W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.

W piątek 29 kwietnia  odbyła się uroczysta akademia z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie klas I gimnazjum przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.  Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Zwrócono uwagęna doniosłość Konstytucji 3 Maja.

Pięknym dopełnieniem uroczystości był występ szkolnego chóru i   scenografia - kotyliony i białe i czerwone kwiaty naśladujące wzór flagi Polski oraz mapa Polski. Nie zabrakło również innych symboli narodowych, na tle biało – czerwonej flagi widniało godło Polski.

Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

Program uroczystości został przygotowany przez uczniów gimnazjum pod opieką p. A. Zdrodowskiej, p. G. Dryl, p. M. Hrechorwicza. Autorem dekoracji była p. B. Zdanowicz.

 

Opracowanie : A. Zdrodowska , G. Dryl