To hasło było motywem przewodnim XIII Dni Gimnazjalistów. W czwartek 19 maja 22 uczniów naszej szkoły wraz z 2 opiekunkami przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. 

 Tam wraz z innymi szkołami uczestniczyli we mszy świętej. Po nabożeństwie autokary rozwiozły grupy na różne trasy. Nasza grupa miała za zadanie przejść trasę liczącą około 10 kilometrów. Na trasie tej należało ankietować mieszkańców mijanych wsi co do najważniejszych wydarzeń historycznych z terenu ich miejscowości i gminy. Jednym z wymogów były rozmowy z sołtysem wybranej miejscowości o jej historii i opisanie tego w formie opowiadania. Punktowano również układankę przedstawiającą obraz, do którego należało wykonać ramkę z dostępnych materiałów. Gotowy obraz był inspiracją do zrobienia 5 zdjęć w różnych sceneriach mijanego krajobrazu. Kolejną z ocenianych kategorii była prezentacja ułożonego podczas trasy 13-sto zgłoskowca na jeden z wybranych tematów. Grupa z Turośni w wierszowany sposób opisała atmosferę panującą podczas XIII Dni Gimnazjalistów. Każda z grup miała również przydzielone kolory koszulek – nasza pomarańczowe z zielonymi elementami. Po wykonaniu zadań i odpoczynku, uczniów czekała nagroda w postaci wspólnej dyskoteki.

Piątek  rozpoczął się wspólnym śniadaniem  i nauką ludowych tańców. Następnie uczniowie w mieszanych grupach mogli się zintegrować poprzez wspólne przygotowanie części artystycznej związanej z przydzielonym wydarzeniem z utworu „Pan Tadeusz”. Naszej grupie przypadł fragment o pojedynku Dowejki z Domejką. Pozostali uczniowie tworzyli kotyliony i wianki z liści i polnych kwiatów, aby móc później w nich wystąpić. Po obiedzie nasi młodzi aktorzy przedstawili epopeję Adama Mickiewicza w formie przygotowanych wcześniej scenek. Kolejnym elementem wspólnej zabawy było odtańczenie Poloneza i Polki przez wszystkich zgromadzonych uczniów. Na zakończenie nastąpiło uroczyste podsumowanie wcześniejszej rywalizacji, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Spośród osiemnastu drużyn Gimnazjum w Turośni Kościelnej zakończyło zmagania uzyskując piąte miejsce.

Jesteśmy dumni z uczestnictwa w tak wspaniale zorganizowanej imprezie. Dowiedzieliśmy się wiele o historii gminy Nowe Piekuty i jej tradycjach. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych osób i przekonaliśmy się, że integracja całej drużyny i trud włożony w wykonywanie  wspólnych zadań prowadzi do  sukcesu.

Opiekunki grupy:

p. Monika Andrejczuk

p. Kamila Stypułkowska