Dnia 5.12.2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Odwiedzili nas goście z fundacji Normalna Przyszłość, którzy na spotkaniach z poszczególnymi klasami opowiadali o tym, w jaki sposób powinno się traktować osoby niepełnosprawne. Uczniowie zaangażowali się zadając pytania i pracując w grupach nad otrzymanymi zadaniami.

Jak twierdzą uczniowie warsztaty były przydatne i ciekawe oraz nauczyły ich w jaki sposób obchodzić się z osobami o danych niepełnosprawnościach. Osoby zapytane o to, co kojarzy im się ze słowem niepełnosprawność odpowiadały: “choroba”, “wózek inwalidzki”, “ograniczenie psychiczne i fizyczne”, ale też “pomoc”, “fundacje”, “bycie innym, ale tak samo ważnym.”

Każdego dnia spotykamy osoby niepełnosprawne nie zawsze o tym wiedząc. Odczuwamy obecność jakiejś dysfunkcji człowieka widząc ją lub słysząc, np: osoby na wózkach inwalidzkich, osoby chodzące o kulach, osoby niepełnosprawne intelektualnie, mające autyzm lub jąkające się. Jednak obniżona sprawność ruchowa i komunikacji to tylko jedne z rodzajów niepełnosprawności. Upośledzenie umysłowe, zaburzenia równowagi nerwowej i emocjonalnej, bycie niewidomym lub niesłyszącym, nowotwory, cukrzyca i choroby różnych układów człowieka - wszystkie te przypadłości oraz wiele innych zaliczane są do niepełnosprawności, nie każdą z nich da się zaobserwować. Powinniśmy wiedzieć, że nie zależnie od rodzaju choroby człowieka, należy mu pomagać jeśli tego potrzebuje i chce, oraz w pełni szanować i tolerować jego inność. Nie pozostawajmy obojętni na prośby o pomoc ze strony osób niepełnosprawnych, gdyż nigdy nie wiemy, czy to nie my będziemy kiedyś jej potrzebować. Miejmy świadomość, że takie osoby są wśród nas i wszyscy jesteśmy równi.

Organizacją tego dnia zajęły się p. Renata Zegadło-Piasecka, p. Barbara Bołdak oraz samorząd uczniowski.

   Natalia Busłowska kl.IIIa