Droga życia ks. Jerzego we współczesnej poezji podczas III Konkursu Recytatorsko-Muzycznego organizowanego przez Juchnowiec Górny.

„Niezłomność człowieka polega na tym,

że potrafi poświęcić sprawy ważne dla spraw ważniejszych…

Coelho Paulo

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, od 6 czerwca 2010 roku błogosławiony, polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL-u, od ponad dziesięciu lat jest patronem Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym. Gimnazjum, zaś od trzech lat dzięki konkursowi recytacji i poezji śpiewanej przywołuje postać polskiego bohatera, który 19 października 1984 roku został zamordowany  przez  funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa.

 W tym roku, 6 czerwca i nasi uczniowie brali udział w III Konkursie Recytatorsko-Muzycznym. Julia Bartnicka i Michał Szejko z  klasy III i II zaprezentowali wiersze ukazujące życie błogosławionego. I chociaż otrzymali tylko dyplomy uczestnictwa, ich wiedza zgłębiła się o kolejną ważna postać z polskiej historii. Młodzież mogła również wysłuchać  prezentacji muzycznych  oraz obejrzeć spektakl, w który gospodarze przywołali postać księdza. Podczas  przerwy na herbatę uczniowie wraz z opiekunem, panią Beatrycze Smaszcz-Turosieńską, zwiedzili izbę pamięci. Obejrzeli pamiątki związane z życiem ks. Jerzego oraz mogli ucałować relikwie męczennika.

Uczniowie pełni nowych doświadczeń oraz głębokich wrażeń na długo na pewno zapamiętają  udział w konkursie poświęconym kapłanowi, który powtarzał: „Zło dobrem zwyciężaj!” .

Beatrycze E. Smaszcz-Turosieńska