Patronem naszego Gimnazjum jest ks. Michał Sopoćko. Zobacz jak wyglądał, jakie było jego życie i dowiedz się dlaczego włąśnie on został przez nas wybrany.

sopocko1

Życiorys :

 

Ks. Michał Sopoćko żył w latach (1888 - 1975).

      Był organizatorem wielu polskich szkół powszechnych i założycielem Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. Jako kapłan pełnił funkcję wikariusza, kapelana Wojska Polskiego, profesora w Seminarium Duchownym i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Założył zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

      Dał się poznać jako doskonały nauczyciel i pedagog dążący ustawicznie do dzielenia się z drugimi wszelkim, autentycznym dobrem, w którym uprzednio miał swój udział. Kształtował wartości ludzkie, chrześcijańskie i kapłańskie w tym, którzy mu byli powierzeni lub nawiązali z nim kontakt sprzyjający wychowawczemu dialogowi.

      Angażował się w dziedzinę szukania wszelkich wartości, które nauczył się nie tylko cenić ale także pielęgnować w sobie, przekazywał w miarę możności drugim.

Słowa ks. Michała Sopoćko :
     "W prawdziwym wychowaniu należy oddziaływać od wewnątrz przez budzenie i rozwój sił duchowych, by wychowanie przekształciło się powoli w samowychowanie".

ks. Michał Sopoćko