Rok szkolny 2019/2020

Zdalne przedszkole

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kubusiowi przyjaciele natury 22.06. - 30.06.2020   pobierz

Nadchodzą wakacje 15.06. - 19.06.2020  pobierz

Moje podwórko 08.06. - 12.06.2020   pobierz

Dzień dziecka 01.06. - 05.06.2020  pobierz

Święto rodziców 25.05. - 29.05.2020  pobierz

Łąka wiosną 18.05. - 22.05.2020  pobierz

Muzyka jest wszędzie 11.05. - 15.05.2020  pobierz

Polska mój dom 04.05. - 08.05. 2020 pobierz  pobierz1  pobierz2   pobierz3   pobierz4

W świecie teatru 27.04. - 30.04.2020 pobierz   pobierz1

Ochrona przyrody 20.04. - 24.04.2020  pobierz

Wiosna na wsi 14.04. - 17.04.2020 pobierz  pobierz1  pobierz2

Wielkanoc 06.04. - 10.04.2020 pobierz

Wiosna w ogrodzie 30.03-03.04.2020 pobierz

Wiosna 23.03 - 27.03.2020 pobierz

 

Kochane Gwiazdeczki!

Dziękujemy za przesyłane prace. Cieszymy się, że możemy zobaczyć jak pięknie i wytrwale pracujecie w domu.

Życzymy Wam dużo zdrowia, korzystajcie z pięknej wiosennej pogody.

Zapraszamy do oglądania galerii Waszych prac.

Dominika Jakim

 

Drodzy Rodzice

Jutro (21.03.) pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W związku z powyższym przesyłam państwu propozycję na pracę plastyczną.

Pozdrawiam serdecznie

 

Katarzyna Kruk

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

 

W dniu 17 stycznia 2020 roku w grupie ,,Gwiazdeczki” odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy,a także obejrzeć wyjątkowe Jasełka w wykonaniu wnucząt. Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki o Babci i Dziadku, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Na koniec uroczystości dzieci obdarowały swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami.

 

Katarzyna Kruk

,, Maleńka miłość zbawi świat..."

 


20 grudnia grupa ,, Gwiazdeczki" zaprosiła swoich rodziców na wyjątkowe Jasełka. Wyjątkowe, bo w formie pantomimy. Był to piękny czas wprowadzający świąteczny nastrój. Dziękujemy rodzicom i wszystkim obecnym gościom za liczne przybycie na nasze przedstawienie.
Katarzyna Kruk

Święta tuż, tuż…

 

Grudzień to czas przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia. Nasze gwiazdeczki miały okazję wykonywać zadania z kalendarza adwentowego. W czerwonych i zielonych „cukierkach” ukryte były karteczki z zadaniem do wykonania. Dzieci przygotowały między innymi łańcuch na choinkę, czapki górnika z okazji ich święta oraz upiekły pyszne pierniczki aby podczas  warsztatów bożonarodzeniowych wspólnie z rodzicami je przepięknie udekorowa. Podczas tego wyjątkowego spotkania dzieci jak i rodzice wykazali się kreatywnością. Po ciężkiej pracy był czas na wyjątkową świąteczną sesje zdjęciową. Zapraszamy do fotorelacji.

Dominika Jakim

Z wizytą w kuchni
 
W ostatnim tygodniu listopada Nasze Gwiazdeczki miały okazje odwiedzić szkolną kuchnie.Pani Grażyna i Pani Jola pokazały dzieciom swoje miejsce pacy oraz urządzenia, które są wyjątkowo duże. Dzieci z zachwytem podziwiały ogromne łyżki i garnki. Duże wrażenie zrobił na nich piekarnik w którym mieści się sześć blach z pysznym pieczonym schabem, który dzieci uwielbiają.Teraz nasze Gwiazdeczki wiedzą skąd przyjeżdża obiad do naszego przedszkola.
Dzięki wizycie w kuchni niektóre przedszkolaki marzą o zawodzie kucharza.
Dominika Jakim

,,Misiowe zabawy z Misiem Zdzisiem"
 
Dzień 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Gwiazdeczki zaprosiły do przedszkola swoich rodziców, aby wspólnie z nimi uczestniczyli w tym święcie. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie, chętnie opowiadały o swoich pluszakach. Razem z rodzicami brały udział w zabawach i zajęciach plastycznych. Przywitały gościa ,, Misia Zdzisia" Zabawa była znakomita. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie do naszego przedszkola oraz aktywny udział w zabawach.
Katarzyna Kruk

Sałatka owocowa smaczna i zdrowa

W drugim tygodniu października Nasze „Gwiazdeczki” przygotowały pyszną sałatkę owocową. Taka witaminowa przekąska jest alternatywą dla słodyczy, które tak bardzo lubimy. Wszyscy mieliśmy soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem dziewczynki założyły fartuszki a chłopcy czapki szefa kuchni, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi kucharze. Chętnie kroiliśmy banany, pomarańcze, melona. a potem ze smakiem wszystko zjedliśmy. Odważne przedszkolami spróbowały również sok z cytryny po którym miały kwaśne minki. Było pysznie, kolorowo i zdrowo!

Dominika Jakim

Jesienią jest pięknie!

Jesień to różnobarwna pora roku, która zachwyca wszystkich. Tegoroczną jesień śmiało można nazwać złotą. Jest również bardzo ciepła i zachęca Nasze przedszkolaki do długich spacerów. Dzieci podczas ich obserwowały zmieniający się krajobraz, poznawały gatunki drzew a także zbierały dary jesieni do kącika przyrody. Zbiory kasztanów były bardzo obfite. Kasztany okazały się bardzo pomoce podczas zajęć dydaktycznych i zabaw.

Dominika Jakim

 

Po raz pierwszy na „Magicznym dywanie”

W ramach projektu „Poznaję siebie, myślę i działam” w naszym przedszkolu pojawił się magiczny dywan. Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” miały okazję przetestować go jako pierwsze. To była świetna zabawa. Zapraszamy do fotorelacji.

Dominika Jakim

 

Jestem bezpieczny na drodze

Mimo, iż maluch na ulicy znajduje się pod opieką dorosłego, powinniśmy powoli wpajać mu podstawowe zasady bezpieczeństwa. W drodze do przedszkola rozmawiajmy o mijanych znakach, sygnalizacji świetlnej, zasadach przechodzenia przez ulicę.

Dlatego Nasze Gwiazdeczki wiedzą już:

- co to jest sygnalizator świetlny i że czerwone światło mówi: stój!, a zielone: idź!,

- przy przechodzeniu przez ulicę (nawet, gdy jest sygnalizator świetlny), należy spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo – dopiero upewniwszy się, że nic nie nadjeżdża, dziecko może przejść na drugą stronę,

- przez jezdnię należy przechodzić, nigdy nie przebiegać,

- jeśli wzdłuż jezdni jest chodnik, należy iść chodnikiem, nie poboczem jezdni,

- wieczoremnależy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, aby być widocznym dla kierowców.

Dominika Jakim

 

Spotkanie z modliszką

Podczas pięknego słonecznego dnia Nasze „Gwiazdeczki” miały okazję spotkać modliszkę. Podobno w Polsce jest ich coraz więcej,. Zapraszamy do fotorelacji.

Dominika Jakim

Rok szkolny 2018/2019

Ostatnie spotkanie z wolontariuszami

6 czerwca ostatni raz gościliśmy w tym roku wolontariuszy z klasy II i III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. Pani Danuta - opiekun wolontariuszy, i koledzy odwiedzali nas przez cały rok w czwartki. Podczas tych spotkań :

- czytano nam bajki

- towarzyszno we wspólnych zabawach muzyczno-ruchowych,swobodnych

- pomagano nam układać puzzle

- wspólnie rysowaliśmy

- budowaliśmy z klocków

- uczestniczyliśmy w zabawach andrzejkowych, bożonarodzenowych, wielkanocnych

- na zakończenie otrzymaliśmy od starszych kolegów włosno ręcznie wykonane laurki

Dziękujemy kochani za cało roczną współpracę.

Marta Świstun

 

Zabawy badawcze w piaskownicy

5 czerwca Gwiazdeczki od rana miały super zadanie. Mogły się bawić w piaskownicy. Niestety okazało się, że zabawa nie jest do końca udana. Okazało się, że nie wychodzą im babki. Same doszły do wniosku, że potrzebna jest im woda i że tylko z mokrego piasku można zrobić babki. Kiedy Panie dostarczyły niezbędnej wody, zabawa się rozpoczęła. Po zakończonej zabawie trzeba było sie umyć i wszystko posprzątać. Wszyscy to uczynili :0)

Marta Świstun i Gwiazdeczki

 

Rodzic naszym nauczycielem - Ozoboty

3 czerwca w ramach akcji Rodzic naszym nauczycielem, gościliśmy w naszej grupie rodziców Janka. Przygotowali dla nas lekcje z programowania w oparciu o małe ozoboty. Dzieci mogły zgłębiać tajniki programowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów. Ozobot to prostota nauki programowania. Robot wprowadza dzieci poprzez zabawę w świat nowych technologii. Ozobot czeka na rozkazy. Rozumie kolorowe kody narysowane kredkami jak i te czytane z ekranu napisane w Scratch OzoBlockly.Taka technologia czyni z Ozobotów rozwiązanie idealne do oswajania już najmłodszych programistów z podstawami kodowania. Gwiazdeczki również kodowały drogi dla ozobotów kolorując rysunki jabłoni i winogrona. Potem układały magiczne puzzle w grupach, by na końcu je połączyć, aby ozoboty mogły się po nich poruszać zgodnie z kodami.

Dziękujemy Panu Pawłowi i Pani Agnieszce za super zabawę i naukę kodowania :)

Marta Świstun

 

Ostatnie " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

30 maja po raz ostatni spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Nasz występ rozpoczął uroczystą olimpijkę sportową. W tym też kierunku były nasze tańce. Poprowadziliśmy z rodzicami Gwiadeczek muzyczną rozgrzewkę. Na początku do utworu „ Bim bam bom” rozpoczeliśmy tańcem integracyjnym po kole. Potem „ Z lewej do prawej” próbowaliśmy w tańcu rozróżnić stronę prawą od lewej. Na końcu w tańcu „ Klap song” ćwiczyliśmy koordynację całego ciała. Tak wyglądało nasze ostatnie muzyczne spotkanie. Mam nadzieję, że kochani podobały Wam się te spotkania. Moim celem było abyście razem z dziećmi prawidłowo reagowali ruchem na zmianę tempa i dynamiki muzyki; rozpoznawali i prawidłowo nazywali instrumenty muzyczne; reagowali na przerwę w muzyce; tańczyli pojedynczo i parami w różnych ustawieniach ( w szeregach, rzędach, w kole); swobodnie interpretowali ruchem piosenki, utwory instrumentalne, zabawy ze śpiewem; powtarzali mini układ taneczny do wybranej muzyki podczas występów na scenia. Jestem bardzo szcześliwa, że mogliśmy ten czas wspólnie spędzić.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

Pszczelarz u Gwiazdeczek

29 maja przywitaliśmy specjalnego gościadziadka starszej koleżanki z przedszkola, Pana Mirosława Bobrowicza. Jest on pszczelarzem. Przyniósł nam tego dnia w specjalnej skrzynce prawdziwy rój pszczół. W środku znajdowała się Królowa, młode pszczoły robotnice oraz trutnie. Mogliśmy zobaczyć jak wylęgają się młode pszczoły, jak Królowa składa w otworach jajeczka. Oglądaliśmy jak pracują pszczoły w ulu, słuchaliśmy przez szybę jak brzeczą pszczoły porozumiewając się w ten sposób ze sobą. Widzieliśmy jak osadza się miód. Ponadto Pan Bobrowicz opowiedział dzieciom, jak ważne jest dbanie o czystość środowiska.

Dziękujemy serdecznie Panu Mirosławowi Bobrowicz za lekcję o pszczołach i ich życiu.

Marta Świstun

 

Gwiazdeczki Rodzicom.....

20 maja Gwiazdeczki tłumnie przywitały swoich rodziców. Tego dnia przygotowały krótki występ. Tym razem wszyscy dzielnie się spisali. Były wiersze, piosenki, tańce i instrumentalizacja. Na koniec przedszkolaki wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane laurki. Dziekujemy kochani, że jesteście z nami każdego dnia i że możemy liczyć na waszą pomoc oraz wspólpracę :)

 

Mamo, tato, razem z wami

w świat bezpiecznie wyruszamy.

Dziękujemy wam za wszystko.

Dobrze, że jesteście blisko!

Marta Świstun i Gwiazdeczki

 

Siódme " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

26 kwietnia siódmy raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Na początku tańczyliśmy taniec integracyjny z guma animacyjną. Potem dołączyliśmy  do tańca klawesy i bumbumrurki. Na koniec udaliśmy się ponownie na jazdę na koniach, tym razem używając chust. Tak wyglądało nasze siódme muzyczne spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

Szóste " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

29 marca szósty raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Przyszła już wiosna i jak to w marcu bywa, troche deszczu, słońca a nawet śniegu spodziewać się można. Na początku padał deszcz więc zatańczyliśmy z parasolem. Potem przy wiosennym wietrze użyliśmy chusteczek do tańca. Następnie odbyło się muzyczne dyktando z wiedzy o instrumentach. Powróciły już ptaki z dalekich krajów, dlatego zatańczyliśmy "Taniec Ptaków". Na koniec udaliśmy się na szybką jazdę na koniach, w tańcu z lassem. Tak wyglądało nasze szóste spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

Zakładanie wiosennej hodowli

26 marca Gwiazdeczki razem z nauczycielem zakładały wiosenną hodowlę. Na początkuwsypaliśmy ziemię do pojemników, a potem dzieci wybierały co będą w niej sadzić bądź siać. Kolejnym krokiem było wsadzenie cebuli do pojemników oraz wysianie ziół ( bazylii, oregano, koperku, pietruszki, fasoli). Następnie podlaliśmy nasze pojemniki wodą. Wspólnie przypomnieliśmy sobie, co jest potrzebne roślinie do wzrastania (powietrze, woda, ziemia, odpowiednia temperatura). Teraz czekamy na wzrost naszych roślin regularnie je podlewając.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

Wiosenne przebudzenie

Wracają ptaki z daleka

i kwiatki kiełkują wokoło.

Nadchodzi pora radosna,

bo właśnie zaczyna się wiosna

 

25 marca Gwiazdeczki wybrały się na poszukiwanie oznak wiosny. Wzięły ze sobą lupy aby móc dokładnie poobserwować wszystkie zmiany zachądzace w przyrodzie.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

 

Lutowe spotkanie z wolontariuszami

W lutym po raz kolejny odwiedzili nas wolontariusze z klasy III oraz II Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. Przy każdym spotkaniu czytają nam bajki. Potem towarzyszą we wspólnych zabawach. Czekamy już na kolejne spotkania.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

 

Piąte " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

22 lutego piąty raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Tym razem nasze spotkanie miało kosmiczny wymiar. Na początku przenieśliśmy się w przestrzeń kosmiczną, gdzie mogliśmy zobaczyć jak zapalają się i gasną gwiazdy. Potem lecąc rakietą kosmiczna odwiedziliśmy 3 planety: na pierwszej pływaliśmy, na drugiej maszerowaliśmy a na trzeciej chodziliśmy w ruszających się czapkach. Nastepnie odwiedziliśmy różne muzyczne planety. Kosmici grali na nich na różnych instrumentach: marakasach, trójkątach, klawesach, kastanietach, tamburynach. Był też taniec, przy użyciu ziemskich chusteczek do nosa, a także taneczna podróż miedzy planetami. Tak wyglądało nasze piąte spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

Dzień Babci i Dziadka u Gwiazdeczek

14.01.2019r. o godzinie 9.00 dzieci z grupy "Gwiazdeczki" serdecznie powitały swoich dziadków i babcie na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na początku przedstawiły ponownie przedstawienie jasełkowe " Wesoła zgraja Świętego Mikołaja". Potem podziękowały babciom składając im życznia. Życzyły im lat ze dwieście, bo przecież najlepsze są w całym mieście. Gdy za bardzo rozrabiają, pod ich skrzydła uciekają. One zawsze im wytłumaczą, wszystkie błędy im wybaczą. Bądźcie więc zdrowe, uśmiechnięte tego życzą Wam wnuczęta. Następnie złożyły życzenia dziadkom. Z okazji Dnia Dziadka (i nie tylko) nie psocą,  tylko dobrze Wam życzą. Wy wybronicie ich od draki, bo one małe rozrabiaki. Całują Was serdecznie, żyjcie nam Dziadkowie długo wiecznie. Na koniec odśpiewały głośne "Sto lat" i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki.

Marta Świstun

 

Czwarte " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

21 grudnia czwarty raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Tym razem nasze spotkanie przebiegło w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie zabawą muzyczną" Mikołaj i Renifer". Renifery czekały cierpliwie przy saniach grzebiąc kopytkiem w poszukiwaniu jedzenia, natomiast Święty Mikołaj musiał dźwigać ciężkie prezenty. Potem udaliśmy się w muzyczny kulig używając janczarów. Przy użyciu pałeczek i janczarów śpiewaliśmy i graliśmy kolędę "Przybieżeli do Betlejem..". Nastepnie przy akopaniamencie utworu „ Sanna” L. Mozarta ścigaliśmy się do muzycznych krzesełek. Na końcu wszyscy zatańczyliśmy z rekwizytem, czyli choinkowym łańcuchem. Tak wyglądało nasze czwarte spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

 

Wesoła zgraja Świętego Mikołaja

17 grudnia o godzinie 15.00 przy akopaniamencie utworu „ Sanna” L. Mozarta,  Wesoła zgraja Świętego Mikołaja, tanecznie wkroczyła do sali. Wielkie w niebie było poruszenie, martwił się Mikołaj Święty, kto pomoże mu rozwozić czekoladki i prezenty. Renifery i skrzaty były chore, bo się przejadły świątecznymi cukierkami. Ale Aniołki bardzo chętnie pomogły, gdy widziały kłopot taki, bo choć psocić też lubią, to kochane z nich dzieciaki. Potem siadły cichuteńko, każdy palec miał na buzi, żeby tylko tam w stajence Dzieciąteczka nie obudzić.

Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty a same dostały od Mikołaja za okazaną pomoc równiez prezenty.

Marta Świstun

Listopadowe spotkanie z wolontariuszami

W listopadzie po raz kolejny odwiedzili nas wolontariusze z klasy III oraz II Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. Tym razem również starsi koledzy czytali nam bajki. Potem towarzyszyli nam we wspólnych zabawach. Pani Danusia z uczniami zaprosili nas również do zabaw andrzejkowych, w których chętnie uczestniczyliśmy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

Trzecie " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

30 listopada trzeci raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Tradycyjnie rozpoczęliśmy nasze spotkanie piosenką " Witamy się". Jesień, która jeszcze króluje zaprosiła nas do tańca z jesiennym kapeluszem. Potem graliśmy na kołatkach w specjalnych muzycznych domkach. Nastepnie z muzycznymi jajakami wyruszyliśmy maszerując do utworu " Marsz Radetzky'ego". Potem odpoczęliśmy na dywanie przy "delikatnym podmuchu" piórka. Na końcu wszyscy zatańczyliśmy skupiając się na równym balansie ciała. Tak wyglądało nasze trzecie spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

 

"Bajki o misiach z czterech stron świata"

"Święto Pluszowego Misia" tak się spodobało Gwizdeczkom, że zaprosiły swoich rodziców do czytania bajek o misiach z różnych krajów. Pierwszą bajkę przeczytała nam Pani Kamińska ( mama Liliany). Była to bajka polska pt. " Urodzinowy prezent ". Druga odwiedziła nas Pani Adamska i przeniosła nas do Norwegii wraz z bajką " Spotkanie z trollami". Na bajkę kanadyjską "Węgielek ratuje owieczkę" zaprosiła nas Pani Słoma Sadowski. Pani Jabłońska zaś wędrując z nami do Argentyny, przeczytała nam bajkę pt. " Pechowy strzał". Nastepnego dnia Pani Dryl zaprosiła nas do odległych Chin z bajką " Walka smoków". Ostatnią bajkę przeczytała nam Pani Borowska. Zabrała nas do mroźnej Arktyki na bajke pt." Lekcja pływania".

Zaproszonym rodzicom serdecznie dziękujemy, a pozostałych zapraszamy do czytania swoim pociechom. Kochani rodzice CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE.

Marta Świstun

 

 

Dzień Pluszowego Misia

23 listopada " Gwiazdeczki " wraz z rodzicami świętowały Dzień Pluszowego Misia. Na początku wszyscy siedząc w kole przedstawili swoje misie. Potem chętne dzieci sprawdziły kto ukrył się pod kawałkami puzzli. Wybraliśmy się również w muzyczną wycieczkę przy piosence Jadą, jadą misie. Następnie rozwijaliśmy spostrzegawczość Gdzie ukryły się misie? Po tak wyczerpujacych zabawach musieliśmy ukołysać w chustach do snu nasze pluszaki. Kiedy misie spały na dywanie, my grzecznie pokolorowaliśmy dla nich w prezencie kolorowanki. Po drzemce każdy miś otrzymał prezent od swego dziecka, a my uczciliśmy to wspólnym zdjęciem.

Marta Świstun

 

Pasowanie na porzedszkolaka

7 listopada najmłodsze dzieci uroczyście wkroczyły do grona przedszkolaków za sprawą uroczystości Pasowania na Przedskolaka. Na początku dzieci serdecznie gości przywitały i na występ zaprosiły. Długo się przygotowywały i dużo ćwiczyły. Grupę swoją przedstawły "Gwiazdeczki" się nazwały. Chociaż trzy lata dopiero mają, to na wielu sprawach się już znają. Pięknie rysują, ząbki myją, zabawki sprzątaja i... swojej pani się słuchają. Przedszkole to świat nowy, który dopiero poznają. Wszystkim zadaniom dzielnie czoła stawiają i każdemu wyzwaniu sprostają. Przysięgę uroczyście złożyły i w krąg przedszkolaków wkroczyły.

Marta Świstun i Gwiazdeczki

 

Drugie " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

26 października drugi raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Tym razem spotkanie przebiego pod hasłem " Jesień i jej oznaki". Szukaliśmy muzycznych kropel w deszczu, graliśmy kropelki na gazetach, chowaliśmy się pod parasolem przed deszczem, relaksowaliśmy się na dywanie słuchając piosenki o deszczu. Potem odczarowaliśmy deszczową pogodę grając radośnie z rodzicami na instrumentach a na końcu zatańczyliśmy wesoły taniec. Tak wyglądało nasze drugie spotkanie.

Marta Świstun, Gwiazdeczki i ich rodzice

Październikowe spotkanie z wolontariuszami

W październiku dwuktrotnie odwiedzili nas wolontariusze z klasy III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. Pani Danuta - opiekun wolontariuszy, przeczytała nam bajkę. Potem starsi koledzy towarzyszyli nam we wspólnych zabawach muzyczno-ruchowych a później swobodnych. Pomagali nam układać puzzle, wspólnie rysowaliśmy, budowaliśmy z klocków. Czas za każdym razem mijał nam szybko. Pani Danuta i koledzy będą nas odwiedzać przez cały rok w każdy czwartek.

Marta Świstun z Gwiazdeczkami

 

Owocowe szaszłyki

5 października Gwiazdeczki podsumowały tydzień wiedzy o owocach i warzywach robiąc samodzielnie owocowe szaszłyki. Najpierw musiały ułożyć puzzle z pociętych warzyw i owoców. Potem trzeba było się przygotować do pracy, umyć raczki i nałożyć fartuszki ( chociaż niektórzy uważali, że są to przykrywki na ubrania). Potem każdy dostał swój talerzyk oraz patyczek, na który sam po kolei nadziewał owoce. Na końcu pozostało nam tylko ze smakiem je zjeść.

Marta Świstun

 

 

Pierwsze " Muzyczne spotkanie z mamą i tatą"

28 września pierszwy raz spotkaliśmy się na "Muzycznych spotkaniach z mamą i tatą". Jest to program przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. W całości poświęcony jest twórczej aktywności muzycznej i tanecznej dziecka. W przedszkolu zajęcia taneczno-rytmiczne odbywać się będą w formie grupowej. Dzieci wraz z rodzicami będą spotykały się raz w miesiącu, by przy akompaniamencie instrumentu, muzyki zapisanej na płytach CD uczestniczyć w zajęciach. Tak wyglądało nasze pierwsze spotkanie.

Marta Świstun

 

Rok szkolny 2017/2018

 

DZIEŃ RODZINY

05 czerwca 2017 roku był bardzo pracowity dla wszystkich Gwiazdeczek. Gościliśmy w naszej grupie szczególnych gości, a mianowicie Rodziców naszych przedszkolaków, którzy przybyli na wspólne świętowanie Dnia Mamy i Taty .To dla nich tego dnia, na wiosennej łące, słońce i deszczyk budziły kwiaty z zimowego snu, pszczółka i bączek wesoło fruwały i śpiewały. Nawet żaby nie bały się bocianów i wesoło tańczyły z nimi w kółeczkach. A wszystko to z miłości do wspaniałych Rodziców, którzy z dumą podziwiali swoje dzieci. Po występie przedszkolaki wręczyły Mamusiom i Tatusiom samodzielnie wykonane upominki i wszyscy udaliśmy się na pobliski Orlik, by kontynuować (tym razem na sportowo) Dzień Rodziny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za liczne przybycie i wysoką aktywność podczas sportowych zmagań.

J. Olendzka

Wycieczka na łąkę

Piękna majowa pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom, dlatego też Gwiazdeczki wybrały się na pobliską łąkę w celu odszukania nieznanych im roślin i ziół. Kontakt z naturą sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji. Sami zobaczcie!

Dominika Jakim

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Na światowy dzień poezji UNESCO wybrało 21 dzień marca. Tego dnia zaprosiliśmy Rodziców do odwiedzenia przedszkola i zaprezentowania naszym Gwiazdeczkom wybranego wiersza Jana Brzechwy. I tak, mama Dorotki opowiedziała nam historię żaby, która wybrała się do doktora, mama Kacpra na przykładzie wiersza p.t. ,,Tydzień” przedstawiła jak trudno jest ,,radzić sobie z liczną dziatwą”, zaś mama drugiego Kacperka zaprezentowała perypetie muchy, tej co to kąpała się w smole, rosole, itp. zamiast w wodzie. Wszystkie panie były świetnie przygotowane, pięknie recytowały wiersze, ilustrując je rekwizytami. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli także inni nasi przyjaciele, a bez wątpienia należą do nich panie: Małgosia, Monika, Eliza, Marta, Asia Strzałkowska. Pani Agnieszce, zakochanej w utworach Brzechwy, tak spodobała się ta inicjatywa, że przygotowała dwa wiersze-jeden solo, a drugi w duecie z panią Moniką. Również ja i pani Dominika zaprezentowałyśmy wybrane utwory. Nawet pani Ewa Potocka (szkolna sekretarka) usłyszawszy o naszych recytacjach, przybyła do przedszkola i przeczytała dzieciakom kilka wierszy. Dzieci były pod wielkim wrażeniem występujących i nagradzały każdego gromkimi brawami oraz żonkilem, bo to także pierwszy dzień wiosny. Chcąc dodatkowo uczcić ten dzień, wszyscy ubraliśmy się na zielono. Na spacerze zgodnie z tradycją wrzuciliśmy kukłę Marzannę do rzeki, prosząc, by zabrała zimę hen do morza i śpiewem oraz okrzykami witaliśmy wiosnę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i pokazali Gwiazdeczkom, że wystąpienie przed publicznością nie jest straszne i może sprawić dużo radości. Zaś tych, którzy mają ochotę, a z różnych powodów nie mogli przybyć, zapraszamy w wolnej chwili. Każdy dzień jest dobry na spotkanie z poezją.

J. Olendzka

Wiosenny kącik przyrody u „Gwiazdeczek”

Już na początku marca przedszkolaki z grupy „Gwiazdeczki” rozpoczęły urządzanie wiosennego kącika przyrody. Wiosna to najlepsza pora by rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. W naszym kąciku pojawił się szczypior i rzeżucha. Codziennie dbamy o nasze roślinki a nasze przedszkolaki wiosenne nowalijki chętnie jedzą na śniadanie.

Dominika Jakim

 

PEWNEGO RAZU W WALENTYNKI

Walentynki to dzień kiedy świętujemy naszą miłość do ukochanej osoby. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na czerwono - był to kolor, który zdecydowanie wyróżniał naszą grupę spośród innych. Postanowiliśmy wykorzystać ten dzień do tego, by nauczyć się mówić o swoich uczuciach. Nasze, jakże poważne rozmowy o przyjaźni i miłości, przerywaliśmy różnymi zabawami ( poszukiwanie zaginionych serduszek, układanie wspólnego serca, wspólne tańce). Zanim rozeszliśmy się do domu, każdy szepną jeszcze miłe słowo koleżance, koledze i przyznał, że to bardzo fajnie usłyszeć, że jest się lubianym/kochanym.

Dlatego…

mów każdego dnia swojemu dziecku: Kocham Cię.Dziecko, które słyszy, że rodzic je kocha, czuje się wartościowym i ważnym człowiekiem. Wzrasta jego samoocena, czuje się bezpieczny, wie, że ma wsparcie rodziców, co pozwala mu bez ograniczeń odkrywać świat. Dziecko, które często słyszy, że jest kochane, tworzy trwałe relacje z ludźmi. Okazywanie miłości, to okazywanie szacunku i kształtowanie wrażliwości Malucha. Więc, jeśli dziś jeszcze nie powiedziałeś swojemu dziecku, że je kochasz, zrób to jak najszybciej.

Joanna Olendzka

 

Z WIZYTĄ W KUCHNI

5 lutego, my, ciekawe wszystkiego ,,Gwiazdeczki”, postanowiliśmy sprawdzić skąd, panie Gosia i Agnieszka, każdego dnia przywożą nam pyszne posiłki. Podążając śladami ich ,,dostawczaka” (wózka, którym panie przywożą jedzonko), dotarliśmy do szkolnej kuchni. Tam, serdecznie przywitani przez panie kucharki, mieliśmy okazję poznać tajniki ich pracy. Oczywiście nie zdradziły nam swoich tajnych receptur, ale w zamian za to pokazały wielkie garnki, mieszadła, piekarniki, i inne niezbędne elementy wyposażenia kuchennego. Spore zainteresowanie wzbudziły znajdujące się tam aż dwie lodówki. Trafiliśmy także na przerwę obiadową i mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób odbywa się wydawanie uczniom obiadu. Gdy zajrzeliśmy już do wszystkich możliwych zakamarków, podziękowaliśmy paniom za możliwość obserwowania ich podczas pracy, zaprezentowania kuchni i oczywiście za pyszne posiłki przygotowywane nam każdego dnia. Po wizycie w szkolnej kuchni i spacerze, szybko wracaliśmy do przedszkola, by spałaszować pyszne spaghetti. Mniam.

Joanna Olendzka

BABCIA I DZIADEK W PRZEDSZKOLU

19 stycznia przybyli do przedszkola wyjątkowi goście - zaproszeni przez najmłodszych przedszkolaków - Babcie i Dziadkowie. Nasze ,,Gwiazdeczki” uprzyjemniły im ten dzień śpiewając piosenki, tańcząc oraz recytując wiersze. W podzięce za opiekę, życzliwość i czas poświęcany wnuczętom, dzieci obdarowały Babcie i Dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Babcie otrzymały mydełka, ozdobione techniką decoupage, zaś Dziadkowie - bałwankowe podstawki pod kubek. Po występach był czas żeby porozmawiać, wymienić się doświadczeniem, pochwalić wnuczkę lub wnuczka, a wszystko w miłej atmosferze - przy herbatce, kawce, pysznych ciastach i ciasteczkach przygotowanych przez rodziców.

Bardzo dziękujemy Babciom i Dziadkom za przybycie i zapraszamy częściej w progi naszego przedszkola.

 

Dominika Jakim

Joanna Olendzka

Warsztaty Bożonarodzeniowe z rodzicami

15 grudnia GWIAZDECZKI gościły swoich rodziców na świątecznych warsztatach plastycznych. W rodzinnej atmosferze przy, akompaniamencie kolęd dzieci wraz z rodzicami zabrały się do pracy. Przedszkolaki miały za zadanie ozdobić bombki z gąbki. Powstały pełne uroku ozdoby na choinkę. Na zakończenie Bożonarodzeniowych warsztatów dzieci wręczyły rodzicom pierniczki, które własnoręcznie zrobiły z Panią Asią i wolontariuszami z gimnazjum. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Wesołych Świąt!

Dominika Jakim

 

FABRYKA PIERNIKÓW

14 grudnia pojawili się w naszej grupie zapowiadani wcześniej goście – wolontariusze z naszego gimnazjum (Kasia, Karolina, Kasia, Weronika, Jakub i Kuba) wraz z opiekunem Panią Niną Pachwicewicz. Uczniowie przybyli tego dnia do przedszkola, by pomóc Gwiazdeczkom w przygotowaniu niespodzianki dla rodziców. Zaraz po powitaniu i wspólnej zabawie w poszukiwanie takich samych pierniczków, zabraliśmy się do pracy. Dzieci wsypywały, wkładały, mieszały składniki niezbędne do zrobienia ciasta, wałkowały i w końcu wycinały foremkami gwiazdki, choinki, renifery, Mikołaje. Wspólna praca przyniosła wszystkim wiele radości. Tego dnia wolontariusze pomagali także w rozkładaniu leżaczków, rozdawaniu obiadu i przygotowaniu do odpoczynku Gwiazdeczkom. Spotkanie nasze zakończyliśmy czytając bajkę pt. ,,Jaś i Małgosia”, w której, jak wiadomo, pojawia się domek z PIERNIKA.

Wolontariuszom-DZIĘKUJEMY! Rodzicom zaś życzymy-SMACZNEGO!

J. Olendzka

 

Poznajemy pracę fryzjera

Ten tydzień w naszej grupie rozpoczął się bardzo interesująco i pracowicie. Już w poniedziałek (11 grudnia) odwiedziła nas pani fryzjerka (mama Mai), by opowiedzieć o swojej pracy. Dzieci z dużą uwagą słuchały jej opowieści i przyglądały się akcesoriom niezbędnym w zawodzie fryzjera. Każdy chętny mógł tego dnia zmienić swoją fryzurę. Na głowach dzieci pojawiły się więc kucyki, fantazyjne warkocze a nawet irokezy. Gwiazdeczki wykonały również pracę plastyczna p.t. ,,Fryzura”, z których każda była wyjątkowa i niepowtarzalna. Pani Monice Targońskiej jeszcze raz dziękujemy za oswajanie dzieci z zawodem fryzjera i zapraszamy kolejnych rodziców, dziadków i babcie, do dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą.

A tymczasem, już w czwartek (14 grudnia ) kolejni goście odwiedzą naszą grupę. Tym razem będzie to spotkanie z wolontariuszami naszego Gimnazjum. Dzieciaki z niecierpliwością czekają na swoich starszych kolegów.

J. Olendzka

 

ŚNIEG PRZYSZEDŁ RANO…

W tym roku nie musieliśmy długo czekać na biały puch z nieba. Po zajęciach, szybciutko ubraliśmy się i wyszliśmy na podwórko, by wspólnie cieszyć się pierwszym śniegiem. Na początek całe boisko do piłki nożnej zapełniliśmy swoimi śladami. Następnie rozegraliśmy bitwę na śnieżki (oczywiście z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa), a ze śniegu, który pozostał jeszcze nienaruszony, utoczyliśmy kule i zbudowaliśmy wspólnie bałwana. Radości i pomysłom na zabawy ze śniegiem nie było końca. Po 30-minutowych harcach, zmęczeni, zmoknięci i głodni, wróciliśmy do przedszkola na obiadek i odpoczynek.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne opady śniegu. Może tym razem zostanie z nami na dłużej…

Gwiazdeczki i p. Asia

"Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć!"

W ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych dzieci z grupy „Gwiazdeczki” wraz z Panią Dominiką i Krysią, dnia 24.11.2017r. odwiedziły pobliski gabinet stomatologiczny. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Na koniec wizyty dzieci dostały od pani asystentki stomatologicznej drobny upominek. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie stomatologicznym. Mam nadzieję, ze będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych oraz pozbędą się lęku z tym związanego.

Dominika Jakim

 

 

,,JESTEM JUŻ PRAWDZIWYM PRZEDSZKOLAKIEM”

24 października to ważny dzień w życiu dzieci z grupy Gwiazdeczki. Tego dnia Pani Dyrektor Ewa Chrabołowska, w obecności Rodziców oraz Pani Wicedyrektor Beaty Szymoniuk, dokonała uroczystego pasowania każdego dzieciaka na przedszkolaka. Wcześniej dzieci przedstawiły się śpiewając piosenkę ,,Jesteśmy Gwiazdeczki”, wykazały się bardzo dobrą pamięcią recytując wiersz pt. ,,Dziś jest nasze pasowanie” i zaprezentowały swoje poczucie rytmu w tańcu pt. ,,Małe, czerwone jabłuszko”. I dopiero, gdy ślubowały być wzorowymi przedszkolakami, Pani Dyrektor, za pomocą specjalnego ołówka, pasowała każdego malucha na przedszkolaka. Dumni Rodzice przedszkolaków również złożyli uroczystą przysięgę, w której obiecali kochać zawsze swoje dzieci, słuchać ich, wybaczać i oczywiście … współpracować z przedszkolem! Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, słodki upominek oraz pamiątkowe imienne medale. Po części oficjalnej Rodzice przygotowali swoim pociechom nagrodę - słodki poczęstunek.

Serdeczne podziękowania składamy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz wszystkim przybyłym gościom, za ich obecność w tym ważnym wydarzeniu naszej grupy

DZIĘKUJEMY!!!

Joanna Olendzka

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

Pierwsza wizyta w bibliotece

W czwartek 25 maja dzieci z najmłodszej grupy w przedszkolu wybrały się na wycieczkę do biblioteki. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania, dzieci wysłuchały bajki o Tupciu Chrupciu. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały pani bibliotekarce, że niedługo znów ją odwiedzą. Wróciły zadowolone i uśmiechnięte, bogatsze o nowe czytelnicze doświadczenia. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

Ewelina Zaręba

 

DZIEŃ MAMY I TATY

24 maja w naszym przedszkolu odbyła się miła uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Z niecierpliwością dzieci oczekiwały godziny, na którą miały przybyć zaproszeni goście. Uczestniczyły w przygotowaniach stołów, rozkładały serwetki i inne dodatki. Po godzinie 15 rozpoczęliśmy przedstawienie. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. Przedszkolaki pięknie powiedziały wiersze, zaśpiewały piosenki i zatańczyły tańce. Rodzice z wielkim zachwytem obserwowali swoje pociechy i nagradzali gromkimi brawami. Na koniec programu artystycznego rodzice otrzymali przygotowane przez dzieci prezenty wraz z życzeniami. Spotkanie z rodzicami zakończyło się słodkim poczęstunkiem. „Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

Ewelina Zaręba

 

 

Wielkanocne warsztaty u Gwiazdeczek

Kolejne warsztaty świąteczne już za nami. Tym razem tematem przewodnim były wielkanocne kurczaki i zajączki. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze ozdabialiśmy styropianowe jajka oraz papierowe zające. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Spotkanie było również doskonałą okazją dla rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Ewelina Zaręba

 

Wizyta niezwykłego pszczelarza

W dniu 10 marca 2017 r. w naszym przedszkolu gościliśmy pana Mirosława Bobrowicz, pszczelarza, który posiada własną pasiekę ekologiczną. Celem odwiedzin było poznanie przez dzieci pracy pszczelarza oraz niezbędnych narzędzi i przyborów do wykonywania różnych czynności w ulu. Pan Mirosław opowiedział dzieciom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiadał nam o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują i jak spędzają zimę. Dzieci dowiedziały się o tym jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie.Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół.

Dziękujemy serdecznie panu Mirosławowi za miłą wizytę oraz poświęcony czas.

Ewelina Zaręba

Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najbardziej niezwykłych dni w przedszkolu, gdyż wtedy możemy wspólnie z babcią i dziadkiem uczcić ich święto. Z tej okazji 20 stycznia dzieci z grupy „Gwiazdeczki” przedstawiły swój program artystyczny, w którym pokazałyswoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Nie zabrakło również życzeń dla kochanych babć i dziadków jak również odśpiewania tradycyjnego 100 lat. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich. Po przedstawieniuna dziadków czekały całusy i upominki przygotowane przez ich wnuczęta. Dzieci chciały w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność dziękującBabciom i Dziadkom za obecność w ich życiu oraz za to że jekochają i wspierają. To babcia i dziadek są zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Tak więc kierujemy w ich stronę nasz szczeryuśmiech ,gorącodziękującza to że są z nami życząc im zdrowia i wytrwałości.
Ewelina Zaręba

 

Spotkanie opłatkowe połączone z warsztatami plastycznymi

21 grudnia spotkaliśmy się, aby wspólnie z dziećmi i ich rodzicami poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Nim podzieliliśmy się opłatkiem dzieci zaśpiewały piosenkę „Mikołaj jedzie samochodem”. Następnie symbolicznie podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i zabraliśmy się do ciężkiej pracy. Do wykonania były aniołki, świąteczne choinki oraz gwiazdy betlejemskie. Wspólne tworzenie świątecznych ozdób dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliło nam wszystkim przeżywać radosny nastrój oczekiwania na święta. Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w spotkaniu i mile spędzony czas.

Ewelina Zaręba

 

Wysyłanie świątecznych kartek – z wizytą na poczcie

Świata Bożego Narodzenia to doskonała okazja do zaszczepiania w dzieciach chęci kontynuowania zanikającej tradycji wysyłania świątecznych kartek z życzeniami. Dlatego we wtorek 13 grudnia 2016r. udaliśmy się na pocztę. Dzieci miały okazję wysłać życzenia świąteczne swoim rodzicom.

Ewelina Zaręba

 

 

Poznaj moją mamę, poznaj mojego tatę

Pierwsza Pomoc

W piątek 2 grudnia, odwiedził nas niezwykły gość, pan Łukasz Adamski – tata Rozalki, który przeprowadził zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Na wstępie przypomniane zostały zasady postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zagrożenie życia w przypadku zasłabnięcia, utraty przytomności, złego samopoczucie itp. Dzieci dzięki tej lekcji wiedzą kiedy należy zawiadomić Pogotowie Ratunkowe, a Pan Łukasz w bardzo ciekawy sposób nauczył nasze dzieci numeru alarmowego – 112 – na który należy dzwonić, aby uzyskać pomoc w sytuacji zagrażającej życiu . Poznały także sposoby jakich należy udzielać przy pierwszej pomocy – min. przykrycie poszkodowanego czymś ciepłym aby jego organizm się nie wychłodził. Spotkanie to miało na celu nauczenie i kształtowanie pozytywnych, bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych ponieważ kiedy dorosną, będą odważnie podchodzić do spraw związanych w sytuacjach wypadkowych. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia i miłą atmosferę :)

Ewelina Zaręba

 

 

Poznaj moją mamę, poznaj mojego tatę

- Strażak

W dniu 23 listopada przedszkolacy z wielką radością powitały wyjątkowego gościa, Pana Karola Maciejczuk – tatę Oskara, który służy w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 4 Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Swoim przybyciem wzbudził wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Pojawił się w przedszkolu w pełnym umundurowaniu, z hełmem strażackim na głowie. W trakcie spotkania pan Karol zaznajomił dzieci z ciekawostkami związanymi z jego pracą zawodową. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary. Dzieci poznały szereg sprzętów strażackich oraz elementy stroju strażaka. Pan Karol przygotował dla naszych przedszkolaków bardzo dużo niezapomnianych atrakcji. Nie zabrakło długiego węża strażackiego, a najodważniejsi mieli możliwość ubrania rękawic, hełmu oraz kurtki strażackiej. Na zakończenie spotkania pan Karol wręczył wszystkim dzieciom upominki. Wrażenia, jakie dostarczył nam przybyły gość na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy :)

Ewelina Zaręba

 

Pyszne witaminki – robimy sałatkę owocową.

We wtorek 15 listopada dzieci z grupy „Gwiazdeczki” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dodatkowo każdy przedszkolak dowiedział się, jak ważne są dla nas owoce. Nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Sałatka udała się, wyszła wspaniale! Nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.

Ewelina Zaręba

 

Wczoraj dzieciaki, dzisiaj przedszkolaki

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyk, śpiewały piosenki oraz tańczyły - otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa.

Pani dyrektor Ewa Chrabołowska za pomocą Magicznego Ołówka dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Maluchy były pogodne, radosne a co najważniejsze dumne, że zostały prawdziwymi przedszkolakami. Na pamiątkę dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, medal przedszkolaka oraz coś słodkiego.

Ewelina Zaręba

 

Rok szkolny 2015/2016

 

WSPOMNIEŃ CZAS…

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęliśmy pełni obaw i niepewności. Szybko jednak przekonaliśmy się, że przedszkole to super miejsce, w którym możemy bawić się, tańczyć, śpiewać i jeszcze raz bawić. Poznaliśmy tu wielu fajnych kolegów i zawiązaliśmy przyjaźnie na całe życie. W razie problemów mogliśmy liczyć nie tylko na nasze panie, ale również na uczynnych kolegów i koleżanki. Byliśmy bardzo ruchliwi, więc trudno było usiedzieć nam w jednym miejscu. Staraliśmy się jednak panować nad naszym temperamentem podczas zajęć edukacyjnych. Rozwijaliśmy swoje zdolności uczestnicząc w różnych konkursach i wzbogacaliśmy wiedzę doświadczając otaczającego świata. Z radością wychodziliśmy na spacery razem z naszym kolorowym wężem Alkiem, który uczył nas bezpiecznego poruszania się na zewnątrz. Poznawaliśmy najbliższe otoczenie i piękno przyrody, szukaliśmy oznak różnych pór roku, sprzątaliśmy świat i odwiedzaliśmy wiele ciekawych miejsc (nie tylko w Turośni Kościelnej). Nasze panie były z nas bardzo dumne i cieszyły się razem z nami z najmniejszych sukcesów.

Rok minął szybko, od września będziemy tworzyć grupę 4-latków. Przed nami nowe wyzwania i zabawy. Zanim jednak spotkamy się w ponownie przedszkolu ruszamy na wymarzone wakacje. Ahoj przygodo!

Do zobaczenia 

 

GWIAZDECZKI” Z WIZYTĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE

W piękny słoneczny wtorkowy poranek „Gwiazdeczki” udały się na długi spacer do Gminnej Biblioteki. Większość przedszkolaków była tam po raz pierwszy. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i w jakim celu przychodzi się do biblioteki. Po obejrzeniu wszystkich zbiorów wysłuchały opowiadania o Franklinie, które przeczytała pani Alina Kowalczuk. Dzieci wręczyły także pani bibliotekarce laurkę i złożyły życzenia okazji Dnia Bibliotekarza. Przed wyjściem przedszkolaki obiecały, że w przyszłym roku będą odwiedzać to miejsce częściej, również wspólnie z rodzicami.

Monika Bibułowicz

 

GWIAZDECZKI” ŚWIETUJĄ DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia „Gwiazdeczki” włączyły się w akcję sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi. Po zajęciach edukacyjnych poświęconych ekologii przedszkolaki (wyposażone w ochronne rękawice i worek) wyruszyły zbierać śmieci rozrzucone w okolicy przedszkola. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wytężali wzrok w poszukiwaniu różnych odpadów, jednak one zniknęły w tajemniczych okolicznościach (prawdopodobnie wywiał je wiatr lub pozbierali je inni „Przyjaciele Ziemi”). Akcja poszukiwawcza przeniosła się zatem na plac zabaw. Po długich poszukiwaniach dzieciom udało się „wytropić” pozostawione w trawie śmieci. Po powrocie do przedszkola „Gwiazdeczki” obiecały, że zawsze będą dbały o przyrodę i czystość (nie tylko w najbliższym otoczeniu).

Monika Bibułowicz

ZIMA FAJNA JEST

czyli wiersze i opowieści zimowej treści

Codzienne głośne czytanie dzieciom odgrywa bardzo ważną rolę w ich rozwoju. Wiedzą o tym doskonale również rodzice dzieci uczęszczających do naszego Przedszkola, którzy zawsze chętnie nas odwiedzają, by poczytać swoim pociechom.

W lutym spotkania czytelnicze w grupie „Gwiazdeczki” odbywały się pod hasłem „ZIMA FAJNA JEST czyli wiersze i opowieści zimowej treści” .

Dzieci z nostalgią wspominały uroki zimy i wesołe zabawy na śniegu. Chociaż wiosna za oknem, maluchy nie tracą nadziei, że zima jeszcze powróci do Turośni Kościelnej- przynajmniej na kilka dni 

Dziękujemy serdecznie rodzicom: p. Emilii Danilczuk (mamie Oli), p. Annie Jaworskiej (mamie Rafała), p. Ewie Lebiedzińskiej (mamie Filipa), p. Marzenie Jakim (mamie Klary) oraz p. Wojciechowi Dzikowskiemu (tacie Marysi) za wspólne odkrywanie świata literatury i poezji dziecięcej.

Monika Bibułowicz

 

… A TYMCZASEM U „GWIAZDECZEK”….

16 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela. Dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zaprosiły tego dnia do Przedszkola mamę Emilii- panią Monikę Niewińską, która pracuje w jednej z firm dostarczającej przesyłki.

Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jakie są różnice pomiędzy listonoszem a doręczycielem pocztowym. Poznały również akcesoria, którymi posługuje się doręczyciel. Największym zainteresowaniem maluchów cieszył się służbowy tablet, wszyscy chętnie składali na nim swój elektroniczny podpis- mniej lub bardziej czytelny J

Serdecznie dziękujemy pani Monice za wspólne spotkanie i słodkie przesyłki.

Monika Bibułowicz

 

GWIAZDECZKI - BABCIOM I DZIADKOM

20 stycznia dzieci z grupy „Gwiazdeczki” gościły w przedszkolu swoje ukochane Babcie i ukochanych Dziadków, dla których przygotowały krótki występ.

Poprzez wiersze, piosenki i tańce najmłodsze przedszkolaki wyraziły swoją miłość i wdzięczność za opiekę i wspólne spędzanie wolnego czasu.
Uroczyste spotkanie rozpoczęły od zilustrowania wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”, nie zabrakło również wzruszających wierszy, piosenek i żywiołowych tańców.
Na zakończenie wszyscy odważnie odśpiewali „Sto lat”. Po głośnych owacjach dzieci wręczyły babciom i dziadkom kolorowe laurki, do których dołączyły mnóstwo całusów i uścisków.

 

15 21

Monika Bibułowicz

 

 

 

TRÓJKĄTNA BAJKA

27 listopada w grupie "Gwiazdeczki" odbyły się zajęcia otwarte z udziałem p. dyrektor Ewy Chrabołowskiej oraz rodziców. 


Tematem przewodnim spotkania był trójkąt. Po wspólnym przywitaniu się w kole dzieci poznały fragment wiersza D. Wawiłow pt. Trójkątna bajka.

16 210

Pierwszym zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie trójkąta wśród innych figur geometrycznych, drugim posegregowanie trójkątów na małe i duże.

37

Kolejne zadanie polegało na zaniesieniu trójkątnych ciastek królowi w określony sposób.

49

Podczas zajęć plastycznych dzieci z różnych trójkątów wykonały ilustracje do "Trójkątnej bajki".

56

Zajęcia zakończyły się wspólnym wyczarowaniem pysznych ciastek.

66

Dziękujemy rodzicom za wspólną zabawę.

Monika Bibułowicz

 

 

 

SPOTKANIE Z LEKARZEM

20 listopada dzieci z grupy Gwiazdeczki odwiedził wyjątkowy gość- pan Piotr Jakim- lekarz kardiolog i tata Klary, który zapoznał przedszkolaków ze swoja pracą.


lekarz1

Dzieci miały również okazję przymierzyć czepki i maseczki ochronne zakładane podczas operacji.


lekarz11

Chętne przedszkolaki mogły wcielić się też w rolę lekarza i zbadać swych kolegów oraz koleżanki stetoskopem.


lekarz21

Sebastian postanowił jednak oddać się w ręce specjalisty.


lekarz31

Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za interesujące spotkanie i poświęcony nam czas.


lekarz41

Monika Bibułowicz

 

 

 

WIZYTA „GWIAZDECZEK” W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

3 listopada 2015 r. najmłodsza grupa „Gwiazdeczki” z Przedszkola Samorządowego w Turośni Kościelnej udała się do miejscowego gabinetu stomatologicznego w celu przeglądu stanu uzębienia.


Pani doktor Ania przyjęła dzieci z chęcią i uśmiechem. Pokazując sprzęt zachęcała dzieci do śmiałego poddania się przeglądowi. Mówiła też jak należy prawidłowo dbać o zęby. Dzieci chętnie rozmawiały z panią doktor Anią.


dentysta1

Wizyta w gabinecie stomatologicznym wypadła pomyślnie, dzieci wyszły z niego 
z uśmiechem.

 

 

 

WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

26 października najmłodsze przedszkolaki z grupy „Gwiazdeczki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.


Z tej okazji odwiedziły mury Gimnazjum im. Księdza Michała Sopoćki. Dzięki uprzejmości pani Teresy Puchalskiej dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i poznały zbiory szkolnej biblioteki.


bil11

Dzieci wysłuchały także opowiadania K. Janowicz-Timofiejew pt. „Azorek” i obejrzały książki o różnych zwierzętach. W krótkiej rozmowie z panią bibliotekarką pochwaliły się swoją wiedzą na temat wybranych czworonogów.


bil21


bil31


bil41

Dziękujemy pani Teresie Puchalskiej za poświęcony nam czas.

Monika Bibułowicz

 

 

 

JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK

16.X.2015 roku dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków.


TradycyjnePasowanie na Przedszkolaka odbyło się w obecności pana Grzegorza Jakucia- Wójta Gminy Turośń Kościelna, dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej- pani Ewy Chrabołowskiej oraz przejętych i wzruszonych rodziców.paso11


paso21

Zanim dzieci złożyły ślubowanie przed zaproszonymi gośćmi, musiały wykonać kilka zadań, przygotowanych przez przyjaciół Kubusia Puchatka: zaprezentowały wybraną piosenkę i wiersz, wykonały kilka ćwiczeń ruchowych, odpowiadały na trudne pytania z wiedzy ogólnej i zatańczyły taniec „Kaczuszki”.


paso31


paso41

Uroczystego pasowania na Przedszkolaka dokonała pani dyrektor Ewa Chrabołowska.


paso51


paso61

Na pamiątkę tego jakże ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.


paso71

Wszystkie przedszkolaki udowodniły, że są gotowe sprostać nowym wyzwaniom.

Raz jeszcze życzymy naszym „Gwiazdeczkom” samych radosnych chwil spędzonych na nauce i zabawie z rówieśnikami.

Wychowawcy- Krystyna Mielech i Monika Bibułowicz

 

 

 

ZASYPIANKI Z PUCHATKIEM

Przez dwa tygodnie (6.X-15.X.2015) dzieci z grupy „Gwiazdeczki” zasypiały przy opowiadaniach ze Stumilowego Lasu.


Nie wszystkim przedszkolakom udawało się w prawdzie wysłuchać opowieści do końca, gdyż szybko zasypiały wtulone w swoje kolorowe poduszki. Bardziej wytrwali wspólnie z Kubusiem Puchatkiem odkrywali podczas leżakowania na czym polega przyjaźń, odwaga i wiara w siebie.

Zaproszenie do głośnego czytania dzieciom przyjęła pani Ewa Chrabołowska- dyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej oraz pani wicedyrektor Beata Szymoniuk.


zasypianki2011


zasypianki2021

Wesołe opowieści czytały także mamy- pani Paula Dzikowska- mama Marysi, pani Justyna Arciszewska- mama Wiktora, pani Ewa Dryl- mama Antka, pani Anna Jaworska- mama Rafała oraz babcie- pani Danuta Więcko- babcia Zosi i pani Halina Radziwon- babcia Filipa.


zasypianki2031


zasypianki2041


zasypianki2051

Wszystkim osobom czytającym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pomoc w usypianiu naszych najmłodszych przedszkolaków

Krystyna Mielech i Monika Bibułowicz

 

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24.09.2015 r. – CHCEMY BYĆ BEZPIECZNI – w tym tygodniu realizujemy właśnie taki krąg tematyczny.


W ramach tego zaprosiliśmy do naszej grupy policjanta – p. Grzegorza Radziwon, który chętnie odwiedził najmłodszą grupę „Gwiazdeczki” i opowiedział o swojej pracy. Dzieci miały niepowtarzalną okazję zwiedzić radiowóz i obejrzeć specjalistyczny sprzęt policyjny.


polic11


polic21


polic31

Na zakończenie spotkania dzieci wraz z nauczycielem i zaproszonym gościem wykonali pamiątkowe zdjęcia.


polic41


polic51


polic61


polic71


polic81


polic91


polic101

Opracowanie: Krystyna Mielech – wychowawca grupy „Gwiazdeczki”

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE „GWIAZDECZKI”

18 września najmłodsze przedszkolaki w towarzystwie swoich rodziców świętowały Dzień Przedszkolaka.


Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania rodzicom nabytych już przez dzieci umiejętności. Wspólne zabawy integracyjne rozpoczął taniec- pokazywaniec- podczas którego goście ze swoimi pociechami prezentowali różne układy taneczne.


zdjecia2011


zdjecia2021

Wesołym pociągiem dzieci z rodzicami dojechały do tęczowej krainy, gdzie bawiły się chustą animacyjną.


zdjecia2031


zdjecia2041


zdjecia2051

„Gwiazdeczki” chętnie ozdobiły również z pomocą rodziców kolorową bibułą kokardy dla klauna.


zdjecia2061


zdjecia2071


zdjecia2081

Na zakończenie goście odśpiewali najmłodszym przedszkolakom Sto lat. Dzieci otrzymały także drobne upominki oraz medale Wzorowego Przedszkolaka.


zdjecia2091


zdjecia20101

Podczas rozstania po skończonej zabawie zakręciła się w prawdzie w oczach dzieci niejedna łza, spacer i zabawy w piaskownicy przywróciły jednak szybko na ich twarzach promienne uśmiechy.

Dziękujemy za wspólną zabawę.

Monika Bibułowicz