chętnie odpowiadaliśmy na pytania gości i zdradziliśmy w tajemnicy, o jakich prezentach pod choinką marzymy.

Dziękujemy serdecznie Pani Alinie Kowalczuk za zaproszenie oraz gościom czytającym za miłe spotkanie, które wprowadziło nas w świąteczny nastrój.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE Z LEKARZEM

30 listopada gościliśmy w naszej grupie mamę Pawła- panią Justynę Rynkiewicz, która jest lekarzem rodzinnym. Podczas spotkania mogliśmy z bliska przyjrzeć się przyrządom wykorzystywanym na co dzień w gabinetach lekarskich. Największe zainteresowanie wzbudził stetoskop i otoskop. Niektórzy z nas po raz pierwszy usłyszeli bardzo wyraźnie bicie serca. Wszyscy chętnie zmierzyliśmy ciśnienie i sprawdziliśmy nasze odruchy. Każdy z nas przymierzył również fartuch lekarski i bluzę lekarza pracującego w karetce pogotowia. Pani Justyna opowiedziała nam także w jaki sposób udzielana jest pierwsza pomoc przy drobnych skaleczeniach i urazach, a my zaprezentowaliśmy swoje umiejętności w zakładaniu opatrunków. Na zakończenie zajęć sprawdziliśmy naszą wiedzę na temat zdrowia oraz otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i naklejki.

Serdecznie dziękujemy pani Justynie za interesujące spotkanie- przybliżenie nam specyfiki zawodu lekarza oraz pomoc w utrwaleniu wiadomości na temat zdrowia.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ

28 listopada gościliśmy po raz kolejny w naszym „Klubie Motyli Książkowych” panią Katarzynę Janowicz- Timofiejew- autorkę książek i czasopism edukacyjnych dla dzieci. Wspólnie z panią Kasią odkrywaliśmy sekrety „Starej komody ciotki Aldony”. Podczas głośnego czytania książki sprawdzaliśmy naszą koncentrację i spostrzegawczość słuchową. Potem rozmawialiśmy o wartościowych dla nas pamiątkach, które posiadamy w domu. Każdy z nas ukrył je w jednej z szuflad komody, którą stworzyliśmy wspólnie na dywanie. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy najnowsze książki z dedykacją i autografem.

To było bardzo miłe i interesujące spotkanie, które zapamiętamy na pewno na długo.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

ZABAWY Z MISIAMI

W piątek 23 listopada obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Pluszowego Misia wspólnie z ulubionymi pluszowymi przyjaciółmi oraz rodzicami. Spotkanie rozpoczęliśmy powitaniem gości i przedstawieniem miśków w języku angielskim. Następnie zaprosiliśmy ich na poranną gimnastykę, proponując różne ciekawe ćwiczenia. Po krótkim odpoczynku przystąpiliśmy do układania tajemniczego obrazka z kolorowych kwadratów według otrzymanych współrzędnych. Podczas tańca na kartkach utrwalaliśmy części ciała w języku angielskim, a przy stolikach odkodowywaliśmy tajemniczą niespodziankę dla naszych pluszaków. Zaprosiliśmy ich także do zabawy w polowanie na niedźwiedzie. Po odśpiewaniu „Sto lat” zabraliśmy misie na bieżnię i urządziliśmy wyścigi, w których każdy był zwycięzcą. Po powrocie do przedszkola kontynuowaliśmy wspólne zabawy z naszymi sympatycznymi gośćmi.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

„JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”

6 listopada zaprosiliśmy naszych rodziców do udziału w zajęciach otwartych, których tematem przewodnim była Polska. Spotkanie rozpoczęliśmy podróżą pociągiem po kraju, podczas której przypomnieliśmy główne miasta i ich charakterystyczne obiekty. Następnie podzieleni na dwie drużyny uczestniczyliśmy w „Turnieju Wiedzy Patriotycznej”, sprawdzając różne wiadomości na temat naszej Ojczyzny. Dzięki wsparciu rodziców udało nam się zakończyć zmagania remisem. Potem zabraliśmy nasze mamy na spacer po Warszawie, układając trasę za pomocą kodu. Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem kotylionów, które uświetnią nasze obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

15 października po raz kolejny obchodziliśmy w Klubie Motyli Książkowych urodziny Kubusia Puchatka. W tym roku minęło 92 lata od pierwszego wydania książki o przygodach misia o małym rozumku i jego przyjaciół. Zaraz po śniadaniu otrzymaliśmy tajemniczy list od Puchatka, w którym zapraszał nas do wspólnej zabawy w poszukiwanie baryłek z miodem. Każda z nich zawierała różne zadania do wykonania. Rozwiązując zadania trafiliśmy do szkolnej biblioteki. Tam w towarzystwie pani Kasi Purty oraz uczennicy Julii Adamskiej czekał już na nas jubilat. Nasza starsza koleżanka przeczytała nam opowiadanie o poszukiwaniu miodu przez Puchatka. Następnie próbowaliśmy pomóc Kłapouchemu, który zgubił swój ogon i wykonaliśmy własnoręcznie kartki urodzinowe dla misia. Na zakończenie spotkania zaśpiewaliśmy mu Sto lat i złożyliśmy serdeczne życzenia.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE W GMINNEJ BIBLIOTECE

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, który przypada 29 września świętowaliśmy wKlubie Motyli Książkowychw Gminnej Bibliotece. Było to nasze pierwsze i jednocześnie ostatnie spotkanie czytelnicze w nowym roku szkolnym w tym miejscu. Od października zmienia się bowiem siedziba biblioteki. Pani Alinka przeczytała nam opowiadanie Wojciecha Widłaka pt. „Komendant wolnej Polski”, którym przybliżyła wszystkim postać Józefa Piłsudskiego. Następnie poznaliśmy „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej i analizując je próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Jaki powinien być mały Polak?” Na zakończenie spotkania powspominaliśmy nasze wizyty w murach biblioteki, a teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie czytelnicze w nowym budynku.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

DZIEŃ KROPKI- czyli

ODKRYWAMY W SOBIE NOWY TALENT”

13 września obchodziliśmy w naszej grupie „Międzynarodowy Dzień Kropki”, który przypada w tym roku w sobotę. To święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. W tym dniu przypomnieliśmy historię Vashti- bohaterki książki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, która odkryła swój talent dzięki tytułowej małej kropce. Następnie opowiadaliśmy o tym, co umiemy robić najlepiej i rysowaliśmy swoje talenty, z których zrobimy nasze grupowe „Drzewo talentów”. Podczas zabaw z matą do kodowania i kolorowymi kubeczkami układaliśmy tajemnicze obrazki odczytując zakodowane za pomocą symboli graficznych informacje. Poznaliśmy też nowe angielskie słowa. Okazało się, że znamy już większość liter i wszystkie cyfry. Podczas zajęć odkryliśmy także nowy talent- umiemy odczytywać kody. Tę umiejętność będziemy wykorzystywać jeszcze nie raz realizując ogólnopolski program „Uczymy Dzieci Programować”.

PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

Rok 2017/2018

 

Promyczki obchodzą Dzień Mamy i Taty

 

25 maja zaprosiliśmy do przedszkola swoich rodziców. Dzień Mamy i Taty to dla wielu przedszkolaków najważniejsze wydarzenie w roku. Nikt tak jak mamy czy tata nie pocieszy, nie utuli, nie otrze łzy. Jak śpiewała Zdzisława Sosnicka .....Cudownych rodziców mam, Cudownych rodziców mam! Odkryli mi każdą z dróg po, której szłam. Mam cudownych rodziców, bo Przyjaciółmi moimi są. W porę rzekli mi dalej – to idź drogą swą......

Dla tych przyjaciół dzieci pieknie wyrecytowały wiersze, zagrały na instrumentach, zatańczyły, na koniec zaśpiewały Sto Lat. Potem wreczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i wspólnie zatańczyly do piosenki. Kochani rodzice dziękujemy wam, za każdy dzień.

Promyczki ♥

Przedszkolny ogród

18 maja punkt 17.00 przed budynkiem Przedszkola zromadzili się rodzice tegorocznych absolwentów przedszkola. Kilka tygodni wcześniej wszyscy rodzice wspólnie dokonali symbolicznej składki na założenie przedszkolnego ogrodu, chcąc w ten sposób miec wkład w edukację swoich pociech na etapie wychowania przedszkolengo . Poprzez uwrażliwianie na piękno przyrody, jej tajemnic i kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczęliśmy pracę wraz z dziećmi i rodzicami oraz dziadkami nad tworzeniem naszego małego, ale jakże pieknego ogrodu. Tedo dnia zintegrowały się dzieci, rodzice, dziadkowie i personel w celu podnoszenia kultury ekologicznej oraz kreowanie wizerunku przedszkola jako przyjaznego środowisku naturalnemu i promującego zdrowy styl życia. Wykorzystaliśmy czas wolny jako obszar stymulującego wszechstronny rozwój dziecka, w relacji dziecko – rodzic – nauczyciel. Mam nadzieję, że korzyści wynikających ze wspólnych działań podejmowanych przez przedszkole i dom rodzinny będą owocowały dalszym rozwojem dzieci na innych etapach edukacji.

Wszystkim rodzicom z grupy Promyczki oraz dzieciom, jeszcze raz gorąco i za całego serca dziekuje za trud pracy włożony w projekt i realizacje naszego wspólnego kawałka zieleni. Wasza praca jest uwieczniona na tablicy pamiątkowej.

Marta Świstun

Czarodziejskie imiona

14 maja Promyczki po raz kolejny wybrały się na spotkanie z Panią Kasią i kolegami z IIIb do szkolnej biblioteki. Szymon i Piotr przeczytali nam wiersze Jana Brzechwy pt. „Pali się!” i „Żaba” . Potem Pani Kasia przeczytała nam opowiadanie " Czarodziejskie imiona". Była to historia trzech małpek, które miały na imię : Proszę, Dziękuję i Przepraszam. Opowiadanie to stało się okazją do przypomnienia sobie jak ważne są na codzień czarodziejskie słowa, których niestety czasami zapominamy używać. Potem wspólnie wykonaliśmy KULTURALNE KRÓLESTWO MAŁP. Do zobaczenia juz wkrótce.

Marta Świstun

 

 

Kwietniowe spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej

26 kwietnia 2018 r. Promyczki ponownie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej. W tym miesiącu na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Magdalena Bukłaha z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przeczytała nam dwie bajki: "Ewelinka i Leonard" oraz "Kasztanek". Dzieci bardzo grzecznie i w skupieniu wysłuchały bajek a potem opowiedziały ich treść. Na zakończenie wręczyły Pani Magdzie podziekowanie i wykonały tradycyjnie ilustracje.

Marta Świstun

Hipopotam” „Żaba” oraz Bajka dla rodziców- ku przestrodze…”

16 kwietnia kolejny już raz odwiedziliśmy Bibliotekę Zespołu Szkół W Turośni Kościelnej. Koleżanka Maja oraz kolega Adrian przeczytali nam wiersze J. Brzechwy pt. „Hipopotam” i „Żaba”.Potem tradycyjnie Pani Kasia przeczytała nam bajkę terapeutyczną Barbary Stańczuk pt. „Bajka dla rodziców- ku przestrodze…” Główną bohaterką była fretka Frania, która nie czuła się doceniana i kochana przez oboje rodziców, dlatego schowała sie przed nimi. Dzieci podsumowałay bajkę nastepujacym wnioskiem: każde dziecko powinno jak najwiecej spędzać czasu z rodzicami a ci z kolei jak najczęściej mówić swoim pociechom, że są dla nich najwazniejsze. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną. Plasteliną wykleiliśmy fretką Franię. Do zobaczenia w maju.

List do Pani Wiosny i Wielkanocny zajaczek

 

23 marca odbyły się zajęcia otwarte połączone z warsztatami świątecznymi. Na początku na podstawie utworu J. Brzechwy „Przyjście lata” za pomocą sylwet zapoznaliśmy się z porą roku, czyli wiosną. Następnie jedna z mam przeczytała nam List od Pani Wiosny. Pani wiosna przygotowała nam 4 zadania. Zadanie dla grupy I – układanie rozpoczętego rytmu z sylwet otrzymanych w kopercie. Zadanie dla grupy II – zakreślanie odpowiednim kolorem pisaka figur geometrycznych na ilustracji przedstawiającej wiosnę na łące według instrukcji. Zadanie dla grupy III – klasyfikowanie elementów według przynależności do danej pory roku. Zadanie dla grupy IV – przyporządkowanie sylwet do odrysowanych konturów. Następnie z pomocą rodziców wykonaliśmy świątecznego zajączka na wielkanocne słodycze.

Marcowe spotkanie w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej

 

15 marca ponownie odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Beata Szymoniuk - wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Przeczytała nam dwie baśnie: "O szczęśliwej wyspie, tygrysku i zajączku" oraz "Przybycie wiosny". Po wysłuchaniu bajek, dzieci opowiedziały na wszystkie pytania z treści. Potem tradycyjnie narysowały ilustracje do przeczytanych bajek. Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.

Marta Świstun

„Czerwony Kapturek”

5 marca odwiedziliśmy po raz kolejny Szkolną Bibliotekę. Tym razem nie było naszych kolegów z klasy III b a ucziowie klasy V i VI. Przygotowali dla nas inscenizację pt. „Czerwony Kapturek”.  Po przedstawieniu odbył się konkurs . Za prawidłową odpowiedź każdy przedszkolak otrzymał nagrodę - cukierka. Nastepnie Pani Kasia przygotowała nam kolorowanki z bohaterami bajki.

Marta Świstun

 

"Psie smutki", "Sroka", "Koszmary małego susła"

19 lutego znowu spotkaliśmy się w Bibliotece Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Starsi koledzy z IIIb Bartek i Karol przeczytali nam wiersze J. Brzechwy „Sroka” i „Psie smutki”. Potem Pani Kasia przeczytała nam opowiadanie Barbary Stańczuk „Koszmary małego susła”. Po wysłuchaniu opowiadania porozmawialismy o swoich lekach i koszmarach. Wspólnie ustaliliśmy co jest potrzebne, aby lęki się nie pojawiały: kolacja o stałych porach, przytulanka, umycie zębów. Potem wykonaliśmy metodą origami stworka – zakładkę.

Marta Świstun

 

Lutowe spotkanie w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej

15 lutego kolejny raz odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę. Tym razem do czytania zaprosiliśmy Panią Elżbietę Zaleską , która na codzień pracuje w Stowarzyszeniu N.A.R.E.W. Pani Ela przeczytała nam jedną z przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci po wysłuchaniu bajki odpowiedziały na wszystkie pytania. Pani Ela przyniosła dzieciom prezenty - kredki. Potem tradycyjnie narysowały ilustracje do przeczytanej bajki. Dziekujemy za przeczytanie bajki oraz prezenty :)

Marta Świstun

"Królowa Śniegu" i "Pani Zima"

19 stycznia jak co miesiąc Promyczki odwiedziły Gminną Bibliotekę w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Bożena Bieryło – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej. Przeczytała nam dwie baśnie: " Królowa Śniegu" i " Pani Zima". Niektórzy z nas mieli okazję nawet wspólnie przeczytać bajkę z Panią Bożeną. Po wysłuchaniu bajek Promyczki narysowały ilustracje do każdej z nich.  Dziękujemy Pani Bożence za mile spędzony styczniowy dzień.

Marta Świstun

 

Babcia i dziadek w przedszkolu

18 stycznia Promyczki zaprosiły swoje kochane babcie i swoich kochanych dziadków. Na codzień babcie i dziadkowie widzą to co niewidoczne, ponieważ patrzą sercem na swoje wnuki. Są trochę rodzicami, trochę nauczycielami, ale przede wszystkim są ich najlepszymi przyjacielami. Z okazji ich świeta dzieci wystapiły przed nimi z krótkim przedstawieniem. Potem wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły na słodki poczestunek.

Marta Świstun

Mucha” „Grzebień i szczotka” „Winda

15.01.2018r. Promyczki wybrały się do biblioteki Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze spotkanie czytelnicze z klasy III b przyszły: Magdalena Roszkowska i Maja Jurczak Przeczytały nam wiersze pt. „Mucha” i „Grzebień i szczotka” J. Brzechwy. Potem porozmawialiśmy o tych wierszach. Następnie Pani Kasia Purta przeczytała nam opowiadanie pt. „Winda” z książki Renaty Piątkowskiej „Opowiadania z piaskownicy”. Dzieci dowiedziły się, że jazda windą nie musi być straszna i jak pokonać lęki przed windą. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy budynek wieżowca. Podczas tych zajęć było dużo kolorowania, wycinania oraz przyklejania. Pani Kasiu dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Marta Świstun

Dawno temu w Betlejem ...

19 grudnia Promyczki wystąpiły z przedstawieniem jasełkowym " W Betlejem". Zaprosiły na ten dzień do przedszkola swoich najbiższych oraz specjalnych gości: Panią Dyrektor – Ewę Chrabołowską oraz Panią Wicedyrektor – Beatę Szymoniuk, a także Pana Wójta - Grzegorza Jakucia ( niestety nie mógł nas odwiedzić tego dnia). Młodzi aktorzy wspaniale odegrali swoje rolę. Herod chciał zgładzić nienarodzonego Jezusa, ale mu się nie udało. Anioły, pasterze oraz Trzej Królowie oddali hołd maleńkiemu Jezusowi w stajence w Betlejm. Dzieci zaśpiewały, zatańczyły i wręczyły wykonane przez siebie prezenty gościom i rodzicom. Na koniec wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem.

WESOŁYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT !!!

Marta Świstun

 

Kłamczucha” „Na Wyspach Bergamutach” „Czarodziej”

 

11.12.2017r.Promyczki odwiedziły bibliotekę Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej . Tym razem koledzy z klasy IIIb - Maja Jurczak i Piotr Borowski przeczytali nam wiersze J. Brzechwy pt. „Kłamczucha”i „Na Wyspach Bergamutach”. Potem sprawdziliśmy swoją wiedzę odpowiedając na pytania dotyczące wierszy. Następnie Pani Kasia Purta przeczytała nam opowiadanie R. Piątkowskiej pt. „Czarodziej”. Po raz kolejny odpowiadaliśmy na pytania dotyczące opowiadania. Następnie wykonaliśmy kolorowe ptaszki. Naszym zadaniem było pokolorowanie, wycięcie a na końcu sklejenie ich. Bardzo szybko i ciekawie mijają nam spotkania z kolegami z klasy IIIb i Panią Katarzyną. Do zobaczenia w Nowym Roku.

Marta Świstun

Grudniowe spotkanie w biblotece

8 grudnia to był pracowity dzień . Najpierw wizyta Pani Ali Szygałowicz a potem wizyta w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Bożena Łukaszuk, na codzień pracująca na poczcie w Turośni Kościelnej. Przeczytała dzieciom książkę " Kubuś Puchatek – Zima". Do Stumilowego Lasu zawitała zima. Wszystko pokryła gruba śniegowa kołderka. Puchatek i jego przyjaciele z zapałem lepili bałwana - największego i najwspanialszego w całym lesie. A na dodatek każdy wymyślił własny sposób, jak go ozdobić. Pani Bożena na koniec przygotowała dzieciom słodką niespodziankę. Dziękujemy za mile spędzony grudniowy dzień.

Marta Świstun

 

Świeta na Białorusi

8 grudnia Promyczki odwiedziła Pani Ala Szygałowicz ( prywatnie mama Mateusza). Opowiedziała nam jakie są różnice a jakie podobieństwa obchodzenia przez Białorusinów Świąt Bożego Narodzenia. Na Białorusi święta obchodzi się w zależności od rodziny i regionu, zaczynając od katolickiego po prawosławne Boże Narodzenie, które przypada na dzień 7 stycznia. Jako święto rodzinne góruje Nowy Rok. Wtedy do dzieci przychodzi Dziadek Mróz. W towarzystwie Śnieżynki przynosi dzieciom prezenty w przedszkolach i w domach. Zostawia je pod choinką, a dzieci znajdują je 1 stycznia. Pani Ala powiedziała nam, że dorośli w Nowy Rok swoje postanowienia spisują na kartki a potem je spalają, aby się spełniły. Nauczyła nas też białoruskiej zabawy - "Pociach ", która przypomina nasze przeciąganie liny. Linę tworzą dzieci z dwóch drużyn, które stoją blisko siebie i trzymają się spleceni łokciami. Wygrywa ta drużyna, która przeciągnie przeciwnika na swoją stronę. Na koniec Pani Ala poczęstowała nas białoruskimi ciasteczkami – zefirkami. Za przeprowadzenie ciekawych zajęć DZIĘKUJEMY.

Marta Świstun

 

 

Świąteczne warsztaty

7 grudnia w Promyczkach odbyły się warsztaty świąteczne. Poprowadziła je mama Janka -  Pani Sylwia Hrodeńska. Przed świętami zajmuje się ona wypiekami przecudownych pierniczków, z któych tworzy domki lub choinki. Wszystko dekoruje lukrem, co na końcu wygląda jak małe dzieło sztuki. Naszym Promyczkom Pani Sylwia napiekła gwiazdeczek, które dzieci musiały posklejać lukrem tak aby powstała choinka. Potem każdy z nas musiał je ozdobić jadalnymi ozdobami w kształcie gwiazdeczek, kuleczek. Na końcu posypalismy je śniegiem. Nasze słodkie choinki wręczymy rodzicom na jasełkach, które odbędą się 19.12.2017 o godzinie 15.30. Serdecznie na nie zapraszmy. Pani Sylwi i Pani Kasi dziekujemy za warsztaty kulinarno -  świąteczne.

Marta Świstun

 

"Bajki o misiach z czterech stron świata"

Promyczki chciały przedłużyć sobie święto Pluszowego misia i zaprosiły swoich rodziców do czytania bajek o misiach z różnych krajów. We wtorek Pani Iwona Bukłaho przeczytała nam bajkę norweską pt. " Spotkanie z Trollami". W środę odwiedziła nas Pani Kamila Dunaj i przeniosła nas do Kanady wraz z bajką " Węgielek ratuje owieczkę". W czwartek Pan Piotr Śladowski ,jak przystało na mężczyznę, powędrował z nami do Argentyny i przeczytał nam bajkę pt. " Pechowy strzał". Ostatniego dnia pani Sylwia Horodeńska zaprosiła nas do odległych Chin z bajką " Walka smoków". Kochani rodzice dziękujemy wam za czas poświęcany nam i pamietajmy CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE.

Marta Świstun

 

Koktajl owocowy

17 listopada " Promyczki" podsumowały tydzień o urządzeniach elektrycznych robiąc pyszne koktaje owocowe. Najpierw przypomniały zasady działania urządzeń elektyrycznych i ich obsługi. Z niewielką pomocą nauczyciela wykonały dwa pyszne koktajle owocowe. Pierwszy – arbuzowy, a drugi bananowo – jogutrowy. Do wykonania koktajli użyły dwóch rodzajów blenderów. Przy ręcznym musiały trochę się napracować i użyć siły, ale dały radę. Kaktajle były smaczne, bo szybko zniknęły.

Marta Świstun

 

" Franklin gubi się w lesie"

14 listopada spotkaliśmy się w Bibliotece Gminnej w Turośni Kościelnej z naszym gościem. W tym roku zapraszamy do naszych spotkań czytelniczych "Naszych znajomych". Tym znajomym w listopadzie okazał się Ks. Piotr Buśko, który pracuje w tutejszej parafii. Ksiądz Piotr na początku uprzedził dzieci, żeby uważnie słuchały treści książki, bo potem muszą odgadnąć jej tytuł. Nasze przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki a potem śpiewająco wręcz odpowiedziały na wszystkie pytania księdza. Oczywiście odgadły też tytuł bajki. Potem tradycyjnie wykonaliśmy ilustracje do bajki. Księdzu Piotrowi dziękujemy za spotkanie czytelnicze.

Marta Świstun

 

Do odważnych świat należy”

13 listopada po raz kolejny odwiedziliśmy bibliotekę w Szkole Podstawowej w Turośni Kościelnej. Tym razem odwiedziły nas Ola i Zuzia. Obie przeczytały nam wiersz Jana Brzechwy " Grzyby". Trzeba przyznać, że uczniowie klasy III b coraz lepiej dają sobie radę w czytaniu nieznanych im tekstów. Potem Pani Kasia przeczytała nam bajkę terapeutyczną Barbary Stańczuk „Do odważnych świat należy”, która stała się inspiracją do rozmowy na temat mocnych i słabych stron dzieci. Nastepnie dzieci wykonały "Koło ratunkowe " zgodnie ze wskazówkami mamy małego reniferka. W środku koła Pani Kasia wpisywała imię dzieci. Potem wspólnie z pozostałymi dziećmi próbowaliśmy napisac 4-5 pozytywnych cech każdego z dzieci. Koła ratunkowe wzbudziły wśród dzieci radość, ponieważ okazało się, że każde z dzieci jest za coś lubiane w grupie. Swoje koła dzieci zabrały na pamiątkę ze sobą. Pani Kasiu dziękujemy za pokonanie naszych nieśmiałości i wzbudzenie w nas wiary, że każdy z nas jest w czymś SUPER DZIECIAKIEM .

Marta Świstun

 

Ach ten Pan Hilary.....

6 listopada odwiedziliśmy biblotekę w Szkole Podstawowej w Turośni Kościelnej, gdzie pracuje mama naszego Arka - Pani Katarzyna Purta. Rozpoczęliśmy cylk spotkań czytelniczych w tejże biblotece z udziałem uczniów klasy IIIb. Tym razem Kacper i Artur przeczytali nam wiersze Juliana Tuwima: " Okulary" i "O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci". Po pięknie wysłuchanych wierszach zostało nam przez Panią Kasię przydzielone zadanie, żeby wykonać kolorowe okulary dla Pana Hilarego. Kolorowe okulary powstały bardzo szybko i mamy nadzieje, że ich już Pan Hilary nie zgubi, a przynajmniej będzie pamiętał, gdzie je położył.

Marta Świstun

 

III b czyta Promyczkom

27 października Promyczki odwiedziło dwoje uczniów z klasy III b. Kacper Świstun przeczytał młodszym kolegom bajkę " Pan kotek był chory" natomiast Maja Jurczak kilka wierszy Juliana Tuwima m.in. " Lokomotywę". Uczniowie klasy III mają okazję rozwijać swoje umiejetności czytelnicze odwiedzając nas i czytając nam bajki.

Marta Świstun

 

" Franklin uczy sie jeździć"

24 października Promyczki już kolejny raz odwiedziły Gminną Biblotekę w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Celina Płońska. Przeczytała dzieciom piękną książkę pt."Franklin uczy sie jeździć".

Franklin dobrze sobie radził w wielu dyscyplinach sportowych, ale miał pewien problem. Nie umiał jeździć na rowerze na dwóch kołach - wciąż potrzebował pomocniczych kółek. Od kiedy wszyscy jego koledzy odczepili dodatkowe kółka, Franklin wstydził się jeździć z kolegami. Postanowił więc też nauczyć się jeździć na dwóch kołach. Niestety okazało się, że nie jest to łatwa sztuka i po paru siniakach Franklin wogóle zrezygnował z jazdy na rowerze. Po jakimś czasie okazało się, że każda nowa czynność wymaga czasu i cierpliwości.

Po przeczytaniu książki  dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez Panią Celinę i podzieliły sie swoimi doświadczeniami z nauki jazdy na rowerze. Potem rysowały ilustacje do bajki. Na koniec czekała je słodka niespodzianka przygotowana przez Panią Celinę – pyszne babeczki, które szybko jak się pojawiły tak też i szybko zniknęły :)

Marta Świstun

 

U stomatologa

 

23 października Promyczki wybrały się do stomatologa na coroczny przegląg zębów. Większość dzieci zna już dobrze Panią Anię, Karolinę i Agnieszkę. Nasi rodzice starają się regularnie uczęszczać do dentysty w celu prawidłowej higieny jamy ustnej swych pociech. Dzięki temu Promyczki dzielnie siadały na fotelach i poddawały się badaniom jamy ustnej bez żadnych obaw i lęków.

Marta Świstun

 

Moje zwierzątko

20 października odwiedziła nas Pani Joanna ( mama Ali). Opowiedziała nam o opiece i hodowli chomika dżungarskiego, pochodzącego z Chin. Zamieszkuje on suche obszary stepowe, pola pszenicy, sawanny. W naturze kopie tunele w głąb ziemi, gdzie kryje się przed drapieżnikami. Na zimę zmienia kolor futerka. Pani Joanna przyniosła swojego Bąbelka w specjalnej klatce. Pokazała dzieciom pokarm jakim żywi sie Bąbelek, czyli różnego rodzaju zboża, suszone owoce i warzywa. Pani Joanna opwiedziała też, jak należy regularnie czyścić klatkę oraz dostarczać mu wodę. Bąbelek ma w swojej klatce kostkę z wapnia, żeby piłować sobie ząbki.

Nasze przedszkolaki zachowywały się cicho w obecności Bąbelka, ponieważ nie lubi on hałasu. Dzieci mocno chciały pogłaskać go , ale jest on jeszcze młodym, bo dopiero 5 tygodniowym chomiczkiem. Jedynie jego właścicielka - Alicja, której już zapach rozpoznaje mogła go pogłaskać.

Dziękujemy Pani Joannie za przybliżenie tematu pielegnacji i opieki nad chomikiem oraz uświadomienie dzieciom, że zwięrzeta w domu to nie zabawki a żywe stworzenia, które potrzebują miłości i naszej opieki.

Marta Świstun

 

 

Sałatka jarzynowa

 

Zapukała raz marchewka do przedszkola, za marchewką idą groszek i fasola.

Z tyłu się cebulka toczy i przeciera złote oczy. do przedszkola dzisiaj chcemy wszystkie wejść!

 

12 października PROMYCZKI zaprosiły do pomocy rodziców w celu wykonania wspólnie sałatki jarzynowej. Oczywiście zgodnie z przepisami bhp umyliśmy przed i po pracy rączki. Podzieleni bylismy na dwa zespoły, które dzielnie kroiły warzywa. Do misek wskakiwały w kolejności: ziemniaki, cebula, marchewka, jajka, jabłka, ogórki, groszek, fasola, por, seler, pietruszka, na końcu sól, pieprz oraz sos majonezowo-jogurtowy. Po wymieszaniu wszystkich składników nastąpiła konsupcja.

 

Samo zdrowie, samo zdrowie, każdy ci to powie!

 

Marta Świstun

 

 

" Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem"

 

26 września dzieci z grupy" Promyczki" odwiedziły Gminną Biblotekę w Turośni Kościelnej. Na pierwszym spotkaniu czytelniczym Pani Alinka przeczytała nam histoię niesfornej myszki Tupcia Chrupcia.

Tupcio Chrupcio słucha o przygodach Pinokia. Śmieje się z niego, że to taki kłamczuch. Ale kiedy mama woła go na kolację, myszka nie chce tracić czasu na mycie rąk i mówi, że już umył. Ale kłamstwo ma krótkie nogi i mama od razu się orientuje, że synek nie umył rąk. Tupcio szybko patrzy na swój nosek ale on na szczęście nie rośnie. A to dopiero początek kłamstw Tupcia - po kolacji twierdzi, że nie umył zębów bo nie mógł znaleźć szczoteczki, potem że nie on zabrał słoik dżemu, a potem przechawala się tacie, że umie wyprzedzić samochód. Nagle mama zauważa, że ktoś stłukł pomnik. Podejrzenie pada na Tupcia, ten wszystkiego się wypiera, ale rodzice mu nie wierzą - przecież ostatnio ciągle kłamie. Na szczęście przychodzi sąsiadka ze swoim synkiem, który przyznaje się do zniszczenia pomnika. Tupcio ma nauczkę, że nie należy kłamać.

Nasze przedszkolaki również przyznały się, że czasami kłamią. Po wysłuchaniu historii Tupcia obiecały poprawę :)

Marta Świstun

 

 

 

Rok 2016 / 2017

 

Ostatnie chwile w przedszkolnych progach, czyli ,, Zielona noc”

 

30 czerwca dzieci i pani z grupy PROMYCZKI urządziły sobie wspólne pożegnalne nocowanie w przedszkolu. Dla niektórych była to pierwsza noc spędzona bez opieki rodziców poza domem. ,,Zielona noc” rozpoczęła się o godz. 19.00, zabawą w podchody. Dzieci miały za zadanie odnaleźć ukryty skarb. Starsi absolwenci naszego przedszkola przygotowali wiele trudnych zadań, z którymi PROMYCZKI świetnie sobie poradziły. Skarbem okazały się słodkości, które odnalazły przedszkolaki. Wszyscy dobrze bawili się zbijając kręgle, ustawione na ławce i poruszane dość silnym wiatrem. Czas spędzony na świeżym powietrzu zaostrzył apetyty u wszystkich. Nikt nie marudził podczas kolacji. Przedszkolaki same przygotowały sobie leżaki do spania (śmiechu było przy tym co niemiara), wspominając jak to wcześniej ze strachem patrzyły na przedszkolną pościel i drżały na samą myśl o leżakowaniu. Po raz ostatni mieliśmy możliwość wspólnego obejrzenia filmu. Było jak w prawdziwym kinie: popcorn, precle, owoce itp. Nikt nie zapomniał po tym łasuchowaniu o wyszczotkowaniu zębów.

W nocy miałam możliwość usłyszeć o czym szeptały między sobą przedszkolaki, jakie mają marzenia, co lubią, czego się boją, …

Następnego dnia już o godz. 5.50 pierwsze ranne ptaszki powitały nowy dzień. Razem posprzątaliśmy salę po wieczornym seansie (a było co odkurzać…) i przygotowaliśmy wspólne śniadanie. Uwieńczeniem naszego spotkania były lody i pożegnalny mecz piłki nożnej na Orliku. Około godz. 9.00 dzieci zaczęli odbierać stęsknieni rodzice.

Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor E. Chrabołowskiej za umożliwienie nam nocowania w budynku przedszkola a mamom za pomoc w przygotowaniu całego spotkania.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!!!

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom ,,Promyczki” tradycyjnie udały się w piątek 10 czerwca do Gminnej Biblioteki. Dzieci już po raz ostatni jako przedszkolaki były wspólnie z wizytą u Pani Aliny Kowalczuk. We wrześniu będą ją odwiedzać jako uczniowie I klasy. Pani Alinka przygotowała Promyczkom bardzo ciekawą pozycję Miry Jaworczykowej pt. ,,Jacek, Wacek i Pankracek”. Książka opowiada o przyjaźni trzech chłopców, którzy poznali się właśnie w I klasie. Na zakończenie spotkania dzieci podarowały Pani Alince własnoręcznie wykonany portret Warszawskiej Syrenki i złożyły własnoręczne podpisy. Po uściskach dzieci zostały obdarowane słodkościami, malowankami i zakładkami do książek. Promyczki uroczyście obiecały, że nadal będą czytać książki i odwiedzać bibliotekę.

Pragnę serdecznie podziękować Pani Alinie Kowalczuk za cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce dla przedszkolaków. Dziękuję !!!

 

Eliza Kossakowska

 

 

 

"Jak przygoda to tylko w Warszawie" - sprawozdanie z wycieczki Promyczków.

07 czerwca 2017 roku PROMYCZKI i uczniowie kl.I wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę do Warszawy. Była to pierwsza tak daleka wyprawa przedszkolaków. Grupa liczyła 39 dzieci, czterech nauczycieli i trzech rodziców. Wcześnie rano, bo o 6.20 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Wojska Polskiego przy ul. Al. Jerozolimskich Największą atrakcją dla wszystkich chłopców były średniowieczne zbroje rycerskie, broń sieczna (szpady, szable, miecze, …), pistolety itp. Dziewczynki z zainteresowaniem przyglądały się dawnej biżuterii i strojom kobiecym. Na terenie muzeum frajdą była możliwość obejrzenia różnego typu wozów pancernych, czołgów, śmigłowców i samolotów. Wszystkim spodobał się KUBUŚ- Wóz bojowy, wykonany przez warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego. Zrobiliśmy sobie wiele fotografii na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj podziwialiśmy Zamek Królewski. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska Pomnikowi Małego Powstańca.

Potem pojechaliśmy do ZOO, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Duże zainteresowanie wywołał na wszystkich obiekt- Stadion Narodowy, który podczas przejazdu przez stolicę, podziwialiśmy z każdej strony. Naprawdę, robi wrażenie! To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Na obiadokolację zajechaliśmy do jednego z Mc Donalds. Sprawiło to dodatkową przyjemność dzieciom.

Uważam, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili zadowoleni. PROMYCZKI pomimo tak dalekiej podróży sprostały zadaniu, nikt nie marudził, nawet wtedy gdy już bolały go nogi.

Eliza Kossakowska

 

 

 

 

SZKOLNA OLIMPIJKA!!!

PROMYCZKI uczestniczyły w Szkolnej Olimpijce Sportowej z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki z chęcią przystąpiły do wspólnej zabawy. Brały udział w konkurencjach sportowych razem z kl. I. Śmiechu i radości było wiele. Przedszkolaki mogły już teraz przyjrzeć się zajęciom sportowym, odbywającym się na dużej sali gimnastycznej, wśród starszych kolegów. Wszyscy poczuli się bardzo ważni i docenieni. Podczas całej imprezy wszystkim dopisywał dobry humor a przedszkolaki dodatkowo były dopingowane przez Panią Dyrektor E. Chrabołowską i Panią B. Szymoniuk , wicedyrektor. Myślę, że Promyczki z wielką radością przekroczą 1 września progi naszej szkoły.

Serdecznie dziękuję Pani Joannie Strzałkowskiej i Pani Danucie Dryl za zaproszenie nas do wspólnej zabawy.

Eliza Kossakowska

 

 

 

 

,,Dzień Mamy i Taty jest raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragniemy złożyć Wam życzenia:
Zdrowia szczęścia i powodzenia.
Za to, że zawsze jesteście przy naszym boku
Za to, że wskazujecie nam drogę w mroku
Za to, że dni nasze tęczą malujecie
dziś Mamo i Tato z głębi serca Wam dziękujemy.”

Dzieci z grupy PROMYCZKI

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego człowieka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu dzieci wyrażają swoją miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 25 maja 2017 roku odbyła się uroczysta akademia. Sala przedszkolna stała się sceną, na której PROMYCZKI w pięknych strojach zaprezentowały program artystyczny. Swój występ rozpoczęły przywitaniem gości. Następnie były wiersze, piosenki oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy rodzice wraz ze swoimi pociechami, mogli wykonać RODZINNE ZDJĘCIE, w specjalnie do tego przygotowanej ramie. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Eliza Kossakowska

 

 

 

Odwiedziny kl IIIa

We wtorek 22 maja Promyczki odwiedziła Pani Dorota Poślada, ze swoją obecną klasą IIIa.Trzecioklasiści przyszli zapoznać się ze swoimi następcami, którzy już we wrześniu zastąpią ich miejsca u boku Pani Doroty. W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”, starsi koledzy przynieśli i przeczytali młodszym, fragmenty ze swoich ulubionych książeczek.Nie zabrakło również zabawy. Wiele radości sprawiło i młodszym i starszym dzieciom wspólne budowanie z klocków, granie w gry planszowe, rysowanie.Na zakończenie Pani Dorota obdarowała przedszkolaki naklejkami i stwierdziła, że już z niecierpliwością czeka na przyszłych pierwszoklasistów. Promyczkom również spodobała się ich nowa PANI.

Eliza Kossakowska

 

 

„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą,

bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

W piątek 12 maja, po raz kolejny PROMYCZKI odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej, w ramach akcji Radni Gminy Turośń Kośćiela czytają przedszkolakom. Gościem, który tym razem czytał dzieciom , był Pan Grzegorz Jakuć, Wójt Gminy Turośń Kościelna. Maj, jest miesiącem bardzo ważnym dla naszego narodu. Oprócz święta ludzi pracy, obchodzimy Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Pan Grzegorz wybrał małym słuchaczom legendy polskie: ,,Syrenka” i ,,Bazyliszek”.Po przeczytaniu w/w utworów nawiązała się rozmowa na temat symboli narodowych, ich znaczenia dla małych patriotów. Dzieci świetnie poradziły sobie z pytaniami, zadawanymi im przez Pana Wójta, który stwierdził, że z ogromną przyjemnością powita przedszkolaki 1 września w progach szkoły. Promyczki miały możliwość zaprezentowania swoich wyobrażeń, o tym jak wygląda Bazyliszek i jak to Stach uwolnił Syrenkę. Powstały nowe, piękne i kolorowe ilustracje do legend.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały za mile spędzony czas, wręczając laurkę i robiąc pamiątkowe zdjęcia z Panem Grzegorzem, Wójtem Gminy Turośń Kościelna.

Eliza Kossakowska

 

 

 

 

SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ

Dnia 11 maja 2017 roku w ramach propagowania zdrowego stylu życia odbyło się w naszej grupie spotkanie z jedną z mam, Panią magister farmacji Dorotą Bielonko.

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty w aptece. Pani wytłumaczyła dzieciom czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreślony został fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wytłumaczyła dzieciom czym są tabletki, kapsułki, maści, żele, aerozole, syropy, krople, zastrzyki, czopki. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta.

Ciekawym doświadczeniem było wykonanie przez przedszkolaków własnych tabletek, zawierających cukier i wit. C. Następnie PROMYCZKI dowiedziały się czym są zioła oraz mogły obejrzeć i powąchać niektóre z nich. Pani opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Ponadto, podkreślone zostały zalety spożywania tranu z wątroby dorsza w prawidłowym rozwoju i prewencji chorób u dzieci.

Na końcu spotkania dzieci otrzymały różne apteczne kolorowanki oraz naklejki. W ramach wdzięczności pani farmaceutka dostała wykonaną przez dzieci laurkę. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Bielonko za miłe spotkanie i uwrażliwienie dzieci na zagrożenie, jakie może powodować spożywanie kolorowych pastylek bez kontroli osoby dorosłej!!!

Eliza Kossakowska

 

 

Spotkanie przedszkolaków z pisarką książeczek dla dzieci

Panią Katarzyną Janowicz – Timofiejew.

 

W poniedziałek 10 kwietnia Promyczki udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarką książeczek dla dzieci, Panią K. Janowicz – Timofiejew. Pisarka podzieliła się z przedszkolakami wiadomościami o swoim zawodzie i zainteresowaniach, Promyczki chętnie opowiedziały autorce o swoich ulubionych bajkach i pisarzach. Między Panią Kasią i dziećmi wywiązała się dyskusja na temat: ,,Czy wszystkie bajki mają szczęśliwe zakończenie?”, ,,Co by było, gdyby były tylko szczęśliwe zakończenia?”, itp. Dzieci zaskoczyły pisarkę ogromem swojej wiedzy o literaturze. Swoje odpowiedzi popierały wiadomościami zdobytymi z przeczytanych razem z rodzicami i w przedszkolu książek. Stwierdziły, że z bajkami to tak jak z porami roku, wszystkiego musi być po tyle samo: dobra i zła, szczęśliwych i smutnych zakończeń.

Pisarka poczytała dzieciom wybrane tytuły swoich bajeczek. Na zakończenie, wpisywała przedszkolakom dedykacje do książeczek. Przedszkolaki podziękowały Pani Katarzynie laurką i piernikiem, w kształcie wielkanocnego jaja.

Nie zapomnieliśmy również o złożeniu życzeń, naszej kochanej Pani Alinie, która często i z otwartymi ramionami gości nas w progach biblioteki.

 

Eliza Kossakowska

 

Chętnie gościmy rodziców w naszym przedszkolu

 

We wtorek 4 kwietnia naszym gościem była Pani Emilia Mielech, która z zawodu jest psychologiem. Jest także mamą Arka i Klary, uczęszczających do grup: Promyczki i Gwiazdeczki. Na co dzień jej praca nie jest łatwa, ale chętnie przeprowadziła w najstarszej grupie krótkie zajęcia edukacyjne w formie zabaw i zagadek psychologicznych. Zapoznała dzieci z tajnikami swojego zawodu. Po skończonych zabawach, wszystkie Promyczki otrzymały upominki od Pani Emilii. Udział w spotkaniu wzięła Pani D. Jakim. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Wiosno, wiosenko, jak dobrze , że jesteś z nami

 

W poniedziałek3 kwietnia miało miejsce kolejne spotkanie czytelnicze w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej, w ramach akcji ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”. Naszym gościem był Pan Paweł Gołembicki. Pogoda zdecydowała co będzie czytał Pan Paweł. Wybrał on bajkę pt. ,,Przybycie wiosny” z książki pt. ,,Moje ulubione bajki”. Po zakończonej lekturze padły min. pytania: ,,Które pory roku najbardziej lubią dzieci? Czy wszystkie one są potrzebne? Może którąś pominąć i wykreślić z kalendarza? ” Po burzliwej dyskusji dzieci doszły do wniosku, że wszystkie pory roku mają swoje wady i zalety, ale każda jest bardzo potrzebna. Pan Paweł z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwał się wypowiedziom przedszkolaków, będąc pod wrażeniem ogromnej wiedzy, posiadanej przez dzieci. W nagrodę przeczytał jeszcze kilka wierszy o tematyce wiosennej. W tak miłym gronie czas szybko płynie … .PROMYCZKI podziękowały panu Gołembickiemu i zaprosiły go do swojego przedszkola.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Wielkanocne warsztaty plastyczne u PROMYCZKÓW

 

Wiosna już na dobre zagościła w naszym przedszkolu. W czwartek 30 marca odbyły się warsztaty plastyczne ,,WIELKANOCNE DRZEWKO”. Zajęcia poprowadziła Pani Asia Olendzka, czym sprawiła ogromną radość dzieciom. Nieocenioną pomocą okazali się jak zwykle rodzice. To przy ich pomocy i pod czujnym okiem dzieci posługiwały się pistoletami do kleju na gorąco. Wspólnie spędzony czas sprawił wszystkim ogromną przyjemność. Dzieci swoimi drzewkami będą mogły udekorować świąteczny stół, bo przecież WIELKANOC TUŻ TUŻ!!!

 

Eliza Kossakowska

 

 

W naszym przedszkolu pełno muzyki jest…

 

W piątek 17 marca ,,Promyczki” odwiedziła Pani Katarzyna Rodziewicz, która jest nie tylko mamą Tomka i Łukasza, ale również z wykształcenia jest muzykiem. Do przedszkola nie przyszła z pustymi rękami. Towarzyszyły jej ukochane skrzypce i inne instrumenty. Pani Kasia przyniosła również list od dyrygenta, który pogubił w sklepie muzycznym swoje instrumenty. Dzieci, poradziły sobie z zagadkami muzycznymi doskonale, mogły się przekonać, że instrumenty można stworzyć ze wszystkiego. Promyczki utrwaliły wiele wiadomości dotyczących różnych instrumentów, nauczyły się nowej piosenki ,,W naszym przedszkolu …”. Najwspanialsza była jednak możliwość obcowania ze skrzypcami. Wszyscy jak zaczarowani słuchali gry Pani Kasi, a uwieńczeniem spotkania była indywidualna możliwość grania na skrzypcach. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Pani Rodziewicz w naszym przedszkolu.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Sztuka łagodzi obyczaje, wiedza rozwija umysły!

 

We wtorek 14 marca PROMYCZKI pojechały do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt. ,,Lenka”. Sztuka była dla przedszkolaków czymś nowym. Aktorzy i ich lalki grali mimiką, gestem, rekwizytami, nie używając słów! Na początku mogło się wydawać, że dzieci będą zawiedzione brakiem dialogów i szybko zaczną się wiercić, rozmawiać i przeszkadzać sobie nawzajem. Przedszkolakom jednak spektakl bardzo się spodobał, wpatrywały się jak urzeczone w scenę, w skupieniu słuchały muzyki, starając się zrozumieć treść przedstawienia. Magicznej atmosfery dopełniły olbrzymie poduchy, na których dzieci mogły wybrać dogodną pozycję do siedzenia.

Po spektaklu dzieci miały możliwość obejrzeć budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dzieci stwierdziły, że bryła przypomina im pojazd kosmiczny, a na dachu przed wejściem wylądowało UFO.

Ciekawym przeżyciem dla dzieci była wizyta w Muzeum Medycyny i Farmacji Akademii Medycznej, znajdującym się w budynkach Pałacu Branickich. Dzieci były zaskoczone wielkością i przepychem pałacu. Niektóre z nich po raz pierwszy miały możliwość znajdować się na terenie posiadłości Branickich. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się gabinety, urządzenia, przyrządy medyczne i aptekarskie z minionej epoki. Studenci medycyny, nie tylko pokazali skarby muzeum, ale też przeprowadzili z dziećmi zajęcia warsztatowe. Wszyscy własnoręcznie mieszali gips i wykonali z niego pamiątkowe odlewy Pałacu Branickich. Przedszkolaki podczas rozmowy ze studentami wykazały się wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Myślę, że wycieczka była bardzo udana i na długo zagości w pamięci dzieci.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Wizyta pszczelarza w przedszkolu

 

W piątek 10 marca przedszkolaków odwiedził dziadek Kacpra Parzycha, Pan Mirosław Bobrowicz, który każdą wolną chwilę poświęca pszczołom. W bardzo ciekawy sposób zapoznał dzieci z zawodem pszczelarza. Promyczki miały możliwość obejrzeć film i prześledzić cały cykl powstawania miodu. Pan Mirosław przyniósł ze sobą kilka narzędzi, potrzebnych do produkcji słodkiego specyfiku, zapoznał dzieci z rodzajami miodu, koniecznością dbania o pszczoły. Pokazał jak wygląda plaster miodu wyjęty prosto z ula. Dzieci miały możliwość spróbowania pierzgi, którą pozyskuje się podczas produkcji miodu, dowiedzieć się co to jest wosk i kit pszczeli. Kacper opowiadał, że chociaż boi się pszczół, to chętnie pomaga dziadkowi. Na dowód tego, pokazał wszystkim swój strój pszczelarza, który dostał w prezencie od dziadka. Pan Bobrowicz odpowiedział na wszystkie pytania, zadawane przez ciekawskie przedszkolaki: ,,Jak wygląda królowa?, Po co są trutnie? itp …” Na zakończenie spotkania zaprosił przedszkolaków do swojej pasieki, na zajęcia warsztatowe pt. ,,Jak powstaje miód?”. Kacper, pozwolił przymierzyć wszystkim chętnym swój strój, który dostał w prezencie od dziadka.

Dziękujemy za miłe spotkanie i być może, gdy zrobi się ciepło część z dzieci odwiedzi Pana Mirosława w jego KRÓLESTWIE pszczół, w Dobrowodzie.

 

Eliza Kossakowska

 

 

" Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku"

 

Johann Wolfgang Goethe

Gościem PROMYCZKÓW podczas ostatniej ich wizyty (17.02.2017r.) w Gminnej Bibliotece był radny naszej gminy Pan Jarosław Czech. Nawiązując do niedawnych Walentynek przeczytał dzieciom bajkę Irmny Żochowskiej pt. ,,Legenda o toruńskich piernikach”. Jednak najwięcej radości, zabawy, śmiechu i sympatii dzieci zdobył czytając ulubione wiersze ze swojego dzieciństwa pt. ,,Ciele co ogonem miele” i ,,Buty” W. Chotomskiej. Przedszkolaki były zachwycone!!! Pan Jarosław pochwalił się, że jeden z przeczytanych wierszy zna na pamięć i cieszy się, że poezja P. Chotomskiej jest uniwersalna i ponadczasowa. Przedszkolaki tym razem rysowały nowe ilustracje do wierszy, a pan Jarosław za takie zaangażowanie nagrodził wszystkich owocami i słodkościami.

Eliza Kossakowska

 

Samo już czytanie książek kształci ludzi. Im więcej się czyta, im lepsze książki, tym bardziej kształcą one swoich czytelników”.

 

Stanisław Konarski

W piątek 20 stycznia przedszkolaki ponownie wybrały się do biblioteki. Tym razem PROMYCZKOM w ramach akcji ,,Radni Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”, czytała Pani Jagoda Drozdowska, radna Gminy Turośń Kościelna. Z okazji Dnia Babci i Dziadka Pani Jagoda wybrała książkę pt. ,,Tupcio Chrupcio z wizytą u dziadków”. Dzieci słuchając ciepłego głosu Pani Jagody chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat konieczności posiadania dziadków.To przecież oni zawsze kochają swoje wnuki, nigdy się nie gniewają, zawsze starają się znaleźć czas i odpowiedź na trudne pytania swoich wnucząt. Dzieci opowiedziały, jak to one świętowały w przedszkolu ,,Dzień Babci i Dziadka”. Na zakończenie PROMYCZKI narysowały swoje własne ilustracje do książeczki.

W drodze powrotnej przedszkolaki rozmawiając ze sobą stwierdziły: ,, (…) ta Pani Jagoda, od rządzących, to pasuje nawet do pań z przedszkola, (…).

Eliza Kossakowska

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.

Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich.

Tak też było w naszym przedszkolu 19 stycznia. W ten dzień licznie przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Najstarsza grupa przedszkolaków PROMYCZKI przedstawiła swój program artystyczny , w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały upominki oraz wręczyły już wcześniej przygotowane zdjęcia z Mikołajem. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne.

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

Kochani!
Z okazji Dnia Babci i Dziadka
życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
i pragniemy Wam podziękować
za Wasz trud i ciężką pracę.

Eliza Kossakowska

 

Świąteczny czas”

Coroczną tradycją w Przedszkolu Samorządowym w Turośni Kościelnej jest przygotowywanie przez dzieci Jasełek. Już od kilku dni PROMYCZKI wspólnie z nauczycielem przygotowywali różnorodne stroje i dekoracje. Dzieci uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd. Na jasełkowe spotkania zaproszono najbliższych członków rodzin naszych przedszkolaków i Panie: Dyrektor Ewę Chrabołowską i Wicedyrektor Beatę Szymoniuk. Piękne scenografie i kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, anioł, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, na koniec występów dzieci podzieliły się z najbliższymi białym opłatkiem i obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Wystawione Jasełka, wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały następny rok, będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia.

Eliza Kossakowska

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!

 

Przedszkolaki kochają Święta Bożego Narodzenia i wszystkie tradycje z nimi związane. PROMYCZKI, nawiązując do polskich obyczajów ze śpiewem na ustach i złotą gwiazdą w dłoni odwiedziły niektóre miejsca w Turośni Kościelnej z KOLĘDĄ!!! Nagrodą za występy przedszkolaków były drobne upominki i słodkości.

Eliza Kossakowska

 

Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom

 

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie."
Paulo Coelho

 

We wtorek 13 grudnia odbyło się w Gminnej Bibliotece, kolejne spotkanie czytelnicze dzieci z grupy PROMYCZKI, z jednym z członków Rady naszej gminy. Przedszkolakom czytał Pan Jarosław Bruszewski. Radny zdradził tajemnicę, że bajkę pt. ,,Pani Zima”, z tomu ,,Baśnie do poduszki” pomogła mu wybrać jego 7-letnia bratanica. Pozycja okazała się świetnym wyborem, gdyż przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem, wsłuchiwały się w głos lektora i potrafiły odpowiedzieć na jego pytania dotyczące utworu. Dzieci chętnie narysowały ilustracje do baśni, za które Pan J. Bruszewski, chojnie obdarował je słodkościami i owocami. Przedszkolakom towarzyszyła również Pani D. Jakim, nauczycielka z grupy ,,Chmurki”. Na zakończenie spotkania złożono sobie najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Po powrocie z biblioteki, jedna z nauczycielek zapytała: ,,Kto, dzisiaj czytał wam bajkę w bibliotece?”

Dzieciaki patrząc zdziwionym wzrokiem odpowiedziały: ,,No, nie wie Pani!? Taki, fajny Pan z Gminy, zabrał książkę z domu i nam czytał i dał nam dużo cukierków…”

Eliza Kossakowska

 

Gimnazjaliści czytają przedszkolakom

W poniedziałek 7 grudnia ,,Promyczki” gościły u siebie Natalię Busłowską, uczennicę III klasy gimnazjum. Natalia przeczytała przedszkolakom kilka rozdziałów z książki pt. ,,Dasz radę Marcelko” M. Pałasza. Wszystkim bardzo się spodobał ciepły i spokojny głos Natalii, która wcieliła się w rolę małej, niepełnosprawnej dziewczynki. Przedszkolaki niechętnie wypuściły lektorkę, która musiała wracać do swoich zajęć szkolnych.

Eliza Kossakowska

,, Odkrycia każdego dziecka są jak kamienie kosztowne - najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdobyczy”

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Dorośli rozbudzają w dzieciach pragnienie poznania świata. Jednym z najważniejszych ,,narzędzi” w osiągnięciu tego celu, jest KSIĄŻKA, czytana dzieciom już od najmłodszych lat. W środę 16 listopada, w ramach akcji: ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”, z ,,Promyczkami” w Gminnej Bibliotece, spotkała się Pani Beata Dryl. Czytając bajkę pt. ,,Siedem kruków” oczarowała młodych słuchaczy ciepłym i serdecznym głosem. Sama będąc mamą, wykorzystała baśń do pokazania dzieciom, jak silna i bezwarunkowa jest miłość rodzicielska.

Pani Beata, za tak miłe przyjęcie przez ,,wymagających” słuchaczy, obdarowała dzieci owocami i słodkościami. Przedszkolaki podziękowały, laurką, całusami i własnoręcznie namalowanymi ilustracjami do opowiadania. Dzieci poprosiły o szybkie odwiedziny i ponowne spotkanie czytelnicze: ,,PANI MOŻE PRZYJŚĆ NAWET JUTRO DO NAS I POCZYTAĆ!!!”

Eliza Kossakowska

 

,,Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.

One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka"

Maksym Gorki

Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom.

W czwartek 27 października dzieci z grupy PROMYCZKI rozpoczęły cykl spotkań czytelniczych ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”. O tym, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa książka wie każdy z nas. Pan Sławomir Kowalewicz, Przewodniczący Rady Gminy Turośń Kościelna, propozycję czytania przedszkolakom przyjął bez wahania. Gdy zadałam mu pytanie : Nie ma Pan tremy, czytać tak wymagającej publiczności? Z uśmiechem odparł, że sam ma dzieci i czytał im bajki przed snem, więc sprosta zadaniu. Dzieci jak zaczarowane słuchały bajki zatytułowanej ,,Dwanaście miesięcy”. Pan przewodniczący, jak przystało na fachowego lektora sprawdził swoich słuchaczy, zadając pytania dotyczące treści utworu. Poprosił o narysowanie ilustracji do przeczytanej bajki. Na zakończenie spotkania Pan Sławomir obdarował przedszkolaki słodyczami. Po powrocie do przedszkola, dzieci stwierdziły, że,,TEN PAN Z GMINY FAJNIE CZYTAŁ I MOŻE CZĘŚCIEJ PRZYCHODZIĆ DO BIBLIOTEKI”.

Eliza Kossakowska


 

Sałatka jarzynowa, tak smaczna jest i zdrowa.

W czwartek 20 października dzieci wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość wspólnie bawić się w ,,mini kucharzy”, wykonując sałatkę i surówkę z warzyw. Pracę poprzedziły zajęcia utrwalające wiadomości o skarbach jesieni. Rodzice mieli możliwość czynnie w nich uczestniczyć, między innymi odgadywali za pomocą dotyku owoce, warzywa, skarby lasu itp. Można było się przekonać, jak silna jest pamięć wzrokowa, gdyż niektórym udawało się za pomocą dotyku określać kolory. Warsztaty kulinarne miały też za zadanie utrwalić w dzieciach nawyk zjadania warzyw i owoców w różnych postaciach.

Promyczki, pod fachową kontrolą dorosłych dzielnie poradziły sobie z deską do krojenia, nożem, tarką do jarzyn. Z wcześniejszych zajęć i obserwacji rodziców w domu, świetnie orientowały się w temacie bezpieczeństwa i higieny podczas pracy w kuchni. Wszyscy coś kroili, smarowali, tarli, a efekt był godny podziwu. Sałatka i surówka były bajecznie kolorowe, pachnące i zapraszały do jedzenia.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji i udział w zajęciach. Wasza obecność i wspólna zabawa zawsze sprawia dzieciom ogromną radość.

Eliza Kossakowska

 

Gimnazjaliści czytają przedszkolakom !

W poniedziałek 17 października ,,Promyczki” odwiedzili uczniowie z II a klasy gimnazjum. Karolina Czech i Krzysztof Stuk czytali przedszkolakom jedną z przygód Franklina. W tym tygodniu rozmawiamy o zaletach płynących z jedzenia warzyw. W nawiązaniu do tematyki tygodnia i przygody żółwia Franklina z brukselką, dzieci pytały gimnazjalistów jak to jest w szkole z jedzeniem warzyw i czy Karolina z Krzysiem lubią wszystkie warzywa? Gimnazjaliści ,,bohatersko” odpowiadali na pytania przedszkolaków, omawiając korzyści płynące ze zdrowego odżywiania się i magicznej siły warzyw. Dziękujemy za mile spędzony czas i czekamy na następnych uczniów chętnych do czytania przedszkolakom!!!

Eliza Kossakowska

 

Biblioteka wita ,,Promyczki” po wakacyjnej przerwie

29 września rozpoczęliśmy cykliczne spotkania w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej. Sezon na czytanie w bibliotece rozpoczęła Pani Alina Kowalczuk. Wrzesień, to miesiąc rozpoczęcia nowego roku przedszkolnego ale i szkolnego. Promyczki za rok rozpoczną naukę w klasie I. Pani Alina przeczytała przedszkolakom książeczkę pt. ,,Franklin idzie do szkoły”. Dzieci po wysłuchaniu przygód małego żółwia, stwierdziły, że pierwszy dzień szkoły sprawi im ogromną radość. Po rozmowie z Panią bibliotekarką przedszkolaki rysowały ( tak jak Franklin) to, co lubią robić najbardziej w czasie wolnym.

Następne spotkanie w bibliotece już w październiku.

Eliza Kossakowska

 

Gimnazjaliści przedszkolakom

Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka i nastolatka odgrywa umiejętność obcowania z literaturą. Książka, najmłodszym pozwala rozwijać wyobraźnię, poznać zasady etyczne i moralne naszego życia codziennego. Młodzież poprzez czytanie doskonali w/w umiejętności, uczy się poprawnej pisowni, potrafi zauważyć potrzeby innych ludzi. W tym roku szkolnym w ramach propagowania czytelnictwa zaproponowaliśmy uczniom II klasy gimnazjum, aby w wolnych chwilach czytali przedszkolakom. Z zaciekawieniem przyjęli naszą propozycję. Serdecznie dziękuję Pani Grażynie Dryl, wychowawczyni kl.II A, za zachęcenie gimnazjalistów do współpracy z przedszkolem.

W poniedziałek 26 września książkę Mieczysławy Buczkówny pt. ,,Piotruś pierwszak” przedszkolakom z gr. ,,Promyczki” czytały Katarzyna Łuniewska i Wiktoria Ołdziej. Pozycja pokazuje przedszkolakom, że przekroczenie progu szkoły, oznacza nowy i ciekawy etap w ich życiu. Dzieci omówiły z uczennicami treść wysłuchanego rozdziału i stwierdziły, że ,,BYĆ PIERWSZAKIEM” to bardzo fajna sprawa!!!

Eliza Kossakowska

 

 

Pożegnanie lata

W środę 21 września dzieci i rodzice z grupy PROMYCZKI pożegnali lato i przywitali jesień przy wspólnym ognisku. W przygotowaniu spotkania bardzo pomogli rodzice przedszkolaków. Chłopcy byli zachwyceni możliwością rozegrania meczu piłki nożnej, na piaskowym boisku. Dziewczynki z chęcią bawiły się w ,,kucharki”. Gotowały piaskowe zupy, smażyły piaskowe kotlety, piekły szarlotki i torty. Nie zabrakło też kibiców tańczących na trybunach w rytm dyskotekowej muzyki. Po tak wyczerpujących zajęciach, głodne przedszkolaki ochoczo, pod czujnym okiem rodziców, zabrały się do pieczenia kiełbasek. Miłą niespodzianką była wizyta Pani Asi, która o mały włos nie została przewrócona przez tulące się do niej dzieci. Rodzice mieli możliwość poznać Panią Dominikę Jakim, nowego nauczyciela w naszym przedszkolu. Z ochotą bawiła się ona z dziećmi, których rodzice ze względu na godziny pracy dojechali do nas z niewielkim opóźnieniem. Wszyscy zgodnie zadeklarowali chęć by następne ognisko zorganizować zimą.

Pogoda uraczyła nas wszystkimi możliwymi zjawiskami atmosferycznymi: słońcem, wiatrem, ciemnymi burzowymi chmurami, tęczą i deszczem.

W imieniu swoim i dzieci dziękuję tym, którzy użyczyli nam miejsca na wspólną zabawę, zadbali o bezpieczeństwo, wystrugali kije do pieczenia kiełbasek i zadbali o prowiant.

Eliza Kossakowska

 

 

 

Witamy po wakacjach!!!

Wrzesień przywitał nas po wakacjach piękną, słoneczną pogodą. Pełni zapału powróciliśmy do przedszkola. Wszyscy stęskniliśmy się do Pani Alinki, naszej ukochanej królowej baśni i bajek. Całą grupą odwiedziliśmy bibliotekę, zasypując Panią Alinkę przżyciami z wakacji. Za tak ciekawe opowieści zostali wszyscy nagrodzeni balonami, które wszystkim sprawiły dużo frajdy. Po udanej wizycie korzystaliśmy z pięknej, letniej pogody …

Zapraszamy wszystkich do zaglądania na naszą stronę!!!

Eliza Kossakowska

 

Rok 2015 / 2016

,,Martynka …”

17 czerwca, po raz ostatni przed wakacjami, dzieci z grupy ,,Promyczki” odwiedziły bibliotekę gminną. Któż nie zna wesołej Martynki? Przedszkolakom jedną z wielu przygód dziewczynki przeczytała pani Katarzyna Rodziewicz, mama Tomka i Łukasza. Po zakończonej lekturze, dzieci musiały odpowiedzieć na pytania, które specjalnie przygotowała pani Kasia. Wszyscy zostali nagrodzeni cukierkami. Pani Alina również przygotowała na zakończenie roku szkolnego słodkie niespodzianki, oraz życzyła dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji. Przedszkolaki już umówiły się na kolejne wizyty we wrześniu.

Eliza Kossakowska

Nie ma to jak dobra zabawa…

15 czerwca z powodu złej pogody nie mogliśmy pojechać na wycieczkę do agroturystycznego gospodarstwa. Deszcz nie pozwolił również na zabawę na świeżym powietrzu. Podsunęłyśmy dzieciom pomysł na zabawę w teatr.       „Promyczki” i „ Chmurki” podzieliły się na kilkuosobowe zespoły, wybrały bajki, a my dostarczyłyśmy rekwizyty i stroje. Wszystko odbyło się spontanicznie. Przedszkolaki musiały zmodyfikować fabułę znanych bajek. Był Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia, roboty z planety X, wilki, …. Zabawa bardzo się podobała a wszystkie zespoły zostały na grodzone gromkimi brawami.

Eliza Kossakowska

W szkolnej bibliotece fajnie jest …

W piątek 3 czerwca odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Tam, dzieci z grupy ,,Promyczki”, kończące edukację przedszkolną miały możliwość zapoznać się z Panią Katarzyną Purta, szkolną bibliotekarką i już teraz zacząć szkolną przygodę z zaczarowanym światem książki. Pani Kasia podeszła do sprawy bardzo profesjonalnie. Oprowadziła dzieci po swoim królestwie, omówiła zalety pracy bibliotekarza, przypomniała o konieczności i sposobach dbania o książki.

Serca przyszłych uczniów zaskarbiła sobie poprzez przygotowanie kukiełek i wspólną z dziećmi inscenizację wiersza pt. ,,Na straganie” J. Brzechwy. Myślę, że od 1 września 2016r. pierwszoklasiści chętnie i często będą gośćmi szkolnej biblioteki.

JAK DZIEŃ DZIECKA ŚWIĘTOWAŁY PROMYCZKI

PROMYCZKI ten uroczysty dzień rozpoczęły od odebrania nagród za udział i wygraną w konkursie ,, Razem czytamy i odpowiadamy”. Następną atrakcją była wizyta w Gminnej Bibliotece, gdzie świętowaliśmy BAJKOWY DZIEŃ DZIECKA. Dzieciom bajkę pt. ,,Dzień Dziecka” napisaną przez Kazimierę Jezierską wybrała i czytała pani Alina Kowalczuk. Niespodzianką był przygotowany konkurs plastyczny, na najładniejszą ilustrację do bajeczki, poprzedzony wieloma pytaniami dotyczącymi lektury. Dzieci zaskoczyły panie tym, że zapamiętały wszystkie szczegóły przygód Wojtka i jego koleżanki Małgosi.

W jury zasiadły panie Monika Dzielnik i Katarzyna Klimczuk – Wlaźlak ze Stowarzyszenia NAREW. Wybór pierwszego miejsca był bardzo trudny, gdyż każda praca została wykonana starannie, a narysowane zwierzęta bogate w szczegóły. Zwycięzcą został Łukasz Rodziewicz. Pozostałe dzieci zajęły II miejsca. Wszyscy zostali obdarowani upominkami i słodkościami. To nie był koniec niespodzianek. W przedszkolu czekały na dzieci następne prezenty, rozdane przez rodziców. Patrząc na uśmiechnięte buzie przedszkolaków pomyślałam sobie ,,Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku”

 

Eliza Kossakowska

,,W lesie nie ma rozbójników”

Podczas ostatniej wizyty ( 9 maja) w Gminnej Bibliotece, przedszkolakom czytała Pani Katarzyna Fabiszewska - logopeda. Zdziwiła dzieciaki wyciągając z torebki starą, szarą książkę. Powiedziała, że to ulubiona książka z dzieciństwa jej taty, jej, a także jej dzieci. Na pierwszy rzut oka dzieci chyba nie przejawiały ochoty słuchania bajki z ,,czegoś takiego”, ale …

,,W lesie nie ma rozbójników” A. Lindgren okazała się bajką dla wszystkich. Była księżniczka, rozbójnicy i rycerz. Lektorka czytała świetnie !!! Żadne z dzieci nie miało czasu nawet okiem mrugnąć, tak wciągnęła ich opowieść. Pani Kasia została nagrodzona gromkimi brawami, a dzieci z przyjemnością obejrzały pożółkłe stronice niepozornej książki z ubiegłego stulecia.

Eliza Kossakowska

Wszyscy czytają dzieciom

22 kwietnia przedszkolaki widząc wchodzącą do sali Panią Annę Strzymińską, były pewne, że odwiedziny dotyczą dbania o higienę jamy ustnej. Zdziwiły się, gdy P. Ania usiadła i zaczęła im czytać bajeczki, które przed zaśnięciem słuchały jej własne dzieciaki: ,,Franklin, mały chwalipięta” i ,,Franklin znajduje aparat”. Dzieci lubią postać żółwika. Przy niej potrafią dostrzec i rozwiązać wiele problemów z życia codziennego. ,,Promyczki” razem z zaproszonym gościem rysowały nowe ilustracje do książeczek. Wszystkie rysunki podarowały Pani Ani – swojej ,,Czarodziejce od ząbków”.Dzieci za swoje prace zostały nagrodzone lizakami – zdrowymi dla ząbków.

Eliza Kossakowska

Światowy Dzień Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki, obchodzonego 23 kwietnia przedszkolaki odwiedziły jak co miesiąc Gminną Bibliotekę, gdzie zostały przywitane przez Panią Alinę i Panią Monikę Dzielnik, która jest pracownikiem Stowarzyszenia N.A.R.E.W.

Baśń ,,Przybycie wiosny” została wybrana z książki pt. ,,Moje ulubione bajki” autorstwa Irminy Żochowskiej i Marty Orzechowskiej. Tym razem po skończonej lekturze, P. Monika rozmawiała z przedszkolakami o wiosennych kwiatach i technice wicia wianków z żółtych mleczy. Dziewczynki były zachwycone, a chłopcy mogli się pochwalić znajomością nazw wiosennych roślin. Niespodzianką dla dzieci była wizyta w siedzibie Stowarzyszenia N.A.R.E.W. , która znajduje się nad pomieszczeniami biblioteki. ,,Promyczki” miały możliwość dowiedzenia się, czym zajmuje się i z kim pracuje P. Monika.

Eliza Kossakowska

,,O wichurze, chmurze i górze”

Rozpoczęła się wiosna a z nią prace porządkowe w ogródkach, na skwerach i w parkach. Wszyscy lubimy miło spędzać czas na łonie natury, ale czy każdy z nas dba o czyste środowisko?

22.03.2016r. „ Promyczki ” w Gminnej Bibliotece, miały okazję posłuchać opowiadania napisanego przez Panią B. Bieryło, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury poruszającego problem dbania o czystość środowiska. Pani Bożena, pisząc bajkę pt. ,,O wichurze, chmurze i górze” w sposób zrozumiały dla najmłodszych, ukazała konieczność dbania o najbliższe otoczenie. Promyczki w podziękowaniu za tak udany debiut literacki narysowały ilustracje do bajki.

Z okazji Wielkanocy przedszkolaki złożyły najserdeczniejsze życzenia udanych świąt Paniom: Alinie Kowalczuk i Bożenie Bieryło.

Eliza Kossakowska

 

Czytanie w Gminnej Bibliotece

PROMYCZKI uwielbiają słuchanie bajek. Ogromną frajdą są spotkania czytelnicze w Gminnej Bibliotece, jak i te odbywające się w sali. W lutym dzieci w świat bajek wprowadzały Panie B. Bołdak - pedagog szkolny i M.Hajduczenia, mama jednego z przedszkolaków. Przeczytane pozycje to: bajka terapeutyczna ,,Promyczek" i stara baśń rosyjska ,,Zaklęta żabka". Tak różnorodna tematyka czytanych opowiadań rozwija wyobraźnię dziecięcą, co świetnie widać na ilustracjach rysowanych do każdej przeczytanej bajki lub opowiadania.

Eliza Kossakowska

 

ZIMA W PEŁNI

Zima w pełni. Miło było wędrować po zaspach śnieżnych, do biblioteki i tam posłuchać przepięknych, starych bajek pt. ,,Dziadek Mróz" i ,,śnieżyczka i Różyczka" . Pani Ania Łochocka czytała wspaniale!!!
Przedszkolaki jak zaczarowane słuchały bajek, które przed wieloma laty czytały babcie, ich rodzicom. Krajobraz za oknem świetnie pasował do pozycji wybranych przez panią Alinę Kowalczuk, naszą nieocenioną ,,biblioteczną czarodziejkę".
Wracając do przedszkola słuchaliśmy świergotu wróbli i obserwowaliśmy sikorki, skubiące smaczną słoninkę.

 

     

 

 

Eliza Kossakowska

Gwiazda wigilijna

Święta już pukają do drzwi. W bibliotece przedszkolakom świąteczną baśń pt. ,,Gwiazda wigilijna" przeczytała Pani wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej Beata Szymoniuk.
Było świątecznie i miło. Pani Beata ukazała dzieciom jak ważną rolę w naszym życiu pełni ,,WIGILIJNA GWIAZDA". 
Na zakończenie spotkania przedszkolaki złożyły paniom: lektorce i bibliotekarce świąteczne życzenia.

16 23 35 43 55

Eliza Kossakowska

 

 

SPOTKANIA CZYTELNICZE W BIBLIOTECE GMINNEJ

 

To już miesiąc minął od ostatniego, naszego spotkania czytelniczego w Gminnej Bibliotece, gdzie czeka na nas zawsze uśmiechnięta Pani Alinka. 


Tym razem dzieciom czytała Pani Ewa Potocka, która jest pracownikiem Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Wprowadziła ona dzieci w świat bajek, jednego z najlepszych bajkopisarzy świata Ch. Andersena.
Przedszkolaki jak zaczarowane słuchały baśni pt. ,,Królowa Śniegu". Uwieńczeniem spotkania było narysowanie przepięknych ilustracji, przedstawiających scenki z wysłuchanej bajki. 
Dzieci serdecznie podziękowały gościowi za mile spędzone chwile.

14 211 310 42 55 73 61

Eliza Kossakowska

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25.11.2015r. dzieci z grupy ,,Promyczki" razem z rodzicami świętowały DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.Było dużo śmiechu i zabawy podczas np. zlizywania miodu ze spodeczków, bez pomocy rąk. Rodzice z zasłoniętymi oczami rysowali misie pod dyktando swoich pociech. Wspólnie z pluszakami dzieci wykonały poranną gimnastykę, śpiewały i tańczyły. 
Podczas zbierania wykałaczek w rękawicach kuchennych, rodzice i przedszkolaki spróbowali chwytu ,,niedźwiedziej łapy". Wszyscy mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne tworząc portrety misiów z różnej wielkości papierowych kółek. Nie obyło się też bez turnieju wiedzy o niedźwiedziach, żyjących na wolności. 
W trakcie spotkania wspominaliśmy wszystkie bajkowe misie, nie tylko te, które znają przedszkolaki, ale i te z dzieciństwa rodziców.Na koniec spotkania odśpiewaliśmy misiom 100 lat, dzieci obiecały szanować i kochać nie tylko pluszowe misie, ale i inne zabawki. 
Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA.

111 26 37 46 55 63 71 81 91 101

Eliza Kossakowska

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

W piątek 30.10.2015r w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM starszaki  z grupy PROMYCZKI udały się na tradycyjne spotkania czytelnicze do Gminnej Biblioteki. W rolę lektora wcieliła się Pani dyrektor Ewa Chrabołowska.


 


ewa11


ewa21


ewa31


ewa41

Po zakończeniu czytania dzieci wspólnie z Panią Ewą rysowały ulubione postacie i scenki z przeczytanej książki Chatka Puchatka


ewa51


ewa61


ewa71


ewa81


ewa91

Wszystkie prace zostały nagrodzone słodkościami i całusami. Na zakończenie miłego przedpołudnia wszyscy udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak złotej jesieni.