Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: ”Wolność jest w nas”. Głównym celem spotkania było aktywne włączenie się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie obchodów była Msza Św. pod przewodnictwem JM biskupa seniora Stanisława Stefanka, terenowa gra patriotyczna nawiązująca do ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny.

Na trasie rajdu musieliśmy min., wymienić 4 tytuły książek patriotycznych, 4 autorów polskich powieści historycznych, przedstawić graficznie wszystkie symbole narodowe, wymienić 3 sławnych polskich Adamów i napisać, dzięki czemu zyskali sławę, wymienić 5 polskich tańców narodowych, zatańczyć poloneza, ułożyć krzyżówkę z hasłem „Józef Piłsudski”, napisać list do Wójta Gminy Nowe Piekuty z propozycjami obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości, wykonać kopertę, zaprojektować znaczek pocztowy. Po wykonaniu zadań na trasie rajdu, przed szkołą w Nowych Piekutach odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu uczestników spotkania. Nasza drużyna miała przydzieloną piosenkę „Modlitwa-Obudź się Polsko”, którą brawurowo wykonali Kuba Bukłaha i Kinga Olendzka. Spotkanie zakończyło się wspólnym świętowaniem młodzieży na świeżym powietrzu pod kierunkiem animatorów. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wzruszeń i  radości wróciliśmy do szkoły, myśląc już o kolejnej XVI edycji tych spotkań.

Alicja Jakimiec, Bożena Wojno