Ostatnie dni września i początek października w naszej grupie przebiegał pod hasłem profilaktyki. W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń komunikacyjnych oraz Internetu. W ramach naszych działań napisaliśmy wspólnie wiersz, którego też nauczyliśmy się na pamięć, na tabletach rozwiązaliśmy quiz p. h. ,,Jestem cyberbezpieczny”oraz wzięliśmy udział w konkursie plastycznym.

 

Tematem drugiego tygodnia były emocje. Dzieci z dużym zaangażowaniem opowiadały o swoich radościach, smutkach, lękach i złości. Wspólnie próbowaliśmy znaleźć sposoby jak najłagodniejszego przeżywania, tych szczególnie trudnych, emocji. Pomocne nam były opowiadania z serii ,,Kraina uważności”, których lektura towarzyszyła nam każdego dnia podczas poobiedniego odpoczynku. Wykonaliśmy również drzewa emocji, na których każdy przykleił listek symbolizujący przeżywane przez nas niemalże każdego dnia, emocje. Uważnie oglądaliśmy w lusterkach wyrazy naszych twarzy. Odczytywaliśmy też emocje z twarzy innych. Ten tydzień również zakończył się konkursem plastycznym.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom konkursów.

Poniżej zamieszczamy wiersz naszego autorstwa.

Już każde dziecko w szkole wie, jak z Internetu korzysta się.

Lecz czy bezpiecznie z niego korzysta, to wcale sprawa nieoczywista.

Tu przedszkolaki na pomoc ruszają, ważne zasady przypominają.

Posadź rodziców, razem ustalcie jakich urządzeń w domu używacie,

jak, gdzie i kiedy korzystać z nich możesz,by być bezpiecznym i w dobrym humorze.

Kiedy się ściemnia, a światło świeci, zapalaj światło-tak robią dzieci.

Każdy po zmroku o oczy dba, kiedy przy świetle na kompie gra.

Co pół godziny też przerwy rób: wyjdź na podwórko, przebieżkę zrób.

A o sylwetkę sportowca dba, kto wyłączony tablet ma.

Nie pisz! Nie gadaj z obcymi w sieci! Nie wiesz czy są przyjaciółmi dzieci.

I żadnych danych im nie podawaj. Z kimś kogo nie znasz - się nie umawiaj!

Uważać trzeba na to co w necie, bo tam nie tylko prawdę znajdziecie.

Więc, gdy wątpliwości najmniejsze macie-zgłoście to dziadkom, mamie lub tacie.

A kto zasady te wszystkie zna, ten Bezpiecznego odznakę ma.

Promyczki i J. Olendzka